Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Popescu Daniela

#126 Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 10:17

#117: Marius - Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

Eu nu am dat vina complet pe bunica, a nu se intelege gresit. Deplang moartea copilului si imi pare extrem de rau ca s-a ajuns la asa ceva, sincer, oricat as iubi animalele nu ii pun deasupra oamenilor. Dar in cazul de fata, asa a fost. Personal am rude cu copii, nepoata logodnicului meu pe care o ingrijesc ca pe ochii din cap sa nu se loveasca, sa nu plece de langa mine asa mai departe si nu as fi putut sta linistita, in cazul bunicii, sa nu-mi vad nepotii timp de 20 de minute langa mine! Mai ales, daca este sa vorbim despre varsta lor asa de frageda. Eu asa vad lucrurile, nici pe mine nu ma lasau parintii mei nesupravegheata la varsta respectiva. De fapt, nici nu aveam ce pleca de langa ei ! Dar ma rog, asta este alta poveste si nu vreau sa isc aici certuri irelevante.

Musafir

#127 Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 10:20

#126: Popescu Daniela - Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate 

Dar daca o musca si pe bunica, atunci cine mai era de vina? Dumnezeu ca ne-am nascut tampiti.

Popescu Daniela

#128 Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 10:22

#121: - Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

Multe s-ar mai putea comenta, ce-i drept dar eu m-am referit la cazul de fata. Cum am spus si mai sus, nu cred ca mi-as lasa copilul nesupravegheat atata timp, mai ales la varsta pe care o aveau. Vina o poarta si bunica (imi pare rau sa spun asta, sincer) dar si oamenii aceia care au permis ca atatea animale sa fie pe strazi si sa nu se ia nicio masura pentru/impotriva lor.

Si da, marea majoritate a oamenilor isi iau caini in functie de caracteristicile pe care si le doresc la un caine, dar cunosc si am auzit si am vazut persoane care gandesc din pur snobism. Ca ala e mai asa, si mai asa, ca are pedigree si nu mai stiu ce. Nu ma pune sa-ti dau dovezi sau exemple pentru ca stii bine ca exista, si inca cu duiumul. Asa este si la punctul 2 enumerat de tine.

Musafir

#129 stapana de catei

2013-09-04 10:24

Locuiesc la curte, intr-un sat langa Bucuresti si am 2 catei, Cane Corso si Beagle, cateii mei stau inchisi si legati, liberi din cand in cand in curte. Catei vecinilor stau pe strada, acolo nimeni nu are grija de ei, nu stiu ce inseamna sterilizare si nici nu au bani sa faca acest lucru. La noi in sat pe strada e plin de caini maidanezi care au fost adusi cu masinile din oras si lasati pe camp. Nu e posibil asa ceva, sunt copii care se joaca pe strada, cand vine seara nu avem destule becuri aprinse in sat, deci pericolul e foarte mare!!!...trebuie facut ceva urgent, traim in anul 2013 totusi...30 de zile mi se pare mult...si intraddevar ii vor adopta pentru scurt timp si ulterior vor ajunge tot pe strada.
FAQ

2013-09-04 10:26

Nu am nimica cu ei, dar mi se pare prea exagerat numărul de căini vagabonzi și agresivitatea lor care creste pe zi ce trece. Nu mai vorbesc de felu, ca sunt oameni care se plâng ca nu au ce manca sau ca au pensi mici și le dau/cumpăra mâncare de căini "puțin cam ilogic" (dar cred ca mai e loc de o taiere la pensi), având în vedere ca am vizitat și alte tari, acolo chiar nu am văzut căini pe strada și menționez nu am fost în excursie am stat săptămâni și în unele cazuri luni.

Musafir

#131 Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 10:26

#113: Popescu Daniela - Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate 

Du-te dumneata in parcul acela sa alergi si mai vorbim.

Putea sa fie atacata si bunica de caini. Si atunci a cui era vina?

A celor ca d-ta care pretinzi ca , caiinii pot exista in libertate.

Musafir

#132 Re: Turma de oi behae

2013-09-04 10:32

#122: Cetateanul Turmentat - Turma de oi behae 

Domnule cetatea Turmentat, ai copii?

