Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Partidul Victoria din Oltchim

#47776 Tradatori cu state vechi

2016-07-25 11:58

In Oltchim la comanda conducerii a aparut un alt Sindicat(Chimistul) care va pregati noul CCM ,si care pegatesc noi DISPONIBILIZARI.


Musafir

#47777 Re: Sub umbrela PNL si pulpana lui Bogdan Olteanu cel mai tare din parcare este Bogdan Stanescu!!!

2016-07-26 08:39

#47775: - Sub umbrela PNL si pulpana lui Bogdan Olteanu cel mai tare din parcare este Bogdan Stanescu!!! 

Bogdan Stanescu ... ca-n bazme. Făt-Frumos din lacrimă de Mihai Eminescu?
"Și crescu și se făcu mare ca brazii codrilor. Creștea într-o lună cât alții într-un an".

Nuuuu! "Făt-Frumos" din BNR via PNL de Bogdan Olteanu.
"Și-i crescu "malaiul" și se făcu mare ca hotii codrilor. Creștea într-o lună cât alții într-un an ... cam 100.000 de euroi".

CA VETI MAI PLECA ACASA MULTII DIN OLTCIM?

#47778 Re: Tradatori cu state vechi,CE A ZIS FOTA IN DEC. 2015?

2016-07-26 10:47

#47776: Partidul Victoria din Oltchim - Tradatori cu state vechi 

 PAI SA MI SU..GE..TI POOLA MAI KAKATILOR DE OLTCHIM[CA OAMENII NU SUNTETI]JAVRELOR SI TRADATORILOR CERVNEVISTIII[TE RECUNOSTI GAOAZA CU TACTO CRA CRA?].........APROPO MAI FRAIERIII ASTIA DE LA CET,CE V A SPUS FOTA CA INCEPE TI SA TREMURATI VREO 1000?.............HAI 800.VIN SARBATORILE SI PINA N SARBATORII CE O SA PATITI FRAIERILOR,ASTA V AM SPUS SI O SA PLECATI ,,DUNGAAAAAAAAAAAAAAA,ATI RIS DE OLTCHIM ?...LUATI O SI VOI LASILOR.

Fost Victorian

#47779 Esti in urma cu stirile din Oltchim

2016-07-26 14:10

Ba Fotica nu te mai lua de cernevisti fiindca nu mai exista s-au unit cu Sindicatul Liber al lui Marcu si s-a format sindicatul Chimistul la comanda celor ,,de sus''.


Musafir

#47780

2016-07-26 15:11

Adica rahati victorieni s-au transformat in rahati chimisti,care pun la cale o noua disponibilizare.Ba tot ati ramas pana la urma o adunatura de mincinosi ordinari la fel ca profitul Oltchimului,deci un rahat cu mot.

Emuil Gaoaza

#47781

2016-07-26 15:16

Iar despre Fota omul e sarac cu duhul ,asta il injura si pe sf.Petru.Omul e prea prost,ca sa inteleaga unele subtilitati.Injura pe toti pana la urma o sa sfarseasca sa se injure si pe el,ca de atat poate.

Giolgau

#47782 Pentru curiosi

2016-07-26 17:01

Da mai Fota acest Sindicat Chimistul care s-a format urmeaza sa faca noi disponibilizari,structura acestui sindicat este;Marcu,Morcoase ,Comanescu,Bidin,Dumitrascu,Crinu,sotul secretarei Dir.General ,Bica,si Marcela(8).

UNDE E PRIORITATEA NR.1 OLTCHIM SI ARPECHIM?

#47783 Re: UN PROST CA MINE V A FACUT PRIN GURITE MAI RETARDATULE SI HANDELILOR CERNEVISTII.

2016-07-26 17:02

#47781: Emuil Gaoaza -  

 DACA NICI EU NU AM INTELES SUBTILITATILE INCA DIN 2012 OCTOMBRIE[INTREABA L PE KAKATUL DE BURDOAZA]ATUNCI SA MA PUPI CU NEAMUL TAU DE RETARDAT[STI TU UNDE,IN POOLA MAI GAOAZA]SA TI ADUC IARASI AMINTE DE POSTUL TV.VL1 2013 CIND V AM SPUS TOT ADEVARUL?


