Sustineti Legea darii in plata a imobilului ipotecat "DAI CASA BANCII SI SCAPI DE DATORII "

jcko

/ #571 Re: TREZIREA

2016-02-08 12:33

#6: ACHTUNG! - TREZIREA 

 Domnul meu cine ajunge in imposibilitatea de plata a ratei oricum ajunge in strada, iar pana acum mai ramanea si cu o datorie care reprezinta diferenta intre pretul apartamentului in momentul vanzarii prin executare silita si suma totala a creditului la care se adauga cheltuielile de executare. Asa in timp poate lua un alt credit pe care il poate plati probabil pentru un imobil chiar mai bun.

Bancile vor avea mult de pierdut din asta si da e tare ciudat ca Isarescu permite asta. In definitiv creditele erau ipotecare adica garantate prin ipoteca pe un imobil, la scaderea valorii imobilului pana acum pierdea imprumutatul acum pierde si banca. Poate asa vad si eu reclame mai de bun simt la TV si daca mai vine banca sa imi spuna ca este cel mai bun prieten si asociat al meu chiar o sa cred asta :)) 

Apartamentele acelea pe care le dau inapoi cei care nu mai pot plati creditul pot fi cumparate cu preturi mai mici de cei care pot plati un credit sau chiar de cei care pana acum aveau rate uriase si vor lua un alt credit cu rate mai mici pe care poate il pot plati sau nu. 

In final se va stabiliza piata cu implicarea directa a bancilor care nu vor mai face evaluari aiurea asupra imobilelor si nu vor mai da credit pentru imobile supraevaluate. 

Am mai auzit zvonul ca va disparea programul prima casa si ma intrebam de ce sa dispara? Statul plateste dintr-un fond destinat acestui program nu din vanzarea imobilului returnat.