Examen National

Un elev

/ #5285

2016-06-30 18:43

Aceasta petitie este bazata pe frustrarea elevilor care au gresit la un exercitiu simplu, opinia mea.Exista nenumarate deductii logice, care ne arata ca raspunsul 8 este TOTAL ERONAT: 1.Notele sunt de la 1-10 nu de la 0-8, 2. Nota 3 este luata concomitent de mai multi elevi : 9 , 5 , 10 3.Numarul de elevi era reprezentat de dreptunghiurile albastre , trebuia doar privita axa Oy din stanga ce arata numarul de elevi 4.Ministerul da exemple pozitive, daca ar fi dupa logica celor ce au raspuns 8 clasa respectiva ar avea cea mai mare nota 7 . In schimb , varianta Corecta ne duce la o clasa in care sunt 3 elevi cu nota 10 si nota 5. Pe de o parte, nu mi se pare corect sa fiu punctat la fel cu cei care N-AU FOST ATENTI si au dat un raspuns total eronat.Pe de alta parte, sa fim seriosi intrebati si copiii de clasa a 3-a si va spuna ca raspunsul e 3.In concluzie, petitia are ca scop cersirea de puncte, FRATII MEI, ASUMATI-VA,LA FEL CUM SI EU IMI ASUM GRESEALA DE LA SUBPUNCTUL C , PROBLEMA 1 , SUBIECTUL 3!