Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-12 14:37

2013-09-12 14:41

2013-09-12 15:28

2013-09-12 15:41

Musafir

#1230 Re: Re: Nu stiu cine e de vina

2013-09-12 16:43

#1229: Lexy - Re: Nu stiu cine e de vina

Pentru ultima data, omul este superior tuturor animalelor.

Cand spui ca ''viata cuiva nu este mai presus decat a altcuiva'', acele pronume nu pot fi folosite decat pentru a te referi la persoane. Este incorect din punct de vedere semantic sa te referi la un patruped ca la ''cineva'', oricat de drag ti-ar fi. Macar de dragul limbii romane, sa nu mai facem confuzii aberante. Nu stiu ce tratament urmezi, dar ''aproapele tau'' nu se refera nici la gaini, nici la caini. Poate esti un troll care se amuza jucandu-se cu nervii oamenilor, nu cred sa existe atata .... intr-un singur cap.

Am ajuns sa dezbatem daca viata unui om valoreaza sau nu mai mult decat a unui caine, sa inteleg.

trebuie luati de pe strazi toti, dar nu omorati!

Sunt de acord, dar sa nu ne asteptam in mod nerealist ca toti acei caini vor fi adoptati. Daca ar exista aceasta disponibilitate, nu ar mai fi niciunul pe strada astazi. Iar statul roman nu are bani sa ii intretina la infinit.

PS - In Calarasi, numai astazi s-au prezentat la spital sase persoane muscate de o haita aciuata prin tufisurile de langa Prefectura, chiar in centrul orasului, in plina zi.

2013-09-12 17:02

2013-09-12 19:21

2013-09-12 19:23

2013-09-12 23:34

Timur

2013-09-13 02:54

Daca tot suntem europeni, deci cu pretentii de civilizatie, atunci sa rezolvam problema ca intr-o tara civilizata! De exemplu, ca in Japonia: http://www.youtube.com/watch?v=rSXBHOOUW8E

2013-09-13 06:52

2013-09-13 06:53

dor de civilizatie

#1238 We agree to disagree

2013-09-13 07:24

Stimati semeni iubitori de caini de pripas, vad ca ati invadat si petitia aceasta. Si nu ne intelegem.
Va aduc inca odata la cunostinta ca noi, cei lucizi, dorim solutionarea acestei probleme prin disparitia cainilor din spatiul public si cat mai urgent posibil. Nu eliminarea lor fizica.
Dar nu mai vrem CAINI "COMUNITARI" (definitie perversa) PE STRAZI. Consider ca avem acest drept pe care altii si l-au castigat de sute de ani. Daca mai continuati asa, nu pot sa va spun decat "medievali, uniti-va!"

"Teodorescu Oreste :''Ca intelegeti mai bine, de ce se incapataneaza cei care l-au rastignit pe Hristos sa ne impinga la eutanasierea celui mai bun prieten al omului, cugetati la vorbele pline de Duh ale sfantului parinte Cleopa: "Cine ucide un caine, va chema asupra lui, mare blestem de la Dumnezeu, caci dintr-u inceputuri, El l-a lasat pe caine ca paznic si protector al omului si al gospodariei sale!" Primul animal, care din dragoste de om si-a lepadat natura bestiala domesticindu-se a fost lupul. Dac, inseamna lup...Sf.apostol Andrei a fost numit apostolul lupilor, iar sobolanii cu papion ne incita la crima. Noi suntem ai lui Abel, oare de ce ne vor astia cainiti? Lasati inimile sa va raspunda. Pacea si dulceata lui Hristos sa insoteasca rugaciunile noastre!''

Oreste le cam incurca, daca crede in Creatie; dupa parintele Cleopa, "dintru inceputuri" inseamna de la originea speciilor, adica n-au fost caine DIN lup, ci caine SI lup, ca si in zilele noastre, inruditi dar nu unul stramosul altuia. Insa, asa cum omul se salbaticeste si cainele se poate salbatici.

