Vrem piste de biciclete adevarate in Drumul Taberei si Militari


Musafir

#1

2016-02-06 10:37

Stau de 11 ani in Bucuresti si ma oboseste tergiversarea unor lucruri normale si mentinerea noastra, a cetatenilor, in aceleasi conditii de atata vreme. Toti primarii si toate institutiile din acest oras efectiv priveaza cetatenii de niste lucruri de bun-simt: ordine, curatenie, acces pt mijloace alternativ de transport etc - efectiv simt ca apartin unei generatii infranate de la o viata mai frumoasa/mai buna. Imi place sa merg cu bicicleta dus-intors casa-servici lucru care il fac in special primavara-toamna - l-as face si iarna - dar e greu fara o banda adecvata.

Musafir

#2

2016-02-06 12:41

Pentru ca vreau sa ajung de la capatul Bdlui. Iuliu Maniu, de la iesirea pe A1, in 30 minute in zona Panduri la locul de munca, facand activitate fizica si descarcand adrenalina si endorfine, in loc sa tin dieta, sa ma anervez in trafic si sa cumpar antidepresive si benzina!

Musafir

#3

2016-02-06 14:03

Pentru ca imi place foarte mult sa folosesc bicicleta si sunt satul de atatea masini care ne distrug aerul pe care il respiram.

Musafir

#4

2016-02-07 06:50

Nu este suficient decat "piste adevarate".....
In acelasi timp , treceri de pietoni si drumuri pietonale...
Regandirea traficului auto cu marcaje si semne vizibile....


Musafir

#5

2016-02-07 12:47

E nevoie in toate cartierele,dar in drumul taberei sunt mai usor de facut acum ca se termina lucrarile la metrou si trebui reasfaltat tot. Am semnat desi manescu nu a miscat un deget pt sectorul 6 in ultimii ani si oricum nu cred ca se rezolva ceva vreodata cu petitii.
Oricum, este foarte important sa fie pe sosea. sper ca failul cu cele de pe trotuar a fost o lectie invatata
Si ceva pt hateri: asa cum avem loc de 1 banda pt parcat masini(a se vedea fostul compozitorului) cred ca se poate renunta la jumatate de metru din cele 3 benzi pe sens.

Musafir

#6

2016-02-10 20:54

Mă deplasez cu bicicleta aproape zilnic la serviciu (excepție sezonul de iarnă). Serviciul meu este chiar în zona Orizont. Pot afirma cu tărie și fără să greșesc, că traficul în zonă este infernal iar pistele dedicate bicicliștilor ar reduce mult din riscurile care ne expunem în trafic.

Musafir

#7

2016-03-04 18:30

Vreau sa existe piste de biciclisti facute cum trebuie pe LANGA trotuar, nu pe trotuar unde te lovesti de masini parcate si pietoni.
Lipsa pistelor sau piste neadecvate imping biciclistii sa mearga pe carosabil unde se expun la riscul de impact cu automobile si cu usi deschise in fata.
Multumesc.

Musafir

#8

2016-06-04 20:20

sunt necesare pistele de biciclete pentru ca trotoarele au fost ocupate de masini parcate!

Musafir

#9

2016-06-04 20:43

De ce ai semnat aceasta petitie?Pentru ca trotoarele sunt ocupate de masini parcate!