un post tv cu seriale ,muzica ,cultura coreeana titrat

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția un post tv cu seriale ,muzica ,cultura coreeana titrat


Anonymous

#1

2016-03-11 21:53

da sunt de acord cu acest lucru vrem un post tv cu muzica ,seriale ,cultura coreeana.

Musafir

#2

2016-03-11 21:59

deoarece sunt o mare admiratoare a muzicii k-pop si a kdramelor

Musafir

#3

2016-03-11 22:37

This is a good ideea. (y)

Musafir

#4

2016-03-11 23:02

Am semnat aceasta petitie pentru ca am constatat ca in ultima vreme in mod intentionat, serialele coreene care isi gasisera un loc anume in preferintele publicului din Romania au fost alungate de pe aproape toate canalele TV. Caror interese serveste aceasta politica mass-media, nu stiu. Ceea ce stiu este ca intr-o perioada in care gustul publicului din Romania era tot mai mult convertit spre nonvalori, prin serialele coreene descoperiseram ca se poate sa existe si altceva. Ca exista inca puritate, sentimente frumos exprimate, obiceiuri noi si frumoase, muzica de calitate, versuri care transmit mesaje sensibile si decente, actori buni, frumosi, modesti, un patriotism sincer si frumos exprimat - ceea ce noi, romanii uitaseram de mult in ceea ce ne priveste. Intr-un cuvant, descoperiseram o lume noua, cea asiatica, total necunoscuta dar deosebit de captivanta si la care noi , europenii ar trebui sa privim mai des, cu mai multa atentie si sa luam exemplu. De ce ni se refuza aceasta optiune???!!! Ce este gresit in a descoperi, a admira si a iubi frumosul in toate formele lui de manifestare, inclusiv sub aceasta forma, lumea coreeana, asiatica chiar in toata complexitarea ei???!!! De ce au atata spatiu de emisie atat in cadrul televiziunii de stat, cat si in cele particulare, serialele nord americane, sud americane, turcesti, dar cele asiatice nu exista???!!! Este o lume noua, un univers care ne este aproape necunoscut, desi are atat de mult de oferit, iar noi trebuie doar sa inghitim ceea ce ni se vara pe gat cu forta???!!! Ceva trebuie facut. De aceea am semnat aceasta petitie pe care sper ca cineva s-o ia in seama. Vedeti, putem descoperi lumea asiatica si de pe internet, dar cati pot s-o faca, comparativ cu televiziunea, care patrunde in casele tuturor romanilor. Si stiu sigur, avem multe de invatat in aceasta perioada din ce in ce mai critica pentru cultura noastra tot mai mult agresata de nonvaloare, indecenta, lipsa de profesionalism. Daca nu ma credeti, cititi articolul lui Andrei Plesu care descoperise aceste adevaruri si le facuse publice inca de acum 5-6 ani. Daca nu ma credeti pe mine, sper ca el sa va convinga.


Musafir

#5

2016-03-11 23:32

nu numai coreene ! Asia in general au seriale bune si cultura interesanta


Musafir

#6

2016-03-11 23:45

DE ce? Pentru că, de aproape 10 ani studiez cultura, istoria, gastronomia si cutumele coreene. ...iar de un an am inceput să studiez limba coreană ( hangul)......Cultura și tradițiile coreene sunt fascinante, relațiile si modalitățile de socializare, cultul muncii, respectul față de traditii si de vârstnici.....toate sunt fascinante....Iar Valul coreean ne-a adus, de la "Winter sonata" ,din 2002, nenumărate filme și mai ales seriale excelente ( eu ador serialele istorice -Jumong, Regatul Vanturilor, Marele rege Sejong, Giuvaerul palatului, Copacul cu rădăcini adânci, Yi San, Regina Sondook, ), dar îmi plac si unele k-drama (Cofee prince, All In, Padam padam, Oponenții puternici, City hall, Summer scent, Spring Waltz, Toamna in sufletul meu....as putea să însir peste 200 de titluri). Sunt pasionată si de traducerea lor și pentru uz personal mi-am tradus cateva seriale ( pe filieră franceza si engleză, căci coreeana mea încă nu este atat de performantă)..


