Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Maria

#151 Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 11:47

#113: Popescu Daniela - Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

Intr-adevar, nu este normal ca un copil sa ramana nesupravegheat. Dar, daca aveti si dvs. copii, normali din punct de vedere psihic si motric, stiti ca, in parc, pot disparea din vedere intr-o secunda...iar pentru o batrana este si mai dificil sa evite asa ceva.

Pe de alta parte, nu cred ca trebuie sa reactionam ca acele doamne care, in lipsa de alte preocupari, de familie - eventual, de satisfactii omenesti, isi refuleaza conflictele interioare luand un steag si inchipuindu-si ca sunt pe baricade...ca de exemplu, steagul apararii cainilor fara stapan.

Nicio tara normala nu-si transforma orasele in jungle urbane in care sa convietuieasca, pe aceeasi treapta, oameni si caini, ultimii putand fi agresivi oricand, iar primii neputand lua masuri directe.

Spuneti ca a eutanasia toti cainii fara stapan si care nu pot fi adoptati intr-un timp rezonabil (iar perioada de 30 de zile mi se pare mai mult decat rezonabila) nu este o solutie. Ba eu zic ca poate fi. Pentru ca, in alte tari (si o sa dau numai exemplele Marii Britanii si Elvetiei), se aplica si amenzi usturatoare celor care isi lasa cainii proprii pe strada sau sa se imperecheze necontrolat. Si mai mult, cainii proprietarilor TREBUIE sterilizati, obligatoriu (daca nu demonstrezi ca poti tine o canisa, care este si aceea controlata la sange etc.) si dotati cu cip. Aceste cipuri sunt verificabile oricand si proprietarul isi asuma (si plateste, daca este cazul) orice actiuni ale cainelui propriu.

Daca si la noi s-ar aplica amenzi serioase celor care dau de mancare cainilor langa blocuri, dar nu-si asuma si actiunile lor sau care ii iau pentru scurt timp si apoi le dau drumul pe strada sau care nu-si sterilizeaza si controleaza cainii proprii, atunci, cumulat, solutia este pe termen lung.

Problema este ca, din pacate, la noi legea poate actiona doar dupa niste reactii mai "directe". Si nu as condamna pe niciun parinte, daca i-a fost muscat copilul, ca ia o bata si omoara animalele care l-au atacat. Ba chiar asta as face si eu.

Musafir

2013-09-04 11:49

un copil,un om,un batrin sunt mai importanti decit un maidanez
STFU

#153 Re: You are shame to EU!

2013-09-04 11:54

#32: Finnish citizen - You are shame to EU!

You shouldn't judge when you lack the bigger picture. If you love them so much, take them, and the money you give  in most cases, it never reached that place were they just have went.

The organizations are just wasting money, and returning the dogs on the streets. If you would take a walk to a few areas I know with plenty of dogs, who were "saved" by the organizations, you wouldn't be so fast in judging and blaming us for the fact that we want to live without fear. These dogs should never be among people, unless you are responssible for it and all his actions. What do organizations do ?

They pretend to care for them, take them away from animal homes, sometimes they lie on paper that they've been neutered and let them back on streets. Do you see the error in the system ? Can you judge us that we don't want to have dogs on the streets that we walk ?

DDDD

2013-09-04 11:58

Perioada de adoptie ar trebui sa fie de maxim 15 zile.
Pentru adoptie viitorul stapan (persoana fizica, asociatie, ONG, etc.) sa semneze un contract cadru prin care se angajeaza sa ia in ingrijire respectivul animal, ca nu-l va elibera pe domeniul public si in cazul in care vrea sa renunte la el sa-l returneze centrului de unde a fost adoptat pentru eutanasiere.
Pentru controlul respectarii contractului cainilor sa le fie introdus un cip care sa contina toate datele de identificare privind centrul de adoptie si datele de identificare pentru persoana/organizatia/ONG care a facut adoptia.
Pentru nerespectarea contractului sa fie stipulate amenzi in cuantum de 5000 lei pentru persoane fizice si 10000 lei pentru organizatii si ONG-uri iar cainii adoptati si eliberati pe domeniul public sa fie eutanasiati.
Parerea mea personala este ca numai niste masuri coercitive draconice pot rezolva problema cainilor maidanezi.

