Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-09-21 08:46


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-09-21 09:14



Musafir

#26553 Re: E JALE: Oltchim se vinde la fier vechi.

2014-09-21 09:23

#26551: - Re:  

 Nu ma nemernicilor, sunteti voi  MARAPONTAHOTIILOR SI SUDOROSUGACII DE SERVICI LA BLIDERE MURDARE SI INFECTE ALE PARTIDELOR, HUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU..SUGATIVELOR !!!!!!!!!!!ZDRENTE IMPUTITE SI OBOSITE DE DUHOAREA PE CARE O DEGAJATI A IMPUTICIUNII SI HOITULUI IMPRASTIAT DE VOI.

Haules, Baules, Cuprales si Fier Vechi impreuna cu multe alte Fiare...!

sal pavilion dpb

#26554 ptr domnul Dumitru

2014-09-21 09:41

ce sa puna pe hartie Dumitru ?propunerea lui de a da 10 salarii compensatorii si alte modificari privind angajarile in oltchim sau cele primind persoanele ce isi dau avizul privind angajarile ?                   CAND IN ULTIMI 24 DE ANI A AFISAT IN SECTII SINDICATUL DE LA DPB ASA CEVA ?    POATE IN ULTIMUL CEAS NE VA SPUNE SI NOUA DUMITRU ARANJAMENTELE  LUI CU PIPEREA.

      cand te vedem prin sectii Dumitre ?

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-09-21 09:52



Musafir

#26556

2014-09-21 10:15

LASA CA REZOLVA SITUATIA DICULOIU. :D

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-09-21 10:16


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-09-21 10:18



Musafir

#26559 Re: Subiect

2014-09-21 10:20

#26552: MUCO-SOV-BDO sa ma cac pe voi - Subiect 

 PAI AIA ZICEAM SI EU.

PANA UNA ALTA TE-AI C..CAT PE TINE.

SI DA, ACUM MERGE BINE, DAR TOT PENTRU AIA PENTRU CARE A MERS BINE INAINTE.

NU VA MAI PLANGETI ATAT, AVETI CE MERITATI SI DISPONIBILIZATII SI ANGAJATII. ATI DEMONSTRAT CA SUNTETI NISTE OAMENI FARA CARACTER SI ATUNCI CAND S-AU FACUT DISPONIBILIZARI SI INAINTE DE ASTA SI DUPA.

CEI CARE AU RAMAS ACUM IN OLTCHIM NU DAU DOI BANI PE DISPONIBILIZATI, DIN CONTRA, SA FII TU SIGUR DE ASTA.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-09-21 10:30



Musafir

#26561 Re:

2014-09-21 11:05

#26556: -  

 SA REZOLVE, PENTRU CA PENSIONARUL  ARE  SALARIU CUMULAT CU PENSIE SI SUMELE COTIZATE ANI DE ZILE DE LA FRAIERI CARE-L TIN CA PE BIBELOU NEHOTARAT SI FARA ACTIVITATE DE SINDICALIST.... CE ATRIBUTIUNI ARE SINDICATUL???? SUGEBLIDE SI LINGETARE, LEAFA MERGE, TRAIUL SI MALAIUL SE INCASEZA CHIAR SI CU INTARZIERE SI PROSTII MARSSS CU EI... DICULOIU SPARGE NUCI PANA LA DEMOLAREA TOTALA A INDUSTRIEI SI PLATFORMEI CHIMICE. SPOR LA TREABA...!!!!!

DICULOIULE SA MA ANUNTI CA VIN EU CU BAROSUL DACA RAMAI FARA CIOCAN SA SPARGEM DRACU TOATE NUCILE ACUM DE TOAMNA PENTRU CA VINE IARNA SI PUNEM DE DULCEATA ....TERMINAM TOTUL CU O LOVITURA DE BAROS. POATEA SA TE MISTI SI TU SA MAI FACI CEVA PENTRU SINDICAT CA, DE MURATURI SI PITROCEALA LA VARZA ....ESTI SCOLIT....