Musafir

#47784 Re: Pentru curiosi

2016-07-26 17:07

#47782: Giolgau - Pentru curiosi 

 CITESTE BINE GIOLGAU,SA SI BAGE FOTICAA PUUUULICICA IN GURITELE LOR DE ESCROCII,BORFASII SI TRADATORII,EI NU SI URMARESC DECIT INTERESELE LOR PERSONALE,IN REST LI SE RUPE DE VITELE OLTCHIMULUI ,ATIT.


Musafir

#47785 Re: Re: Pentru curiosi

2016-07-26 17:37

#47784: - Re: Pentru curiosi 

 SA TE FUUT IN GURITA MAI GAOAZA RETARDATA,PROST E COPILUL LUI MATA,STI TU,CRA CRA PRIN GURITA SI AI IESIT UN HANDEL.

IPU atunci v-am condamnat pe toti la moarte

#47786

2016-07-26 18:31

Vezi ca nu te duce capul Fota este vorba de martie 2012 cand nu cazuse guvernul,s-a vorbit pana atunci de disponibilizari s-au de reducerea activitati ,sa mearga cu x secti, restul ce a urmat asta este istorie au aparut rahati profitori. Vezi ba retardatule de Fota ca tot nu vezi subtilitatile,trebuie sa suga alti, chit ca au calcat in picioare oameni si destine, vezi acum alta subtilitate cazul CET.Hai intrebare, de ce a zburat Borza,hai sa vad daca vezi subtilitatea. 


Musafir

#47787 Re: SA TI REPET CA RETARDAT TOT TU AI RAMAS?...ZLOTIIII BAAA MOISTULE,ZLOTII.

2016-07-26 19:02

#47786: IPU atunci v-am condamnat pe toti la moarte -  

 PAI SA NU MI BAG EU POOLA IN MATA CA SA VEZI DACA E PONTA?.......KAKATULE RETARDAT EU MACAR V AM SIMTIT PRIMUL CA SUNTETI TRADATORII OLTCHIMULUI,TU CU TACTO CRA CRA,DAR O SA AFLE SI GUTA.U DE VL. DESPRE MIZERIILE TALE MAI TRADATOR ORDINAR ,SIFONAR SI SOOGACI,O SA ZBORIII,O SA TI IEI TALPASITA PAPAGALULE,TI O SPUNE FOTA.

DACA NU LA DERANJAT PE ESCROCUL DE ROIBU,ATUNCI E MAI GRAV.

#47788 Re: SA TI REDAU CE AM ZIS DE BORZA FRAIERE?.......E UITE CA BORZA A DERANJAT NISTE BORFASI CA ROIBU,

2016-07-26 19:42

#47786: IPU atunci v-am condamnat pe toti la moarte -  

 AI INTREBAT DE CE A CAZUT BORZA,PAI CITESTE MAI HANDEL DE CE,VEZI CA EU AM SCRIS ACUM APROAPE 2 SAPTAMINI,CITESTE MAI HANDEL SI VEZI CE SPUNE PICASSO DE PAPAGALUL DE BORZA,HAI PA PAPAGALULEEEE.


Musafir

#47789 Re: Re: SA TI REDAU CE AM ZIS DE BORZA FRAIERE?.......E UITE CA BORZA A DERANJAT NISTE BORFASI CA RO

2016-07-26 19:44

#47788: DACA NU LA DERANJAT PE ESCROCUL DE ROIBU,ATUNCI E MAI GRAV. - Re: SA TI REDAU CE AM ZIS DE BORZA FRAIERE?.......E UITE CA BORZA A DERANJAT NISTE BORFASI CA ROIBU, 

 AM UITAT SA TI REAMINTESC CA DISCUTIA ERA IN LEGATURA CU TAIEREA ABURULUI SPRE OLTCHIM,CAUTA SI CITESTE FRAIEREEEE.


