Sustine ne-echivalarea asistentilor cu postliceala cu facultatea de asistenta medicala si moase

Quoted post


Musafir

#40 Re: Re: Re:

2016-01-12 19:07

#20: - Re: Re:  

 Draga " INTELIGENT-O", se pare ca limba romana e straina pentru tine. 

Raspunsuri

Ioana

#218 Re: Re: Re: Re:

2018-08-16 13:05:43

#40: - Re: Re: Re:  

Asta e diferenta dintre cele cu liceu sanitar si cele cu scoala postliceala facuta pe repede inainte la privat!!! Degeaba va ofticat, dar asa este!.Adevarul e ca unele dintre cele care au facut postliceale la privat nici nu stiu sa scrie, dupa cum se vede si mai sus! Si nu e o greseala de scriere ca ai atins alta tasta din gresala, e din aia cu cratima pusa unde nu e cazul!  Eu am terminat liceul sanitar in 1989, am facut un an de echivalare, 3 ani de postliceala Fundeni si 4 ani de facultate AMG.Practica si teorie de Tehnica ingrjirii bolnavului ca in liceu nu am invatat nicaieri, sa fie foarte clar! Pentru cine nu stie cum se facea atunci practica sa afle acum: fiecare clasa era impartita in 3 grupe, cate una la o profesoara diferita de Instruire practica.Deci aveam 3 profe la o clasa, careia ii reveneau 12 elevi in grupa.Asta ca sa poata sa se ocupe serios de fiecare in parte! Practica se facea in spitalele din Bucuresti cate 3 sapt/ trimestru, de la ora 7 dim la 3 dupa amiaza si cateodata si in garzi de noapte.Eu am facut garzi de noapte la ginecologie, ATI si pediatrie.Totul era la modul foarte serios, nu aveai voie sa intarzii, sa-ti uiti halatul, sandalele de spital sau boneta acasa.Profesoarele stateau langa elevi tot timpul si ii duceau sa vada toate manevrele medicale care se faceau pe sectia respectiva.Dupa cateva zile eram puse sa facem si noi tot ce vazusem.La sfarsitul fiecarui stagiu de practica trebuia sa invete toata lumea anumite manevre medicale obligatorii! Adica recoltai sange in fata profei, faceai inj im, iv, sc, id, tubaj duodenal, sondai vezical, pansai o plaga, etc.Aceste stagii se faceau prin toate sectiile: chirurgie, medicala, pediatrie, urologie, ginecologie, ORL, infectioase, chirurgie cardiovasculara, gastroenterologie, chiar si la leaganele de copii.De aceea, absolventele de sanitar chiar stiau carte dar si practica!Eu la 19 ani cand m-am angajat am lucrat doar 2 saptamani cu colegele mai vechi pe sectie de la care am invatat organizarea spitalului, nu meseria!Dupa 2 saptamani am intrat singura in tura 2+3 de 16 ore, de la 15 la 7 dimineata, sectie de nefrologie cu 80 de paturi, singura pe sectie.In fiecare noapte mureau 1-2 pacienti ci IRC ca nu erau aparate de dializa pe vremea aia.E clar ca postliceala si facultatea am facut-o pentru diferenta de salariu.La facultate am facut mai multa teorie in plus, dar absolut inutila, dupa parerea mea, biofizica, biochimie si o gramada de alte idiotenii gen informatica, orientarea profesiei, etc.Practica zero barat si la facultate si la postliceala, asa ca inteleg de ce vin "tufa de Venetia" fetele tinere care termina acum scolile astea si nu stiu sa faca nici macar injectii sau perfuzii!! Asta este adevarul! Si inca ceva: la liceul sanitar se dadea un examen de admitere greu si luau numai felele bune si foarte bune la invatatura, in general primele din clasa de la scolile lor! La postliceala aveam colege infirmiere de pe sectiile din spitale pe unde lucrau, portareasa, vanzatoarea de la la second hand, etc care, fara suparare, de abia stiau sa scrie! Cand au inceput sa vina pe sectia mea dintre ele m-am ingrozit cand citeam raportul de tura.Bineinteles ca le corectam cu rosu toate greselile ca sa stie de ce nu vor fi niciodata de nivelul meu! Cele cu sanitar au facut toate aproape facultate, nefiindu-le frica de invatat, celelalte au ramas cu postliceala si acum vor echivalare cu facultatea! Parerea mea este ca nu e corect! Daca vor salariu de studii superioare, atunci sa dea o admitere la facultate, sa dea 10-11 examene tampite pe an si apoi sa vrea egalitate.Asa e corect.Da, nici pe vremea mea nu erau postliceale si daca am vrut sa fiu cu PL am facut-o apoi, pe urma am facut si facultatea de AMG pt ca nici aia nu era atunci.Si ce daca nu era, asta e motiv sa vrei sa ti se dea diploma de facultate pe un an de studiu in loc de 4? Materiile de la facultate nu sunt aceleasi cu cele de la postliceala, deci nu stiu cine a venit cu ideea echivalarii! E ca si cand un instalator ar vrea sa faca1 an de cursuri si sa devina inginer de instalatii pt ca si el stie sa faca instalatia unei bai dupa 5 ani vechime! Dar nu este acelasi lucru cu cei 4 ani de facultate ai inginerului! Asa ca cine e in stare sa-si faca facultatea pe bune si cine nu, sa nu mai viseze la diplome pe degeaba!Si mai ales doamnele care nu stiu sa vorbeasca si sa scrie corect gramatical sa zica merci ca au putut sa faca si scolile alea postliceale la privat asa cum le-au facut, ca gasca prin apa, fara sa invete mai nimic, ca pe vremea mea, daca luai la sanitar bine, ajungeai asistenta, daca nu, te faceai coafeza, bucatareasa, infirmiera, calcatoreasa, croitoreasa.Acolo nu trebuia sa scrii raport de garda si nu radea nimeni de tine ca nu stii sa scrii!Si nu vorbea nici o asistenta cu "fa" prin spitale, ca acum!Mi-e dor de vremurile alea.Atunci pana si doctorii se mai casatoreau cu asistente pentru ca erau fete destepte si stilate.Sa-mi spuneti voi daca azi se mai intampla sa se insoare un doctor cu o infirmiera din asta care nu stie sa scrie!