Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

iar cra,cra a trecut la atac,vezi insulta adusa la gagica mea,mardare

#24201 iar vbr de cra,cra,,,,cra cra a vazut ca stanescu nu apleaca urechea

2014-07-19 15:23

SALARII BANII PLATILOR COMPENSATORII
Musafir

#24202 Re: SALARII: BANII PLATILOR COMPENSATORII

2014-07-19 17:23

#24170: - SALARII: BANII PLATILOR COMPENSATORII

SALARII BANII PLATILOR COMPENSATORII

2014-07-18 21:18

Cine MINTE???? BANII NU SUNT LA MASA CREDALA. BANII PLATILOR COMPENSATORII ALE DISPONIBILIZATILOR NU SUNT LA MASA CREDALA(PUNCT). JUDECATORUL-SINDIC  A SPUS ESTE OBLIGATIE DE ACHITARE LA ZI CONFORM LEGII INSOLVENTEI. CCM , ITM SI TUTUROR LEGILOR. MINISTRUL ESTE HABARNIST SAU MINTIT.

inregistrarea video-audio: " Ministrul Economiei vorbeşte despre soarta Oltchim, reindustrializarea României şi negocierile cu China

http://adevarul.ro/economie/stiri-economice/ministrul-economiei-vorbeste-adevarul-live-despre-soarta-oltchim-reindustrializarea-romaniei-negocierile-china--8_53bb9dc40d133766a83cfd58/index.html "

#23479 Re: Re: Re: Re: Oltchim Societate in insolventa, in insolvency, en procedure collective

#23506 Re: Re: Daune interese = despăgubire bănească pentru repararea unui prejudiciu.

#23507 Re: Re: ACESTA ESTE RASPUNSUL ADEVARAT Legea 85/2006 , CEL MAI CIVILIZAT RASPUNS:

BOGDAN STANESCU RECUNOSCAND CA EXISTA CADRUL LEGAL SA FIM PLATITI CU BANII PLATILOR COMPENSATORII, CEI 9 MILIOANE EURO, SI PIPEREA A ZIS CA NE DA BANI IN SECUNDA CAND ARE IN CONT SUMA . NU MAI MINTITI, STOP MINCIUNII!!!!!!!

SA ACHITE BANII TUTUROR!!!!!!!

Decizia din data de 15.05.2013

Dispozitiile art.86 alin.6 din Legea nr.85/2006 privind procedura insolventei coroborat cu art.65 si 66 din Codul Muncii - republicat si art. 36 din Contractul Colectiv de Munca la nivelul S.C. Oltchim S.A.

Prevederile art.60 alin.2 din Codul Muncii- republicat si art.44 alin 2 din Contractul Colectiv de Munca la nivelul S.C. Oltchim S.A.

DECIDE:Art. 6 - Prezenta decizie isi produce efectele de la data comunicarii sale

http://i.imgur.com/TpzlU7k.jpg...

http://www.rominsolv.ro/comunicat-concediere-colectiva-oltchim/

"Reducerea de personal vizează 929 de salariaţi (602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) şi are ca scop realizarea unei economii lunare de aproximativ 1.200.000 euro (14,4 milioane euro anual). Demn de remarcat este procentul mare (peste 60%) de salariaţi care au solicitat benevol să fie acceptaţi pe listele de disponibilizări.

p.s. Castigul Oltchim 14,4 milioane euro anual, noi avem de luat ~(cu aproximatie ) 10 milioane euro, banii conform CCM, noi suntem in 2014 si disponibilizarea facandu-se in 2013. Peste  5 milioane euro raman in OLTCHIM, STATUL ROMAN.

Decizia din data de 15.05.2013

Dispozitiile art.86 alin.6 din Legea nr.85/2006 privind procedura insolventei coroborat cu art.65 si 66 din Codul Muncii - republicat si art. 36 din Contractul Colectiv de Munca la nivelul S.C. Oltchim S.A.