Musafir

#47790

2016-07-27 08:23

Nu are rost esti atat de prost .Vezi ai uitat sa-i injuri de la Burebista in coace ca dupa tine toti sunt vinovati de soarta Oltchim.Si apropo eu imi beaua cafeaua la baruri selecte in jurul primarie ,nu ca tine Fotica in taverne.


Musafir

#47791 PIPEREA FALIMENTEAZĂ OLTCHIMUL!

2016-07-27 12:15

http://infopuls.ro/2016/07/27/piperea-falimenteaza-oltchimul/

PIPEREA FALIMENTEAZĂ OLTCHIMUL!

DOMNULE GHEORGHE PIPEREA,

PENTRU CĂ AŢI ÎNCASAT 2.100.000 DE EURO – ONORARIU FIX – DATORAT DE OLTCHIM PENTRU CELE 42 DE LUNI DE NIMIC,
PENTRU CĂ AŢI ÎNCASAT SAU AVEŢI DE ÎNCASAT PESTE 25.00.000 DE EURO – ONORARIU PROCENTUAL – DATORAT DE OLTCHIM PENTRU PROFITUL FĂCUT PE (DIN) HÂRTIE DE 520.000.000 EURO ÎN ANUL 2015,

DOMNULE BOGDAN STĂNESCU,

– PENTRU CĂ AŢI ÎNCASAT DE LA OLTCHIM 180.000 DE LEI – INDEMNIZAŢIE – DATORATĂ DE OLTCHIM PENTRU CELE 42 DE LUNI DE NIMIC,

 

VĂ TRANSMITEM ACEASTĂ SCRISOARE DESCHISĂ ŞI VĂ RUGĂM SĂ NE RĂSPUNDEŢI LA URMĂTOARELE ÎNTREBĂRI:

1. Când se vor achita, cu adevărat (FAPTIC) nu doar scriptic (PE HÂRTIE) – salariile compensatorii, disponibilizatiilor de la OLTCHIM din primul val de disponibilizări (14 iunie 2013), având în vedere că promisiunea făcută de dumneavoastră în calitate de administratorul judiciar al OLTCHIM, în faţa judecătorului sindic (dosar 349 / 90 / 2015, şedinţa din data de 28 ianuarie 2015, sentinţa 210 / 2015 – vezi pag. 3 din documentul aflat în discuţie) citez „dacă se va merge pe varianta unei reorganizări care să nu ducă la vânzarea SPV-ului, plăţile se voe face până la sfârşitul anului 2015” s-a transformat într-o MARE MINCIUNĂ, chichiţa avocăţeasca spun unii?

Reţineţi că, mai nou (aici gura păcătosului adevăr grăieşte şi îi dau şi eu dreptate) domnul Mateita, discipolul dumneavoastră în „arta” insolvenței), a recunoscut că banii neplătiţi salariaţilor (3 salarii restante zice el şi eu completez: avansul lunii ianuarie 2013 trecut la masa credala, 3 salarii plătite de AJOFM şi datorate de OLTCHIM AJOFM, salarii compensatorii neplătite disponibilizatiilor, cotizaţii şi raţe CAR – reţinute salariaţilor timp de 4 luni fără a fi virate la CAR, etc) au fost folosiţi – datorită incapacităţii dumneavoastră de-a atrage investitori – că sursa de finanţare a capitalului de lucru pentru funcţionarea OLTCHIM!

2. Onorariul (autofixat) datorat de Oltchim pentru cei trei ani de insolventa (perioada 30 ianuarie 2013 – 31 iulie 2016) care este de 2.100.000 euro (46 luni x 50.000 euro / lună) – a fost virat în conturile dumneavoastră, domnilor administratorilor judiciari?

3. Care este, până la această dată, valoarea calculată şi care este valoarea achitată dumneavoastră domnilor administratorilor judiciari, aferenta onorariului procentual (autofixat: 5% – pentru recuperarea datoriilor şi 10% – pentru distribuirea sumelor recuperate) având în vedere că dacă se ia în calcul numai suma de 530 milioane de euro şterse prin planul de reorganizare – că suma recuperată, se ajunge la un comision fabulos de minim 26 de milioane de euro?

