Desfintarea limitatoarelor din Deva

zburlici

/ #47

2015-05-04 19:02

O tampenie, nu sunt deacord cu nici un fel de limitatoare de viteza, ele pot fi inlocuite cu semafoare cu buton pentru pieton. In zonele unde sunt scoli semafoarele cu buton trebuie sa aibe si camera de filmat (si eleviii trebuie sa invete la scoala reguli de circulatie si sa respecte de mici regulamentul, in alte tari am fost oprit in trafic de catre elevi de gimnaziu asistati de politie, la noi nici nu cred ca exista educatie rutiera in scoala, o educatie care daca ar exista din primi ani de scoala nu am mai avea atatia soferi teribilisiti si necunoscatori, plus ca pe camerele de supraveghere se poate monta si radar in zonel scolare si zburatorii sa fie sanctionati). Limitatorul de viteza nu restrictioneaza doar masinile private, ele sunt o piedica si pentru Salvare, Pompieri, Descarcerare si alte echipaje oficiale, sau poate nu stiu eu si la auzul sirenelor aceste limitatoare dispar, se fac nesimtite .... si daca chiar exista plangeri in anumite zone cum ca teribilisti isi fac de cap cu liniuta, politia ar trebui sa isi faca simtita prezenta, ca pentru asta este platita din bani contribuabililor, nu ca sa inventeze dealuri pe drum pe langa gropile si canalele Devene !!! Plus ca obligatia conducatorului la trecerea de pietoni este sa opreasca doar in cazul in care exista pietoni care au intentia sa traverseze, altfel trebuie sa respecte viteza legala si sa fie precauti, cu noile limitatoare ca e, ca nu e pieton, tot trebuie sa opresti!

Cu stima,

Un devean