Prevederile art.60 alin.2 din Codul Muncii- republicat si art.44 alin 2 din Contractul Colectiv de Munca la nivelul S.C. Oltchim S.A.

DECIDE:

Art. 6 - Prezenta decizie isi produce efectele de la data comunicarii sale.

CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA:

Art. 37.
Toate drepturile banesti cuvenite salariatilor se platesc inaintea oricaror obligatii banesti ale societatii.

Art. 38.
Al.1. In caz de faliment sau lichidare judiciara, salariatii au calitatea de creditori privilegiati, drepturile lor banesti urmand sa fie platite integral inainte de a-si revendica cota parte ceilalti creditori.
Al.2. Salariatilor li se va comunica in scris, pe baza de cerere scrisa adresata serviciului Financiar, dovezile eventualelor retineri legale efectuate.

ATENTIE! PLATILE SALARIALE ALE TUTUROR, SALARIATI SI DISPONIBILIZATI (PLATI SALARIALE COMPENSATORII) = > CREDITORI PRIVILEGIATI.  ANGAJATORUL ACHITA URGENT!!!

Art. 39

Al.2. Intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.

Ceea  ce a comunicat si ITM la solicitarea noastra:

".... art.166 alin4 din aceeasi lege "intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului."

AI ACI http://m.bursa.ro/s=companii_afaceri&articol=240278.html , CONFIRMAREA CELOR DECLARATE CU PRECIZIE AZI IN TEXT 23.06.2014

"De asemenea, în 2-3 săptămâni, este posibil să fie aprobat şi tabelul final al creanţelor, după care va fi supus avizării şi planul de reorganizare"."

SI ATUNCI 18.06.2014, DUPA IESIREA DIN SALA DE JUDECATA, NU INAINTE http://www.economica.net/piperea-din-august-va-exista-un-plan-de-reorganizare-la-oltchim_82305.html

A SPUS https://www.youtube.com/watch?v=R5G53xM9ty0 =>PIPEREA - 18 iunie 2014 SI SECUNDA.

Piperea:Referitor la banii pe care îi so:licită disponibilizaţii de la Oltchim, avocatul Piperea spune că 'în secunda în care vor fi 9 milioane de euro în conturile societăţii, eventual din vânzarea Oltchim SPV, vor fi plătite sumele disponibilizaţilor'.

Secunda Piperea, SA NE DEA DREPTURILE NOASTRE. OBLIGATIE.

http://i.imgur.com/URfMkHQ.jpg...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Judecatorul-sindic Ramnicu Valcea ORDIN: ACHITATI BANII SI VENITI CU PLANUL DE REORGANIZARE.

De data asta are clepsidra domnul Piperea, pana acum a stat. Timpul curge...

SECUNDA LUI PIPEREA:

http://4.bp.blogspot.com/-W2INCJXiPCo/UBEs-MxII6I/AAAAAAAAAF8/WcPhMRZaB0o/s400/c...

SINDICATELE AU JUCAT LA DOUA CAPETE SI SUNT IN CULPA!!!!!

#24203 Re: Re: Re: Re: SINDICATELE AU JUCAT LA DOUA CAPETE SI SUNT IN CULPA!!!

2014-07-19 17:24

http://i.imgur.com/lysYAZn.jpg...

BOGDAN STANESCU RECUNOSCAND CA EXISTA CADRUL LEGAL SA FIM PLATITI CU BANII PLATILOR COMPENSATORII, CEI 9 MILIOANE EURO, SI PIPEREA A ZIS CA NE DA BANI IN SECUNDA CAND ARE IN CONT SUMA .

http://www.indiscret.ro/articol-combinatul-oltchim-la-un-pas-de-faliment=>BOGDAN STANESCU  EXISTA CADRUL LEGAL

A SPUS https://www.youtube.com/watch?v=R5G53xM9ty0 =>PIPEREA - 18 iunie 2014 SI SECUNDA.

SI MINISTRUL NITA A SPUS CREDITORII SUNT BANII LOR, SA RESPECTAM LEGEA.