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-09-21 11:22



Musafir

#26563

2014-09-21 11:28

Asa este, ca CCM asta de PANA acum la facut TIGANUL.Bine v-ar face DIXI daca va lasa cu curu in balta acum.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-09-21 11:30



Musafir

#26565

2014-09-21 11:41

V-AU SUCIT MINTILE TOTI, SI-AU BATUT JOC PE NESTIINTA CU CARE  VOI (NOI PENTRU CA SI EU SUNT LA FEL CA VOI) ATI FOST ARUNCATI FARA VOIA VOASTRA SAU A MEA...!!! NU E VINA SALARIATILOR DISPONIBILIZATI SI ANGAJATI, E VINA PARTICIPANTILOR DIRECTI, SINDICATE (PARTIDE POLITICE ....!!!), CONDUCERE SI GUVERN (ACTIONAR MAJORITAR SI PATRON ) CARE AU CONTRIBUIT DIRECT CU TOATE NELEGIUIRILE LOR ASUPRA NOASTRA, CEI CARE AZI SUNTEM VICTIMELE LOR, N-AU PIC DE JENA SI NESIMTIREA LOR ESTE IMBIBATA DE REACTIA SI VORBELE PE CARE LE MACINA CONTINUU SI PROSTESTE IN FATA NOASTRA, FARA A REZOLVA NIMIC SI NICI A ADUCE MACAR ACHITAREA BANILOR MUNCITI SALARII LA ZI TUTUROR.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-09-21 11:55


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-09-21 12:44



Musafir

#26568

2014-09-21 12:58

   Naţionalitate: romana

     Data naşterii: 12.06.1952

 

     Experienţa profesională:

     Perioada Martie 2014 - prezent

          Funcţia sau postul ocupat: Prefect

          Numele şi adresa angajatorului: Instituția Prefectului Județul Vâlcea, Bd. T. Vladimirescu nr. 1, loc. Rm. Vâlcea, judeţul Vâlcea

   

Perioada Mai 2012 – Martie 2014

     Funcţia sau postul ocupat: Director executiv

     Activităţi şi responsabilităţi principale: urmărirea şi dezvoltarea politicilor şi strategiilor de formare şi ocupare judeţeană

     Numele şi adresa angajatorului: A.J.O.F.M. Vâlcea, str. Dacia, nr. 8, bl. Transcozia, loc. Rm. Vâlcea, judeţul Vâlcea

     Tipul activităţii sau sectorul de activitate: ocuparea forţei de muncă şi protecţie socială

 

Perioada Februarie 2012 – mai 2012

     Funcţia sau postul ocupat: secretar de stat

     Activităţi şi responsabilităţi principale: rezolvarea problemelor tehnice ale activităţii Guvernului

     Numele şi adresa angajatorului: Secretariatul General al Guvernului, Palatul Victoria, Piaţa Victoriei nr. 1, Sector 1, Municipiul Bucureşti

     Tipul activităţii sau sectorul de activitate: rezolvarea problemelor organizatorice şi tehnice ale activităţii Guvernului

 

Perioada Iulie 2010 – ianuarie 2012

     Funcţia sau postul ocupat: Director executiv

     Activităţi şi responsabilităţi principale: urmărirea şi dezvoltarea politicilor şi strategiilor de formare şi ocupare judeţeană

     Numele şi adresa angajatorului: A.J.O.F.M. Vâlcea, str. Dacia, nr. 8, bl. Transcozia, loc. Rm. Vâlcea, judeţul Vâlcea

     Tipul activităţii sau sectorul de activitate: ocuparea forţei de muncă şi protecţie socială

 

Perioada Martie 2010 – iulie 2010

     Funcţia sau postul ocupat: Secretar de Stat

     Activităţi şi responsabilităţi principale: coordonare: politicile şi strategiile ce au vizat forţa de muncă; politicile şi   asigurările sociale; legislaţia muncii şi contencios ; relaţia M.M.F.P.S. cu Parlamentul.

     Numele şi adresa angajatorului: Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale

     Tipul activităţii sau sectorul de activitate: protectie sociala

 

Perioada Octombrie 2009 – februarie 2010

     Funcţia sau postul ocupat: Preşedintele Consiliului Naţional pentru Formarea Profesională a Adulţilor

     Activităţi şi responsabilităţi principale:  coordonare : strategii şi politici naţionale de formare profesională a adulţilor

     Numele şi adresa angajatorului: Consiliul Naţional pentru Formarea Profesională a Adulţilor

     Tipul activităţii sau sectorul de activitate: formarea profesională a adulţilor

 

Perioada Octombrie 2009 – februarie 2010

     Funcţia sau postul ocupat: Expert formare profesională

     Activităţi şi responsabilităţi principale: proceduri, de formare profesională, ale psihologiei din România