4. Cât mai durează procedura insolventei (reorganizării judiciare) pentru că din programul de reorganizare rezultă că se are în vedere continuarea acesteia până în anul 2018 cu posibilitatea prelungirii până în anul 2019? Adică este vorba de încă 2,4 milioane de euro care trebuie să intre în conturile dumneavoastră.

5. Care sunt măsurile reale luate, la nivel de practică nu de teorie (şi aici este vorba în primul rând despre găsirea capitalului de lucru necesar) pentru relansarea funcţionarii Oltchim la o capacitate de cel puţin 70%?

6. Având în vedere că în cei trei ani de insolventa numărul locurilor de muncă a fost redus prin cele două valuri de disponibilizări (14 iunie 2013 şi noiembrie 2015) cu cca. 1200 de salariaţi, respectiv cu cca. 35%, care este numărul de salariaţi preconizaţi a fi disponibilizaţi în perioada următoare?

7. De ce aţi ales ca măsură principală de reorganizare „ştergerea datoriilor prin planul de reorganizare” şi nu „conversia datoriilor în acţiuni” conform aprobării UE şi solicitărilor (pentru AVAS) şi solicitările BCR, BT, ELECTRICĂ, MFC, etc.

Nu cumva prin această măsură aţi protejat interesele PCC (care prin transformarea datoriilor în acţiuni devene ceea ce a fost când a intrat în OLTCHIM – respectiv un acţionar cu 1-2%)?

Nu cumva, protejând interesele PCC (precizez că valoarea nominală a actiunilror PCC la OLTCHIM este de cca. 2, 5 milioane de euro iar valoarea de piaţă de cca 10 milioane de euro), aţi băgat adânc mana în buzunarul statului şi ale privatului prin ştergerea datoriilor (precizez că este vorba despre cca. 520 milioane de euro)?

Aţi salvat cele 2,5 milioane de euro ale PCC în detrimentul celor 520 milioane de euro ale noastre, ale tuturor, pentru care există suspiciunea rezonabilă de furt „cu legea-n mana”, de abuz în serviciu, etc. – vezi cazul ROMPETROL şi încercarea de ştergerea a datoriilor prin lrge (trecută prin Parlament şi respinsă de CCR şi apoi prin OUG) de către guvernul Ponta.

8. Prin ce concurs sau prin ce concurs de împrejurări aţi ajuns să fiţi numit că administrator judiciar la OLTCHIM? A fost o numire politică a USL sau aţi fost numit, aşa la întâmplare?

P.S.

Aveţi şi dumneavoastră dreptate, cazul acesta – insolventa OLTCHIM este demn de studiu la drept dar mai inai ar trebui cercetat de cei în drept de la DNA!

CE ZICEŢI DOMNULE GHEORGHE PIPEREA?
CE ZICETI DOMNULE BOGDAN STANESCU?
AVEŢI RĂSPUNSURI, AVEŢI SOLUŢII SAU CÂINII LATRĂ URSUL MERGE?

SAU DIN CICLUL, DISPONIBILIZAŢII ÎNTREABĂ… !?!?!? … ADMINISTRATORII NU AU SOLUŢII, NU AU RĂSPUNSURI!

ÎNTREBĂRI DIN PARTEA DISPONIBILIZATIILOR DE LA OLTCHIM PENTRU ADMINISTRATORII JUDICIARI ŞI ADMNINISTRATORUL SPECIAL DE LA OLTCHIM.

PENTRU DISPONIBILIZAŢII DIN OLTCHIM.

AVEŢI ÎNTREBĂRI, AVEŢI CURAJ… CEREŢI LĂMURIRI DIRECT DE LA SURSĂ:

ROMINSOLV;
BDO;
GHEORGHE PIPEREA

SA VA FOOT IN GURITE DE BOSCHETARII.?

#47792 Re: EU NU STAU IN CIRCIUMI SI TAVERNE,VINE SI ZIUA MEA MAI GAOZARE,VINE.MAI TI MINTE TIC TAC?

