Lege pentru redarea demnitatii fostilor detinuti politici

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Lege pentru redarea demnitatii fostilor detinuti politici


Musafir

#276

2014-04-13 08:36

Adevarata elita a Romaniei,
si nu tractoristii activisti de azi,
inculti ce se falosesc cu ce afla din sedintele prin Bruxelles
TAPUS CONSTANTIN AFDPR

#277 SECURISTII CONDUC ROMANIA

2014-04-14 08:57

Cum sa fie in atentia autoritatilor cererile legitime ale fostilor detinuti politici cand fostii securisti sunt protejati si au pensii de lux pentru ravna cu care au servit regimul criminal comunist , fostul ofiter de securitate MARINESCU DANUT cel care m-a urmarit si anchetat in regimul comunist si-a construit cu sprijinul autoritatilor locale neocomuniste in Cimitirul Eroilor din Tg Jiu un loc de veci pentru ca se cosidera erou in viata ; http://www.verticalonline.ro/un-fost-securist-in-cimitirul-eroilor http://romanicablues.wordpress.com/2011/09/11/constantin-tapus-luptator-anticomunist/

Musafir

#278

2014-04-17 15:15

Dezamagirea incercata in ultimii ani relativ la actiunile si duplicitatea unui stat fata de victimele unor abuzuri inimaginabile astazi , este enorma .
m.c.

#279

2014-04-20 14:55

Bunicul meu, prof. universitar la drept a murit in inchisoare la Pitesti air mama mea a fost un an si jumatate la Canal!asa ca semnez petitia in numele lor - sint sigura ca ar fo dorit o Romanie libera infine!

110

#280 REDAREA DEMNITATII FOSTILOR DETINUTI POLITICI

2014-04-22 12:04

Dupa 7 ani de puscarie , primesc ca vaduva 200 ron. Vi se pare mult probabil? Ca revolutionar au primit de 10 ori mai mult ptr.1sau2 zile de stat pe strada.

Musafir

#281

2014-04-23 07:52

Merita sa le redam demnitatea celor care chiar au indurat chinurile iadului,au pierdut aproape tot..............................

Musafir

#282

2014-04-29 12:23

sotul meu,Miodrag Carpenisan,din pacate a decedat in 11 iunie 2013 si nu a mai ajuns sa se buccure macar o zi de redarea demnitatii fostilor detinuti politici,dupa ce niciodata nu i-au fost recunoscuti anii de facultate,cind student fiind a fost arestat si chinuit in n puscarii din tara,doar datorita faptului ca era de nationalitate sirba,"titoisti"erau toti studentii arestati,,,pacat,mare pacat!

Musafir

#283

2014-05-02 09:18

Am fost deţinut politic. De la etatea de 13 ani am fost în luptă şi rezistenţă anticomunistă timp de 40 de ani -1948-1989. Mi-am iubit şi îmi iubesc Patria şi Neamul şi am două mame, Una este ROMÂNIA-Nemuritoare ţara mea frumoasă,bogată, dăruită şi binecuvâtată de Dumnezeu, Una a fost OLIMPIA, mama care m-a născut. Sufletul şi Ochii lor le simt precm Farmecul codrului, Murmurul izvorului, Cântecul privighetorii, Roua dimineţii în razele soarelui, Stele în fapt de zi care exprimă bunătate, iubire şi înţelegere, Soarele de pe cer care dă lumină, căldură, viaţă.
Sergiu Mischie.
maria

#284 legea 244/2011 legea detinutilor politici

2014-05-13 06:24

Cred ca aceasta petitie sustine un proiect de lege care ar crea o mare nedreptate si discriminare .Indepartarea urmasilor de gradul I -copiii de la dreptul de a primi despagubirile morale cuvenite parintelui fost detinut politic decedat ,cand si sotia acestuia este decedata ,este nedreapt si incorecta ,iar propunerea Afdpr este imorala .Copii au trait alaturi de parintele ramas in libertate, suferinte enorme. Au indurat frica ,frigul ,foamea,alaturi si in egala masura cu acesta ,iar apoi drumul nostru in viata a fost bloca pana in 1989 .Nu am avut acces la instructia pe care ne-o doream ,am fost dati afara din scoli ,la serviciu am fost permanent marginalizati ,fara drept de promovare pe funcii in concordanta cu capacitatea intelecuala si profesionala.Am trait o frica de nedescris , stiindu-ne urmariti permanent de
securitate .
Conducerea AFDPR nu stie toate aceste lucruri de si-a permis sa faca o asemenea propunere ,plangand pe umarul guvernului ,motivand ca pentru noi nu mai sunt bani ?.Un comandant ,in cazul acesta AFDPR , cand pleaca la lupta nu-si impusca soldatii fiindca nu-i ajung bocancii. Propunerea facuta de AFDPR nu o pot asocia cu adevaratii reprezentanti ai fostilor detinuti politici O petitie care sustine un proiect de lege care ar face asemenea discriminare si nedreptate trebuie semnata?