Ganteste-te ca-i vezi cum o haita de cainii ii mananca ca pe o bucata de carne.

Incearca sa vezi acest lucru.

Cainii trag de copiii tai ca dintr-o bucata de carne si apoi mor.

Ce simti?

Popescu Daniela

#133 Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 10:33

#127: - Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

Nu are sens sa recurgem la jigniri pentru ca nu e cazul si iti sugerez sa nu o faci in continuare pentru ca asa cum nu imi permit sa vorbesc asa cu tine si iti acord prezumtia de om inteligent si respectuos, asa sper sa o faci si tu fata de mine indiferent daca ne cunoastem sau nu.

Eu vorbeam strict de cazul de fata: bunica s-a dus in parc cu copii. Copii s-au indepartat de bunica timp de 20 de minute sau mai mult si bunica nu si-a pus niciun semn de alarma decat dupa ce a venit fratele copilului. Ori in conditiile in care esti bunica si copii sunt mici, nu mi-i se pare normal, imi pare rau si imi sustin ideea.

Asa cum militez si pentru drepturile animalelor, asa militez si pentru drepturile copilului, stai linistit. Nu a spus nimeni ca i-am ridicat la rang de imparati si nici nu-mi doresc sa se mai intample asa ceva in viitor. Dar o oarecare responsabilitate fata de copii pe care-i aduci in viata, in acest caz nepotii, trebuie sa ai. Tu stii cati copii de varsta celor 2 copii din acest caz vad pe langa bloc, aproape de strazi singuri si nesupravegheati? Si unii parinti, vezi doamne ii "supravegheaza" de la geam. Dar stai, asta e alta problema si divagam de la subiect. Scuzele mele...

Popescu Daniela

#134 Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 10:36

#131: - Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

Te rog frumos nu-mi pune cuvinte in gura. Eu nu am pretins niciodata ca cainii (scuzati cacofonia) pot exista in libertate.

Si eu am fost atacata de caine. Si muscata. Si inca de unul de rasa. Ce ar trebui sa fac acuma? Sa ii extermin pe toti? Tu crezi ca eu nu inteleg si nu ma pun in situatia respectiva cum ar fi? Sunt constienta ca animalele, respectiv cainii, avand in vedere ca se trag din lupi (asa cum o persoana a decis sa ma re-invete istoria lor la pagina 5) au instincte salbatice si in cadrul unor situatii exceptionale, recurg la tipul comportamentului animal de prada, putand ataca oricand. Stiu asta.

Marius

#135 Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 10:38

#133: Popescu Daniela - Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

Adevarat, ne departam de subiect. Dupa cum am spus, o mai spun... Nu traim in jungla, animalele salbatice nu au ce cauta printre noi. Da, solutia frumoasa ar fi prinderea lor si tinerea in adaposturi pana mor de batranete, dar din pacate, aici in Romania, aceasta nu este nici mai mult nici mai putin decat o solutie utopica.

Ceva trebuie facut ACUM iar parerea mea sincera este ca daca acest ceva nu incepe printr-o exterminare drastica, nu putem continua nici cu o educare a stapanilor nici cu sterilizarea celor ramasi.

eu

#136 Re: Articolul la care se refera post-ul 97 (despre oameni):

2013-09-04 10:38

#98: slavoicus - Articolul la care se refera post-ul 97 (despre oameni):

There are almost 20 deaths and more than 10 000 bites each year. This petition is according to the EU legilation and PETA. Several countries have similar legislation, furthermore, euthanasia cand be performed if the dogs are not addopted in 3 to 15 days while we propose 30 days for adoption.

With no more wild dogs on the streets there will be no more aggression to them.

Darius

#137 Re: E nevoie de mai mult ...

2013-09-04 10:40

#35: Dan Petre - E nevoie de mai mult ...

Vezi pe pagina noastra, vom face miting!

eu

#138 Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 10:45

#126: Popescu Daniela - Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

Pe femeia de 63 de ani atacata ieri in Drumul Taberei cine trebuia sa o supravegheze?