Ministrul Economiei vorbeşte despre soarta Oltchim, reindustrializarea României şi negocierile cu China

http://adevarul.ro/economie/stiri-economice/ministrul-economiei-vorbeste-adevarul-live-despre-soarta-oltchim-reindustrializarea-romaniei-negocierile-china--8_53bb9dc40d133766a83cfd58/index.html

SALARIILE PLATILOR COMPENSATORII NU SUNT LA MASA CREDALA (PUNCT).

Va ofer text la interviu adevarul.ro  spus de Nita:

"Nu, nu, ea este in insolventa..."

"Este o procedura pe care o prevede legea, FMI nu are ce sa faca in asemenea situatie."

"SA RESPECTAM CU TOTII LEGEA !!!"

"Comitetul creditorilor este cel care spune ce trebuie sa faca cu aceasta companie"

"PENTRU CA, BANII SUNT AI LOR !!!"

"PAI, ASTA ESTE...!!!"

#23470 Legea 85/2006 privind procedura insolventei

http://www.dreptonline.ro/legislatie/lege_procedura_insolventei.php

#23470:-Legea 85/2006   Art. 3. Al.20. reorganizarea judiciara este procedura ce se aplica debitorului, persoana juridica, in vederea achitarii datoriilor acestuia, conform programului de plata a creantelor. Procedura de reorganizare presupune intocmirea, aprobarea, implementarea si respectarea unui plan, numit plan de reorganizare, care poate sa prevada, impreuna sau separat:
a) restructurarea operationala si/sau financiara a debitorului;
b) restructurarea corporativa prin modificarea structurii de capital social; c) restrangerea activitatii prin lichidarea unor bunuri din averea debitorului;

EXCLUSIV: Gata cu OLTCHIM! Combinatul se vinde la fier vechi (FOTO)

vezi link: http://www.voceavalcii.ro/2014060721862/EXCLUSIV-Gata-cu-OLTCHIM-Combinatul-se-vinde-la-fier-vechi-FOTO.html

[ DISPONIBILIZATII NU SI-AU PRIMIT BANII ]

Art. 105
(1) Daca debitorul nu se conformeaza planului sau desfasurarea activitatii aduce pierderi averii sale, administratorul judiciar, comitetul creditorilor sau oricare dintre creditori, precum si administratorul special poate solicita oricand judecatorului-sindic sa aprobe intrarea in faliment, in conditiile art.107 si urmatoarele.
(2) Inregistrarea cererii mentionate la alin.(1) nu suspenda continuarea activitatii debitorului pana cand judecatorul-sindic nu hotaraste asupra ei, prin incheiere.

Art. 106
(1) Debitorul, prin administratorul special, sau, dupa caz, administratorul judiciar va trebui sa prezinte, trimestrial, rapoarte comitetului creditorilor asupra situatiei financiare a averii debitorului.
Ulterior aprobarii de catre comitetul creditorilor, rapoartele vor fi inregistrate la grefa tribunalului, iar debitorul sau, dupa caz, administratorul judiciar va notifica aceasta tuturor creditorilor, in vederea consultarii rapoartelor.
(2) De asemenea, administratorul judiciar va prezenta si situatia cheltuielilor efectuate pentru bunul mers al activitatii, in vederea recuperarii acestora, potrivit art.102 alin.(4), care va fi avizata de catre comitetul creditorilor.
(3) In termen de 5 zile de la sedinta comitetului creditorilor mentionata la alin.(1), comitetul creditorilor va putea convoca adunarea creditorilor pentru a prezenta masurile luate de debitor si/sau administratorul judiciar, precum si efectele acestora si sa propuna motivat si alte masuri.

Sectiunea 7 - Falimentul "

Decizia din data de 15.05.2013

Dispozitiile art.86 alin.6 din Legea nr.85/2006 privind procedura insolventei coroborat cu art.65 si 66 din Codul Muncii - republicat si art. 36 din Contractul Colectiv de Munca la nivelul S.C. Oltchim S.A.