     Numele şi adresa angajatorului: Colegiul Psihologilor din România, Bucuresti

     Tipul activităţii sau sectorul de activitate: psihologie, formare profesionala

 

Perioada Ianuarie 2009 – septembrie 2009

     Funcţia sau postul ocupat: Secretar de Stat

     Activităţi şi responsabilităţi principale: dezvoltarea şi promovarea politicilor şi strategiilor de ocupare a forţei de muncă

     Numele şi adresa angajatorului: Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale

     Tipul activităţii sau sectorul de activitate: protectie sociala

 

Perioada februarie 2008 - decembrie 2008

     Funcţia sau postul ocupat: Director executiv

     Activităţi şi responsabilităţi principale: organizare, coordonare şi conducere activitatea în domeniul ocupării forţei de muncă şi al protecţiei sociale

     Numele şi adresa angajatorului: A.J.O.F.M. Vâlcea, str. Dacia, nr. 8, bl. Transcozia, loc. Rm. Vâlcea, judeţul Vâlcea

     Tipul activităţii sau sectorul de activitate: ocuparea forţei de muncă şi protecţie socială

 

Perioada martie 2005 – februarie 2008

     Funcţia sau postul ocupat: Director executiv adjunct Managementul Pieţei Muncii

     Activităţi şi responsabilităţi principale: organizare, coordonare şi conducere a activitatii în domeniul măsurilor active de ocupare a forţei de muncă

     Numele şi adresa angajatorului: A.J.O.F.M. Vâlcea, str. Dacia, nr. 8, bl. Transcozia, loc. Rm. Vâlcea, judeţul Vâlcea

     Tipul activităţii sau sectorul de activitate: ocuparea forţei de muncă şi protecţie socială

 

Perioada aprilie 2002 – martie 2005

     Funcţia sau postul ocupat: Director executiv

     Activităţi şi responsabilităţi principale: organizare, coordonare şi conducere a  activitatatii în domeniul ocupării forţei de muncă şi al protecţiei sociale

     Numele şi adresa angajatorului: A.J.O.F.M. Vâlcea, str. Dacia, nr. 8, bl. Transcozia, loc. Rm. Vâlcea, judeţul Vâlcea

     Tipul activităţii sau sectorul de activitate: ocuparea forţei de muncă şi protecţie socială

 

Perioada februarie 2002 - aprilie 2002

     Funcţia sau postul ocupat: Director

     Activităţi şi responsabilităţi principale: organizare, coordonare si conducere a  activitatatii în domeniul formării profesionale a adulţilor

     Numele şi adresa angajatorului: C.R.F.P.A. Valcea, str. Calea lui Traian, nr. 98, loc. Rm. Vâlcea, judeţul Vâlcea

     Tipul activităţii sau sectorul de activitate: formare profesională a adultilor

 

Perioada martie 2001 – ianuarie 2002

     Funcţia sau postul ocupat: Director executiv

     Activităţi şi responsabilităţi principale: organizare, coordonare şi conducere a  activitatii în domeniul ocupării forţei de muncă şi al protecţiei sociale

     Numele şi adresa angajatorului: A.J.O.F.M. Vâlcea, str. Dacia, nr. 8, bl. Transcozia, loc. Rm. Vâlcea, judeţul Vâlcea

     Tipul activităţii sau sectorul de activitate: ocuparea forţei de muncă şi protecţie socială

 

Perioada 1999 - martie 2001

     Funcţia sau postul ocupat: Director si Formator în proiectul Băncii Mondiale - "Forţă de muncă şi protecţie socială pentru România" (Director Ocupare şi Formare Profesională)

     Activităţi şi responsabilităţi principale: coordonare a activităţilor de informare şi consiliere, ocupare şi formare profesională;  lector proiect Banca Mondială, I.C.C.