Pavel POPESCU

#155 FELICITARI INITIATORILOR PETITIEI

2013-09-04 11:59

Felicitari initiatorilor petitiei. Sa nu traiasca, acum, nimeni, in locul mamei sau tatalui acelui inger de copil nevinovat care a vazut mereu viata in roz, tragedia prin care trec dansii. Cainii sunt fiinte, dar, daca nu sunt, ca dealtfel si unii dintre noi, asa cum au fiacare statutul social, sa fie izolati de societatea care TREBUIE sa vietuiasca in conditiile convietuirii si nu suportabilitatii. TREBUIE sa punem stavila tuturor formelor de SUPRAVIETUIRE prin SUPURTABILITATE. Pavel POPESCU
Vai capu' tau.

#156 Re: Re:

2013-09-04 12:04

#58: Cristina P. - Re:

Esti proasta. Ce comparatie dai, tu compari oamenii cu cainii ? Drepturile omului sunt mai importante ca ale unui animal, atunci cand cel din coada ameninta viata celui dintai. Sper sa te incolteasca o haita de caini intr-o noapte sa te faca cel putin cum l-au facut pe saracul copil ce a murit. Proasto.

octavian

2013-09-04 12:06

Pro Eutanasiere a tuturor cainilor lasati in libertate pe spatiul public. Ii includ aici si pe cainii "de paza" care apartin unor persoane neglijente ce lasa intentionat gardurile rupte sau portile deschise permitand iesirea cainilor in strada. Trotuarele sunt spatii publice, nu teritoriu cainesc. Trebuie aplicate amenzi persoanelor respective atat fizice dar mai ales juridice si pana exista dovada repararii gardurilor, eutanasiate animalele.
Mizerie

#158 Eu

2013-09-04 12:13

Pe langa numarul victimelor muscate sau ucise, mai punem si mizeria lasata in locurile de joaca unde copii sapa cu lopatica, latratul tampit din noapte etc..

Musafir

2013-09-04 12:14

Vai de gandirea celor care pun pret mai mare pe un caine decat pe un copil.Sunt oameni care au nevoie de consiliere psihologica , sau daca considera ca eu gresesc , atunci este loc suficient in paduri sa convietuiasca alaturi de animale , poate se vor intelege mai bine decat cu oamenii.
Cei care pun atata pret pe animale sunt oameni care considera ca ei au intotdeauna dreptate , ca nu sunt intelesi ,ca sunt superiori celorlalti , iar in raport cu oamenii intra mereu in conflicte , de unde si dispretul fata de oameni si toata dragostea fata de necuvantatoare.
Roxy

2013-09-04 12:20

Este momentul sa taiem raul de la radacina si sa actionam drastic atat pentru binele nostru si al copiilor nostri. Trebuie sa alegem in acest moment : omul sau cainele. Atata timp cat platim taxe si impozite avem dreptul sa alegem unde se duc banii nostri. E momentul sa decidem unde se duc banii nostri, nu doar institutiile statului. Eu imi doresc ca lunile urmatoare tot impozitul retras din venitul salarial sa se duca pe un program de eutanasiere la nivel national a acestor patrupede! Am si eu acasa un catel, o corcitura, pe care o indragim toata familia...si nu este usor de luat o astfel de decizie dar trebuie, altfel peste cativa ani cainii ne vor domina, vor creste in haite, se vor salbatici si in loc de dragutele patrupede pe care ii strigam acum "cutu-cutu" vor ajunge niste fiare, care vor ataca pentru ca trebuie sa se hraneasca. Eu nu vreau sa devin o prada si nici altcineva!!! Cred ca nimeni nu-si doreste acest lucru...
Popescu Daniela

#161 Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 12:23

#151: Maria - Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

Doamna Maria,

Normal ca daca as fi fost si eu in situatia asta, as fi omorat animalele care l-au atacat. E si logic. Chiar am si zis ca in cazul acelor animale care sunt CUNOSCUTE ca fiind agresive, prin miile de plangeri la politie si nu numai sa fie eutanasiate pentru ca reprezinta un PERICOL PUBLIC, iminent chiar la tot pasul in Bucuresti si nu numai.

