Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Isa

#101 Re: Despre oameni

2013-09-04 08:44

#97: slavoicus - Despre oameni

slavoicus - respect !!! Cred ca este cea mai realista expunere a situatiei existente. Toti traim intr-o jungla, de fapt, si fiecare lupta pt. supravietuire. In orase noi suntem specia dominanta, asa ca....

Catalinul

#102 Re: Articolul la care se refera post-ul 97 (despre oameni):

2013-09-04 08:54

#98: slavoicus - Articolul la care se refera post-ul 97 (despre oameni):

Eu cred ca este o minciuna sau o manipulare sustinerea faptului ca Europa da Romaniei anual cate 500 de milioane de euro pentru sterilizarea si adapostirea cainilor vagabonzi. Suma este imensa si nejustificata, deci necredibila. Daca totusi ar fi adevarat (si chiar si in cazul unor sume mai mici) probabil ca organele de control ar trebui sa urmareasca unde au ajuns acesti bani. Oricum, sterilizarea nu este o solutie. Sterilizarea cainilor NU-i face pe acestia sa nu mai muste, sa nu mai latre, sa nu se mai inhaiteze, sa nu mai umple strazile de fecale. Singura solutie este eutanasierea.

Marius
Musafir

#103 Re: Re: Despre oameni

2013-09-04 08:54

#101: Isa - Re: Despre oameni

Intr-adevar, un subiect frumos expus, toata stima.

Am mai citit pe un site de stiri un comentariu, am sa-l citez si aici:

"In Biblie, nu se face deosebire intre ce animal este mai superior decat altul, sau care are mai multe drepturi decat altul. Nu se face decat diferenta intre animal si om, cel din urma avand cu totul alta menire pe acest pamant decat animalul. Este pacat sa maltratam animalele, dar nu faceti confuzie.. Viata unui animal nici macar nu se poate pune in balanta cu viata unui om."

Catalinul

#104 Re: Re: Comunicat FNPA

2013-09-04 08:57

#100: - Re: Comunicat FNPA

Nu conteaza daca terenul era sau nu ingradit. Daca acesti caini nu ar fi existat pe strazi copilul nu ar fi murit, PUNCT.

Marius

#105 Re: Re: Re: Comunicat FNPA

2013-09-04 09:03

#104: Catalinul - Re: Re: Comunicat FNPA

Exact. Nu traim nici in jungla, nici in creierul muntilor sa spunem "este vina copilului ca a intrat in barlogul ursului si l-a tras de coada". Traim intr-un oras care se vrea a fi civilizat, ba mai mult, intr-o capitala europeana! Astfel de lucruri nu ar trebui sa fie posibile, indiferent de ce a facut copilul.

Iar pentru cei ce spun cu nerusinare ca "poate ar trebui interzise si masinile", cred ca poate ar trebui sa va folositi capul putin inainte de a deschide gura (sau de a tasta un mesaj, in cazul de fata). Vorbim de haite de animale salbatice, agresive si purtatoare de boli, in mijlocul unui oras! Trezirea!

Eu

#106 Eu

2013-09-04 09:03

Cred ca vi necesar sa ne oferim voluntar sa prindem peste 100 000 de caini din toata tara.
Isa

#107 Re: Re: Re: Comunicat FNPA

2013-09-04 09:04

#104: Catalinul - Re: Re: Comunicat FNPA

Corect ! Procedam ca de obicei : ne cramponam de situatia particulara, evitand situatia generala. Acolo era teren privat, dar marea majoritate sunt pe strazi. Si tot pe teren privat erau si cei de la ADP-ul unde au omorat-o pe femeia de anul trecut, care intrase acolo cu treaba. Asta inseamna ca maidanezii hotarasc unde mergem si unde nu ?

Catalinul

#108 Re: Re: Re: Despre oameni

2013-09-04 09:05

#103: - Re: Re: Despre oameni

Daca e sa o luam chiar si pe partea argumentatiilor religioare, iata ce scrie in Biblie (Facerea 1.28), citat:

---

Si Dumnezeu i-a binecuvantat, zicand: "Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul si-l supuneti; si stapaniti peste pestii marii, peste pasarile cerului, peste toate animalele, peste toate vietatile ce se misca pe pamant si peste tot pamantul!"

