Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Musafir

2013-09-22 13:18

vreau un bucuresti curat!!!

Musafir

2013-09-22 15:43

Castrarea cainilor nu ii face neagresivi asa cum multi "cunoscatori" au afirmat si continua sa afirme. Doar le reduce agresivitate pe durata perioadelor de imperechere.In rest au aceleasi reflexe ale grupului "Canis" din care fac parte -apararea teritoriului, asocierea cu ceilati membri ai haitei cand ataca, indepartarea "intrusilor" din teritoriul de unde se hranesc.
Nu exista caine "neagresiv" pe strada, asa cum multi "destepti" cred. Exista doar caini care ataca frecvent sa apere teritoriul si caini care nu au inca pozitia si statutul in haita care sa le permita asta. La specia canis spre deosebire de Homo sapiens ierarhia de teritorialitate in grup este respectata .Imediat ce vor avea ocazia "neagresivii" vor ataca .

Musafir

2013-09-23 16:20

Iubesc animalele si daca am trai intr-o tara unde nu se respecta legile decat pe jumatate ar putea functiona sterilizarea (si/sau alte metode discutate dea lungul timpului), dar in momentul in care oameni in varsta (femei in mod deosebit)si copii ma roaga sa ii trec pe langa niste cainii ca sa nu ocoleasca blocul, in momentul in care ti-e frica sa circuli pe strada (mai ales noaptea) ca de nu stiu ce masina iese vr-un caine si te musca e timpul sa eliminam problema, suna morbid dar ganditiva ca sunt milioane de porci "eutanasiati" anual in romania si ei nu provoaca atatea drame cat cei aproximativ 60 de mii de caini din bucuresti, din pacate eutanasierea este singura solutie permanenta

Musafir

2013-09-23 17:36

Iubesc cainii, am avut o boxerita, care ne-a... parasit in urma cu 10 luni, suferim si acum pierderea ei...Nu sunt, insa, de accord cu prezenta lor pe strazi neinsotiti.

Musafir

2013-09-23 18:13

Nu mi se pare normal ca Statul Roman sa cheltuie 200 ron cu intretinerea unui caine timp de 14 zile atata timp cat Statul Roman cheltuie cu intretinerea unui colpil 42 ron / luna. In tarile civilizate nu exista caini pe strada.

Musafir

2013-09-24 12:53

Astept cu foarte mare interes ziua de 25 septembrie, in conditiile in care nu poti iesi din casa dupa o anumita ora, nu poti dormi noaptea din cauza latraturilor, trotuarele abia renovate sunt pline de fecale etc, etc. Sper ca Ionut sa nu fi murit in zadar.

Musafir

2013-09-24 13:14

Termenul de 30 de zile e prea mare. 5 zile sunt suficiente.

Musafir

#1333 Re:

2013-09-24 14:24

#1331: -  

Ce este cu 25 septembrie ?

ilenutsa

#1334 eutanasiere

2013-09-24 14:31

Domnilor "afaceristi in domeniul maidanezilor", si dumneavoastra "iubitori de animale", cei manipulati de ei: Noi am incercat pe pielea noastra de citiva ani solutia "sterilizat si intors in strada". S-a demonstrat ca nu functioneaza. Lasati-ne acum sa aplicam metoda noastra :eutanasierea in 30 zile. Nu fiti sceptici, s-ar putea ca de data aceasta sa functioneze....

Musafir

#1335 Iar a aparut o haita de 6 maidanezi la mine pe strada

2013-09-24 14:53

Cine trebuie sa vina sa ii culeaga?!?

strada Husi intersectie cu Baltita, sector 4, Bucuresti

Musafir

2013-09-24 16:44

Doresc sa simta coltii maidanezilor asa -zis iubitorilor de animale!Ce ''anestezie'' a mai avut micutul Ionut,cand a murit in acele chinuri!Groaznic!Personal,am simtit coltii maidanezilor, durerea,spaima,....

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-24 16:51

Musafir

2013-09-24 17:42

Da, este singura modalitate de rezolvare à acestei probleme. Pacat ça à trebuit sa moara atatea fiinte umane ça sa se faca aceasta petitie si ça sa se ia masuri

Musafir

2013-09-24 20:44

Ciini maidanezi au ajuns un pericol public,daca aparam un pericol public de ce nu am apara si alte categori de pericol public oameni violatorii,hotii,etc.deci ce facem pe cine educam sau pe cine aparam.

Musafir

#1340 Re:

2013-09-24 21:09

#1337: -  

Imi pare rau, dar acest "apel" nu ofera absolut nici o solutie. Vorbeste de omor in masa, fix aceeasi placa pe care o auzim de la iubitori! Miss Cristina Topescu poate sa faca adaposturi si sa creasca caini 15 ani de acum incolo! Pe banii ei, nu pe-ai nostri!