Prevederile art.60 alin.2 din Codul Muncii- republicat si art.44 alin 2 din Contractul Colectiv de Munca la nivelul S.C. Oltchim S.A.

DECIDE:Art. 6 - Prezenta decizie isi produce efectele de la data comunicarii sale

CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA:
Art. 37.
Toate drepturile banesti cuvenite salariatilor se platesc inaintea oricaror obligatii banesti ale societatii.

Art. 38.
Al.1. In caz de faliment sau lichidare judiciara, salariatii au calitatea de creditori privilegiati, drepturile lor banesti urmand sa fie platite integral inainte de a-si revendica cota parte ceilalti creditori.
Al.2. Salariatilor li se va comunica in scris, pe baza de cerere scrisa adresata serviciului Financiar, dovezile eventualelor retineri legale efectuate.

ATENTIE! PLATILE SALARIALE ALE TUTUROR, SALARIATI SI DISPONIBILIZATI (PLATI SALARIALE COMPENSATORII) = > CREDITORI PRIVILEGIATI. ANGAJATORUL ACHITA URGENT!!!

Art. 39

Al.2. Intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.

Ceea  ce a comunicat si ITM la solicitarea noastra:

".... art.166 alin4 din aceeasi lege "intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului."

CONFORM SI LEGII INSOLVENTEI CARE SPUNE ACHITA SI MINIMIZEAZA DATORIILE CATRE CREDITORI, ACHITA URGENT!!!!!!!!

=======================================================================================

NU MAI MINTITI, STOP MINCIUNII!!!SCRIE FOARTE CLAR SUS, TREBUIE ACHITATI, ASA VREA CREDITORUL PRIORITAR SALARIATII (DISPONIBILIZATI SI ANGAJATI) OLTCHIM  SI LEGILE IN VIGOARE APLICATE, CUM SPUNE SI MINISTRUL NITA=>"SA RESPECTAM CU TOTII LEGEA !!!","Comitetul creditorilor este cel care spune ce trebuie sa faca cu aceasta companie","PENTRU CA, BANII SUNT AI LOR !!!","PAI, ASTA ESTE...!!!"

SA ACHITE BANII TUTUROR!!!!!!!

http://i.imgur.com/AyaLuJV.jpg...


Musafir

#24204 Re: Re: Re: Re: "Există interese obscure la Oltchim" Oltchim – vândut la fier vechi! (VIDEO)

2014-07-19 17:30

#24197: - Re: Re: Re: "Există interese obscure la Oltchim" Oltchim – vândut la fier vechi! (VIDEO)

El trebuia sa-i ceara demisia pentru ca nu ni s-au achitat salariile la timp.

ATENTIE!!!

Cernev nu este si n-a fost reprezentativ la nivel de societate, avand structura limitata si fiind angajat cu CCM.

ATENTIE MARE!!!!

A COMIS MULTE ALTE FAPTE ILEGALE.

Pe noi nu ne intereseaza persoana, doar ca a adus daune interselor noastre comune ca salariati, NOI N-AM PRIMIT SALARIILE.

 

Nu a adus Cernev nici un prejudiciu intereselor tale. O sa vedeti in timp.

Acum daca te intreb de acele ilegalitati sper sa nu incepi iarasi cu cautarile de pe google, asa ca o lasam moarta.

Pentru ce crezi ca i-a cerut demisia? Pentru ca aveau conflicte personale? Adica ce ar fi putut fi? s-au certat pe femei? Ma faci sa rad.

Cernev a reprezentat legal un numar de oameni. Legal.

Mai trist este cand e unul majoritar (in actele de la tribunal) si te infunda dramatic. Si culmea pe o gramada de bani.

 

Si inca ceva. Vezi ca Stanescu ne abureste apropos de banii aia. Incearca sa traga de timp, sa castige linistea.O sa incepi sa injuri dar sa stii ca de-aia l-a dat afara si pe Cernev adica presupun ca esti constient ca aia cu dormitul a fost un pretext subred. lovind astfel in lupta sindicala....

