Desfintarea limitatoarelor din Deva

Quoted post

Un ardelean european

#13

2015-05-03 20:48

     Uite ca eu sunt de acord cu ele. Nu stiu cati bani a dat primaria pe ele, dar pot sa iti spun sigur ca la Cluj exista o firma care importa si chiar produce asa ceva si sunt la 30 lei/buc. In Deva fiind asezate pe doua randuri la un nr de 20 - 22 bucati reiese ca o banda de limitare costa 600 - 660 lei plus buloanele care sunt cam 8 lei bucata x 22 = 176 lei deci total aprox 850 lei. Daca s-au montat 50 de benzi de limitare in oras, costurile grosso modo sunt 100000 euro. Daca au fost montate de primarie in regie proprie manopera este gratis. Inca odata spun ca nu stiu cat a costat lucrarea, din ce bani s-a platit, daca a fost pe bune sau cu spert, deoarece astea nu tin de siguranta. La modelele vechi, soferii nu reduceau viteza aproape deloc, si asta spun pe vazute, nu din dat cu presupunerea, iar ceva trebuia facut. Apropo modelul acesta de limitatoare este comun in SUA, si am vazut cu ochii mei in zonele rezidentiale si in zona scolilor din Germania si Franta.

     Deci daca vreti sa trageti primaria la raspundere, faceti-o eventual pentru costurile de achizitie, daca sustineti ca sunt mari, sau mai bine atat primaria cat si politia pentru sistemul NESINCRONIZAT al noilor semafoare sau pentru tampenia de semaforizare cu verde inainte si la stanga in acelasi timp, care se utiliza acum 50 de ani, si care de cel putin 20 de ani s-a scos din marile orase pentru siguranta circultatiei.

     Inca odata spun ca acest fel de limitatoare se folosesc pentru zone unde circulatia este sub 20 km/h, iar in cazul Devei se puteau intercala cu alte tipuri, dar decat deloc este ok si asa, Apropo in Cluj, majoritatea in zonele rezidentiale sunt din prag asfaltic cu latime minima 1,5 m si inaltime 20 - 25 cm, iar la astea trebuie musai sa incetinesti la 5 - 10 km/h daca nu vrei sa iti ramana spoilerul sau baia pe asfalt.

     Asa ca inainte sa fiti nemultumiti si sa elaborati petitii doar ca sa aveti activitate, vedeti unde si care sunt problemele reale si s-ar putea sa aveti castig de cauza.

     Totodata conform noilor cerinte toate localitatile din Romania trebuie sa elaboreze un Plan Urban de Mobilitate Durabila, iar din cate stiu Deva nu are inca asa ceva. Ar fi interesanta o dezbatere publica, cu un real dialog intre cetateni si autoritati pentru elaborarea si implementarea acestuia.

Numa' bine!

Raspunsuri

Shady

#78 Re:

2015-06-09 09:15:00

#13: Un ardelean european -  

 am auzit zvonuri ca la deva a costat 100 euro bucata,acum am auzit de la in taximetrist ca sunt puse 700 de bucati in tot orașul ,faceti un calcul si vedeti ce bani au fost cheltuiti pe capcanele astea ( nici m'ai milt nici mai putin de 70.000 Euro)