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-05-16 16:36



Musafir

#286

2014-05-17 13:02

Am fost detinut politic in perioada 1959-1964 si am fost in coloniile de munca fortate la Luciu Giurgeni,Salcia ,Stramba,Stoinesti saivane si Bacul Gironde.La varsta de 19 ani nu am crezut ca intr-un stat precum Romania se pot intampla asemenea atrocitati comise de sistemul comunist,le-am trait pe propria mea spinare,am fost condamnat la 20 de ani munca silnica si 10 ani degradare civica pentru simplul motiv ca nu i-am iubit pe comunisti care si azi ii regasim in structurile statului ori pe urmasii lor.Nici dupa 25 de ani de democratie nu exista un adevarat proces al comunismului.Am ramas foarte putini supravietuitori ale acelor vremuri de umilinta si teroare.Oare acest stat ce se autodefineste democrat are de gand sa faca o reparatie morala,ori asteapta ca noi sa disparem fizic din aceasta lume?Regret amarnic ca nu m-am nascut la Polul nord.Vorba de duh a regretatului Tutea,am facut in zadar puscarie pentru... Cu alese regrete in suflet,Radu Bercea

Musafir

#287

2014-06-23 13:36

este rusinos cit de mult ii intereseaza pe alesii nemului doar problemele lor si cit de putin se gindesc la suferintele prin care au trecut detinutii politici

Musafir

#288

2014-06-25 18:57

Interesant! Cineva isi mai aduce aminte de noi!?
Pentru ce ne-am dat viata!?
Pentru ce am luptat?
Sintem umbrele trecutului acestei natii in deriva.
Comunismul a sters din amintirea urmasilor durerea ,tinguirea sufletelor noastre.
Am suferit ca voi copii noi orinduiri sa faceti prin patriotism o tara puternica si sanatoasa !?
Si atunci va intreb noi, noi ce rost am avut !?

Musafir

#289

2014-07-11 11:28

Pentru noi nimic.Toate legile retrocedarii si reparatiei au fost ca sa culegem firimituri iar ei sa se imbogateasca din ce ne-au luat noua....case, pamant, mobile,tablouri, bijuterii...

Musafir

#290

2014-07-31 17:49

dreptate pentru adevarati patrioti

Musafir

#291

2014-08-21 18:15

Bunicul meu, preotul Vasile Lazar, din Iasi, a fost detinut politic. A trecut la Domnul, acum aproape doua decenii. Vina lui a fost aceea de a se fi opus daramarii Bisericii unde slujea. As vrea sa ma alatur efortului solidar al Asociatiei care isi propune sa duca mai departe aceasta Zestre Nationala a Adevaratilor Luptatori Anticomunisti, nepermitand nimanui sa profite sau sa umileasca acesti oameni.

Musafir

#292

2014-09-29 05:08

Dreptate pentru adevaratii eroi ai acestei tari !!!
Contribuabil

#293 Pomanagii nesimţiţi

2014-10-12 01:26

Vreţi bani nemunciţi de la stat, după ce oricum aţi încasat de 25 de ani indemnizaţii conform Decretului lege 118 dat de Iliescu.

De fapt nici nu sînt deţinuţii politici care vor bani, ci urmaşii lor (copii, nepoţi), care n-au suferit nimic.

Nu vă mai săturaţi de pretenţii de bani nemunciţi?

Constantin

#294 Re: Pomanagii nesimţiţi

2014-10-25 17:00

#293: Contribuabil - Pomanagii nesimţiţi 

 Bai dobitoc securist comunist , inca mai traiesc cativa din fostii  detinuti politici si Legea 221 la ei se refera in primul rand , ti se pare ca au incasat prea multi bani de la revolutie pana azi dar de fostii tortionari securisti si comunisti care au pensii de lux pentru activitatea lor in slujba regimului criminal comunist de ce nu zici nimic ?? Nemernicule !

Lori

#295 indemnmizatii afdpr

2014-12-11 12:19

a fost anuntat ca Guvernul Romaniei  a aporbat in 4 oct 2014 o lege care prevedea duiblarea indemnizatiilor membrilor AFDPR beneficirii lewgii 118-1990. Aceasta prevedere este cuprinsa in proiectul de buget pe 2015? cine ne poate raspunde il rog sa o faca,multumesc!


Musafir

#296 Re: indemnmizatii afdpr

2014-12-11 12:21


Musafir

#297

2014-12-12 20:17

D-na ministru Rovana Plum a promis aseara,11 dec 2014 ca dulblarea indemnizatiilor fostilor detinuti politici,,beneficiari ai legii 118-1990 se va face anul viitor incepand cu luna aprilie.Ne-ati mintit o data, de ce v-am mai crede acum?

Musafir

#298

2014-12-23 15:34

Nu cred în statutul de deținut politic.Deținuții politici sunt rezultatul unei dictaturi iar încheierea dictaturii înseamnă o rejudecare a acestor persoane iar dovedite nevinovate sau neputînd fi găsite vinovate,justiția trebuie să-i elibereze


Musafir

#299

2014-12-23 16:42

Ei si-au sacrificat cei mai frumosi ani din viata ,alti si-au dat viata in lupta cu regimul comunist pt libertate si democratie autentica ca noi sa fim astazi liberi intr-o tara democratica ,liberi sa calatorim in Europa si intregul mapamond .Merita tot respectul nostru ,pacat ca altii nu s-au gandit mai de mult la ei .

Musafir

#300

2014-12-24 07:08

Nu cumpar asta este santaj !!!