Dar nu pot sa bag in aceeasi oala toti cainii maidanezi. Pentru ca am luat de pe strada si s-a dovedit ca nu sunt toti asa: adica caini care nu mai au nicio sansa de reintegrare in normalitate, sunt agresivi si ataca. Asa cum nu pot sa bag in aceeasi oala pe toti tiganii: ca sunt nemernici, murdari, jegosi si lenesi etc... pentru ca am in vedere exemple de familii de tigani care cu putinul lor, cat il au trag si muncesc cum pot si nu fac faradelegi fata de alti tigani. Acolo cum ar trebui sa procedez in gandire? Sa-i urasc pe toti? Pe toti sa vreau sa-i omor? Pentru ca, sa nu uitam. Si ei sunt cu duiumul in toata tara, la fiecare tomberon, colt de strada sau intersectie aglomerata la cersit. Asa nu pot sa gandesc si in cazul cainilor.

Da, problema cainilor maidanezi s-a agravat in ultimii ani intr-un mod alarmant si sunt constienta ca daca nu se face ceva cat mai repede, o sa fie tot mai multe cazuri de oameni morti din cauza lor, poate cine stie si-n cazul meu, Doamne fereste (dar trebuie sa ma pun si pe mine in aceeasi situatie).

Am spus ca nu este o solutie din prisma celor intamplate in ultimii ani. Desi s-au omorat o graaaaamada de caini maidanezi (va pot arata link-uri, video-uri, dovezi concrete in acest sens), cu sau fara aprobare si cu metode mai mult sau mai putin ortodoxe tot nu s-a rezolvat problema. Sunt inapoi la loc, pe strada. Si asta din cauza ca oamenii nu-si sterilizeaza cainii. Pentru ca daca ar fi controlata chestia asta (apropo, legea potrivit careia toti proprietarii sa-si sterilizeze cainii inafara de canise specializate mi-i se pare complet indreptatita) nu am mai fi discutat astazi despre asa ceva, nu? Si am mai spus ca este de urmat modelul din Oradea unde sterilizarea si adoptatea deopotriva a avut efect. Sunt in permanenta deschise zile in care proprietarii pot sa-si aduca cainii la sterilizari gratuite, se fac disponibile in o gramada de locuri dar lumea nu stie pentru ca nu este publicitate indeajunsa pentru asta sau nu vrea sa stie din pura nepasare.

Uite ca si un exemplu: dincolo in alte tari mai rasarite, vedetele locale sau internationale fac apel la societate, fac reclame si participa la discutii, interviuri in care indeamna cu tot dragul adoptarea unui animal (caine, pisica si altele) de la centrele de adoptie. Adica incearca sa responsabilizeze cetateanul de rand, sa ofere un model "Asa da" si de constientizare. Aici ai vazut tu pe Bianca Dragusanu sau Andreea Esca sa faca o reclama la televizor pe tema asta? Daca tot vorbim de mesaje subliminale, romanii sunt excelenti in a intelege ce inseamna dincolo. Vad o reclama la televizor cu pastile de slabit, majoritatea pun botul si se duc si-si cumpara a doua zi de la magazin/farmacie. Sunt sigura daca macar o mana de oameni (vedete, medici veterinari, primari) ar incerca sa aduca adoptia in atentia publicului larg prin diferite metode, lumea, in speta din Romania ar adopta mai des din centre si nu ar mai da banii din magazine de profil. Si asta, bineinteles merge mana in mana cu sterilizarea.