     Numele şi adresa angajatorului: A.J.O.F.M. Vâlcea, str. Dacia, nr. 8, bl. Transcozia, loc. Rm. Vâlcea, judeţul Vâlcea

     Tipul activităţii sau sectorul de activitate: ocuparea forţei de muncă şi protecţie socială

 

Perioada 1997 - 1998

     Funcţia sau postul ocupat: Responsabil - Informare si Consiliere Profesională - (şef birou)

     Activităţi şi responsabilităţi principale: consilier orientare profesională - evaluator în psihologie

     Numele şi adresa angajatorului: D.G.M.P.S.- O.F.M.S. Vâlcea, str. Carol I, loc. Rm. Vâlcea

     Tipul activităţii sau sectorul de activitate: orientare profesională

 

Perioada 1992 - 1997

     Funcţia sau postul ocupat: Şef laborator de psihologie aplicată

     Activităţi şi responsabilităţi principale: evaluator psihologie aplicată

     Numele şi adresa angajatorului: D.G.M.P.S.-O.F.M.S. Vâlcea, str. Carol I, loc. Rm. Vâlcea

     Tipul activităţii sau sectorul de activitate: evaluare psihologică

 

Perioada 1978 – 1992

     Funcţia sau postul ocupat: Şef laborator de psihologie aplicată

     Activităţi şi responsabilităţi principale: evaluare in psihologia muncii

     Numele şi adresa angajatorului: Consiliul Popular Judeţean Vâlcea

     Tipul activităţii sau sectorul de activitate: psihologie

 

Perioada 1975 - 1978

     Funcţia sau postul ocupat: Profesor

     Activităţi şi responsabilităţi principale: educatie si instruire initiala

     Numele şi adresa angajatorului: Inspectoratul Şcolar Gorj

     Tipul activităţii sau sectorul de activitate: didactice

http://www.prefecturavalcea.ro/

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-09-21 14:21


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-09-21 14:37



Musafir

#26571 OARE DE UNDE O FI AVAND ACESTI BANI PENTRU A ORGANIZA UN ASTFEL DE EVENIMENT???

2014-09-21 14:51

PONTA:
(DE ZIUA LUI)

"Vreau sa stiti cine sunt"
"Sunt un nepot al unu roman din Ardeal..." - - - ha, ha, ha...
"Am indreptat lucrurile rele..." - - ha, ha, ha - binefacatorul PONTA
"Vreau sa fiu presedintele Roamniei..."
"Am redeschis spitale, am dat inapoi salariile...etc"
"AM INVATAT CE SA NU FAC DE LA PRESEDINTELE BASESCU..."
"Cei care au facut rau Roamniei, sa plateasca..."

... nu mai am loc sa scriu cate minciuni spune unei NATIUNI INTREGI!!!

PROBLEMA ESTE CA DACA POPORUL TE VREA PRESEDINTE

Dar a uitat sa spuna:
- AM ESUAT TO PRIVATIZAREA OLTCHIM, CFR-MARFA ETC...
- NU E TREABA GUVERNULUI SA CREEZE LOCURI DE MUNCA...
- AM INVATAT CE INSEAMNA = M.T.O = ...
- SUNT un PLAGIATOR, si un MITOMAN si "NU MA DEZIC" DE CEI CARE
- AM INVATAT SA RESPECT LISTA CU 11 PUNCTE INMANATE DE U.E
- NU MA DEZIC DE CEI CARE AU DOSARE AFLATE IN FAZA DE URMARIRE PENALA!!!!!!!!!

ROMANI TREZITI-VA - - - MITOMANUL ASTA E COPIL MIC - - - PE LANGA CEAUSESCU!!!!!!
CREDETI-MA E DE JALE DACA ASTA AJUNGE PRESEDINTELE TARII!!!

FEREASCA-NE DUMNEZEU DE UN ASEMENEA BLESTEM - - -
NUMAI VOI IL PUTETI = = = EXORCIZA = = = PE ACEST MITOMAN
NUMAI CU VOTUL VOSTRU - PE 2 & 6. NOIEMBRIE

PS - - OARE DE UNDE O FI AVAND ACESTI BANI PENTRU A ORGANIZA UN ASTFEL DE EVENIMENT???


Musafir

#26572

2014-09-21 18:06

Pipere esti jmecher , da? Vezi sa nu te inbonlavesti de "creantavita" ca ai toate sansele ca de la ea sa ti sa traga.


Musafir

#26573 Robert Turcescu a publicat DOCUMENTELETE de pe blog.

