DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!

Cosmin-Musafir

/ #249 Re: Re: Aceasta "petitie " e din seria -"Romanii spun traznai" - asta in cazul userului musafir

2015-09-03 10:42

#247: Musafir nepoftit - Re: Aceasta "petitie " e din seria -"Romanii spun traznai" - asta in cazul userului musafir 

 Ma indoiesc ca atatea clinici si spitale private s-au deschis cu credite bancare girand cu casa, vila, etc domnilor doctori, insa pana la proba contrarie ma abtin sa va dau dreptate , insa sunt de acord cu dvs ca nu le-a fost uso sa obtina fonduri Phare, probabil spaga a fost destuld e mare si acolo, si apoi i-au jupuit pe pacienti in spitalul de stat sa recupereze suma, pentru ca asa cum spune un antevorbitor, tot ei sefii de clinici, de sectii sunt cei care iau grosul spagii si tot ei si-au deschis clinici private.fireste facand afaceri su statul ca multe afaceri ilegale unde s-au spalat banii contribuabilului.

Daca TOATE aceste clinici sunt legal deschise, inseamna ca nu au de ce sa-si faca probleme daca sunt controlati de ANAF, DNA, DIICOT, OFICIUL PENTRU PREVENIREA SPALARII BANILOR, etc..alte insitutii abilitate.Sincer pentru o tara atata de saraca si cu medici atat de saraci , cu salarii mici avem cam multe clinici private pe metru patrat, la fel clinici de stomatologie si farmacii, aproape ca sunt la concurenta cu bisericile.Pana atunci raman la parerea mea si anume banii din CAS au fost deturnati catre clinicile private, la fel si dotarile primite din donatii, nu mai zic ca in spitale stau aparate nefolosite ce se vor perima din cauza uzurii morale nefiind folosite pentru ca sunt medici care nu stiu sa le foloseasca.

Nu zic ca nu erau necesare aceste clinici, si ca nu sunt un lucru bine facut, insa sunt cam multe si cam bat la ochi, avand in vedere ca se plang medici de salarii si de un sistem de conditii de munca.Unde mai pui ca sunt multi care lucreaza si la stat si la privat, in cate doua trei clinici, intrebarea mea este cum face toate astea, si ce randament mai da ca medic fiind obosit pentru ca lucreza in atatea parti

Eu personal am mari dubii privind performanta acestor medici,cat si randamentul..deci nu prea vad cum este un lucru atat de bine facut..

Si daca tot au avut acces la fonduri Phare , si au girat cu casa pentru imprumuturi bancare sa deschida clinici private , de ce nu au facut asta in spitalul de stat unde profesau, la niste preturi rezonabile sa poata beneficia orice muritor de rand de servicile lor...

Cred ca era mai important sa dezvoltam inainte sistemul de stat , asa nu aveau de se sa se mai planga medicii de salarii si dotari si apoi puteam dezvolta si ceva clinici private si spitale...