Si da, si eu astept si vreau sa vad legi dure, amenzi dure cu privire la abandonul cainilor pe strada de catre acei "stapani milosi", amenzi dure cu privire la oamenii care nu-si tin cainele in lesa si cu botnita (dupa caz), sa curete dupa propriul caine si sa si-l sterilizeze. Eu am facut toate astea cu cainii mei (am 7 caini in total: 3 la tara, 2 la casa tatalui meu si 2 la bloc). I-am sterilizat, cipat si vaccinat. Si sunt supravegheati, la tara stau in lant (avem si gard imprejmuit de-a lungul casei de la tara), la casa stau in curte unde scrie clar pe poarta: "Intrati pe propria raspundere. Caine rau" - asta in cazul in care se trezeste poate vreun tigan sa dea o spargere si cei 2 caini de la bloc unde locuiesc, care atunci cand ies afara cu ei sunt in lesa, nu sunt lasati sa umble brambura. Eu inteleg responsabilitatea de a avea un animal, marturie imi stau anii in spate in care am crescut matze, perusi, porcusori de guinea, hamsteri, pesti si ulteriori caini sub obladuirea si rabdarea parintilor mei. Si stiu ce inseamna si in eventualitatea unei situatii de risc imi asum raspunderea fata de cainele meu cu tot ceea ce implica. Iar cand nu voi putea sa-i mai tin ii voi da la un alt stapan, competent sa ii creasca si sa-i tina asa cum facut eu pana acuma, nu ii voi lasa pe strada sa fie pericol pentru societate. Asta nu intelege multa lume de aici, ca o gramada de lume va mai muri (din pacate)si va fi muscata daca nu iti asumi raspunderea pentru actele tale.

Prin urmare, decideti ce vreti, o sa vedeti mai incolo ce are efect sau nu. Daca o sa aiba efect eutanasierea tuturor cainilor maidanezi, am sa ma inclin si-mi scot palaria. Dar din cate am vazut pana acum, slabe sanse sa o fac in viitor.

Roxana

2013-09-04 12:47

Sunt de acord cu cei care zic ca 30 de zile sunt prea multe.Undeva la 7-10 cred ca ar fi cel mai bine, sau chiar mai putin

Musafir

2013-09-04 12:48

sa eradicam flagelul, apoi iubim si cainii, fiecare in curtea lui!

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-04 12:56

wtf

#165 Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 13:12

#113: Popescu Daniela - Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

Vezi ca bunica a sunat la 112, si s-au mai discutat aspectele astea, iar il scoatem vinovat pe copil si pe bunica-sa care la varsta ei cat de agera vrei sa fie sa le faca fata copiilor. Vezi ca a mai fost atacata o bunica prin zona Sebastian sau 13 Sept. Poate nu se rezolva total dar e singura modalitate in care putem scapa de numarul mare de caini si de haitele formate de acestia si daca nu esti de acord inseamna ca esti partinitoare si probabil esti vreuna dintre babele care le da de mancare ca atat te duce mintea. Ne garantezi tu ? Ce studii ai sau ce te certifica pentru a putea garanta asta ?

ANDREI

#166 SUSTIN EUTANASIERA

2013-09-04 13:20

SUSTIN EUTANASIERA CAINILOR VAGABONZI IN TOATA TARA ...
Popescu Daniela

#167 Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 13:28

#165: wtf - Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

Dragule, nu cred ca babele isi fac timp sa scrie pe aceasta petitie, cel putin nu alea care le dau de mancare pe langa blocuri cainilor maidanezi si le intretin starea lor actuala.

Eu zic sa lasi referiri de genul complet eronate pentru ca nu ma cunosti si nici cati ani am, chestii pe care nu cred ca trebuie sa le discut nici cu tine nici cu nimeni. Nu stiam ca daca intri pe astfel de petitii trebuie sa-ti prezinti si buletinul. Nu stiam ca daca ai o parere - chiar daca nu se muleaza dupa credintele si parerile tale, inseamna ca e partinitoare. Din cate stiu eu, traim intr-o lume democrata in care dreptul la libera exprimare exista sau poate am adormit eu intre timp si ne-am intors in era comunista? Nu trebuie sa fii de acord cu mine, nici eu nu am fost si nu sunt de acord cu multe pareri de genul dar nu am recurs la jigniri sau prejudecati si stereotipuri. Si asa ca, chill down. Mai usor cu vorbele.

Si iarasi repet, vad, ca o moara stricata: nu am dat vina complet pe bunica. Iar de copil, eu nu stiu despre ce vorbesti, ca nu l-am pomenit deloc ca avand o vina. Cred ca trebuie sa porti ochelari. Sau sa citesti mai mult, nu printre randuri.