Vom vedea, deocamdata avantaj ei ca stau pe bani multi, noi prin tribunale...

Din Oltchim s-a terminat cu lupta sindicala, nu mai are nimeni curajul sa comenteze, cu cazul Cernev s-a creeat un precedent grosolan. O sa ne ia dracu pe toti, se vor urca astia pe noi definitiv.

NOI CEREM BANII SALARIILOR PLATILOR COMPENSATORII
Musafir

#24205 Re: Re: Re: Re: Re: "Există interese obscure la Oltchim" Oltchim – vândut la fier vechi! (VIDEO)

2014-07-19 17:47

#24204: - Re: Re: Re: Re: "Există interese obscure la Oltchim" Oltchim – vândut la fier vechi! (VIDEO)

N-a injurat nimeni si eu personal nu te injur, am facut mereu dialog.

Tu injuri si e trist ce faci, confuzi autorii postarilor.

Nu ma intereseaza persoana Cernev cum nici pe el de persoana mea sau a multora care nu-i apartin, nu i-au apartinut vreodata si nici nu-i reprezinta pe cei majoritari.

Ce spui tu sunt vorbe, neintereseante si fara argumente, poate tu atingi direct subiecte care pe noi chiar nu ne intereseaza, DE AICI SI CULPA SI VINA PE CARE ACEST DOMN CERNEV NEREPREZENTANDU-NE A INCALCAT CCM, DISCUTANT IN NUMELE TUTUROR...SI ALTE LEGI.. ETC., NU LE MAI ENUMAR...

BLA, BLA, BLA...CE SUSTII TU ESTE TEORIA TA.

NOI ADUCEM DOVEZILE SI PROBLEMELE NOASTRE ALE DISPONIBILIZATILOR, SA NU MAI INSISTAM CAT A VORBIT CERNEV IN NUMELE NOSTRU SI PE UNDE, NOI AVEM DAUNE, SANATATEA LA UNII A CEDAT SI   SUNT MAI MULTE PROBLEME DE REZOLVAT...

 

CAZUL CERNEV, JUSTITIA SI LEGEA SA DECIDA.


NOI AVEM PROBLEMELE NOASTRE, CARE  NU-L PRIVESC SI NU AU CONTAT NICIODATA PENTRU EL. (PUNCT)


NU NE INTERESEAZA CERNEV, CAZUL ESTE CLASAT, CHIAR CU RAUL CARE NI L-A ADUS PUBLIC NOUA ..., SI NOI NICI  AZI  NU AVEM BANII SALARIILOR PLATILOR COMPENSATORII  PRIMITI...!!!!!!!!!


P.S.:  BINE EU NU GARANTEZ PENTRU TOTI COLEGII  DISPONIBILIZATI...., CINE DORESTE POATE SA-L DEA IN JUDECATA PE ACEST CERNEV CA A COMENTAT IN NUMELE DISPONIBILIZATILOR CARE NU-I REPREZINTA SI N-AU FOST IN SINDICATUL LUI, ASTA NU MA PRIVESTE PE MINE...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

P.S.S.:  Poate in cazul in care este un proces mai mare si de implicare a tuturor participantilor la nenorocirile create, fiind si eu implicat cu colegii mei ca prejudiciati, atunci ii chemam in instanta sa vorbeasca judecatorului de FAPTELE  LOR.


Musafir

#24206

2014-07-19 18:36

Esti tare.
Nu o sa recuperati nici o data nimic pentru ca sunteti TOTAL pe langa subiect.
Se doresc banii datorati in urma disponibilizarii. Corect. Problemele sunt insa muuult mai profunde. Doesti respectarea legii. Pntru tine insa. Cand se incalca legea si se creeaza abuzuri in cazul altora esti impasibil. Sa fie deci dreptate dar nu si pentru pentru catei.
Ei vezi, cam asa suntem noi romanii: ne doare in cot de altii. Apare unu care are pareri diferite este pus la zid si injurat. Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.
Deci cum spuneam sunteti pe calea gresita, aceeasi de un an de zile si cu atitudinea asta nu numai ca nu o sa luati nici un ban, dar nici nu meritati sa-i luati.