2014-09-21 19:16

Robert Turcescu a publicat DOCUMENTELETE de pe blog. A RECUNOSCUT că a fost ofiţer acoperit al Direcţiei Informaţii Militare. "Vă doresc să trăiți momentul acesta de eliberare, ca să vă faceți meseria în mod onest. Muream în interior. Eram fariseu"

Jurnalistul Robert Turcescu a recunoscut că a fost locotenent-colonel sub acoperire. În cadrul emisiunii ”Actualitatea Românescă”, de pe B1 TV, că acele documente sunt reale și au fost postate chiar de el. De asemenea, realizatorul a precizat că se va prezenta în fața judecătorilor, iar de luni nu va mai realiza emisiunea ”Sub semnul întrebării”. Verificările reporterilor EVZ indică faptul că documentele militare sunt completate cu date personale false. Arhivele oficiale în care au fost verificate datele de pe livretul militar conţin alt CNP.

 

Declarația lui Robert Turcescu:

  • Nu sunt niște așa-zise documnte. Eu le-am pus astăzi pe blogul personal. E o mărturisire publică. În ceea ce privește documentele, sunt dispus, oricând voi fi chemat de judecători, să spun adevărul despre ceea ce știu eu despre aceste lucruri. Nu sunt postate de altcineva. Sunt lucruri pe care mi le asum: eu le-am urcat pe blog, eu am scris lucrurile acelea. Sunt documente reale
  • Anunț un singur lucru care e foarte important pentru mine: nu am trăit o eliberare mai mare, o sărbătoare mai mare, nu am auzit lucruri mai frumoase în sufletul meu decât astăzi după ce m-am eliberat de povara asta. Mi-am dat seama că e necinstiti față de Dumnezeu, de mine, de familia mea, de voi toți, e necinstiit, nu pot să vă mai mint, trebuie să spun, să mărturisesc, indiferent ce m-ar consta asta. Din momentul în care m-am decis să public aceste documente. Mi le asum. Astăzi sunt împăcat, am o stare de fericire, de bucurie. Ams cris acolo că cer iertare. le cer iertare tuturor celor care această povară a amea îi încurcă. Le spun să mă judece drept, dar dacă le-am greșit, le cer iertare
  • Nu de la voi aștept judecata, iar eu mă supun judecății celor în masura să judece drept.
  • Le cer iertare celor pe care această decizie a mea, îi încurcă. Până când un judecător nu va spune dacă am greșit sau nu, nu voi mai ieși public. 
  • Vă doresc să trăiți momentul acesta de eliberare, ca să faceți meseria în mod onest. Muream în interior.
  • Eram fariseu. Nu există rețete pentru a sta drept în fata lui Dumnezeu
  • Acum am spus pentru că așa a vrut Dumnezeu
  • Sfârșitul nu-i aici. Sunt 
  • Eu sunt ziarist. Mă căiesc că i-am blamant pe unii
  • Asta vreau să fac, să fiu drept, să nu mai calc strâmb
  • Sunt convins că avem cu toții. Raiul, Iadul, toate sunt aici
  • De azi nu mai sunt lider de opinie.
  • Nu vă dău vouă explicațiile date, toate documentele care îmi vor fi cerute, toate cele care îmi vor fi cerute pentru a lămuri 
  • Judecătorul este singurul care știe dacă legile încălcate.
  • De un singur lucru mă rog acum să am parte de un judecător drept. El este singurul care poate judeca
  • Numai Dumnezeu știe cine este Robert Turcescu. Eu mă pun momentul de față la dispoziția unui judecător.
  • E foarte simplu, uitați-vă la voi în interior și dacă sunt lucruri care vă chinuie.
  • Oamenii să abă răbdare și să aștepte decizia judecătorilor. 
  • Voi spune absolut tot, vor răspunde cu maximă dechidere, e singurului care poate da un verdict
  • Vă doresc și vouă să aveți tăria de a vă uita în sufletul vostru și de a judeca drept

Pe blog, Robert Turcescu a publicat livretul său militar şi câteva din statele de plată, unde se poate vedea cam ce sume ar fi primit în perioada în care ar fi fost ofiţer sub acoperire.

"Da, am fost lt.-colonel sub acoperire. Public mai jos câteva dintre statele de plată, cu sumele de bani pe care le-am primit. Am ales să nu-l trădez pe bunul Dumnezeu şi să fac această mărturisire publica. Refuz să fiu Iuda în faţa lui Christos, chiar dacă astăzi, celor ce vor citi şi vor vedea acest text poate ca nu le va fi foarte clar ce se întâmplă. Rugaţi-vă pentru mine şi cu mine să fim iertaţi şi izbăviţi. Sunt pregătit sa îndur oprobiul public, îl merit, dar sper sa avem parte de legi si de judecători drepti. Cu Dumnezeu înainte şi va fi bine! Vă cer iertare tuturor", a scris Robert Turcescu pe blogul personal.

