Sustinerea parcurilor nationale si naturale din Romania


Musafir

/ #27

2014-08-21 18:00

Desi aceasta petitie este un indemn la normalitate, adica la sustinerea finantarii parcurilor de la bugetul de stat pe baza unor ratiuni foarte clare, NU VOI SEMNA aceasta petitie decat in momentul in care "minunatii administratori" Romsilva, ca sa citez un antecomentator zelos, nu-si vor extrage manutele din buzunarul meu si al copiilor mei prin acele taxe de acces prin mijloace nepoluante (pedestru, ciclism, schi, ecvestru etc.), taxe instituite  prin speculatii legislative si abuzuri, in mod imoral fata de cei care le calca pragul, neeficiente dar chiar cu efecte contrare protejarii mediului si civilizarii prin educatie pentru natura.

TAXELE acestea nu reprezinta "solutii de finatare", ci o resemnate in fata propriei neputinte, dovada unei incapacitati administrative, o rusine in fata celor care au fost si care vor veni, o crimala la adresa mediului si un mare pas inapoi din drumul spre civilizatia tarilor dezvoltate.

Astfel, apelul la sprijin financiar de la buget devine tardiv, nici macar initiatorii acestui manifest nu mai cred in el. Deja ei "s-au descurcat" si recurg la miscari de fatada semnate RNP-Romsilva.

 

Sa va fie rusine, "minunati administratori"!