Unirea Basarabiei cu România

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Unirea Basarabiei cu România

grecu

#1 Nu, oricarei mai vechi, ori mai noi republici!

2014-01-22 12:05

Sa restabilim Regatul Romaniei.

Musafir

#2

2014-01-22 12:30

Semnez petiția UNIREA BASARABIEI CU ROMANIA

Musafir

#3

2014-01-22 12:44

sprijin

Musafir

#4

2014-01-22 13:06

D-zeu cu noi

Musafir

#5 Pt dl Grecu

2014-01-22 16:45

Si nu se poate un Regat al Romaniei care sa cuprinda si Basarabia?!?

Musafir

#6

2014-01-22 16:54

Consider ca trebuie sa depunem toate eforturile pentru readucerea acestui teritoriu la Patria mama !Haideti sa le intindem mana fratilor nostri napastuiti de soarta, de vtregiile istoriei si, sa-i aducem acasa !

Musafir

#7

2014-01-22 20:41

Basarabia este Romania

Musafir

#8

2014-01-23 00:12

sper ca 1 aprilie sa ramina doar o amintire neplacuta

Musafir

#9

2014-01-23 02:08

este timpul sa revina romaniei ceea ce i s-a luat,sa fim din nou un intreg!
mbancila77@yahoo.com

#10

2014-01-23 05:57

Nu cred ca suntem pregatiti pentru asa ceva, deoarece pe plan politic mondial nu se poate.Eu cred ca in timp cu rabdare si intelepciune politica sa nu deranjam pe nimeni se va putea face, dar atita timp cit in Europa este o instabilitate financiara si politica cred ca nu se poate, este parerea mea

Musafir

#11

2014-01-23 07:08

Hai sa dam mana cu mana ! Cei cu inima Romana!

Musafir

#12

2014-01-23 09:13

Istoria nu va ramane mincinoasa,iar aceasta bucata rupta brutal din trupul Roamaniei, va reveni odata si-o data,la locul care l-a lasat gol, asemeni unei operatii chirurgicale reusite ! Doamne ajuta !

Musafir

#13

2014-01-23 10:49

ok

Musafir

#14

2014-01-23 11:05

Basarabia e trup din trupul sfant al Romaniei , acolo traiesc frati romani de acelasi sange cu noi , coboratori din osul lui Stefan si trebuie facut orice efort pentru revenirea la tara mama !
grecu

#15 Re: Pt dl Grecu

2014-01-23 11:47

#5: - Pt dl Grecu

Regatul Romaniei inseamna chiar Romania "Dodoloata".


Musafir

#16

2014-01-23 12:57

Unire pana la capat! Traiasca Basarabia!

Musafir

#17

2014-01-23 19:22

Doresc Unirea Basarabiei cu România!

Musafir

#18

2014-01-23 19:39

Sa dea dumnezeu sa fim anpreuna ,la bine si la rau Moldoveni sunt tot Romani Iar Romani tot Moldoveni

Musafir

#19

2014-01-23 20:15

TRAIASCA ROMANIA MARE !

Musafir

#20

2014-01-24 08:45

Doresc ReÎntregirea Neamului!
"Unirea e singura stare politică ce putea să asigure viitorul nostru și să ne permită a da țării organizarea ce o aștepta de atât de mult timp." (Alexandru Ioan Cuza)

Musafir

#21

2014-01-24 12:32

Doamne ajuta-ne! Fi-vom iarasi ce am fost si mai mult decat atat! (zicere de-a lui Petru Rares, fiu lui Stefan cel mare si Sfant, domnul Moldovei)
pr Constantin D Cornis (Italia)

Musafir

#22

2014-01-24 12:39

deacord cu tot ce a ti postat
dorin tudoreanu

#23 Re:

2014-01-24 16:13

#10: mbancila77@yahoo.com -  

 Eu chiar nu cred ce spuneti dvs. ca n-am fi pregatiti , din contra ,daca n-o facem acum , cat mai repede, s-ar putea sa n-o mai putem face niciodata!

Si va si explic de ce: daca ati observat in ultimul timp , pozitia ''mamei'' Rusie e foarte relaxata fata de Moldova si chiar fata de Transnistria, la o adica , nu tin cu ''dintii'' ca inainte, probabil au negociat cu americanii o alta''transnistrie''prin Osetia sau cine stie unde prin lume, intelegand ca parcursul Moldovei nu-l mai pot opri, dat fiind faptul ca puterile occidentale sunt foarte interesate in a-si crea o zona tampon cu Rusia, ideal cu o tara partial rusofona sau cel putin cu cetateni vorbitori de limba rusa.Inclusiv Germania investeste masiv in Moldova, in multe domenii de interes.