Jurnalistul Robert Turcescu are telefonul închis şi nu aputut fi contactat pentru a explica situaţia. Verificările făcute de departamentul de investigaţii de la EVZ au descoperit neconcordanţe între datele personale din documentele militare postate pe blog de Robert Turcescu şi alte documente pe care acesta le-a prezentat când şi-a înregistrat firmele la Registrul Comerţului.

Postarea de pe blogul jurnalistului naşte numeroase controverse, foarte mulţi considerând mesajul drept o glumă. Sunt voci care nu exclud varianta ca blogul jurnalistului să fi fost spart de hackeri, deoarece Robert Turcescu a negat vehemnt de fiecare dată când s-a adus în discuţie acest subiect.

Surprinzator este însă faptul că pe contul personal de Facebook, Turcescu postează trimiterea către "mărturisirea" de pe blog. 

"Întrucât nu am satisfăcut stagiul militar şi nu am solicitat niciodată să fiu încorporat, consider că ne aflăm în faţa unei regretabile erori, pe care o consider, încă, făcută accidental si solicit de urgenta indreptarea acestei situatii prin revenirea la starea de fapt: cetatean roman care nu si-a satisfacut stagiul militar si, prin urmare, nu poate apartine corpului ofiteresc al Armatei Romane", spunea Robert Turcescu în 2012.


Musafir

#26574 Cum ar putea PCC sa devina, in timp, actionar majoritar al Oltchim la masa verde

2014-09-22 05:27

http://www.impactreal.ro/

Schimbare importantă de acţionariat la SC Oltchim SA

Zilele trecute, SC Depozitarul Central SA a înregistrat oficial transferul de proprietate al unui număr de 48,13 milioane de acţiuni (reprezentând 14,02% din capitalul social) emise de societatea Oltchim SA Râmnicu Vâlcea, din contul firmei Polyolt Holding Limited în contul societăţii Petro Carbo Chem (PCC) SE, ca urmare a fuziunii prin absorbţie a societăţii Polyolt Holding Limited. În aceste condiţii, structura acţionariatului la SC Oltchim SA este următoarea: Ministerul Economiei - 54,8%, PCC - 32,34%, persoane fizice - 11,36%, persoane juridice - 1,48%. La începutul anului trecut, SC Oltchim SA a primit din partea acţionarului minoritar Petro Carbo Chem SE o notificare cu privire la preluarea de către acesta a pachetului de acţiuni deţinut de Carlson Ventures International Ltd la societatea Polyolt Holding Limited. Ultima dintre ele deţinea un pachet de acţiuni reprezentând 14,025% din capitalul social al SC Oltchim SA. PCC SE din Germania, în calitate de acţionar al SC Oltchim SA, a preluat astfel întregul pachet de acţiuni deţinut de Carlson Ventures International Ltd, cu sediul în Insulele Virgine Britanice, în societatea Polyolt Holding Limited, firmă înfiinţată în mod legal şi care funcţionează în conformitate cu legile în vigoare din Cipru. Preluarea pachetului de acţiuni de către PCC SE, de la Carlson Ventures International Ltd, a fost înregistrată la autoritatea competentă din Cipru la data de 7 ianuarie 2013. Conform unor surse din piaţă, în urma eşuării privatizării SC Oltchim SA, Carlson Ventures a decis să-şi retragă investiţia în acţiuni de la combinatul chimic vâlcean, considerând că situaţia companiei şi viitorul acesteia sunt incerte. Potrivit unui comunicat de presă, PCC SE consideră investiţia de la SC Oltchim SA drept una strategică şi de lungă durată. De fapt, PCC SE a achiziţionat acţiunile deţinute anterior de Carlson Ventures, prin Nachbar Services Limited, în baza memorandumului de a acţiona concertat cu privire la SC Oltchim SA, semnat între PCC SE şi Carlson Ventures în data de 17 iunie 2011 şi notificat în timp util către Bursa de Valori Bucureşti şi fosta Comisie Naţională de Valori Mobiliare. Compania Petro Carbo Chem SE a devenit acţionar al SC Oltchim SA prin achiziţii de acţiuni pe piaţa de capital efectuate în cursul anului 2007 (perioada mai-noiembrie), ajungând să deţină, în luna noiembrie 2007, peste 1,1% din capitalul social al societăţii. Ulterior, ca efect al aplicării prevederilor OUG nr. 45/2006, participaţia PCC SE la capitalul social al SC Oltchim SA s-a majorat la 12,15%, prin diminuarea capitalului social al SC Oltchim SA cu valoarea unei creanţe a statului român (prin intermediul AVAS). Informaţiile disponibile privind structura controlului în această companie arată că PCC SE este deţinută în proporţie de 100% de către cetăţeanul german de origine poloneză Waldemar Preussner, care a deţinut şi calitatea de administrator al SC Oltchim SA în perioada ianuarie 2008 - martie 2009.

