Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Musafir

2013-09-13 18:32

Corect intervalul de 30 de zile pentru adoptie. Astfel discutia pro sau contra eutanasierii isi pierde sensul, caci oricine poate adopta una sau mai multe exemplare. Dar daca evidenta adoptiilor nu va fi luata in serios, maasura nu are viitor.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-13 19:30

Musafir

2013-09-13 19:40

Acesti monstri maidanezi trebuie sa dispara pentru totdeauna. Sunt un microb pentru intreaga populatie, o amenintare. Chiar daca sunt castrati, vaccinati, ei tot vor musca. Nu produc nimic, nu ajuta la nimic. Banii pentru mancarea lor, ar trebui sa fie alocati pentru copiii bolnavi de cancer, pentru batrani, pentru cercetare, pentru sanatate. Pentru caini se gasesc repede fonduri si aprobari dar pentru un transplant sau o operatie, omul trebuie sa faca apel la mass media si la mila publicului. Ce face Guvernul?
AdiTZA21

#1254 Re: Re: Re: Re: Nu stiu cine e de vina

2013-09-14 06:07

#1250: Lexy - Re: Re: Re: Nu stiu cine e de vina

Oricum, asta este ultimul post pe aici, vad ca s-a umplut de pupaciosi de codite si coltisori.... Parca era un forum pentru cei care SUSTIN EUTANASIEREA.....

Bagarea ta in seama printre noi denota faptul ca te plictisesti. Vezi, te rog frumos, ca este forum si la petitia pentru cei care sunt PROsti STERILIZARE. Locul tau e la coada la adoptii, nu pe forumuri sa ne explici noua ce frumoasa e viata cu maidanezu' langa noi. Vezi ca s-au format deja cozi lungi la adoptie. S-a prelungit si programul, special pentru voi. Se vor plati si oameni in plus sa va completeze formularele de adoptie. Ia vreo trei, patru, zece maidanezi si creste-i impreuna cu copilul tau. Am uitat sa te intreb, ai animal in casa? sau doar dai din gura facand pe Maica Tereza pe aici? Ia-i pe toti acasa, poate ii salvezi de la moarte.

Citeste-ti postarile anterioare si vezi daca te intelegi, ca te cam contrazici.....

Si cu asta am incheiat. Vad ca nu mai are rost sa mai argumentez din moment ce nu o sa vedeti realitatea niciodata.

Musafir

2013-09-14 06:19

De protectia omenilor, a copiilor, nu se ocupa nimeni?
Sunt o gramada de ONG-uri ce sar in apararea javrelor, dar pe Ionut cine l-a protejat?
Pe MINE cine ma apara? De trei ori am fost muscat in drum spre servici!
De ce pretinsii iubitorii de animale nu isi asuma si RASPUNDEREA? Cei care au un caine il ingrijesc, il hranesc, il duc la cabinetul veterinar pt control, il plimba in lesa, si raspund de el, nu ii dau drumul pe strada!
Cristian Ioan

#1256 Re: Re: Re: Re: Re: Nu stiu cine e de vina

2013-09-14 06:25

#1254: AdiTZA21 - Re: Re: Re: Re: Nu stiu cine e de vina

Ai raspuns foarte bine, nu mai este nimic de adaugat!

Sigur, din punct de vedere legal, nu cainele ucigas este "vinovat", ci cei care au semnat si apoi i-au dat drumul pe strada, precum si autoritatile, care nu au facut nimic.

Insa "lexy" abereaa rau, nu este vorba aici de cine are dreptate, daca e bine sau nu sa fie Capitala plina de haite de maidanezi, ci pur si simplu era o petitie PENTRU eliminarea javrelor!

Nu are sens sa intri aici si sa sustii ca nu e bine ...

Musafir

2013-09-14 07:22

eu cred ca a venit al 12ceas pt.rezolvarea acestei situatii,suntem disperati sa vedem ciini fara stapin peste tot,incepind de la iesirea din bloc,din curte,din supermercat se tin dupa tine daca ai o plasa in mina te urmaresc,in parc,in parcari pe toate strazile,pur si simplu peste tot,sunt un pericol real si iminent,ca sa nu mai spun de imaginea pe care o avem in fata turistilor straini,sunt in imediata apropiere a aeroporturilor,in curind vom fi nominalizati,nu numai tara tiganilor dar si tara ciinilor vagabonz,,suntem la pamint,eu sper ca sa se faca de guvern ceea ce s-a promis in aceasta privinta,iar cei care ies pe strada strigind sus si tare ca nu vor eutanasia,sa fie confruntati cu cei care au avut de suferit din cauza animalelor de pe srada va multumesc ca mi-ati dat ocazia sa-mi expun opinia.

Musafir

2013-09-14 08:27

am si eu 2 caini, sunt la o cabana in afara orasului si stiu cat de greu se intretin.am 2 fetite si nu prea le las in preajma lor. nu sti nici odata ce e in minte lor.sunt periculosi.pe un var dal meu la muscat de mana unul dintre ei cand a vrut sa ia din mancarea lui. el le da zilnic de mancare ca noi ajungem mai rar.sunt periculosi.cand sunt flamanzi rup tot chear daca ii cresti de mici.