Si aici ne indepartam total de subiect: dacii venerau lupul pentru independenta si temeritatea sa, nu cainele pentru credinciosia si dragostea sa. Iar Cain a fost judecat de Dumnezeu pentru ura din inima sa fata de semenul si fratele sau Abel, nu fata de animalele din gospodarie. Jertfa lui Abel a fost de sange, pentru ca era crescator de animale, jertfa lui Cain a fost din roadele pamantului, pentru ca era agricultor. Dumnezeu a privit cu "placere" la jertfa lui Abel pentru ca acesta a inteles rostul acesteia (viata pentru viata), spre deosebire de fratele sau mai mare Cain. Dumnezeu nu pune in balanta viata omului cu viata oricarei alte fapturi terestre, oricat de draga i-ar fi ea.

2013-09-13 09:42

AdiTZA21

#1240 Re: serios?

2013-09-13 09:57

#1221: Lexy - serios?

Iar, din nou, inca odata, unii parameci pun pe acelasi nivel OMUL si CAINLE!!!! Oare cat de incapabili mental puteti fi sa ganditi asa ceva? Nu am auzit niciodata de Romani care sa protesteze impotriva pedepsei cu moartea in fata puscariilor Americane sau prin alte tari in care pedeapsa capitala este mai presus de orice alta forma de pedeapsa. Inainte de a-i impusca pe Ceausesti strigam ca niste fiare dezlantuite MOARTE DICTATORULUI, dupa ce i-am impuscat pe Ceausesti, am iesit in strazi ca nebunii, ca niste criminali ce suntem, ca niste oameni fara discernamant si am strigat LIBERTATE, de s-a auzit pe toata planeta. Acum, cand am dat de gustul democratiei, strigam doar JOS BASESCU sau DEMISIA? Cand e vorba de viata copiilor nostri ne impartim in doua tabere: noi cei ce vrem sa-i protejam de CAINII UCIGASI si voi cei ce ne blestemati copiii si tot neamul si cereti MOARTEA COPIILOR NOSTRI? Oare cat de imbecili si de redusi mental puteti fi incat sa atarnati balanta in favoarea CAINILOR UCIGASI???

Voi ce ce iubiti cainii, voi trebuiti pedepsiti drastic daca nu respectati legislatia in vigoare. Daca ii luati acasa doar de ochii lumii pentru ca mai apoi sa le dati drumul pe strada pentru ca v-ati prins in sfarsit dupa cativa ani ca, "viata la bloc" nu este pentru maidanezi, daca sunteti prinsi ca ii hraniti in alt loc decat in padocuri, daca sunteti prinsi ca ii imperecheati prin apartamente sau curti pentru ca mai apoi sa aruncati puii in strada (nu sunteti criminali daca faceti asta??). Suntem o tara democrata pentru ca am ales sa ne IMPUSCAM DICTATORII, pentru a avea mai tarziu dreptul de a alege nesiguranta, boala, mizeria, moartea....IPOCRITI !!!! IPOCTRITI sunt TOTI cei ce LATRA, da, LATRA din spatele unui nick-name....

Macar aveti decenta sa va abtineti cand aveti astfel de ganduri si sa nu va mai descarcati in public. Faceti o adunare undeva in camp, cu pretioasele voastre patrupede (care n-au distrus vietile si de care nu putem scapa din cauza voastra) si destainuiti-va unii altora. Povestiti-va unii altora (ca probabil vorbiti/latrati aceeasi limba) prin ce momente grele treceti acum, dupa ce s-a votat legea.

Am un copil de 3 ani si 6 luni, vreau sa il vad in siguranta in parcuri, vreau sa il las sa alerge liber in parcuri, nu sa-l tin de mana (cum toti inapoiatii ati spus ca ar fi trebuit sa fie tinut Ionut) si sa ma uit din 5 in 5 secunde dupa umar sa nu cumva sa apara vreo jivina nenorocita (pardon, Labus multiubitul, pretiosul, nestematul, cel care are un suflet, o viata data de Dumnezeu) sa il sfartece. VREAU LIBERTATE PENTRU COPILUL MEU, nu libertatea maidanezilor asa-zisi "STERILIZATI" de voi, cei ce donati probabil mai bine de trei sferturi din salariul vostru (aici ma indoiesc de asta) sa cresteti patrupede nenorocite, in loc sa donati pentru copii abandonati. Trebuie sa fiti EXTREM, repet: EXTREM DE INAPOIATI sa alegeti viata unui patruped ucigas in defavoarea unor copii abandonati. De la copiii aceia, mai tarziu o sa auziti multumiri, in timp ce patrupedul va poate musca pe voi insiva. Sa nu uitam (ceva ce habar nu aveti) ca maidanezul, ca si orice alta rasa de caine, SE TRAGE DIN LUP. Are instincte, nu ratiuni. Instincte vad ca aveti si voi, ca daca ma uit la ce postati, ratiunea e un termen necunoscut si o dotare lipsa.