Comisia Europeană a cerut clarificări pe tema privatizării SC Oltchim SA

Potrivit unor precizări recente ale conducerii Consiliului Concurenţei, Comisia Europeană a cerut României o serie de clarificări pe tema privatizării SC Oltchim SA, întrucât există suspiciuni că statul nu se comportă ca un investitor privat, iar preluarea Rafinăriei Arpechim de la OMV Petrom ar putea avantaja compania petrolieră. „Există suspiciunea că preluarea Rafinăriei Arpechim de la OMV Petrom ar putea aduce avantaje celor de la OMV Petrom, întrucât, în aceste condiţii, OMV Petrom ar scăpa de unele obligaţii foarte costisitoare pe care le are cu închiderea rafinăriei, precum decontaminarea zonei.”, a afirmat Bogdan Chiriţoiu, preşedintele Consiliului Concurenţei. Rafinăria Arpechim Piteşti este principalul furnizor de materii prime al SC Oltchim SA, iar statul s-a angajat să preia rafinăria de la OMV Petrom şi să o vândă la pachet cu SC Oltchim SA, în cazul în care potenţialii investitori doresc acest lucru.
OMV Petrom a închis Arpechim în anul 2011, din cauza cererii mici de produse petroliere de pe piaţa din România, iar rafinăria se află acum în conservare. Potrivit contractului de privatizare al Petrom, statul este cel care suportă costurile poluărilor istorice. Conform lui Chiriţoiu, Comisia solicită statului român să demonstreze că, în cazul SC Oltchim SA, se comportă ca un acţionar privat. „Comisia cere explicaţii cu privire la faptul că, deşi SC Oltchim SA are datorii la stat, statul nu o execută, cum ar trebui să facă orice creditor, iar acest lucru ridică semne de întrebare cu privire la un posibil ajutor de stat.”, a mai spus preşedintele Consiliului Concurenţei. Statul ar putea argumenta, însă, că vânzarea combinatului chimic vâlcean şi funcţionarea sa ulterioară ar aduce mai multe beneficii decât dacă utilajele şi instalaţiile ar fi vândute la fier vechi. Administratorii judiciari au cerut 300 de
milioane de euro pentru activele SC Oltchim SA, grupate în vehiculul de investiţii SC Oltchim SPV SRL, bani din care ar fi îndestulaţi creditorii companiei. Tot statul este şi cel mai mare creditor al societăţii, Electrica având de recuperat 150 de milioane de euro pentru energia livrată, iar Fiscul are de recuperat 250 de milioane de euro. Comisia Europeană a aprobat, în 2012, conversia în acţiuni a unei creanţe care ajunsese să totalizeze, inclusiv penalităţi şi dobânzi, 2 miliarde de lei. Guvernul nu a mai făcut însă acest lucru, după ce acţionarul minoritar PCC SE s-a aliat cu un fond de investiţii şi a ajuns să controleze în jur de 32% dintre titluri, obţinând astfel minoritate de blocaj. SC Oltchim SA se află în insolvenţă din ianuarie 2013, iar termenul de privatizare a fost stabilit pentru luna decembrie a acestui an, după mai multe amânări succesive. Principalul investitor interesat este consorţiul chinez
alcătuit din companiile Baota Petrochemical şi Junlun Petroleum, care doresc şi SC Oltchim SA şi Arpechim. Alţi potenţiali investitori sunt SIF Transilvania sau Chimcomplex Borzeşti, deţinută de omul de afaceri Ştefan Vuza, care a participat şi la privatizarea din 2012.