---

sursa: http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/25/Facerea

Deci omul este lasat de Dumnezeu sa fie DEASUPRA oricarui animal. Viata unui om este mai presus de viata unui animal.

Marius

#109 Re: Re: Re: Re: Despre oameni

2013-09-04 09:09

#108: Catalinul - Re: Re: Re: Despre oameni

Multumesc, chiar incercam sa gasesc citatele respective.

Sunt 100% de acord. Iar cine pune viata unui animal mai presus decat viata, sanatatea si siguranta unui om, este pierdut in spatiu, iar acesta este cel mai bland mod cu putinta in care il pot spune.

Isa

2013-09-04 09:12

Ma gandeam sa fac o propunere : s-o numim pe "respectabila" d-na Paula Iacob sa se ocupe de aceasta problema, pentru ca are tot ce-i trebuie : bani, iubire pt. animale si, nu in ultimul rand, pregatirea si experienta profesionala care i-ar permite sa supravegheze mersul lucrurilor.E o parere...
Andrei

#112 Re: Victima

2013-09-04 09:28

#25: Anna - Victima

Din pacate nu esti singura care a patit asa ceva. Eu pana acum m-am ferit si ma feresc in continuare, dar nu este normal sa imi fie frica de maidanezi intr-o tara europeana a  secolului 21.

Daca tot vezi zilnic javrele, eu iti sugerez sa iei problema in propriile maini, asa cum o sa ajungem toti sa o facem, si anume: mancarica cu otrava, cu stricla pisata, etc.

Succes!

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-04 09:34

Musafir

#114 Re: Re: Victima

2013-09-04 09:35

#112: Andrei - Re: Victima

Exista o diferenta intre a eutanasia un caine si a-l face sa moara in chinuri. Pana la urma, acela este un animal, nu este vinovat de propria existenta. Da, trebuie eutanasiati, dar ura este gresit directionata.

Popescu Daniela

#115 Re: 80 %

2013-09-04 09:41

#15: io :) - 80 %

Ma bucur ca nu ma recunosc in acest gen de descriere. Sunt iubitoare de animale si marturie stau animalele din curtea mea pe care le-am cules de pe strada (lovite/batjocorite si traumatizate), le-am sterilizat, vaccinat si cipat. Da, e o suma mare, mai ales daca o faci deodata dar asta am simtit ca e bine sa fac si asta am facut si nu regret niciun pic. Asa cum in mod regulat, imi donez hainele care nu mi-i le mai trebuie la oameni nevoiasi si de Pasti si de Craciun dau o raita pe la casele de copii si imparc jucarii si carti, binele il fac fie ca este om sau animal. Grav este cel care nu intelege ca omul este deocamdata presus de caini si ajuta numai cainii si de oameni ii doare undeva. Bineinteles ca un om nu poate lua in grija lui o sumedenie de caini, ci in limita spatiului disponibil si a sanatatii mintale (nu aprob oamenii care se declara buni la suflet si culeg toate pisicile si toti cainii de pe strada si ii tin intr-un loc murdar si/sau nu au bani sa aiba grija mai incolo de ei).

Mitus

#116 ANL Brancusi - sector 6 "lider" in caini maidanezi

2013-09-04 09:43

In Cartierul ANL Brancusi din dr.Taberei sector 6, vin mereu masini tip duba care descarca caini si-i lasa fara nicio grija.Unii caini au la ureche acel banutz dar foarte multi nu il au.Am sunat bunaoara la o firma care se ocupa cu asa ceva si am primit urmatorul raspuns:
Domnule draga sunt putini hinghieri si nu reusesc sa-i prinda !
Poza de coperta de aici : https://www.facebook.com/Cainii.maidanezi.pericol.public este chiar la blocul meu din Cartierul ANL Brancusi. Suntem "lideri" in caini maidanezi
Marius
Musafir

#117 Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 09:44

#113: Popescu Daniela - Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

In primul rand, draga doamna, daca au fost sau nu supravegheati acei copii nu mai este relevant. Faptul ca acest lucru se poate intampla, este posibil, indiferent de circumstante, ar trebui sa ne faca sa ne punem mari semne de intrebare. Dupa cum am mai spus, nu traim in jungla sa spunem "este vina parintelui ca nu si-a pazit copilul si de asta a fost mancat de leu". Da, bunica este vinovata, dar asta nu schimba situatia in care ne aflam.. Cine este vinovat daca eu ma plimb pe strada, iar un caine sare de sub o masina si ma musca de picior? cine este vinovat ca haite intregi de caini se strang pe langa blocuri de ti-e si frica sa te apropii? cine este vinovat de strazile pline de rahat de caine?