2016-07-28 16:45

#47790: -  

 SA MI SUUGI OPOOOLA CU MATA MAI GHIOCA,EU NU STAU LA TAVERNE,EU NU AM LUAT ZLOTII,EU NU I AM DAT DIN ZLOTII LUI ZAREMBA CA SA AJUNG CONSILIER,CU TAVERNA,MAI INTREABA KAKKATULE OAMENII CARE MA CUNOSC,ALUP OIGUS CU GUTAU?

VA UMILESC,CUM TE AM MAI UMILIT,FACEM PARIU?

#47793 Re: Re: EU NU STAU IN CIRCIUMI SI TAVERNE,VINE SI ZIUA MEA MAI GAOZARE,VINE.MAI TI MINTE TIC TAC?

2016-07-28 16:49

#47792: SA VA FOOT IN GURITE DE BOSCHETARII.? - Re: EU NU STAU IN CIRCIUMI SI TAVERNE,VINE SI ZIUA MEA MAI GAOZARE,VINE.MAI TI MINTE TIC TAC? 

 SA TI MINTE GAOZARULE CA LARGA O VA SUUUUUGE SUB MASA LA PENALUL DE GUTAU,EXACT CUM I AI SUPT O LA CRA CRA,TALPASANU SI MOOOISTUL DE PIPEREA,UNDE ESTI GAOZARE?.ACASAAAAAAAA.


Musafir

#47794 Re: Sindicatul Unirea

2016-07-28 17:19

#9: Petrochimistul - Sindicatul Unirea 

 sa i suuuuuuuuuugiiiii pooooooooooola lui dumitru din partea lui FOTA mai gaozaruleee


Musafir

#47795 Re: Re: CUIBUL DE VIESPI A FOST DERANJAT: REMUS BORZA nu mai este administrator judiciar la CET Govo

2016-07-28 17:23

#47774: - Re: CUIBUL DE VIESPI A FOST DERANJAT: REMUS BORZA nu mai este administrator judiciar la CET Govora! 

 VEZI GOAZA CA ACUM TI AI DAT ARAMA PE FATA?.....VEZI CUM I AI SUUUUUUUUUUUUUUPT O LA BORFASUL DE piperea?


Musafir

#47796 CUIBUL DE VIESPI A FOSTAFUMAT: REMUS BORZA este administrator judiciar la CET Govora!

2016-07-29 08:35

#47757: - CUIBUL DE VIESPI A FOST AFUMAT: REMUS BORZA  este administrator judiciar la CET Govora! 

 

BORZA RĂMÂNE CU „DÂNSA-N-TRÂNSA” LA CET GOVORA, IAR CEO FĂRĂ CONDUCERE!

http://www.feedler.ro/feed/4380371--borza-ramane

• administratorul judiciar a făcut din nou show la Consiliul Județean şi şi-a anunţat rămânerea la CET chiar dinaintea votului creditorilor

Remus Borza şi echipa sa rămân să administreze insolvenţa CET Govora. Chiar dacă şedinţa creditorilor era programată să se desfăşoare de la orele 11.00, avocatul anunţase deja scorul său victorios din plenul CJ, cu mai bine de o oră înainte! „Auto-invitat” să se adreseze aleşilor judeţului şi susţinut din sală de toate sindicatele de la CET, Borza a ţinut, din nou, o lungă pledoarie, de aproape 45 de minute, în care nici mai mult, nici mai puţin a anunţat că fără el, CET Govora intră în faliment şi moare! În plus, după ce a căzut la o înţelegere cu Oltchim şi USG (în condițiile în care o oră mai târziu chema reprezentantul USG la negocieri, chiar în fața creditorillor CET!), Borza i-a avertizat pe rău-platnicii Râmnicului că ei urmează pe agenda sa şi că le pregăteşte o iarnă fără căldură în case tuturor celor care s-au obişnuit să nu plătească. După acest tur de forţă în care nu a cruţat pe nimeni şi nimic din judeţ, de la presă la politică, one-man-show Borza a avut grijă să-şi culmineze discursul cu vestea cea mare: va rămâne administrator judiciar pentru că gorjenii de la CEO, principalii creditori, i-au acceptat preţul…

Co_incindenţa dracului: CEO a fost decapitată de miercuri!