Musafir

2013-09-14 09:05

timd sa cred ca nu toti sunt tampiti, caini nu au ce cauta pe strazi!, si caini fara botnita trebuie sa aiba lesa, iar cine isi duce cainele sa il lase liber fara botnita sa fie amendat. mergeam cu sotia pe strada si o baba proasta mergea cu 3 caini pana aproape in brau cu ochii rosi, dupa ea si zicea ca caini sunt aiei si sa nu ne fie frica, vi-se pare normal asa ceva???? (sunt persoane care le e frica si cainele cand simpte ataca) cine vrea sa tina caine si nu vrea sa dea bani pe amenzi sa isi vada de botnita si de caine!

2013-09-14 11:06

Musafir

2013-09-14 16:45

Sunt un pensionar cu probleme de sanatate si ma deplasez greu adeseori sunt agresat de cainii care se imultesc necontenit in orasul meu. Sa se ia masuri odata. Vreau sa merg linistit pe drum nu cu teama si frica ca pot fi muscat

Musafir

#1262 Re: Pentru presedintele Curtii Constitutionale

2013-09-14 19:18

#20: Bogdan Toparceanu - Pentru presedintele Curtii Constitutionale

"Urarea" Dvs. este complet nerealista! Nu spun ca ar fi necrestineasca, insa pur si simplu nu se poate inatmpla NICIODATA.

Presedintele curtii, ca si multi alti demnitari, primari de sector, ministri sau pur si simplu " baieti destepti", idsi folosesc averile considerabile tocmai ca sa se izoleze complte de realitatea neplacuta a Bucurestiului contemeporan. Ei si apropiatii lor nu risca sa fie rapiotisi si violati, impuscati in cap cu pistolul cu gaze, sau atacati de haitele de maidanezi. Nu se deplaseaza niciodata pe jos sau fara bodyguarzi, iar cind coboara din masina, o fac intr-un mediu securizat, curat si frumos! Ei nu risca nici sa calce in kk de caine, nici sa inspire praf si aer poluat, nici sa fie sfasiati de caini. Asa ca nu va simti niicodata groaza respectiva ...

2013-09-15 16:28

Musafir

2013-09-15 20:32

Mi-e mila de ei,dar decat morti de foame pe strazi si agresivi, mai bine eutanasiati.
Mihai

#1265 Re: pro caini

2013-09-16 08:43

#1263: dragon - pro caini

Buna ziua,

Ma numesc Mihai si sunt din Craiova. Am fost muscat eu, o persoana de 1,90m, mama, sotia, matusa, 2 vecine etc de o catea care sta linistita langa bloc pentru ca o batrana de la etajul 3, pe care nu o pot considera sanatoasa mintal, ii da sa manance chiar la intrarea blocului(Bl.., Sc .., Str...). Am sunat la 0251984 de mai multe ori si nimic, nimeni nu vine sa o ridice si nici pe ceilalti caini mai mult sau mai putin agresivi.

Am o fetita de 1 an si jumatate si sincer vreau sa creasca fara caini maidanezi, iar eu vreau sa revin la o viata normala, fara stresul acesta creat de cainii maidanezi. Nu trece zi fara sa ii spun sotiei: Ana ai grija de fata, cateaua aia, iar se baga sub taxi-ul ala cu ZZZ la numar s.a.m.d Pe unde trec, in stanga si in dreapta caini. Domnilor, cu serviciul pe care il am si chiar si in afara lui am putut vizita nenumarate tari si orase occidentale si nu exista picior de caine, iar cei care sunt, sunt tinuti in lesa si se CURATA dupa ei. La mine in cartier am ajuns sa fac slalom la propriu cu tricileta fetitei printre fecalele de caini.

Haideti sa lasam interesele financiare ale altora deoparte, gen ONG-uri samd si pe nebunii ca batrana mea de la 3, la care nu vine nici fiul ei, nici nora, nici nepoata si in loc sa aiba grija de un copil, se incapataneaza sa dea de mancare acelor caini!, nu sa ii ingrijeasca. De ingrijit ar insemna sa ii ia in casa sa ii plimbe in lesa , sa le faca vaccinuri sa isi asume responsabilitatea cand musca pe cineva.

E foarte simplu sa arunci niste resturi de mancare si sa nu iti asumi nici o responsabilitate. Ca fapt divers am facut sah de performanta si primul lucru pe care il inveti daca vrei sa invingi e sa ai un PLAN. In anii care au trecut e absolut evident ca nimeni din primarie sau guvern nu a avut un plan pentru acesti caini. Cu ochii mei am vazut caini cu acele insemne in ureche de sterilizare imperechindu-se, cateaua a nascut 8 pui!! cu tot cu chestia aceea in ureche. Situatia a scapat de sub control tocmai pentru ca NU a existat un plan OBIECTIV, un proiect FEZABIL, iar acum din pacate sincer va spun ca EUTANASIEREA este SINGURA SOLUTIE pentru a rezolva problema si a fi cu adevarat o tara europeana nu doar cu numele.