Trebuie facut ceva acum. Haitele trebuiesc exterminate, iar in prealabil, toti posesorii de caini educati prin rigorile legii. Nu exista alta solutie. Sau mai trebuie sa mai moara inca 10-20 de copii ca sa ne trezim la realitate?

Popescu Daniela

#118 Re: Pentru presedintele Curtii Constitutionale

2013-09-04 09:48

#20: Bogdan Toparceanu - Pentru presedintele Curtii Constitutionale

Da, corect, in tarile CIVILIZATE si unde se aplica legea eutanasierea nu inseamna un camp plin de caini ce sunt omorati cu batele DAR din pacate in Romania asa se procedeaza, din motive subiective si pur criminale. De ce sa eutanasiezi acel caine intr-un cabinet veterinar cu injectia la indemana, fara sa sufere? Nuuuuu, hai sa-ti arat atunci o gramada de oameni care ii otravesc cu furadan, oameni care ii impusca, oameni care ii lovesc cu lopata, tarnacopul, picioarele si o gramada de morti cumplite, care, imi pare rau, nici celui mai mare dusman al meu nu i-as dori asa ceva niciodata!

Si haideti sa va mai spun o chestie. Cand eram mica am avut un caine maidanez care il tineam langa bloc. Dupa un an si ceva mi-i l-au luat hingherii. L-am cautat eu si cu sora-mea disperate in acea zi si apoi am decis sa mergem la adapostul unde stiam ca sunt cainii luati de hingheri de pe strazi. Mi-am recunoscut cateaua si am dorit sa mi-o iau inapoi. Chiar o aveam ca sprijin si pe mama mea care vroia sa-l adopte, de data asta in casa si nu m-au lasat aia de acolo. M-au tot dus cu zaharelul si pe mine si pe parintii mei la telefon si in persoana ca a treia zi sa aflu ca au eutanasiat-o. Spune-mi tu mie, este drept ce s-a intamplat? Adica mica fiind, vroiam eu si parintii mei sa o luam acasa din locul ala ingrozitor 3/3 si sa-i ofer un camin adevarat si mi-a negat acest drept, a trecut peste dorinta mea si a parintilor mei si au eutanasiat-o. Prin urmare, daca voi credeti ca acei caini care sunt dusi la adaposturi sunt asa de usor de "Luat" inapoi va inselati amarnic. Ii eutanasiaza rapid. Si uneori nu cu cele mai bune metode posibile ci in niste chinuri greu de descris

Ciprian I.

#119 5 zile nu 30 !!!

2013-09-04 09:48

In America , tara unde democratia se simte bine in 5 zile de la ridicarea unui animal de pe strada acesta este eutanasiat . Cinci zile are proprietarul sa-si revendice animalul !! In Romania de ce sa fie 30 de zile , nu inteleg , in 30 de zile cainele consuma cat un bolnav din spital in aceeasi perioada de timp ! Cinci zile mi se pare un timp rezonabil pentru ca o persoana care isi iubeste animalul sa si-l recupereze , restul sunt doar bani aruncati in vant !
Mai jos ve-ti gasi drepturile proprietarilor de animale din SUA !
http://public.homeagain.com/your-rights-when-losing-a-pet.html
Popescu Daniela

#120 Re: cip electonic

2013-09-04 09:49

#24: Musafir - cip electonic

Corect, nu zic nu. Dar oare cand se aplica astfel de reguli,sa depisteze acel "stapan"care si-a lasat cainele iarasi pe strada?

Musafir

#121 Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 09:53

#113: Popescu Daniela - Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

Imi permit cateva comentarii : 1. marea majoritate a celor care-si doresc caini de rasa fac alegerea rasei in functie de caracteristicile pe care si le doresc la un caine, nu din snobism ( e adevarat ca exista si exceptii). 2. stapanii cainilor de rasa nu prea ii lasa sa se imperecheze cu maidaneze ( si aici exista exceptii, dar DOAR exceptii), daca nu din alte motive, macar de teama bolilor pe care acestia le-ar putea lua sau a bataii pe care ar lua-o de la maidanezii din jurul respectivei catele. 3. in cazul copilului din Tei, da , era cu bunica, dar marea majoritate nu pot fi insotiti 24/24 h (dar adultii care au patit-o de cine trebuiau fi supravegheati?).