Anunţul victoriei avocatului Borza nu are cum să nu fie legat de prealabila decapitare a întregului directorat de la CEO, principalul oponent al său din precedenta şedinţă a creditorilor. Astfel, conform presei vecine: „Toți membrii Directoratului CE Oltenia au fost chemați miercuri, la discuții cu Consiliul de Supraveghere, când li s-a cerut să renunțe la mandate, cu acordul părților, altfel vor fi demiși. Ei au termen două săptămâni să renunțe la mandate, urmând să fie numiți pe alte funcții în companie. După demisiile celor din Directorat urmează cele ale Consiliului de Supraveghere, deoarece selecția altor membri, în baza 109, este în curs. Motivul pentru care este decapitată toată conducerea CE Oltenia, Consiliu și Directorat, este că nu își asumă decizii rapide pentru companie”.

Datoriile nu au ţinut pasul cu veniturile

#47797 Datoriile nu au ţinut pasul cu veniturile

2016-07-29 15:54

Datoriile nu au ţinut pasul cu veniturile

Falimentele răsunătoare ale României sau pur şi simplu restructurările în masă se văd în statistica legată de datornicii la bănci. Există judeţe în care pentru aproape 20 la sută dintre creditele acordate de bănci sunt raportate rate neachitate. Un astfel de exemplu este Vâlcea, acolo unde cei mai mulţi munceau la Oltchim. Cum mai bine de 1200 de persoane au rămas fără loc de muncă în momentul în care combinatul a intrat în insolvenţă, problemele lor financiare s-au văzut inclusiv în raportările băncilor.

În timp ce datoriile românilor au crescut constant în ultimul an şi jumătate, există zone ale ţării în care acest lucru nu a fost resimţit. Ba din contră, singurul lucru raportat în creştere în special în zonele monoindustriale au fost datoriile la bănci.

Judeţul Vâlcea este primul pe această listă şi nu neapărat din cauza popu.laţiei raportează bancherii creanţe mari nerecuperate. Unul dintre cei mai mari datornici ai ţării, nu doar ai judeţului, este combinatul chimic Oltchim. În total însă, bancherii au de recuperat aproape 99 de milioane de euro atât de la persoane fizice, cât şi de la persoanele juridice. Indirect, insolvenţa combinatului este de vină şi pentru datoriile popu.laţiei căci peste 1200 de oameni au rămas fără loc de muncă în urma restructurării Oltchim. În plus, salariile compensatorii promise de conducerea combinatului nu au ajuns la toţi salariaţii.

Un alt judeţ în care aproape 15 la sută din sumelor date cu împrumut de bănci nu sunt recuperate este Giurgiu. Problema principală a judeţului de la graniţă este şomajul ridicat, cifră cu două procente mai mare decât media pe ţară. Mai mult, veniturile medii din Giurgiu sunt cu o mie de lei sub media naţională anunţată de statistică.

La polul opus, în categoria clienţilor buni platnici, se numără cei din Bucureşti, Ilfov şi Dâmboviţa. Datele băncii naţionale arată că restanţele raportate de bancheri pentru Capitală sunt chiar mai mici cu un sfert faţă de prima jumătate a lui 2015. E drept că unele dintre cele mai marii salarii se plătesc în Bucureşti, iar rata şomajului este de sub două procente. În total, banii pe care băncile îi au de recuperat se ridică la puţin peste 1,2 milioane de euro ceea ce înseamnă mai puţin de şapte la sută din totalul creditelor acordate.


 

Urmăreşte Digi24.ro

Tensiuni la Oltchim. Scrisoarea deschisă a disponibilizaţilor către Gheorghe Piperea şi Bogdan Stăne

#47798 Tensiuni la Oltchim. Scrisoarea deschisă a disponibilizaţilor către Gheorghe Piperea şi Bogdan Stăne

2016-07-29 15:58

Tensiuni la Oltchim. Scrisoarea deschisă a disponibilizaţilor către Gheorghe Piperea şi Bogdan Stănescu

Persoanele disponibilizate de la Oltchim au realizat o petiţie în care le cer socoteala administratorilor judiciar şi administratorului special de la Oltchim. Revolta acestora a ajuns la cote maxime, după ce în data de 12 iulie zeci de foşti angajaţi ai combinatului chimic din Râmnicu Vâlcea, au aflat că vor rămâne fără acoperiş deasupra capului, la începutul lunii august.