Musafir

#7

2016-03-12 00:22

Pentru ca iubesc tot de tine de Coreea de Sud, de Asia mai bine spus!!! :x

Musafir

#8

2016-03-12 02:16

Deoarece as dori sa învăț despre cultura coreeana si imi plac foarte mult filmele și serialele

Musafir

#9

2016-03-12 04:59

Iubesc coreea si tot ce tine de ea si vreau sa aflu cat mai multe despre aceasra cultura prin intermediul postului tv

Musafir

#10

2016-03-12 05:26

De mult timp kpop-eri,vor muzica kpop la televizoare,vrem emisiunile la care participa idolii nostru,vrem kdramele noastre.Cum sunt canale de manele,pop,comedie,actiune bla bla bla vrem si noi măcar un canal subtitrat despre coreea
NSPNTJ

#11 Ar trebui să învățăm multe de la coreeni

2016-03-12 05:31

   1. Coreenii au fost focar de civilizație în zonă. Japonezii s-au dezvoltat pe baza tehnicii preluate (chiar furate) de la coreeni și astfel au ajuns să-i cucerească. Și chinezii au preluat mult de la coreeni. Desigur că și coreenii au preluat ceea ce era bun de la chinezi;

   2. Coreenii au o istorie similară ca a noastră. Au fost permanent în "menghina" câtorva imperii printre care imperiile chinezești, mongol, japonez, rus, etc. Spre deosebire de noi au luptat permanent cu agresorii și au încercat să-și păstreze coloana vertebrală. De regulă, trădarea și trădătorii n-au rămas nepedepsite. Pentru trădare era decapitarea sau ștreangul iar urmașii pe trei generații erau făcuți sclavi.

    La noi numai Vlad Țepeș a pedepsit trădarea și furtul printr-un sistem original care a dat rezultate excelente în câțiva ani. Din păcate s-a găsit un handicapat jumate bozgor care în loc să-l ajute în lupta antiotomană (pentru care primea bani de la papă) l-a ținut ostatic 14 ani;

   3. La coreeni, ordinea, disciplina și respectul față de ierahie sunt de invidiat.  Au o tenacitate, o forță de muncă, un cult al detaliului care ne sperie. În plus, cu toate greutățile, familiile de coreeni au fost și sunt pline de copiii. Așa au putut rezista în războaiele permanente contra agresorilor. Coreenii mai au ceva special și anume cultul curățeniei. Indiferent de anotimp și de locuința în care intrau se desculțau afară la intrare ceea ce înseamnă că aveau ciorapii și picioarele spălate măcar "zilnic". Poate sunt consecințele sistemului sclavagist (și desigur inuman căci stăpânul avea drept de viață și de moarte asupra sclavului său care avea totuși "casa și masa" asigurate spre deosebire de noi sclavii moderni speriați de facturi, de job și de ziua de mâine) care a rezistat până în secolul 20.

     La noi sclavagismul dispăruse de două milenii dar s-a perpetuat un sistem poate mai rău (din unele puncte de vedere) bazat pe lăcomia fără margini a boierilor/feudalilor/grofilor (de cele mai multe ori trădători de neam și țară afară de grofi care țineau de cuceritori) în care majoritatea românilor au fost (până la Cuza în România mică) clăcași/șerbi și iobagi (la grofii unguri sau la hasburgi în Transilvania, Banat, Bucovina).

   4. Cu circa 5 secole în urmă coreenii aveau o bibliotecă poate cea mai mare din Asia și în primele 5 din lume. Din păcate invadatorii i-au dat foc! Cu două milenii în urmă la fel au procedat invadatorii romani (ai lui Traian cu care ne mândrim ca idioții la fel cum o facem și cu regii de import din care majoritatea trădători de neam și țară) cu biblioteca de la Sarmisegetuza, la acea dată, cea mai mare din Europa și poate din lume. Romanii au distrus totul și au omorât pe toți cei care știau să calculeze durata anului cu 4 zecimale exacte calcul îmbunătățit doar în secolul 20 datorită tehnicii;

