marirea pensiei de handicap

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția marirea pensiei de handicap

Musafir

2015-05-10 20:00

Ministrii si parlamentarii fura din bugetul statului cat sa le ajunga sa traiasca ei si tot neamul 300 de ani.De unde sa ne mai dea si noua?

Musafir

2015-05-22 11:34

Vecina mea are dementa senila si i se da o pensie de 270 lei fara insotitor desi este 100% dependenta de o alta persoana si a ajuns sa traiasca din mila vecinilor ,transformandu-se in caz social , dintr-o respectabila profesoara de limba romana pt ca statul ii incalca dreptul impus de diagnosticul grav ce il are si faptul ca este refugiata din Basarabia si nu are pe absolut nimeni in Romania...Sunt total revoltata pe tot ceea ce i se intampla....I se incalca dreptul la o viata demna si decenta si este fortata de stat sa fie dusa la azil , lucru pe care il uraste cu desavarsire....

Musafir

2015-06-07 17:15

pentru ca dorim noi persoanele cu handicap o viata mai buna un trai mai decent ca in toate tarile UE

Musafir

2015-08-07 08:46

banii pe care ii primesc persoanele cu handicap este o bataie de joc, nu ajung nici pentru o jumatate de luna sa traiasca, ar trebui de cel putin de 3 ori cat este acum

Musafir

2016-01-07 10:14

Pt. ca am un picior amputat deasupra genunchiului, si din gr 1, mi-au dat gr 2. , fara insotitor.

Musafir

2016-01-15 17:37

Ce se poate face cu asemenea pensii de handicap ? doua radiografii unde este cazul .s-au platesti doua facturi.
RUSINE sa le fie celor care se gandesc numai la ei.
Niciodata sa nu spuna niciodata ,roata se poate intoarce si atunci sa traiasca si ei cu banii acestia

Musafir

2016-01-16 07:27

Doresc sa fie marite si pensiile de handicap.

Musafir

2016-01-21 09:19

Am semnat aceasta petitie deoarece daca parlamentari ar avea doar acest salar ar putea sa traiasca,nici de mincare nu-lear ajunge dar si sa-si cumpere medicamente si sa umbele pe la doctori pt aprobarea midicamentelor

Musafir

#184 Re:

2016-01-21 09:20

1133
Musafir

#185 Pensia de handicap

2016-02-03 16:50

Pensia de handicap este cea mai respectata ca tip de pensie in tarile civilizate Europene.La noi cel mai respectat tip de pensie este "PENSIA SPECIALA' si asta fara nici un fel de evaluare.

Musafir

2016-02-25 15:07

Pt ca nu poti avea o pensie de 272 de lei si Domni Parlamentari au 10000 lei pe luna pe ce lume traim

Musafir

2016-03-06 13:38

sunt o persoana cu handicap grav in scaun rulant in urma unei cazaturi la 43 ani am fost in pensie de boala gr 2 din 1993 pina in 2008 si pentru citeva luni dupa o calculare numai de ei stiuta nu am 15 ani lucrati desi eu cred ca aveam am o pensie de 531lei si indemnizatia caci am si insotitor medicamente nu pot primi caci mi-se spune caci nu au gratuite nu sunt pe lista pempersi si restul iti cheltuiesti toti bani chiria mi-au marito la 200lei lunar caci locuiesc in locuinta de servici ce sa va spon multe drepturi care le ai pe hirtie nu sunt respectate vai de noi cei bolnavi nu am dori noi sa depindem de nimenea astai viata va multumesc caci ma-ti ascultat

Musafir

2016-03-14 17:12

Buna seara sunt an tara asta multe persoane nevazatoare gradul unul si mai mult de atat cu diabet gradul doi o antrrbare pentru domnii de la guvern care tot fac salarii pentru ei si nu se gandesc la oamenii ce sifera fara vedere si alte complicatii de alte boli de ce nu le mareste pensia si acestor bolnavi ai lasa ada an suferinta cu acei bani putini nu pot trai aceste persoane devin multe cheltuieli an sistemul lor social referitor la angrijiri ajutor de la alte persoane care trrbuie platite tot de cei cu gradul unu si uite asa nu le ajunge pensia se gandesc parlamentarii numai la salarul lor nu si la cei fara vedere va rog domnilor guvernanti mai ganditiva si la acesti necajiti bolnavi candva o sa ajungeti ca ei

Musafir

2016-04-07 15:45

Cred că această categorie defavorizată merită mai multă atenție din partea guvernanților.

Musafir

2016-05-19 10:49

Alesii nostri si guvernantii ar trebui sa se gandeasca profund la aceasta marire. Mai devreme sau mai tarziu majoritatea sau chiar toti ajungem la un handicap;...Si sa se mai gandeasca ca nici unul dintre dumnealor nu au acte de mostenire pe functie sau scaun.

Musafir

2016-05-20 16:17

Pentru ca sint pensionata cu handicap gradul doi si din acesti bani nu cred ca se poate nici muri, dara mite sa mai si traiesti... ne aude cineva?

