Sunt singur pe lume, cine mă apară?

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Sunt singur pe lume, cine mă apară?


Musafir

#1

2014-12-09 19:44

Parerea mea e ca statul se face vinovat de cea ce sa intamplst si inca e un mare hos la nivel national si ca toate ongurile care sunt infintate pentru ca sa faca numai bine celor fara parinti si cu parinti sa dam statul in judecata pt cea ce se intampla

Musafir

#2

2014-12-10 13:31

Sunt si responsabilitatea noastra a tuturor.

Musafir

#3

2014-12-10 15:28

Rusine celor care cultiva astfel de centre si care au o oareca contributie la mentinerea lor in orma actuala!

Musafir

#4

2014-12-11 08:18

could this also be written in enghlish to highlight our problem to a broader audience, thanks

Musafir

#5

2014-12-11 13:14

Semneaza si tu petitia!

Musafir

#6

2014-12-11 15:27

Impotriva inumanitatii !

Musafir

#7

2014-12-11 16:06

TREBUIE FACUT CEVA PENTRU ANGAJAREA CELOR CARE IMPLINESC 18 ANI SI SUNT LASAT LA VOIA INTAMPLARII SI NU MAI POT LOCUI NICI LA CAMINELE UNDE AU CRESCUT.

Musafir

#8

2014-12-12 07:52

Sa ajutam, de la mic la mare, de la presedinte, guvern la simplu cetatean. D-zeu sa-i ajute!

Musafir

#9

2014-12-12 18:23

Buna ziua, as vrea sa stiu daca si cum am putea ajuta acesti copii. imi puteti raspunde pe adresa de mail mentionata. va multumesc, Alexandra


Musafir

#10

2014-12-14 11:21

Cum cred guvernantii ca poate trai o persoana adulta, cu dizabilitati, cu o indemnizatie lunara de 234 lei? Loc de munca nu isi gaseste, tocmai din acest motiv. Pt. guvernanti, cred ca aceasta suma reprezinta o diurna a lor.Vat mai traim noi, parintii il ajutam din pensiile modeste pe care le avem, dar cand nu vom mai fi, ce se va intampla cu baiatul nostru. Acesta este gandul care ma framanta zi si noapte.

Musafir

#11

2014-12-14 19:01

Convenția ONU pentru drepturile persoanelor cu dizabilități precizează că Mecanismul Independent de Monitorizare este obligatoriu. Este o datorie morală pe care o avem față de cei născuți cu dizabilități.

Musafir

#12

2014-12-15 14:55

In practica mea clinica,ma intilnesc adesea cu acesti copii singuri pe lume,tristi ,aparent inraiti,pierduti,disperati... Sint trimisi din DPC,pentru "certficare medicala ". Nu cred ca suferinta lor trebuie psihiatrizata.Au nevoie de o sustinere umana si profesionala,nu de indosariere ! De altfel,recomandarea mea ramine doar o formulare intr-un bilet de externare.

Musafir

#13

2014-12-17 21:40

În primul rând: felicitări pentru faptul că se face publică această informaţie. Este inacceptabil, ca orice persoană care nu se poate apăra să nu fie apărată de cei care o pot face, ba mai mult, să se abuzeze de ea! Sper să nu rămânem doar la stadiul de strâns semnături!


Musafir

#14

2014-12-18 18:52

Sunt de acord cu demersul acestei petiții.

Musafir

#15

2014-12-27 07:45

Să fie de folos!
gabriel

#16

2015-01-23 15:52

Acesta petitie doreste sa mai facem niste institutii ca nu ar fi destul birocratie care inghite bani fara sa faca nimic.

Suntem campioni la institutii de taiat frunza la caini. In tari in care institutiile functioneaza corect, sunt foarte bune. La noi nu functioneaza nici cele mai importante institutii ...

 

gabi

#17 Re:

2015-01-23 15:57

#14: -  

 Esti sigur ca intelegi ce vor cei care au creat petitia? Sa lasam vorbaria ... concret e vorba de o indosariere ... o armata de oameni care sa completeze hartii. Atat. Daca ar functiona restul de institutii ar avea rostul indosarierea, dar asa, la ce rost sa scriem pe hartie fara sa facem ceva concret?

gabi

#18 Re:

2015-01-23 15:58

#12: -  

 Multumim pentru acest comentariu, vine din partea unei persoane care cunoaste indeaproape despre ce este vorba ... restul putem doar fi incantati de vorbe ... goale.


Musafir

#19

2015-01-28 13:19

am si eu un baietel cu autism in plasament pe care il cresc de la varsta de 5 ani in luna martie implineste 19 ani,si ma gandesc cu groaza cand o sa vina timpul sa plece de la noi in astfel de camine.

Musafir

#20

2015-03-24 10:24

Doresc sa schimbam ceva...mentalitate, atitudine, legislatie...

Musafir

#21

2015-03-25 11:10

Am semnat cu speranta ca INTR-ADEVAR se va acorda atentie petitiei si mai ales componentei si modului de functionare a Mecanismului Independent de monitorizare!

Musafir

#22

2015-03-25 11:33

Trebuie sa ajutam aceste fiinte nevinovate , macelarite de catre statul roman, cel care , prin criminalii ce conduc institutii cu nume ce ai credinta ca lucreaza in interesul copiilor, fura banii alocati acestora ! Va rog sa ne indrumati cum PUTEM AJUTA aceste fiinte, iar criminalii sa fie pedepsiti. Doamne ajuta

Musafir

#23

2015-03-25 11:49

din respect pentru oameni

Musafir

#24

2015-03-25 13:03

Am semnat aceasta petitie deoarece stiu ce se ascunde in spatele sistemului de asa zisa ''protectie a copilului''.
Angajatii din centrele de plasament, traiesc pe spinarea unor copii nevinovati. Tot ce inseamna campanie umanitara, odata ajunsa in tr-un astfel de centru, dispare. In plasele, pungile...angajatilor.Tot. Imbracaminte: se fura. Personal, cunosc un astfel de centru de plasament, Centrul de plasament Campina, unde seful de centru, impreuna cu subordonatii, fura tot ce se poate. Fiecare fura ce-i pica in mana. Instructorii de educatie isi atribuie banii de buzunar ai copiilor. '' Pensia'', asa se numesc banii respectivi, in jargonul CP Campina. Si exemplele pot continua: soferul care vinde  cascavea, lapte, telemea ( celor mai mari..care invata la Scoala Profesionala Speciala Breaza ).

In Centrul de Plasament Campina, pe data de 06.12 in fiecare an, se primeste o donatie consistenta, de la asociatia Ponte del Sorriso Italia. Imbracaminte si incaltaminte Geox. Nimic nu ajunge la copii. Hainele si incaltamintea iau drumul Ploestiului. Ajung la prietenii lui Matu Marius, la sediul DGASPC Prahova. 

Diavolii se imbraca de la Geox.

Ce mai scapa, ajunge la angajatii centrului. Acestia sunt foarte binevoitori: aduc de acasa alte haine, si le iau pe cele Geox. La fel si cu incaltamintea. 

Sa va povestesc despre relatiile infame pe care Matu Marius le are cu cateva din angajatele centrului?? Parca ar fii ''Burlacul''. Pinta Adriana, asistenta medicala. Nr 1 e. Amanta de suflet.

Pe locul 2, Bejan Marta. "Creierul" CP Campina, cam prajit creierul asta, dar locul 2 este asigurat.


Musafir

#25

2015-03-25 13:44

E o cauza care merita oricând, si in orice condiții, susținuta!