PENTRU UN ÎNCEPUT DE REFORMĂ A UNIUNII SCRIITORILOR DIN ROMÂNIA

Un scriitor roman refuzat de editurile romanesti

/ #12 As fi de acord cu revistele culturale, dar...

2015-02-27 19:58

Cred ca banii bagati in aceste reviste sunt bani pierduti in neant, ele nefiind circulabile decit intre membrii cercurilor culturale judetene, sau se mai dau pe la prieteni...care va spun sigur ca nu le citesc.

As avea o idee mai buna in privinta acestor bani, care ingroasa buzunarele sefilor de filiale si trepadusilor care-si pierd timpul pe la asa-ziselor sezatori culturale, sau cum le-o mai zice acum si care nu mai intereseaza pe nimeni altcineva decat pe cei care sunt membri filialei respective.

Cu banii statului, as vrea sa se faca o editura adevarata, care sa publice numai autori romani in romaneste si tradusi in diferite limbi de circulatie internationala si (macar) o AGENTIE DE IMPRESARIAT A SCRIITORILOR ROMANI IN STRAINATATE, pentru ca nu exista asa ceva in tara noastra.

E rusinos sa constat de ani de zile ca eu sunt mai cunoscuta pe glob decat multi dintre scriitorii consacrati in tara si asta pentru ca mi-am publicat cartile pe www.amazon.com.

Romania nu exista pe piata de carte din lume, indiferent ce minciuni vi se vand dumneavoastra,cei care nu sunteti parte din sistem...si cei care se "ocupa" de fenomenul scriitoricesc din Romania, o stiu prea bine, nu trebuie sa le-o spun eu...