Sustineti Legea darii in plata a imobilului ipotecat "DAI CASA BANCII SI SCAPI DE DATORII "

sanda maria radu
constanta

/ #280 Re:

2015-11-12 08:38

#3: -  

 sunt de acord cu ce spune acest petitionar ...parintii mei au credit ipotecar..pentru 15 ani pentru ca sunt in varsta si banca atat i-a conditionat...nu cred ca este o solutie sa cedam casele bancilor...si gata, cu datoriile..cel mai ok ar fi sa se stabileasca rata fixa pe toata perioada creditului si o dobanda fixa  fara alte comisioane si cheltuieli...

 

ganditi-va asa:

niste oameni de 50 si ceva de ani, platesc de se spetesc din 2007,  un credit din care pana acum s-au achitat doar comisioanele si dobanzile ...

dar, de abia de un an s-a inceput plata creditului...unde este echitatea ?...daca vrei sa incepi un proces cu banca...nimeni nu-ti primeste dosarul, ca avocat, decat daca ai ratele platite la zi...dintr-un salariu de lucrator mediu, poti sa-ti platesti rata in euro supermajorata , daca muncesti cinstit ? NU...

 

trebuie sa intelegem ca si casa inseamna totul pentru cineva care chiar si-a investit timpul, salariul si viata in el...nu cred ca a ceda casa catre banca este o solutie, tocmai pentru ca este greu sa ai o casa in ziua de azi, in ROmania.....schimbati cumva petitia ...merita..orice lupta cu bancile...

rata si dobanda fixa,

recalcularea dobanzii si a ratelor la costul  acestora de la data semnarii contractului doar in baza unei cereri a imprumutatului , fara alta hotarare definitiva judecatoreasca sau alt demers al unei institutii terte care ingreuneaza si duce in timp demersul in sine...

plata restantelor in transe convenabile, in paralel cu ratele.

a si inca  ceva...bancile sa nu poata sa modifice unilateral NIMIC din contracte fara semnatura celui care ia creditului....

pana la urma noi nu semnam contracte de adeziune ci contracte de vanzare-cumparare cu ipoteca..iar un principiu din dreptul civil spune asa: COntractul este legea partilor, deeeci bancile sunte primele care incalca dispozitiile contractuale si noi putem si ar trebui sa notificam si sa amendam contractul, dupa cum dorim ...asa cum si bancile fac fara sa ne notifice...

 

ce ziceti de limitarea drepturilor bancilor in relatiile cu clientiii> 

 

aici ma refer la imprumutul fara garantii de 3,3 milioane euro a Dnei. Udrea pe care nu "poate" sa-l returneze...

unde este echitatea ?