Musafir

2016-07-21 18:48

e o suma din care nu se poate trai. Au uitat cu totul de noi!

Musafir

2016-08-16 17:32

Doresc sa mărească si pentru persoanele cu deficiența privind pensii de handicap.

Musafir

2016-08-23 17:20

Pentru ca nu pot trai cu aceasta pensie (mincare ,intretinere,si medicamente nu mai am bani necesari am criza comotiala (epilepsie)arsura grad3 care mi-a afectat aproape 3..%din suprafata corpului din 1983 doctorii m-au distrus si in momentul de fata am anchiloza sold drept irecuperabila si epilepsie care nu se mai poate sa ma mai fac bine si ei ma cheama an de an la comisie

Musafir

2016-09-21 13:54

buna ziua domi si doamne sunt o pernoana cu handicap si nu pot sa traiesc cu 270 ron pe luna din care trebuie sa iti ei pastile pt Hepatita cronica virus B cu banii care tot spuneti ca o sa fie bine nu si pt noi care am attea boli discopatie lombara hernie de disc si tot nu pot sa fiu operat la noi in tara unde traim totus suntem o tara de mirul lumi VA SALUT CU RESPECT TOMY

Musafir

2016-09-30 17:44

Ca sa iesim puțin din mizerie!
Daniela

2016-09-30 18:58

Sunt  mama a 2 baieti, sotul de curand a plecat in strainatate sa ne poata ajuta mai mult cu banutii........pentru ca de 3 ani am renuntat la tot ca sa pot avea grija de mama mea,tintuita la pat in urma unei hemoragii cerebrale si a cancerului de colon. Nu mai are calota craniana pe partea stanga ,nu mai are un rinichi, are colostoma, nu mai vorbeste,nu mai constientizeaza doar tipa si tipa si tipa.Cu seringa ii administrez si tratamentul si hrana si apa ;meniul , nevoile si necesitatile ei  depasesc cu mult  pensia,indemnizatia de la primarie si pensia de handicap ,sa nu mai spun ca sunt zile si nopti intregi in care nu dormim pentru ca are nevoie de ingrijire 24h din 24 h , tare mult mi-as dori un ajutor, ori sa mai construiesc o camera doua sa o pot muta pe mama un pic mai departe de camera noastra pentru ca ai mei copii nu pot invata,dormii sau sta in camera cand mama tipa,ii schimb punga etc etc chiar daca ne desparte o usa tipetele sunt  obositoare................  Stiu domnii din guvern ce inseamna sa vrei sa ai grija de un parinte pe care il iubesti oricum ,constient sau inconstient? Stiu domnii din guvern ce inseamna sa ajungi la psiholog cu copiii din cauza conditiilor la care sunt obligata sa ii supun doar pentru ca nu indraznesc sa mi las mama pe mana unor straini la un azil de batrani( nu ca mi-as putea si permite) , pentru ca o iubesc si o respect oricat de rau ar mai putea ajunge? Stiu ca banii aia abia imi ajung de scutece,ca meniul ei trebuie sa fie mereu proaspat, fructele si legumele si carnea, iaurtul,biscuitii,branzica,apa plata,medicamentele costa 32 de mil pe luna? Stiu ca o tona de lemne e 400 ron ? si ca oamenii invalizi trebuie sa se incalzeasca iarna? din ce ? cu ce ? Stiu ei ca imi doresc din suflet sa ridic doua camere amarate sa le pot oferi sicopiilor mei dreptul la viata?...........................Sper sa faca mai mult decat sa mareasca pensiile de handicap......sper sa ajute in orice fel pot oamenii care se chinuie si fac tot posibilul sa nu si abandoneze batranii,sper sa ajute  toti oamenii cu grad de handicap sa poata trai in conditii medii de confort iar unde este cazul recuperarile sa fie platite.....sa ajute ingrijitorii persoanelor invalide cu plata asigurarii medicale pentru ca si noi ne imbolnavim si daca nu ai bani nu se uita nici femeia de servici la tine,iti fac la urgenta analize de tot rasul si te trimit acasa cu o reteta de 100 de ron pe care oricum nu o poti cumpara,caci ai altele de platit................Si tot sper........

Musafir

2016-10-18 12:17

Sunt persoana cu handicap accentuat si de accea doresc marirea pensiei de handicap cu 274 de lei nu se poate traii

Musafir

#199 Re:

2017-02-21 20:54

#126: Musafir -  

Dar cu 39 de lei cum sar descurca?

Anonymous

#200 Re:

2017-05-09 15:50

#1: -  

De unde sa ne dea saracii parlamentari bani? Pai nu au bani, si-au facut pensii speciale, acuma trebuie sa-si schimbe limuzinele, ca doar nu oti vrea sa mearga tot cu alea de anul trecut sa se faca de ras la UE? Hai sa fim si noi intelegatori, sa facem o petitie si sa le donam fiecare macar 1 leu sa le ajunga si de hartie igienica  din aia aurita.

Publicitate plătită

Vom aduce această petiție la cunoștința a 3000 persoane.

Aflați mai multe informații...