Musafir

#26575 Disponibilizatii Oltchim o vor acum pe Rovana Plumb

2014-09-22 05:30

http://www.impactreal.ro/

-  Unei femei i s-a făcut rău şi a ajuns cu ambulanţa la spital
-  Secretar de stat în Ministerul Muncii, a trecut ca fulgerul printre protestatari
- Cu jalba în proţap la... Udrea

Peste 50 de disponibilizaţi ai Combinatului Oltchim au pichetat, din nou, aşa cum promiseseră, joi, 18 septembrie, Prefectura Vâlcea. Ei au solicitat să aibă un dialog cu un reprezentant al Ministerului Muncii şi să se găsească soluţii pentru plata salariilor compensatorii promise la disponibilizarea lor. Culmea este că, în timp ce aşteptau în faţa Prefecturii, un fost ministru interimar al Muncii, controversatul ex-PDL, actual PMP Nicolae Ivăşchescu a trecut prin mulţime, s-a prefăcut pentru câteva secunde interesat de problemele protestatarilor, a promis că-şi va trimite aghiotantul să ia copii ale actelor disponibilizaţilor şi apoi a plecat liniştit. Totul s-a petrecut atât de rapid, încât, până să realizeze mulţimea ce se întâmplă şi cu cine are de-a face, ministeriabilul s-a făcut nevăzut. Ulterior, aveam să aflăm că acesta venise pentru o conferinţă la organizaţia Vâlcea a PMP.
Dacă, săptămâna trecută, disponibilizaţii ne declarau că şi-au dorit un dialog cu ministrul delegat pentru Dialog Social, Aurelia Cristea, de această dată ţintesc mai sus. „Am primit cinci dintre protestatari la discuţii. Am manifestat toată deschiderea pentru aceşti oameni, şi le înţeleg problema. Dumnealor au solicitat acum o întrevedere cu doamna Rovana Plumb, argumentând prin faptul că doamna ministru a fost parlamentar de Vâlcea şi cunoaşte situaţia economică a judeţului”, a declarat prefectul de Vâlcea, Dumitru Cornoiu.
O parte dintre cei prezenţi şi-au declarat intenţia de a nu mai participa la proteste din cauza lipsei de unitate şi solidaritate a celor care se consideră păcăliţi de un întreg sistem. „Cred că problema este la noi. Atâta timp cât nu reuşim să ne adunăm mai mult de 20, 30 de oameni, nu vom reuşi să ne luăm nici banii. Domnul prefect este dispus la dialog, dar numai atât. (...) Nu îi este nici dânsului uşor să stea cu noi pe cap. Dar, dacă pune problema şi nu-l aude nimeni, sau se face că nu-l aude nimeni, nu ni se rezolvă problema.”. „Bă, eu cu ce trăiesc? Soţia este operată şi pe coloană, şi disponibilizată, eu sunt disponibilizat... Ce fac? Nu mă mai gândesc la viaţă. Îmi dau foc aici!”. „Premierul i-a spus domnului Cîlea că nu are de unde să ne dea bani, dar noi nu vrem banii lui, vrem banii noştri. Au premeditat toată chestia asta cu disponibilizarea. (...) Eu nu mai vin decât atunci când voi  vedea la televizor că s-au strâns 200 – 300 de inşi”. „De ce numai cu victime se pot rezolva problemele?”. „Ideea este ce facem în continuare?”. „Trebuie să mergem să luăm autorizaţie de protest, să fim în regulă”. „Nici să vorbesc nu mai am dreptul? M-am săturat să tot dau buletinul”, au mai spus protestatarii, îndepărtându-se de Prefectură, supăraţi pe ei şi pe cei care ar fi putut să-i ajute. După întâlnirea cu reprezentantul Guvernului în teritoriu, protestatarii s-au îndreptat spre sediul Partidului Mişcarea Populară, unde sperau să dea peste... Elena Udrea, candidatul din partea PMP la alegerile prezidenţiale. Credeau că, dacă nu rezolvă nimic cu „puterea”, pot să-şi încerce norocul şi cu opoziţia. În timp ce reprezentanţii lor discutau cu prefectul, uneia dintre participantele la protest i s-a făcut rău. A venit ambulanţa şi, pentru că nu s-a putut face nimic pentru femeie, a  fost transportată la spital.
Reamintim că aceşti oameni au fost disponibilizaţi în iunie 2013, când li s-a promis plata unor salarii compensatorii trecute la masa credală.