Spune Nu abrogarii articolului 253 din Legea Educaţiei Naționale

Quoted post


Musafir

#25

2014-03-05 07:28

Art.253 din legea 1/2011 trebuie sa ramana in vigoare! Nu incurca pe nimeni! Pentru titulari numai legi favorabile....Incepand de anul acesta, titularii cu note intre 5-7 din mediul rural pot veni la oras in baza unei note obtinuta la un concurs de titularizare chiar si din 2009...... Pentru ei pot fii legi..... Persoana despre care vorbesc a venit la concurs in vederea unei detasari. Si a luat 7.00. Chiar daca lua nota mica tot titular ramanea! E mare nedreptate!

Raspunsuri

MRU

#143 Re:

2014-03-23 16:10:34

#25: -

Stimați colegi,

Ceea ce s-a întîmplat în școli încalcă nu numai Constituția, ci și legislația actuală. Directorii și-au numit membrii care au acționat la Comandă... în Comisia de Mobilitate pentru a titulariza colegi de la 1 sept. 2013 pe care ulterior împreună cu ISJ i-au numit directori pe criterii politice nici decum manageriale. Posturile didactice publicate vacante nu proveneau din seriile anterioare, ci au fost publicate în luna aprilie 2013 fără să se discute în prealabil sustenabilitatea posturilor titularilor în Consiliul de Administrație al Școlii. Mă refer la cei care au promovat prin Concursul Unic de titularizare și au contracte de muncă pe perioada nedeterminată

Așadar, respect întocmai Decizia Curții Constituționale și aștept decizia legală că de mai bine de 8 ani de când efectivele

de elevi sunt în descreștere numărul de posturi didactice a crescut.

 


Musafir

#751 Re:

2014-04-09 12:38:32

#25: -

CEI CARE AU PROPUS SI APROBAT O LEGE NECONSTITUTIONALA, VOR FI ACUM TRASI LA RASPUNDERE?

EI ISI VOR PIERDE LOCURILE DE MUNCA?

EI VOR DA DIN NOU EXAMENE PESTE EXAMENE, SA ISI CASTIGE O PAINE?

NOI, CADRELE DIDACTICE NU AVEM NICIO VINA. AM FACUT CE STIAM CA E LEGAL: AM INVATAT, AM LUAT NOTE FOARTE MARI CU UN EFORT MARE, SI ACUM CAND SUNTEM LA UN PAS DE FINIS, EI ANULEAZA CURSA....