Pe banii mei, vreau contract de sănătate !

Opinentul

/ #26

2014-03-06 08:48

Mai oamenilor, de ce nu vreti sa vedeti ca impozitul pe venit in Romania este de 21,5%? Adica 16% + 5,5% sanatate. Nu are nici o legatura cu Sanatatea !!! este doar o taxa care se cheama ca atare si care este pusa la dispozitia bugetului consolidat pentru toate interventiile pompieristice. Care asigurare este taxata cu procent (5,5% remember?) din tot ce este impozabil??????? - salariu, venituri din activitati independente, venituri impozabile in general - la tot ce se aplica 16% se mai adauga 5,5% sanatatea !! de parca ma intereseaza pe mine ca din impozitul meu pe venit 1% se duce la bolnavi cu HIV, 2% la ong-URI, 5% la armata sau orice procent oriunde se duce - nu ma intereseaza pe mine ci pe cel ce a constituit bugetul consolidat. Eu la sfarsit platesc 21,5% impozit, 24% TVA, 40% impozite aferente salariului (am scazut sanatatea)si multe altele (divedende, accize,etc). Contractul cu CJAS nu va rezolva problema de fond - aceasta este una de responsabilitate a juntei politice iar singurul lucru care l-ar mai potoli este crearea unui mecanism de feed-back adica de control al electorilor printr-o lege care sa prevada raspunderea juridica a promisiunilor (a se intelege - minciunilor)electorale. Este salutara tendinta de coagulare dar sa nu pierdem perspectiva generala.