GRATIEREA SI AMNISTIA


Musafir

/ #119

2016-07-09 09:12

Am vazut tot felul de comentarii inepte cum ca daca ar fi promulgata o astfel de lege "vin hotii peste noi si ne omoara".Total eronata aceasta mentalitate din mai multe puncte de vedere:
1.Acei detinuti tot vor iesi de acolo
2.Sa nu creada cineva ca daca o persoana petrece mai mult timp acolo se reabiliteaza.Cu cat un om care constientizeaza ca a greit sta mai mult in penitenciar cu cat se dezumanizeaza mai mult devine un animal,pentru ca nici animalele nu sunt tratate asa.Sa stai incontinuu in camera cu oameni care nu stiu sa scrie,care nu au o minima educatie nu te face decat sa devii ca ei pentru a te putea integra si a rezista acestei perioade.Nu mai vorbim de conditiile mizere de minima existenta,apa rece cu portia,fara caldura iarna,niste paturi cu vechime de 30-40 ani sudate mereu.Nu am vazut pe nimeni care sa vorbeasca despre o realitate cruda si anume despre persoanele care se sinucid in penitenciare.Tineri de 17-25 ani care se sinucid si datorita conditiilor mizerabile care sunt printre altele factori care ii imping spre aceste gesturi extreme.In niciun penitenciar nu se respecta legea referitoare la criteriile de separatie care trebuie sa se aplice(educatie,cuantumul pedepsei cat si gradul ei de pericol,varsta si alte criterii legale).Sunt multe de discutat si ma poate contacta oricine pe email pentru o idee corecta asupra ceea ce inseamna penitenciarul in Romania si faptul ca reeducarea este egala cu zero ci mai degraba frustrare,dezumanizare,pierderea familiei si sprijinul societatii,imbolnaviri si multe alte probleme.