Iată care este scrisoarea deschisă, încărcată şi pe site-ul de petiţii online, a disponibilizaţilor în care principalii vizaţi sunt Gheorghe Piperea şi Bogdan Stănescu:

„PIPEREA FALIMENTEAZĂ OLTCHIMUL!

Domnule Gheorghe Piperea,

– pentru că aţi încasat 2.100.000 de euro – onorariu fix – datorat de Oltchim pentru cele 42 de luni de nimic;

– pentru că aţi încasat sau aveţi de încasat peste 25.00.000 de euro – onorariu procentual – datorat de Oltchim pentru profitul făcut pe (din) hârtie de 520.000.000 euro în anul 2015;

Domnule Bogdan Stănescu,

– pentru că aţi încasat de la oltchim 180.000 de lei – indemnizaţie – datorată de oltchim pentru cele 42 de luni de nimic;

Vă transmitem această scrisoare deschisă şi vă rugăm să ne răspundeţi la următoarele întrebări:

1. Când se vor achita, cu adevărat (FAPTIC) nu doar scriptic (PE HÂRTIE) – salariile compensatorii, disponibilizaţilor de la OLTCHIM din primul val de disponibilizări (14 iunie 2013), având în vedere că promisiunea făcută de dumneavoastră în calitate de administratorul judiciar al OLTCHIM, în faţa judecătorului sindic (dosar 349/90/2015, şedinţa din data de 28 ianuarie 2015, sentinţa 210/2015 – vezi pag. 3 din documentul aflat în discuţie) citez „dacă se va merge pe varianta unei reorganizări care să nu ducă la vânzarea SPV-ului, plăţile se vor face până la sfârşitul anului 2015” s-a transformat într-o MARE MINCIUNĂ, chichiţa avocăţeasca spun unii?

Reţineţi că, mai nou (aici gura păcătosului adevăr grăieşte şi îi dau şi eu dreptate) domnul Mateiţă, discipolul dumneavoastră în „arta” insolvenței), a recunoscut că banii neplătiţi salariaţilor (3 salarii restante zice el şi eu completez: avansul lunii ianuarie 2013 trecut la masa credala, 3 salarii plătite de AJOFM şi datorate de OLTCHIM AJOFM, salarii compensatorii neplătite disponibilizaţilor, cotizaţii şi rate CAR – reţinute salariaţilor timp de 4 luni fără a fi virate la CAR, etc) au fost folosiţi – datorită incapacităţii dumneavoastră de-a atrage investitori – că sursa de finanţare a capitalului de lucru pentru funcţionarea OLTCHIM!

2. Onorariul (autofixat) datorat de Oltchim pentru cei trei ani de insolvență (perioada 30 ianuarie 2013 – 31 iulie 2016) care este de 2.100.000 euro (46 luni x 50.000 euro / lună) – a fost virat în conturile dumneavoastră, domnilor administratorilor judiciari?

3. Care este, până la această dată, valoarea calculată şi care este valoarea achitată dumneavoastră domnilor administratorilor judiciari, aferentă onorariului procentual (autofixat: 5% – pentru recuperarea datoriilor şi 10% – pentru distribuirea sumelor recuperate) având în vedere că dacă se ia în calcul numai suma de 530 milioane de euro şterse prin planul de reorganizare – că suma recuperată, se ajunge la un comision fabulos de minim 26 de milioane de euro?

4. Cât mai durează procedura insolvenței (reorganizării judiciare) pentru că din programul de reorganizare rezultă că se are în vedere continuarea acesteia până în anul 2018 cu posibilitatea prelungirii până în anul 2019? Adică este vorba de încă 2,4 milioane de euro care trebuie să intre în conturile dumneavoastră.

