Lege pentru redarea demnitatii fostilor detinuti politici


Musafir

/ #239

2014-02-23 17:58

Este o mare nedreptate cu fostii detinuti politici. Personal suntem dezamagiti de justitia romana. Am avut o sentinta favorabila pe legea 221, doar la tribunal. Mai departe la Curte si la Inalta Curte ne au respinso deoarece legea a fost anulata. Am trimis si la CEDO, dar din pacate am primit tot raspuns nefavorabil. Dureros este ca bunicul a facut 8 ani de inchisoare, iar copii lui - parintii nostri au fost chinuiti, marginalizati, defavorizati in acea perioada si ulterior. Nu este drept pentru ca unele persoane, intr adevar, in numar mic, au beneficiat de efectele legii 221, iar restul in numar foarte mare, chiar daca au avut sentinte favorabile in prima instanta, la Inalta Curte au fost respinse. Ce sa mai credem ??? Justitia romana, Curtea Constitutionala care a anulat legea, ce interese au avut ???? Le a fost frica ca vor trebui despagubiti oamenii care au suferit foarte mult, care au murit, familiile acestora.
Mi e lehamite, scarba de aceste institutii ale statului roman, de cei care ne conduc.
Mai avem vreo speranta, daca nu noi, poate copii nostri, ca se va schimba ceva in tara asta ???