MULTUMESC inca odata celor care ne-au blestemat copiii!!!!!!! STATI LINISTITI, DUMNEZEU IARTA REDUSII MENTAL....CHIAR DACA VOR SA FIE OMORATI LAOLALTA CU CAINII.....

2013-09-13 10:23

Musafir

2013-09-13 11:04

Tot nu intelegeti ca daca autoritatile nu fac nimic, oamenii vor lua problema in mainile lor - uneori in mod iresponsabil. In multe orase au fost gasiti caini otraviti; nu numai ca e o barbarie dar contaminarea spatiului public cu otrava face si alte victime decat animalele vizate. Preferati sa fie otraviti sau sa li se dea in cap de cat sa fie eutanasiati, dupa ce li s-a dat sansa adoptiei? Si omul are instinctul lui de supravietuire si de protejare a propriei familii, nu doar cainele. Cand se simte incoltit riposteaza; cand activitatile familiei lui sunt limitate de prezenta cainilor deja nu se mai poate. Daca reducerea acestor caini s-ar face cu calm - si cu cap, printr-o selectie, nu am mai vedea catelusi otraviti pe marginea drumului.

In alta ordine de idei ... Poate ar fi si alte solutii pentru unii caini. E lesne de inteles de ce nu multi vor sa tina caini intr-un apartament.

Dar daca de pilda (nu stiu cine ar trebui sa autorizeze asa ceva) locatarii unui bloc ar primi permisiunea de a amplasa un mic spatiu imprejmuit in imediata vecinatate a cladirii, cainii ce apartin de blocul respectiv ar putea fi tinuti acolo si ingrijiti de grupul de locatari care vrea sa se ocupe de ei. Daca intr-adevar cainii sunt blanzi, s-ar gasi voluntari, ar pune mana de la mana si i-ar tine intr-un asemenea spatiu, eventual fiecare caine sa aiba o zgarda personalizata cu numarul blocului, in caz ca scapa din greseala (nu suntem o tara care isi permite cipuri pentru maidanezi). Locatarii ar putea sa scoata cainii la plimbare in lesa si cu botnita, dupa cum le permite timpul. Cat sa coste un asemenea spatiu? Presupun ca la un magazin de bricolaj s-ar gasi toate cele necesare. Adapostul ar putea fi amplasat in gradina blocului, daca cineva pune spatiul la dispozitie. Normal ca asta s-ar aplica in mare cainilor semi-domesticiti, nu haitelor complet salbatice. Dar ar fi o solutie pentru salvarea unora dintre ei.

Este in interesul nostru - al tuturor - ca aceste animale sa nu mai fie libere sa atace oamenii; daca acest pericol ar fi eliminat, nu s-ar pune problema ''setei de sange'' si altor tampenii pe care le debitati aici. Treaba e sa isi asume cineva raspunderea pentru ei si sa le asigure macar conditii minime.

AdiTZA21

#1243 Re:

2013-09-13 11:16

#1225: Lexy -

Tanti, te citez: "Sa ma ierte Dumnezeu, dar imi doresc sa fiu caine...sa mor...sa scap de voi!" si..... bineinteles, urmeaza: "Nu sunt eu mare credincioasa". Deci un pic de instabilitate emotionala si psihica? Te rugam, vezi un psihiatru, vezi ce iti poate spune si ai sa ramai uimita. Sau nu, ca doar ti s-a mai zis pe aici ca esti instabila psihic pentru ca pui cainele deasupra omului. Lexi, SEZI!!!! Nu mai da din coada ta de fiinta oprimata. Ridica-te in picioare, stai drept, evolutia ti-a dat sansa de a cobora din copac si de a face pasi in doua picioare, nu in patru labe. Daca iti place sa stai in patru labe, sa dai din coada si sa mirosi arier-ul prietenilor tai, afla ca noi, oamenii, ne imbratisam, dam mana cand ne intalnim, barbatii saruta mainile doamnelor cand se intalnesc, copiii nostri se joaca fara frica in parcuri (intro tara utopica, fara fiinte ca tine).