5. Care sunt măsurile reale luate, la nivel de practică nu de teorie (şi aici este vorba în primul rând despre găsirea capitalului de lucru necesar) pentru relansarea funcţionarii Oltchim la o capacitate de cel puţin 70%?

6. Având în vedere că în cei trei ani de insolvență numărul locurilor de muncă a fost redus prin cele două valuri de disponibilizări (14 iunie 2013 şi noiembrie 2015) cu cca. 1200 de salariaţi, respectiv cu cca. 35%, care este numărul de salariaţi preconizaţi a fi disponibilizaţi în perioada următoare?

7. De ce aţi ales ca măsură principală de reorganizare „ştergerea datoriilor prin planul de reorganizare” şi nu „conversia datoriilor în acţiuni” conform aprobării UE şi solicitărilor (pentru AVAS) şi solicitările BCR, BT, ELECTRICA, MFC, etc.

Nu cumva prin această măsură aţi protejat interesele PCC (care prin transformarea datoriilor în acţiuni devine ceea ce a fost când a intrat în OLTCHIM – respectiv un acţionar cu 1-2%)?

Nu cumva, protejând interesele PCC (precizez că valoarea nominală a acţiunilor PCC la OLTCHIM este de cca. 2, 5 milioane de euro iar valoarea de piaţă de cca. 10 milioane de euro), aţi băgat adânc mana în buzunarul statului şi ale privatului prin ştergerea datoriilor (precizez că este vorba despre cca. 520 milioane de euro)?

Aţi salvat cele 2,5 milioane de euro ale PCC în detrimentul celor 520 milioane de euro ale noastre, ale tuturor, pentru care există suspiciunea rezonabilă de furt „cu legea-n mână”, de abuz în serviciu, etc. – vezi cazul ROMPETROL şi încercarea de ştergerea a datoriilor prin lege (trecută prin Parlament şi respinsă de CCR şi apoi prin OUG) de către guvernul Ponta.

8. Prin ce concurs sau prin ce concurs de împrejurări aţi ajuns să fiţi numit că administrator judiciar la OLTCHIM? A fost o numire politică a USL sau aţi fost numit, aşa la întâmplare?

P.S.

Aveţi şi dumneavoastră dreptate, cazul acesta – insolvența OLTCHIM este demn de studiu la drept dar mai întâi ar trebui cercetat de cei în drept de la DNA!

Ce ziceţi domnule Gheorghe Piperea?

Ce ziceţi domnule Bogdan Stănescu?

Aveţi răspunsuri, aveţi soluţii sau câinii latră ursul merge?

Sau din ciclul, disponibilizaţii întreabă… !?!?!administratorii nu au soluţii, nu au răspunsuri!

Întrebări din partea disponibilizaţilor de la Oltchim pentru administratorii judiciari şi administratorul special de la Oltchim.”

Emuil Gaoaza

#47799

2016-07-29 17:34

Doi magnifici Piperea si Fotache unul il doare in c... de olchimisti(ca la alte televiziuni sa vezi ce le duce grija la alti, cum au fost pacaliti de banci) si celalalt injura pe toti incepand de la Burebita si pana acum ca au distrus Oltchimul. Fotache chiar esti prost ,da prost cu bale la gura.


Musafir

#47800 Re:

2016-07-29 21:59

#47799: Emuil Gaoaza -  

 SA MI SUUUUUUGI BALELE CU MATA ,CURVA SI VAGABOANTA LUI CERNEV,ITI DE MONSTREZ GAOZARULE CA NU TE PRIND SARBATORILE IN PRIMARIE,O SA TI ARAT CU ADEVARAT CINE I PICASSO,SA NU UITI CA MATA I A SUUUUUUUUUUUUPT O LA CRA CRA,LUMEA STIEEEEEEEEEEEEEEEEEEE..................TE FREC IN FATA PROIMARIE CU GUTAU CU TOT,MULTA MU..IE VA VOI DA KAKATILOR PENALII,ZLOTIIIIIIII BAAAAAAAAAAAAAAA.