Musafir

2013-09-25 09:40

Din primele pagini ale Sfintei Scripturi se poate desprinde ca o poruncă data de Dumnezeu faptul că omul trebuie să stăpânească animalele și nu animalele pe om. De aceea nu trebuie să permitem fiarelor să se apropie de ființa umană. De ce trebuie să mergem pe stradă cu picioarele pe lângă boturile câinilor întrebându-ne cu emoție dacă nu vom fi atacați ? De ce integritatea noastră fizică trebuie să depindă de bunăvoința câinilor care domnesc ca niște regi? Atunci să lăsăm să domnească și gândacii, puricii și păduchii. În fiecare zi, sunt sacrificate animale pentru ca noi să consumăm carne. De ce nu putem să sacrificăm câinii încât să facem ordine ? Cu ce este mai presus câinele față de o vacă de la care primim o hrană atât de diversificată: lapte, unt, smântână, brânză, carne. De ce ne este frică să ucidem un animal care pune în pericol viața copiilor noștri? De ce avem atâta încredere într-un animal care a demonstrat că nu este un loc mai potrivit pentru el decât la grădina zoologică ? Dacă unii și-au pierdut timpul dresând lei oare trebuie să aducem lei în oraș ? Întrebați la camera de gardă a spitalelor de boli infecțioase cât de des vin pacienți mușcați de câini ? De ce să consumăm timp cu un animal doar ca să ne jucăm cu el ? De ce să pupăm în fund un câine doar pentru că ne lasă să îl mângâiem. Este de datoria lui să ne considere stăpâni. Nu este responsabil să nu ne gândim și la ceilalți oameni care ar putea fi atacați de câinele nostru. De ce nu ne aducem aminte că timpul nostru este extrem de limitat, și că nu poți să îl cunoști pe Dumnezeu stând la fundul unui câine ? Este mai bine să ne dedicăm atenția oamenilor care fără voia lor au ajuns săraci, orfani, bolnavi sau bătrâni. Hristos a cerut ca să ne iubim unii pe alții. Dacă un om ne-a dezamăgit nu înseamnă că trebuie să acordăm mai multă încredere unui animal. Oricâte merite ar avea un animal este de datoria lui să ne slujească. Hristos a cerut să avem milă. Aceasta înseamnă să nu torturăm animalele. Dar nu a spus că nu avem voie să ucidem animale atunci când este necesar.

Musafir

2013-09-25 09:46

Si eu iubesc animalele,dar din asta nu sufera nimeni.Cine iubeste maidanezii,sa le adune rahatul de pe strazi si sa se lase mancati in locul copiilor.

Musafir

2013-09-25 17:18

Ar trebui batuti si falsii iubitori de animale care adopta un astfel de patruped si il abandoneaza sau ii lasa sa se inmulteasca iresponsabil.

Musafir

2013-09-25 22:40

Propunere :
- Pentru cei care abandoneaza un caine pe strada :
10000 lei amenda
- Pentru cei care hranesc un caine fara stapan pe strada :
5000 lei amenda
- Pentru cei care cresc un caine la domiciliu :
1000 lei impozit
- Pentru cei care nu au in regula toate actele prevazute de lege privind detinerea unui caine :
500 lei amenda si intrarea in legalitate
Marius - victima in liceu

#1345 Iubitorii de caini

2013-09-26 07:20

Aviz iubitorilor de caini: Daca sunt aproximativ 64.000 de caini in Bucuresti si voi ca iubitori sunteti 67.000 (adica mai multi pentru cei mai inceti mintal), puteti ADOPTA un caine de persoana! Si se rezolva!
Cei care vin la proteste cu caini de rasa si nu au un maidanez acasa/adoptat, va rugam sa purtati staniol pe cap, ca sa stim cine sunteti.
Cei care dau de mancare cainilor - batrani, oameni cu probleme mintale si nu au macar unu acasa - (se plimba cu sacosica cu oase si merg cateva statii pe jos, vazut personal asta) recomand sa poarte un COIF din STANIOL pe cap ca sa stim cine sunteti.

Musafir

#1346 Felicitari

2013-09-26 11:25

Felicitari pentru lege - se pare ca ratiunea triumfa, totusi.
Stim cu totii ca metode de a pastra animalele, care isi pierd stapanii sunt intr-adevar multe, si nu trebuie noi, romanii sa "inventam roata". A fost gandit demult de altii. Vezi in SUA: Asociatii nonguvernamentale, ce activeaza din donatii private (iubitori de animale, ecologisti, acte de caritate, voluntariat s.a.m.d.) isi construiesc adaposturi, si ingrijesc animalele adoptate in conformitate cu legea. Iar Politia de Animale sau Protectia animalelor de pe linga autoritatile locale verifica daca animalele "au o viata fericita" asa cum pretind ca le ofera aceste asociatii, si ca legea se respecta.
De ce noi trebuie sa tot "cautam alte solutii"?
Asociatiile ar putea face chiar bani frumosi si din donatiile bunilor cetateni, care iubesc animalele, dar nu isi pot permite sa ii tina, si din donatiile celor care nu mai vor sa ii vada in starda (si eu as face donatii) folosind imaginea lui B. Bardot, P. Anderson si alte vedete.

Musafir

#1347 Re: Iubitorii de caini

2013-09-26 14:46

Musafir

2013-09-27 03:09

Sustin disparitia cainilor de pe straza, chiar si prin eutanasiere daca nu suntem in stare altfel.

Musafir

#1349 Re:

2013-09-27 10:09

#1348: -  

Am si eu o propunere: sa se schimbe culoarea cerceilor cainilor maidanezi: sa-i faca rosii, si nu galbeni. Sa vedem daca ii mai gasim pe strada.

Musafir

2013-09-29 18:36

Sunt un iubitor de animale dar inainte de toate sunt un adept al oranduirii firesti a lucrurilor.Noi si cainii indiferent cat de prieteni am fi suntem specii diferite. Daca noi l-am primit pe el,cainele,langa focul nostru si l-am hranit cu oasele de la masa noastra,la randul lui ne-a rasplatit cu devotamentul lui fara margini. Nu lasati cateva exemplare(nevinovate dealtfel)sa distruga mitul cainelui...cel mai bun prieten al omului si poate pentru multi,cea mai frumoasa amintire a copilariei.