2013-09-13 11:22

AdiTZA21
Musafir

#1245 Re: Re: Nu stiu cine e de vina

2013-09-13 11:36

#1229: Lexy - Re: Nu stiu cine e de vina

Ma faci sa te citez mereu, doar pentru a-ti arata unde gresesti: "Ai privit vreodata un catel amarat in ochi? Ce ai vazut? Ai dormit in noaptea aia?"

Dar tu ai privit vreodata in ochii unui om muscat, mutilat de caini? Te-ai gandit vreodata (imi dau lacrimile deoarece am un copil de 3 ani si 6 luni) ce a gandit Ionut in ultimile lui clipe de viata, in timp ce era sfartecat de caini? La cine se gandea? La parinti, la fratele lui, la bunica lui? Oare ce era in mintea lui atunci cand cei iubiti de tine (inaintea omenirii) sfartecau cate o bucatica din trupul lui? Atunci cand coltii lor iubitori ii gaureau carnea lasand viata sa se scurga din el? Cum mai poti dormi noaptea cand te rascolesc astfel de ganduri??

Eu unul nu ma gandesc decat la extinctia maidanezilor, pentru a-i asigura copilului meu o viata fara probleme. Te-ai gandit vreodata ca, avand copii, ti se va intampla si tie? Te-ai gandit vreodata ce ai sa faci in acele momente? Te-ai gandit ce vei face in clipa in care un animal, fie el patruped sau biped iti omoara copilul? Sau esti sterilizata si nu te poti inmulti, de aceea iti permiti sa nu-ti pese de vietile copiilor altora? Ne spui tuturor ca nu avem dreptul de a alege cine sa traiasca si cine sa moara. Iti spun eu: In Biblia aia de care aduci aminte, scrie "De va lovi cineva un om si va muri, acela sa fie omorat. De va lovi cineva dobitoc si va muri, acela sa dea dobitoc pentru dobitoc. De va pricinui cineva vatamare aproapelui sau, aceluia sa i se faca ceea ce a facut el altuia: Frantura pentru frantura, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte; cum a facut el vatamare altui om, asa sa i se faca si lui. Cel ce va ucide dobitoc sa dea altul; iar cel ce va ucide om sa fie omorat. Aceeasi judecata sa aveti si pentru strain si pentru bastinas" (Levitic 24, 17-21).

Deci madamme credincioasa, nu-mi explica mie ca daca un caine omoara un copil, un om, acel caine trebuie STERILIZAT, NU EUTANASIAT!!! Parca si capul popimii, Patriarhul Daniel a zis ceva in legatura cu asta: "Un om singur valoreaza mai mult decat intreg universul material. Toate galaxiile nu valoreaza cat sufletul unui om, pentru ca numai omul a fost creat dupa chipul lui Dumnezeu cel vesnic viu, numai el a fost chemat la iubire si fericire vesnica, in comuniune cu Dumnezeu" si: "Noi ne rugam Maicii Domnului sa aduca pace in familii, pace in popor, pace intre popoare si sa ocroteasca familiile si copiii, care adesea sunt foarte expusi tuturor formelor de violenta, uneori de exploatare - mai nou si violentei venite din partea cainilor maidanezi. Este mare nevoie ca sa pretuim valoarea persoanei umane"

Sa te ajute Dumnezeu sa mori cu maidanezii, ca asa vroiai.....

Musafir

2013-09-13 14:32

Gazati-i, e mai ieftin.
AdiTZA21

#1247 Re:

2013-09-13 15:15

#1246: -

Asta am zis si eu cand am semnat petitia. Containere de 20 Ft sau 40Ft si CO2.....ieftin si rapid.... Eventual containerele amplasate langa crematoriu, sa mearga treaba pe banda rulanta.... ;)

Sau trimisi in Asia. Vietnam, Korea de Sud, Korea de Nord Thailanda, Taiwan... Ham Ham in a Can.

2013-09-13 15:58

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-09-13 16:02

2013-09-13 16:10

Publicitate plătită

Vom aduce această petiție la cunoștința a 3000 persoane.

Aflați mai multe informații...

Facebook