 

FPS : pe liderul dicuroiu nu ar trebui sa-l pandeasca nici un proces dupa gandirea ta? asta asa, de amorul discutiilor desarte

 

 

FFPS:

Tu injuri si e trist ce faci ????!!!!!!!!


Musafir

#24207 Re:

2014-07-19 18:44

#24206: -

"NOI AM POSTAT ACTE SI LEGI, AM ADUS ARGUMENTE, AM DEZBATUT SUBIECTE ARZATOARE. VOI ... NU SI NU; NU ATI VAZUT NIMIC, NU ATI MANCAT USTUROI SI NU VA MIROASE GURA.
ATI DEZINTEGRAT  COMBINATUL SI FAMILIA OLTCHIM PRECUM TERORISTII PRORUSI CARE AU LANSAT RACHETA UCIGASA IN AVIONUL MALAYSIA AIRLINES.
ACUM ... NU VA MAI CONVINE SI CERETI CLEMENTA!
"

Spune si tu in viata ta un subiect. NOI AM POSTAT LEGI, video=audio, acte, argumente, am dezbatut subiecte mai ample...! Ori tu vi cu aceleasi pacanele si baliverne, nu te injura nimeni si insisti pe idei care nu le poti sustine. Ti-am spus, nu ma intereseaza subiectul tau, rezolva-ti problemele in alta parte, tu arunci cu pietre..., noi le-am primit si ne-au atins ( VEI RASPUNDE IN FATA INSTANTELOR) , ce spui tu sunt doar vorbe care au adus muuulte probleme... Eu nu dezbat subiectul, e treaba ta. Nu stiu la ce te referi..., ai o problema obsesiva, vezi numai monstri in jurul tau, tu i-ai creat. Calea noastra si drumul nostru nu e treaba ta. Pana azi stim, am vazut ce ati facut si unde suntem.......Multumim, poti sa ne lasi in pace. Ne-ai dovedit ce stiam ca ai URA SI INJURIILE FATA DE DREPTURILE NOASTRE SALARIALE, BANII NOSTRI, POTI SA DORMI LINISTIT, SUNT GARANTATI BANII ASTIA PENTRU CA SUNT AI NOSTRI.

VOI INJURATI, EU N-AM O INJURIE PE ACEASTA PETITIE. PE VOI V-A STERS AUTORUL PETITIE CA ATI UMPLUT PAGINILE CU INJURATURI.

MA INTREB TU AI GANDIRE, SAU AI CITIT CE AM SCRIS EU??????????

P.S.:  BINE EU NU GARANTEZ PENTRU TOTI COLEGII  DISPONIBILIZATI...., CINE DORESTE POATE SA-L DEA IN JUDECATA PE ACEST CERNEV CA A COMENTAT IN NUMELE DISPONIBILIZATILOR CARE NU-I REPREZINTA SI N-AU FOST IN SINDICATUL LUI, ASTA NU MA PRIVESTE PE MINE...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

P.S.S.:  Poate in cazul in care este un proces mai mare si de implicare a tuturor participantilor la nenorocirile create, fiind si eu implicat cu colegii mei ca prejudiciati, atunci ii chemam in instanta sa vorbeasca judecatorului de FAPTELE LOR.


Musafir

#24208 Re: Re:

2014-07-19 19:37

#24207: - Re:

Ne-ai dovedit ce stiam ca ai URA SI INJURIILE FATA DE DREPTURILE NOASTRE SALARIALE, BANII NOSTRI, POTI SA DORMI LINISTIT, SUNT GARANTATI BANII ASTIA PENTRU CA SUNT AI NOSTRI.

 

Asta ai inteles tu?

