Pe banii mei, vreau contract de sănătate !

Un binevoitor care va ofera consiliere in speta pe care tocmasi ati abordat-o, gratuit

/ #49 Re: Organizarea corecta a CNAS

2014-03-09 10:34

#45: Ioan - Organizarea corecta a CNAS

Pana la urma, ati dorit un mesaj cu potential electoral sau credeti cu adevarat ca ceea ce ne scrieti, cu atata convingere, reprezinta chiar pozitia unui expert in Asigurari sociale de sanatate? Domnule, lucrurile nu prea stau asa cum le descrieti, iar solutiile propuse pentru functionarea corecta a sistemului, daca n-ar fi emblematice pentru o crasa necunoastere, ar putea fi amuzante.

Inteleg ca va mistuie problema cheltuielilor facute de catre CNAS, dar in afara de medicamente nu prea cunoasteti, sau nu ne spuneti, alte sectoare ale cheltuirii banilor pentru servicii facute asiguratilor.

Domnule senator, serviciile asigurate nu se negociaza. Ele sunt stabilite pe criterii obiective, din domeniul sanitar, demografic, financiar, etc... si se compara cu oferta din piata serviciilor de sanatate, in vederea realizarii unor preturi platibile acestora, cat mai convenabile si categoric in raport cu cuantumul contributiei asiguratului la fond. Aceste preturi se pot negocia la nivel national cu reprezentanti ai furnizorilor pe criterii bine stabilite, unele fiind obligatorii pentru furnizori.

As putea sa va mai spun cate ceva dar presupun ca platiti (si din banii mei!) un consilier care daca nu se informeaza despre subiectele pe care le doriti abordabile, macar sa nu va sfatuiasca prost si inca pe banii mei.