Rebeca

2013-09-04 13:28

Iubesc animalele, dar deja nu se mai poate! Haite întregi bântuie Bucureștiul, de nici nu poți să te plimbi prin parcuri sau să mergi liniștit acasă. Un copil a murit. Al câtălea oare? E strigător la cer să inventezi scuze și să protejezi câinii după treaba asta. Sunt peste 50.000, numai în București. Unde să-i pui pe toți? Câți să adopți? Câți să sterilizezi? Și dacă îi sterilizezi, cu ce te ajută, că nu te violează, te mușcă. Bun, unul nu se mai înmulțește, dar restul de 49.999? Și mai trăiește aproximativ 10 ani cât să omoare alți copii. E vremea să se termine povestea astea!
Punct.

#169 Re: Turma de oi behae

2013-09-04 13:32

Marius

#170 ..

2013-09-04 13:39

Am spus si ma repet: animalele salbatice nu au ce cauta pe strazile unui oras.
Doamna Daniela, va inteleg punctul de vedere si precum am spus, asa ar fi normal.. ca solutia sa fie sterilizarea. Dar de ani de zile de cand aceasta "solutie" este "pusa in aplicare", numarul cainilor a crescut, impreuna cu numarul victimelor.
Aveti dreptate, nu toti cainii sunt salbatici (daca ne referim strict din punct de vedere comportamental, ci nu ca definitie, pentru ca sunt de fapt), sunt si caini maidanezi blanzi, hraniti, care dau din coada si stau sa ii scarpini pe burta. Dar precum au spus si alte voci pe aici: daca il castrezi, nu il faci mai putin violent. Am eu certitudinea ca bland fiind acum, peste cativa ani nu se va salbatici? De ce sa ne expunem unor riscuri care nu isi au rostul in sanul unei societati care se vrea a fi civilizata?
Animalele fara stapan nu au ce cauta pe strazi iar statul nostru, nici daca ar vrea, nu cred ca si-ar putea permite sa intretina peste 70mii de caini timp de 10-15 ani cat este media de viata a unuia. Si chiar daca ar fi acesti bani, de ce nu ar fi investiti in ajutorul batranilor care au muncit o viata intreaga iar acum nici macar bani de medicamente nu au, sau in intretinerea copiilor defavorizati care s-au nascut in mizerie, sau in (re)integrarea in societate a oamenilor fara adapost?
LIA

#171 CINII PERICOL PUBLIC

2013-09-04 13:51

MA BUCUR CA IN SFIRSIT NE PUTEM COALIZA,DAR NU ESTE SUFICIENT ,TELEVIZIUNILE POT ALOCA ZILNIC CITE 5 MINUTE LA FIECARE ORA MATERIALE CU CINII CE GUVERNEAZA ROMINIA,PE STRAZI MAI MULTE AFISE,SI AM FOST MUSCATA DE CINII UNUIABATOR IN URMA CU 10 ANI MERGEAM PE STRADA CATRE DISPENSARUL COMUNEI INTR O DIMINEATA POARTA ABATORULUI ERA DESCHISA ,SI CINII M AU SFISIAT ,PATRONUL ABATORULUI M A AMENINTAT CA VOI SUFERI TOT EU SI FINANCIAR ,AM FOST INTERNATA NIMENI NU AFOST RESPONSABIL,VIZEZ SI ACUM CA SUNT MUSCATA DE CINII SI ORICE LATRAT DE CIINE MA FACE SA MA PANICHEZ,MERG PE STRADA SI VAD CINI MA INTORC DIN DRUM ,...DAR AUTORITATILE SUNT VINOVATE CA NU AMENDEAZA CETATENII CE SI LASA CIINI LIBERI PE STRADA ,VECINA MEA ARE PESTE 10 CIINI IN CURTE LIBERI AU FACUT TUNEL PE SUB GARD SAR GARDUL SI NU POT IESI NICI LA PIINE STAU IZOLATA DE FRICA LOR AM FOST MUSCATA DE EI SI DEASEMENI NIMENI NU RASPUNDE AM FACUT ZILELE TRECUTE RECLAMATIE LA POLITIE ESTE O NEPASARE DE NEDESCRIS PRIMARULUI NU I PASA DECIT SA PLATIM IMPOZITE SI SA SE SIMTA PASA IN COMUNA,SUNT TERORIZATA ,URASC CA TRAIESC AICI DAR UNDE MA POT DUCE?DEJA SUNT VAZUTA CA REBELA DE PRIMAR SI POLITIA MI ASPUS CA SUNT PRIMA PERSOANA CARE A FACUT O SESIZARE LEGATA DE CIINI ,DAR DAU DIN UMERI SI SPUN DOAR ATIT ,,SUNTEM IN ROMINIA ''SI NU PUTEM FACE NIMIC .