    5. Regele Sejong cel Mare și-a dedicat viața creerii unei scrieri fonetizate (numită Hangul / Hageu) simplificând la maxim alfabetul bazat pe o corespondență unu la unu dintre un sunet distinct (în fapt ceea ce-ar însemna vocală/consoană din componența cuvintelor vorbite de ei) și un caracter scris. Până atunci ei utilizau scrierea "chineză" bazată pe mii de semne greu de învățat chiar și de către cărturari. Singurul defect al Hangulului este faptul că semnele sunt greoaie deoarece se bazează tot pe scrierea anterioară "chineză". A înțeles importanța faptului ca poporul să fie alfabetizat și să iasă din bezna în care era ținut de o castă de stăpâni fără scrupule. A creat o echipă secretă care muncea alături de el. Testele au fost făcute pe câțiva copii care au învățat în câteva ore să scrie cuvinte pe nisip. Oligarhii și imperul chinez s-au opus la implementarea scrierii, au ars cărți și au ucis pe copii și pe unii din cei implicați (cunoscători ai scrierii) crezând că nu se va răspândi. Dar până la urmă scrierea a triumfat, coreenii au avut și au de câștigat. Mai mult conștientizează importanța adoptării scrierii fapt pentru care o și sărbătoresc anual.

     Noi avem cea mai evoluată limbă de pe planetă dar nu știm acest fapt. Mai mult nu o respectăm ba chiar o călcăm în picioare pe Internet, prin documente fabricate chiar în instituții ale statului, prin vorbire "englezită" / "franțuzită" / schimonosită, etc. Românii din afară o uită la a doua generație căci le este rușine să spună că sunt români;

    6. Din păcate poporul corean este (ca și noi) divizat de superputeri și manipulat de o propagandă deșănțată la adresa Coreei de nord singura care și-a propus ca obiectiv reunificarea încă de la separare. Din păcate sistemul social din nord (cu productivitatea slabă datorată și nivelului tehnologic depășit de vremuri) și nivelul de trai de acolo (PIB-ul de circa 40 de ori mai mic decât al sudului) sunt bariere pe care pedalează manipulatorii și dezbinatorii poporului corean. Dar PIB-ul foarte scăzut din Nord are cauze întemeiate. Una din acestea este că Nordul a fost bombardat la "metru pătrat" precum Vietnamul. Pentru o astfel de țară îi trebuie cel puțin un sfert de secol să revină la normalitatea anterioară. Alta este faptul că sudul dispune de terenuri fertile pentru agricultură;

     7. Bumul economic al Coreei de sud le-a permis (unor patrioți care gândesc la reunificarea lor) să creeze (în ultimii 20 de ani) zeci de seriale legate de istoria lor. Chiar dacă sunt "romanțate" (cu "distanță" față de realitate) aceste seriale sunt adevărate lecții (pe multiple domenii/subiecte) servite omenirii. Nu cred că vreun alt popor va reuși să facă ceva similar și care să le depășească! Cu sau fără voia unora (care ne arată mușchii în loc de a ne arăta DEMNITATEA), ele fac parte din tezaurul omenirii!

      Dar cinematografia coreană a produs filme/seriale foarte interesante și pe alte teme încât a făcut un salt uriaș ajungând în topul planetar!

    8. Noi fugim cu milioanele din țară iar străinii se așează pe la noi. Unii devin mai patrioți decât majoritatea dintre noi. Cunosc deja câțiva din aceștia care s-au îndrăgostit de țara noastră. Iată câteva exemple:

   8.1. O englezoaică cu facultate s-a căsătorit cu un țăran din Maramureș care nu prea o merită prin modul său de comportament mai puțin de moroșan.

   8.2. Un medic chinez s-a stabilit în Oltenia și crește sute de capre devenind cel "mai oltean" dintre chinezi.

   8.3. O familie de coreeni s-a stabilit la noi și face legumicultură de seră de ne dau lecții. 

   9. Pentru propagandiștii bunăstării din Coreea de Sud unde oamenii străzii nu mai contează ca și la noi unde majoritatea am devenit nesimțiți/imuni la vederea lor (noi s-o ducem bine și să ne rugăm la Dumnezeu s-o ducem bine) click aici.