...Si s-ar mai putea comenta multe...

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-04 09:55

Musafir

#123 Re: Turma de oi behae

2013-09-04 10:02

#122: Cetateanul Turmentat - Turma de oi behae

Domnule cetatean turmentat, iti sugeram, cu tot respectul, sa te intorci la sticla de la care ai plecat, deoarece, daca faci astfel de comparatii, nici nu meriti altfel de raspuns.

NU traim intr-o jungla. PUNCT. Orice altceva este de prisos.

Popescu Daniela

#124 Re: Comunicat FNPA

2013-09-04 10:03

#66: Raluca B. - Comunicat FNPA

In sfarsit o parere complet pertinenta. Si da, sunt iubitoare de animale dar iubesc mai mult oamenii, este evident.

Ce s-a facut in Oradea ar trebui sa serveasca ca exemplu in toata tara! Dar mai presus de toate trebuie responsabilizat cetateanul de rand, prin schimbarea unor comportamente deja intarite. Degeaba ucizi daca nu ii sterilizezi, unul tot mai scapa si se imperecheaza si revine situatia la problema initiala: numarul mare de caini. Si apoi oamenii trebuie sa fie constienti ce fac cand le dau drumul pe strada. Si mai ales sa fie pedepsiti pentru asta. In fond, cainii si pisicile (si ele trebuie incluse) sunt considerate de mii de ani animale domestice. Domesticite de catre oameni. Pai daca sunt ai oamenilor, oamenii trebuie sa puna cot la cot pentru solutionarea problemei.

Raspuns.

#125 Re: Re: Comunicat FNPA

2013-09-04 10:06

#124: Popescu Daniela - Re: Comunicat FNPA

Câinele este descendentul lupului, fiind domesticit de om încă de acum 12.000 de ani, perioadă în care a suferit mutaţii succesive către diferitele rase de câini cunoscute în momentul de faţă (fie mutaţii naturale, fie sub influenţa climatică sau cea a mediului înconjurător). Cert este însă că, dintre toate animalele domesticite de om, câinele este singurul care a acceptat dominaţia omului fără constrângeri, însă în cadrul codului său genetic au persistat dintotdeauna instinctele sălbatice ale lupului, ca animal de grup care acţionează în haită. Astfel, câinele, deşi este considerat un animal domestic şi un „prieten al omului”, poate în orice moment reveni la instinctele primare de animal sălbatic de pradă, îndeosebi în lipsa interacţiunii umane.

Atacarea oamenilor de către câini care acţionează în haită, deşi rară, poate rezulta în leziuni severe, producând chiar decesul victimei. Factorii care contribuie la comportamentul agresiv al câinilor şi la atacurile în haită sunt reprezentaţi de instinctul de vânătoare în grup şi de hrănire „socială”, prezente de regulă la populaţiile de canide, apărarea teritoriului, lipsa interacţiunii umane şi stimulul prăzii.

Atacul în haită al câinilor fără stăpân continuă sa fie chiar şi în zilele noastre o problemă cu multiple implicaţii sociale şi nu numai, iar având în vedere deznodământul uneori tragic al acestui fenomen nedorit, consideram că se impune aplicarea unor măsuri de prevenire şi diminuare a acestor situaţii pe cât de rare pe atât de dramatice, măsuri ce pot fi aplicate nu numai de autorităţile competente, ci şi de fiecare posesor de câine ca animal de companie, astfel încât numărul câinilor  abandonaţi, fără stăpân, să fie în continuă scădere. Din acest motiv, am considerat oportună o prezentare succintă a comportamentului câinilor fără stăpân în ceea ce priveşte reîntoarcerea la instinctele primare de pradă ale acestora în absenţa prezenţei umane a stăpânului, precum şi modalităţile de atac în haită ale acestora.”

Publicitate plătită

Vom aduce această petiție la cunoștința a 3000 persoane.

Facebook