Tuturor ne-ar prinde bine să ne plătească altcineva facturile la utilități. Dar niciunuia dintre no

turdean

/ #15 asistenta sociala

2016-09-26 20:35

Asistenta sociala este prevazuta de anumite legi. Aceste propuneri sunt doar niste initiative pentru acoperirea unor promisiuni electorale? Nu stiu. E o speculatie care se vehiculeaza si tind sa cred ca este si adevar in acesta...
Pot fi de acord ca acordam alte ajutoare sociale decat cele care sunt acum. Dar, doar in conditia in care, in mod dovedit, nivelul de trai in orasul nostru creste intr-o masura in care putem suporta noi taxe si impozite, ca doar trebuie sa acoperim de undeva aceste cheltuieli, nu?

Deci, in cazul in care aceste dovezi sunt prezentate, cu argumente solide, cifre doveditoare ... da.

Pana atunci, cred ca solutia ar fi ca asistatii sociali sa presteze munca in folosul comunitatii, desigur cei care indeplinesc conditiile (varsta, sanatate, etc.). Cei care contribuie cu munca sa primeasca mai mult, ceilalti mai putin (motivare).

O alta solutie ar fi crearea de locuri de munca, atat in privat cat si de stat, cu conditia sa nu fie de fatada. Pentru privat trebuie create doar conditii facile si afacerile vor aparea...

Sau ...

Dam asistenta sociala la toata lumea si vom trai ca niste lipitori pe spatele a cativa, tot mai putini care mai vor sa munceasca in tara asta si care inca din patriotism sau prostie inca nu au parasit-o.