Musafir

#172 Re: Re: Re: Turma de oi behae

2013-09-04 13:53

#164: Cetateanul Turmentat - Re: Re: Turma de oi behae 

Am o propunere pentru iubitorii de animale:

Am fost in Germania, si am vazut in padurea din centrul Berlinului iepuri.

Foarte multi iepuri salbatici care se plimbau in voie, dar nu in oras, ci in padurea TienGarden din centrul orasului Berlin.

Ce ziceti sa schimbam cainii cu iepuri ?

Asa aveti si obiect de activitate, iar acestia nu sunt agresivi.

wtf

#173 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 13:54

#142: Popescu Daniela - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

O sa-ti punem altceva in gura ca esti lemn, esti capoasa ca un berbec si nu intelegi de fapt ca drepturile unui om  nici nu intra in discutie fata de drepturile unu rahat de caine. Ok e o vietate bla bla, who cares, daca iti omora tie o ruda (Doamne fereste, nu doresc nimanui asa ceva, nici macar tie desi ma faci sate judec cu vorbe mai aspre cu mentalitatea asta a ta) mai erai de aceeasi parere acum ? Ca era sau nu supravegheat copilul ala nu are nici o treaba, pe mine cine sa ma supravegheze in fiecare seara cand ma intalnesc cu haite de caini in zone populate, adica nu in camp, gen tineretului, dr taberei si altele ? Daca urmatorul sunt eu proasto care esti proasta ?

Popescu Daniela

#174 Re: ..

2013-09-04 13:54

#170: Marius - ..

Va inteleg punctul de vedere si vi-l respect. Studiind psihologia, si studiind si psihologia animalelor, v-as putea face un rezumat de ce cred ca nu ar putea - in conditiile in care ar fi adoptat, ingrijit, iubit s.a.m.d, sa va atace dar din pacate nu, nu va pot garanta ca nu o sa o faca deoarece cateodata instinctul animalic e mai puternic decat orice. Accept acest lucru si sunt constienta, nicidecum oarba sau partinitoare cum am fost acuzata adineaori.

Animalele fara stapan sunt doar o mica parte, desi destul de pregnanta, mai ales in lumina ultimelor intamplari din problemele actuale ale Romaniei. Nu am zis niciodata si nu am dat la o parte importanta batranilor, a copiilor defavorizati si lupt cu aceeasi ardoare cum lupt si imi expun parerea aici despre cainii maidanezi. Fiecare caz, in ochii mei este la fel de important (asta nu inseamna ca pun pe acelasi loc cainele cu omul) pentru ca face parte din viata noastra, ne lovim de ele toata ziua buna ziua. Normal ca ar fi multe de spus, as putea sa scriu o carte sau romane intregi despre cate chestii ar trebui schimbate, valorizate, intregite, iubite si multe altele. Dar scopul conversatiei noastre, este deocamdata, despre acesti caini si ce facem cu ei, daca tot am permis sa se ajunga la asa ceva.

Popescu Daniela

#175 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 13:57

#173: wtf - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

Tu chiar n-ai inteles nimica despre ce vorbesc eu aici, asa-i? Sau exact cum am mai spus, n-ai citit.

Te rog pastreaza-ti jignirile pentru tine, vad ca te caracterizeaza inzecit.

O zi buna

Publicitate plătită

Vom aduce această petiție la cunoștința a 3000 persoane.

Facebook