Va multumesc frumos si va rog sa aveti taria de a rezista presiunilor politice sau mai stiu eu ce si sa va ganditi decat la o Romanie SIGURA  si mai curata, unde sa imi pot creste copilul.

Fara falsa modestie ma consider una din persoanele dotate cel putin din punct de vedere IT sau tehnic... si as vrea sa continui sa fiu cetatean al acestei frumoase, dar foarte prost gestionate tari. Aprobarea acestei legi sau nu, decizia pro eutanasiere si punerea ei in aplicare cat mai rapida va spun sincer ca va fi pentru mine ca parinte unul din primii factori in luarea deciziei de a mai ramane sau nu in tara.

O zi buna

Mihai,Ana si Emma- aproape 1 an si jumatate

Sunt ROMAN si nu mi-a fost rusine sa o spun nicaieri in lume, dar trebuie sa rezolvam problema cainilor, sunt animale salbatice din momentul in care ele nu mai sunt ingrijite cu adevarat de nimeni, e ca si cum am spune ca putem pune in adaposturi ursii care au coborat de la Brasov, sau am incerca sa ii adoptam.

Aceasta a fost scrisoarea mea catre CCR daca nu o ajunge in Trash pe undeva...

Dragon pricepe ca una e catelul din curtea/apartamentul tau, dresat si ingrijit,( btw si eu am avut un caniche si nu stia saracul nici sa latre :))), daramite altceva si, multumita tot maidanezilor care sareau pe el sa il faca praf, l-am dat unei prietene la curte) si alta este un maidanez care desi satul, nu te latra, nu nimic si hat, te musca.(Eu m-am uitat in stanga, in dreapta, in spate, am deschis usa scarii, m-am uitat iar in urma, la gard, nimic si exact cand am intors capul si am intrat pe usa m-a apucat de piciorul ramas foarte putin in urma, dupa care a fugit ca o lasa. Nu o amenintasem, nu ii facusem nimic si tocmai inteligenta aia pe care o au maidanezii si de care vorbeai nu imi permite sa mai admit ca un asemenea caine sa ramana la nici doi metrii de copilul meu).

un cretin retardat

#1266 Re: pro caini

2013-09-16 09:07

#1263: dragon - pro caini 

Minune!

Un maidanez care a invatat SA SCRIE!

2013-09-16 13:12

2013-09-16 13:21

2013-09-16 13:22

Musafir

2013-09-16 14:04

Ne-am saturat sa iesim pe strada, in parcuri cu teama de a nu fi muscat de cainii care ataca in haite. Vrem sa iesim cu copiii, nepotii si animalele de companie fara teama ca vom fi atacati de cainii fara stapan,
adi

#1271 ccr

2013-09-16 14:50

Gata, am trimis si mail la ccr pentru a sustine eutanasierea dupa 14 zile . care pe care acuma!

2013-09-16 16:27

mihamiha

#1273 Re: Chiar daca se adopta...

2013-09-16 19:06

#21: Adina Popescu - Chiar daca se adopta...

corect, oprescu sa puna capul la contributie si sa iasa din rahatul asta mai repede, e mult 30 de zile. acum 3 ore, la metrou piata sudului, 5 caini au sarit efectiv pe o femeie cu un carucior( norocul ei ca nu era copil in el!) chiar in fata mea!!! in mijlocul unei mase de oameni! va spun, o sa ne manance cainii pe strada!

Musafir

2013-09-16 21:19

Doar cateva vorbe... Asa cum voua va este teama de apa, de serpi, de sobolani, de paianjeni, de ace etc., asa si noua ne este de cainii de pe strada. Ne bate inima incontrolabil cand ii vedem, cand se uita ei la noi, cand stim ca trebuie sa trecem pe langa o masina care tine umbra unuia sau mai multor caini. Ocolim cladiri, curti, parcuri de frica lor. Nu putem merge cu bicicleta, nu putem merge pe jos, nu putem alerga. Nu putem intra in scari de bloc, in scoli sau in benzinarii. Poate ca si noi ii iubim intr-un fel si poate ca nu le putem face rau, dar atat timp cat exista oameni care pot rezista psihic unei astfel de provocari, eu ma plec in fata lor. Pana educam si civilizam societatea, trebuie sa aplicam solutii radicale. Nu e normal sa ne mutam in masini de teama de a merge pe strada. Nu e normal sa ne chemam fratii, tatii, iubitii sa ne ia din parcare, terorizate. Nu e normal sa ne dorim de ziua noastra "aparate anti caini". Va rog din suflet ganditi-va la lucrul care va provoaca o teama imensa si puneti-va in locul nostru... Trebuie luate masuri cu efect in termen scurt. Sterilizarea nu e o solutie...acum.

Musafir

2013-09-16 21:20

ORASE FARA CAINI !!!