țigan nu rom


Musafir

/ #60

2015-05-03 00:08

Am semnat petitia pentru ca tiganii din Romania ajunsi in Europa de vest, ne-au facut tara de rusine prin caracterul si comportamentul lor tiganesc. Denumirea de rrom , se confunda cu roman ,asa incat toti romanii de calitate morala si comportamentala , care au rezidenta sau lucreaza legal in Europa de vest , sunt bagati in aceasi oala cu tiganii. Nu mai vreau sa fim vazuti ca o tara de tigani !!!!!! Daca tiganii se simt lezati de denumirea de tigan , atunci sa se civilizeze , sa respecte legile tarilor pe unde ajung , sa nu mai cerseasca , sa nu mai mai fure , sa nu ucida , sa faca cinste Romaniei prin tot ce fac bine . Ei cred ca au numai drepturi nu si inadatoriri . Nu inteleg de ce tiganii se simt ofesanti de denumirea de "tigan" . Din mosi- starmosi asa s-au numit - tigani-.! Nu stiu a cui a fost ideia proasta de a schimba denumirea din tigan in rrom ..In America , tiganii americani se numesc " gipsy " = tigan ,si nu se mai supara ca se numesc tigani. Oricum , ei sunt mult mai civilizati decat tiganii nostri , muncesc cinstit si traiesc in pace si liniste cu ceilalti concetateni. Semnez cu hotarare pentru schimbarea denumirii de rrom in tigan.