Ce sa zic, somn usor.Pa



Musafir

#24209 Re: Re: Re:

2014-07-19 19:41

#24208: - Re: Re:

Esti tare.
Nu o sa recuperati nici o data nimic pentru ca sunteti TOTAL pe langa subiect.
Se doresc banii datorati in urma disponibilizarii. Corect. Problemele sunt insa muuult mai profunde. Doesti respectarea legii. Pntru tine insa. Cand se incalca legea si se creeaza abuzuri in cazul altora esti impasibil. Sa fie deci dreptate dar nu si pentru pentru catei.
Ei vezi, cam asa suntem noi romanii: ne doare in cot de altii. Apare unu care are pareri diferite este pus la zid si injurat. Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.
Deci cum spuneam sunteti pe calea gresita, aceeasi de un an de zile si cu atitudinea asta nu numai ca nu o sa luati nici un ban, dar nici nu meritati sa-i luati.

 

FPS : pe liderul dicuroiu nu ar trebui sa-l pandeasca nici un proces dupa gandirea ta? asta asa, de amorul discutiilor desarte

 

 

FFPS:

Tu injuri si e trist ce faci ????!!!!!!!!

========================================================================================

Daca esti tu cel care a scris mai sus, ai dovada scrierii tale.

Ma omule, TU CHIAR NU TE VEZI si aici, ai mari probleme.....

Multumim, poti sa ne lasi in pace. Ne-ai dovedit ce stiam ca ai URA SI INJURIILE FATA DE DREPTURILE NOASTRE SALARIALE, BANII NOSTRI, POTI SA DORMI LINISTIT, SUNT GARANTATI BANII ASTIA PENTRU CA SUNT AI NOSTRI.       

ASTA E ADEVARUL  SI IL SUSTIN, EXISTA DOVADA.

 

EU SPUN CEEA CE AI DEMONSTRAT TU,  SCRIS SI AM RASPUNS..., TOTI AU OBSERVAT SI TE CITESC.

VOI INJURATI, EU N-AM O INJURIE PE ACEASTA PETITIE. PE VOI V-A STERS AUTORUL PETITIE CA ATI UMPLUT PAGINILE CU INJURATURI.

PITESTI

#24211 CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA

2014-07-19 20:38

AVETI GRIJA !!! CCM-ul SEMNAT IN 2010 VALABIL 2014.NESEMNAREA ALTUI CCM DUCE AUTOMAT LA PRELUNGIREA CELUI VECHI!!!!DUPA LEGE NU SE POATE LUCRA FARA CCM!!!NU CERETI ALT CONTRACT!!!! SIGUR VA FI MULT MAI PROST!!!!PUTETI CERE NUMAI PRELUNGIREA CELUI EXISTENT,FARA MODIFICARI.REPET:NESEMNAREA UNUI CCM DUCE AUTOMAT LA PRELUNGIREA CELUI VECHI!!!NU STIU CE CACATI TOT CER CONTRACT NOU.SA NU LUATI PLASA.......
AI DREPTATE PITESTIUL, CORECT TREZITI-VA VALCEA

#24212 Re: CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA

2014-07-19 20:50

#24211: PITESTI - CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCAAVETI GRIJA !!! CCM-ul SEMNAT IN 2010 VALABIL 2014.NESEMNAREA ALTUI CCM DUCE AUTOMAT LA PRELUNGIREA CELUI VECHI!!!!DUPA LEGE NU SE POATE LUCRA FARA CCM!!!NU CERETI ALT CONTRACT!!!! SIGUR VA FI MULT MAI PROST!!!!PUTETI CERE NUMAI PRELUNGIREA CELUI EXISTENT,FARA MODIFICARI.REPET:NESEMNAREA UNUI CCM DUCE AUTOMAT LA PRELUNGIREA CELUI VECHI!!!NU STIU CE CACATI TOT CER CONTRACT NOU.SA NU LUATI PLASA.......

http://i.imgur.com/uF2CFko.jpg...