Musafir

#139 Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 10:45

#133: Popescu Daniela - Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

Stimata d-ra, ti-ai inceput postarile aici facand referire la situatia generala, iar acum zici ca te referi strict la cazul copilului din Tei. Parerea mea e ca ar trebui putina consecventa. In ceea ce priveste celelalte comentarii, am observat ca abordezi problema dpdv al unei persoane care "observa" ceea ce se intampla in jurul ei : ai observat caini cu stapan care se imperecheaza cu maidanezi, parinti care "supravegheaza" copiii de la geam, etc. Crezi ca noi, ceilalti, nu observam aceste situatii ? Dar alea sunt exceptiile... In general situatia sta asa : copiii nu pot fi supravegheati in permanenta, adultii nici atat, iar cainii fara stapan nu au ce cauta pe strazi. Si , ca sa n-o luam de la Adam si Eva cautand vinovatii pentru situatia la care s-a ajuns, mai practic este sa analizam starea de fapt : sunt mult prea multi, salbaticiti si, din pacate , pe strazi. Deci ?

Popescu Daniela

#140 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 10:47

#135: Marius - Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

Stii vorba aia Marius "agree to disagree"? Cam asa e si aici.

1. Nu cred ca e cazul sa etichetam toti cainii ca fiind animale salbatice. Totusi, a fost un timp investit in aceste animale. Si sentimente, si multe altele. E deja exagerat sa mentionezi din cateva cazuri ca toti cainii sunt animale salbatice.

2. Eu totusi sper sa vorbim peste cativa ani daca se trece la fapte cu eutanasierea/exterminarea in masa a cainilor vagabonzi. Sa vezi, daca nu se rezolva celelalte aspecte, adica responsabilizarea cetateanului: sa-si tina cainele in lesa, sa curete dupa el, sa-l sterilizeze, sa-l cipeze s.a.m.d., cum o sa fie iarasi la loc pe strada. Voi ce nu intelegeti este ca s-a mai facut si se face in continuare asta. Iti pot cauta link-uri, o gramada de video-uri in care hingheri, oameni platiti de anumite persoane sau chiar justitiari impusca, otravesc, lovesc toate soldandu-se cu moartea lor si TOT nu s-a rezolvat problema lor! Si asta pentru ca reproducerea nu a fost stopata in cazul cainilor maidanezi. Despre asta este vorba

Musafir

#141 Re: Re: E nevoie de mai mult ...

2013-09-04 10:50

#137: Darius - Re: E nevoie de mai mult ... 

Sa puneti mittingul duminica, pentru a putea veni cat mai multa lume.

Copii nu au voie sa moara sfasiati de caini.

Suntem intr-o capitala europeana, nu in jungla.

Popescu Daniela

#142 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 10:53

#139: - Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

Am facut referire la situatia generala si anume ca eutanasierea nu este o solutie pe termen lung. Si apoi, daca ai urmarit cu atentie postarile mele ai fi vazut ca ma refeream si in specific la cazul copilului din Tei. Ergo, pot aborda nu unul ci mai multe subiecte fara sa fie incadrate ca un intreg. Te rog fii atent/atenta si apoi revino cu comentarii.

Nu consider ca situatiile pe care le observ, ca toata lumea de altfel - ma rog, cei care au ochi sa vada bineinteles, sunt pure exceptii. Pentru ca daca ar fi exceptii, nu ne-am gasi intr-o astfel de situatie, nu?

Adevarat, copiii nu pot fi supravegheati in permanenta, nu am zis ca nu, dar in cazul de fata imi sustin parerea, te rog, reciteste-mi comentariile mele precedente si apoi revino :)

Si nu am zis niciodata ca acei caini fara stapan au ce cauta pe strazi. Dimpotriva, la fel gandesc si eu. Si eu "visez" la o lume mai buna, in care cainii fara stapani sunt adoptati, restul tinuti in adaposturi si asa mai departe, dar vad ca nu se poate in tara asta. Nu imi amintesc in niciun comentariu de al meu in care am zis ca nu ma deranjeaza sa vad cainii pe strada si ca imi doresc asta. Cum am zis si altei persoane, te rog frumos nu-mi pune cuvinte in gura si nu imi rastalmaci cuvintele.

eu

#143 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 10:56

#140: Popescu Daniela - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

stimata doamna, va rog sa cititi atent aceasta petitie, contine inclusiv masuri pentru cainii cu stapan si legislatia din alte tari, inclusiv reglementarile UE.

