Gabriela Vranceanu Firea merita ce e mai rau


Musafir

/ #45 EU O CUNOSC

2014-08-26 05:04

Domnule Alex, am căutat mesajul doamnei care spune ca este profesor universitar sa vad ce cuvinte atât de scandaloase a folosit si ghici ce... Nu era niciun cuvânt urat. Cum va permiteti sa faceți o doamna fie ea profesor sau maturator stradal mahalagioaca atunci cand nu ați cunoscut-o personal. Din ce domnule Alex ați dedus ca doamna respectiva e mahalagioaca? Ce cuvânt a folosit? Va rog sa imi semnalate cuvântul poate nu l-am remarcat eu.                                                                         In alta ordine de idei eu o cunosc pe Gabi Firea de mulți ani, peste 15, mai exact părinții mei o cunosc si eu prin ei. L-am cunoscut pe domnul Firea, Dumnezeu să-l aibă in paza, il cunosc si pe actualul sot si pe băieții domnului Firea si cel cu Gabriela si cel din căsătoria anterioară. Ea nu numai ca nu a anunțat băiatul lui sa vina la înmormântare nu a anunțat pe aproape nimeni. Probabil ca nu a făcut-o neaparat ca sa il rănească pe baiat, nu cred ca ar face o răutate atât de gratuită, nu stiu ce sa zic dar sincer nu cred. Pot spune doar ca tatăl meu si domnul Firea se cunoașteau de dinainte ca eu sa ma nasc. Ocup loc in economia povestii cu aceste detalii pentru a înțelege situația si ce am de spus. Ei erau un grup de prieteni, mare zeci de familii poate, oameni mai apropiați sau mai puțin apropiați dar oameni cu care domnul Firea si-a petrecut viata, a dat mese, petreceri, a facut vacante etc deci deduc ca ii agrea. Domnule Alex si tot o data dragi cititori NICI UNUL din acești oameni NU a fost anunțat de schimbarea orei. Eu inteleg nevoia Gabrielei de intimitate, inteleg ca atunci cand ingropi pe cineva nu ai chef de o camera in fata si un microfon pe gât dar totuși nici sa îngropi un om ca pe un câine fara prezenta prietenilor, fiului, rudelor domniei sale. In cercurile de cunoscuți discuția era aproape nelipsita ,,ma tie ți-a zis" ,,nu ma dar tie" ,,nici mie" ... E normal ca eu ca om daca am apreciat un om, daca i-am fost ruda, prieten o viata de om, chiar si vecin, chiar si cunoștiință tangentiala sa nu mai spun daca i-am fost fiu.... E normal sa nu pot sa imi iau rămas bun? Eu domnule Alex sunt o fata de dor 20 de ani, il cunoastem pe domnul Firea din todeauana, omul asta mi-a adus ciocolata si păpuși, omul asta a fost in casa mea de o suta de ori, fara sa exagerez. Eu domnule Alex de ce nu am avut dreptul sa ii duc niște flori si sa imi iau rămas bun. Acest lucru se întreaba mulți oameni dar eu vorbesc in numele meu. Nu sunt invidioasa pe Gabi, sa ma ierte Dumnezeu, cum as putea sa fiu invidioasa pe o femeie care e aproximativ de vârsta mamei mele? Nu are o situație financiară superioară familiei mele, daca realizat mai multe profesional inca nu stiu atâta timp cat eu sunt abia la începutul vieții. Eu il cunosc pe Răzvan, fiul ei vitreg din copilărie. Băiatul ala a intrat in depresie dupa moartea tatălui nu stiu daca a luat bani de la televiziuni ca nu ii sunt contabil dar a suferit vizibil si e un baiat bun, educat, civilizat. Il cunosc si pe fiul ei, care e un copil mai ... Agitat. El a fost in scoala cu sora mea si era cam oaia neagră, am auzit de altfel ca a picat bacul, imi pare rau de el dar nu cred ca băiatul ala a învățat vreo zi, nu vad cand mereu avea ... Alte activități. Eu oricum ii urez succes la sesiunile următoare. Ea daca vrea sa facă ceva pentru tara de ce nu face ceva pentru Tudor, băiatul ei? Nu ca ar putea ea sa învețe in locul lui, dar sa il controleze puțin. Oricum nu imi permit sa comentez nu stiu cum este sa fi părinte, sa cresti si sa educi un copil. In alta ordine de idei femeie asta si-a Inselat soțul de unde stiu? De la părinții mei... De unde stiu ei? Chiar de la SOȚUL EI, pentru ca atunci cand el era bolnav ea renunțaseră la Discreție. Cine mai știe? Sute de oameni, stiu nu au auzi stiu, sunt oameni care au vazut. Repet o cunosc pe aceasta femeie e un om rau, plin de ea. Tipa la oameni, vorbește urat, daca are nevoie de cineva sau e cinva de pe același palier social sau mai sus e o dulce daca nu se schimba la 180 de grade. Nu o data am auzit-o jignind angajații, nu o data a jignit-i chiar pe doamna care ne ajuta pe noi la Curățenie, angajata familiei mele ci nu a ei. Vor este vulgar, afirma ca nu ii pasa de aia, își ... In ailalta. Eu va spun sincer. Nu am nimic cu ea eu ii doresc tot BINELE din lume ci nu ce e mai rau. Nu am scris pentru ea ci pentru Dvs domnul Alex. De ce apărați aceasta femeie pe care poate o știți dar evident, nu o Cunoasteti cu prețul de a jigni o alta femeie făcând-o mahalagioaca? Pentru ce sa jigniri un popor de creștini cand spun ca doliul trebuie ținut? Scrie si in biblie minim un an pentru rude apropiate si toată viata pentru copil si Soț. Eu nu sunt absurda era o femeie inca tânara si prezentabila trebuia sa își refacă viata dar nu cu viteza cu care a făcut-o. Imi pare rau dar cat inca voi face semnul Crucii nu pot spune ca sunt de acord la 3 luni dupa ce ți-ai îngropat bărbatul sa te recăsătorește, sau sa reîncepe relații. Un câine daca ați avea si ar muri tot nu va luați altul a doua zi, ca simțit ca il Înlocuiți prea repede dar un om cu care aveți un copil... Mulțumesc celor care au avut timp sa citească si imi pare rau daca am jignit pe cineva.