   10. Pentru Korean Historical Dramas click aici.

   11. O primire care va rămâne unicat în istoria popoarelor (oare de ce?), click aici / la adresa formată cu antetul youtube plus /watch?v=FcHDDjcY_KY 

 12. Nu întâmplător coreenii au ajuns să posede tehnică de vârf IT, automobile, telecomunicații, mobile/tablete, etc. Nu întâmplător, pe lângă alții, și firme coreene ne-au cucerit și ne-au făcut slugile lor la noi în țară! Noi ne-am omorât conducătorul și-am dansat LAMBADA în ziua de Crăciun. Și tot o dansăm de atunci și până azi. Inclusiv cele 5 milioane care au ales stăpâni prin alte țări!

 

NSPNTJ

#12 Simplificare la #11

2016-03-12 05:52

 11. O primire care va rămâne unicat în istoria popoarelor (oare de ce?), ...  /  click aici

Walyca
Musafir

#13

2016-03-12 06:00

Doresc sa am acces direct la orice informatie cu referinta la tot ce tine de cultura Koreeana. Admir prestatiile muzicale si cinematografia de acolo. Sint niste terapeuti ai sufletului, multumesc ca i-am descoperit!
Va multumesc frumos!


Musafir

#14

2016-03-12 06:23

Pt ca sunt o mare iubitoare de k-drama,k-show,k-movie...de Coreea in general...!

Musafir

#15

2016-03-12 06:24

Imi place să aflu cât mai multe despre acest popor : cultura , tradiții și tot ce este legat de ele .
gabi218
Musafir

#16

2016-03-12 07:14

O altfel de cultura din care putem invata, noi si copiii nostri. Filmele lor istorice sunt fascinante; istoria lor are multe in comun cu istoria noastra, iar majoritatea filmelor respira decenta, pudoare, respect filial.


Musafir

#17

2016-03-12 07:30

Pentru ca iubesc cultura Coreeana, sunt o consumatoare frecventa de seriale si muzica coreeana si pentru o persoana iesita la pensie ar fi un canal benefic. Oare cate bucurii ne mai putem permite la pensie?!!!

Musafir

#18

2016-03-12 07:41

Da, doresc un post tv, pentru ca iubesc South Korea, cu tot ce inseamna aceasta minunata tara din Orientul indepartat !
Kpopper

#19 Vreau din nou seriale coreene si muzica la televizor!

2016-03-12 07:49

Deci nu pot sa inteleg de ce in ultimul timp muzica kpop  cat si serialele coreene au disparut aproape de pe toate programele ! De ce? Nu sunt vizionate? Nu prea cred,pentru ca sunt foarte multi oameni care s-ar uita! De ce sa nu fie difuzate si la televizior nu doar online! Mi-ar place foarte mult sa le redea (dar nu sa le repete cum este in prezent..nu dau nume canalului ) . Vreau da vad din nou seriale istorice si moderne cat si muzica asiatica la televizor!   


Musafir

#20

2016-03-12 08:06

imi place cultura

Musafir

#21

2016-03-12 08:36

Iubesc Korea

Musafir

#22

2016-03-12 08:43

Iubesc cultura coreeana.

Musafir

#23

2016-03-12 09:01

Pentru ca îmi place cultura ,stilul de viață, dragostea pentru natură, respectul pentru bătrâni. ...lucruri pe care noi le-am "uitat"....Mi-as dori ca și copilul meu sa crească iubind frumosul și respectul. ... În perioada în care trăim acum se uita ușor ...☺

Musafir

#24

2016-03-12 10:13

EU PERSONAL AM INVATAT ATAT DE MULTE LUCRURI,IUBESC COREEA MUZICA ,STILUL LOR DE VIATA MA FASCINEAZA AM AVUT UN UMAR PE CARE SA PLANG CAND AM AVUT NEVOIE,IN FIECARE ZI DESCOPAR CEVA NOU CARE MA BINEDISPUNE MA ANTRENEAZA LA VIATA DE ZI CU ZI SI SIRUL POATE CONTINUA DAR MA OPRESC AICI .MULTUMESC FRUMOS

Musafir

#25

2016-03-12 10:25

Iubesc koreea de sud . Cultura, muzica ,istoria.