Popescu Daniela

#144 Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 10:57

#138: eu - Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

Sincer, n-are rost sa vorbesc de acel subiect cand eu vorbesc de acesta. Asa cum n-are sens nici sa ma intreb de ce cerul e acuma innorat cand ar fi trebuit sa fie senin ca asa vreau eu.

Ce nu intelegi este ca sunt constienta de problema cainilor maidanezi, si eu am fost victima unui caine de rasa (abandonat pe strada) fiind muscata. Dar asta nu inseamna ca ma apuc acuma sa seman ura aici pe internet pe pagina aceasta, in inima mea sau in randul altor oameni si sa ma las condusa de aceste sentimente pentru ca nu ajung nicaieri.

meri

2013-09-04 10:58

Localitatile acestei tari au devenit rusinea Europei din cauza incompetentei coroborata cu hotia autoritatilor si a asa zisilor mari iubitori de animale.Sa se intervina odata drastic pentru eradicarea acestei probleme care ne face viata si asa amara si mai amara prin amenintarea continua la care esti expus din momentul in care iesi din casa de aceste animale care desi nu au nici o vina pentru inconstienta oamenilor au ajuns la momentul in care au devenit o primejdie si ca amenintare fizica si ca focar de infectie pentru populatie in special pentru copii.
Popescu Daniela

#146 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 10:58

#143: eu - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

Legislatiile enumerate in antetul acestei petitii nu imi sunt necunoscute, dimpotriva, deci puteti sta linistit ca nu dispun de o esarfa in jurul ochilor incat sa nu stiu cum este aplicata legea dincolo.

Musafir

2013-09-04 10:59

DA!!! Sunt de acord cu EUTANASIEREA!!! Si cat mai repede posibil!
Andreea

#148 Re: de ce nu mai este online pagina respectiva ?

2013-09-04 11:07

#1: Darius - Vă rog să daţi un like la această pagină:
https://www.facebook.com/Cainii.maidanezi.pericol.public

de ce nu mai este online pagina respectiva ?

Musafir

#149 Re:

2013-09-04 11:17

#4: smile -

A fost pe strada? NU!

eu

#150 Re: Re: de ce nu mai este online pagina respectiva ?

2013-09-04 11:31

#148: Andreea - Re: de ce nu mai este online pagina respectiva ?

Este online, repostez linkul https://www.facebook.com/Cainii.maidanezi.pericol.public?bookmark_t=page

De asemenea link pentru meeetingul autorizat https://www.facebook.com/events/225314847623909/?ref=22

Si detalii:

Asociația Pro Civilizație Secolul 21 organizează un miting anti-maidanezi și, în același timp, de susținere a familiei copilului ucis de maidanezi ieri, în zona Parcului Circului.

VREM RIDICAREA DEFINITIVĂ A CÂINILOR MAIDANEZI DE PE STRADĂ!
Haideți sa ne strângem cât mai multi VINERI, în PIAȚA ROMANĂ - începând de la ora 19,30 pana la ora 21,30 - la un MITING AUTORIZAT, pentru a cere factorilor de decizie (Guvern, Parlament, primării) să ia măsuri imediate și eficiente pentru asigurarea DREPTULUI LA VIAȚĂ, LINIȘTE ȘI SIGURANȚĂ, PENTRU NOI ȘI FAMILIILE NOASTRE!
NU MAI VREM COPII MUTILAȚI ȘI UCIȘI DE CÂINII FĂRĂ STĂPÂN!
NU MAI VREM SĂ FIM TERORIZAȚI DE CÂINII MAIDANEZI!

Vă așteptăm să fiți alături de noi și să arătăm autorităților că ne-am săturat de maidanezi pe străzi. Ne-a ajuns! Băiețelul de patru ani nu e primul copil ucis. Mâine, copilul oricăruia dintre noi se poate afla în pericol!

PS - Vă rugăm distribuiți și voi pe paginile voastre acest anunț, poate le pasă și altora și ne ajută cu prezența lor.

Publicitate plătită

Vom aduce această petiție la cunoștința a 3000 persoane.

Aflați mai multe informații...

Facebook