Daca  este sa ne luam dupa majoritatea  politicienilor nostri actuali, noi Romania nu vom fi niciodata pregatiti, avem 25 ani trecuti pierduti, unde s-a distrus tot ceea ce se putea distruge, inclusiv identitate nationala( suntem asimilati oriunde cu tiganii!) voit, industrie, resurse, etc, etc.

Asa ca nu vom putea fi niciodata pregatiti, nu vom avea niciodata seriozitatea Germaniei in actul de reintregire, ACUM ori NICIODATA!


Musafir

#24

2014-01-24 16:49

Cu precădere Vouă Dragi mei Fraţi din Neamul Român, însă şi către Oameni din Neamuri de Pretutindenea!!
V-am grăit despre: UNITATE, Bună Rânduială, Disciplină şi Luptă întru Adevăr, şi Dreptatea Neamului nostru.
Consider că, acestea este a fi făcute sub un Om carre are Virtuţi de Conducător!
Conducătorul, cine oare altul poate a fi Îndrituit decât acel ce înţelege să fie împresurat de Înţelepciune, şi nicidecum altfel decât în ""Legile Omenescului să Trăiască pentru a fi un Demn şi Biruitor Conducător de Oameni şi Neam.""
Iată Omul Erou!!

O caracteristică a Omului Erou este aceia de a considera Faptele Sale ca şi cea mai FIREASCĂ LUCRARE!!
Chiar mai mult, Omul Simplu care este Trăitor în chiar Firea sa, OMENESCUL, Înţelege şi Pune în Lucrarile Sale acte de Nobleţe direct Sufleteşti, uneori aparent iraţionale, ca fiind o DATORIE pe care cu Simplitate o/le face!
Deplin lipsit de aroganţă sau de etalarea a unor merite personale El. Omul EROU, aidoma cum îşi face treburile zilnice LUCREAZĂ la Fapte Deosebite de EROISM !
Iată Omul pe care Însuşi Dumnezeu îl trimite, printre noi Oamenii Simpli, ca să ne fie EXEMPLU de urmat!

Îndiscutabil numai Dumnezeu are Îndrituirea de a considera Just cine este Sfânt!
Însă noi Oamenii Simpli trebuie să înţelegem că Nu orgoliul, vanitate, sau dorinţa de Laudaţii determină Omul Erou ci numai şi numai OMENESCUL care îndeobşte este mai des Practicat şi Valorificat de chiar Omul Simplu, dezinteresat de varii "Luciri pământene".
Dureros este că foarte rar întâlnită la Dregători şi la cei ce sunt laudatorii acestora, ci de aceia tocmai Voia lui Dumnezeu Este de a Ridică în Erou pe omul Simplu, Smerit şi cu Ascultare de chiar Legea Omenescului.
Nu întâmplător ci prin chiar Firea existenţei cel ce nu Uită ci Consideră că Omenescu este o DATORIE a noastră a tuturora, de a fi pus în LUCRARE, determinâ Lucirea Omului Erou pentru a ne Călăuzi ca Oameni să Fim!!

Dumnezeu i-a Dat printre noi ca LUMINI Călăuzitor-Îndrumătoare să ne Fie!!

Doamne Ţie-ţi Mulţumesc că ne Dai Dreptul de a fi Oameni Eroi!!!

Nu este Om, oricât de Simplu şi neânsemnat ne pare în genere, să nu aive Dreptul de a deveni ""OM EROU""

Dregătorii, îndelungul istoriei, s-au dovedit a fi orice altceva decât ""Oameni Eroi"" fiindcă îndeobşte sunt împresuraţi de LÂUDĂTORI şi nicidecum de Înţelepciune şi Înţelepţi.
Aceşti dregători sunt VREMELNICI, Rău Lucrători şi Nu trebuitori Oamenoilor şi mai ales Neamului. Excludeţii din Dregătoriile de care nicidecum nu sunt Demni!!!
Aşa vă va Ajuita şi Dumnezeu şi mă va Ajuta să fim Demni de a-l Iubii!!!
https://www.facebook.com/events/248205712009096/
Fotografia Petru Borodi.
Totul Pentru Neam şi Ţară !!!

Musafir

#25

2014-01-24 16:50

o sansa istorica...intr-adevar, cat de bine ar fi...