 

 

 

 

 

 

CCM ESTE VALABIL IN PERIOADA 01.01.2011 - 31.12.2014

NIMENI NU LE-A SPUS SA SCHIMBE CCM, TOCMAI LE-AM TRANSMIS SA TINA DE EL CAT POT CU DINTII SI SA AIBE MARE GRIJE CE FAC CU EL.

OLTCHIM ESTE IN INSOLVENTA!!!!!

CA SA VEZI CE OAMENI SUNT PRINTRE NOI...!!!!!!

PITESTI

#24213 CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA

2014-07-19 20:58

SE DORESTE SCHIMBAREA CCM!!!!!!!!!!!!!! FARA PLATI COMPENSATORII!!!!!! AVETI GRIJA!!!! PRESEDINTII DE SINDICAT POT SA NEGOCIEZE IN NUMELE VOSTRU,SI SA SEMNEZE UN NOU CCM,FARA CA VOI SA FITI INTREBATI!!!!DUPA CARE SA SPUNA:atat s-a putut ba!zii merci ca ai servici prostule! DACA NU AM DREPTATE .....(ASTFEL DE SITUATII S-AU INTAMPLAT DE MULTE ORI LA PITESTI)
AI DREPTATE PITESTIUL, CORECT TREZITI-VA VALCEA

#24214 Re: CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA

2014-07-19 21:02

#24213: PITESTI - CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA

SPER SA NU SE INTAMPLE ASA CEVA, VOI AVETI MULTA EXPERIENTA IN PROBLEME DIN ASTEA, AI NOSTRI...,

TREBUIE SA INVETE SI CEI DIN VALCEA DUPA VOI.

MULTUMIM FRUMOS INCA O DATA PITESTIUL, VA SALUT CU RESPECT!!!

http://i.imgur.com/uF2CFko.jpg...

 

 

 

 

 

 

CCM ESTE VALABIL IN PERIOADA 01.01.2011 - 31.12.2014

NIMENI NU LE-A SPUS SA SCHIMBE CCM, TOCMAI LE-AM TRANSMIS SA TINA DE EL CAT POT CU DINTII SI SA AIBE MARE GRIJE CE FAC CU EL.

OLTCHIM ESTE IN INSOLVENTA!!!!!

AI DREPTATE PITESTIUL, CORECT TREZITI-VA VALCEA

#24215 Re: CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA

2014-07-19 21:11

#24213: PITESTI - CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA

Liderii de la Pitesti pot sa faca un comunicat printr-o circulara sa instintati si pe cei de la Valcea, sa li se aduca la cunostinta si pozitia voastra, sa afle toti angajatii din Oltchim.

http://i.imgur.com/uF2CFko.jpg...

ATENTIE MARE, NE-AU SPUS CLAR BANII SUNT AI NOSTRI, SUNT OBLIGATI SA ACHITE!!!!!!

#24216 Pentru disponibilizati si angajati salariati

2014-07-19 22:06

ATENTIE MARE, NE-AU SPUS CLAR BANII SUNT AI NOSTRI, SUNT OBLIGATI SA ACHITE!!!!!!

BOGDAN STANESCU RECUNOSCAND CA EXISTA CADRUL LEGAL SA FIM PLATITI CU BANII SALARIILOR PLATILOR COMPENSATORII, CEI 9 MILIOANE EURO, SI PIPEREA A ZIS CA NE DA BANI IN SECUNDA CAND ARE IN CONT SUMA .

http://www.indiscret.ro/articol-combinatul-oltchim-la-un-pas-de-faliment=>BOGDAN STANESCU  EXISTA CADRUL LEGAL

A SPUS https://www.youtube.com/watch?v=R5G53xM9ty0 =>PIPEREA - 18 iunie 2014 SI SECUNDA

Minstrul a spus smechereste, creditorii sunt banii lor si trebuie sa li se achite. Atentie mare a spus. Inainte a batut campii pentru deruta, cu masa credala (care nu era discutia banilor aceia)...

Si a incheiat cu banii lor trebuie achitati...creditorii. Deci stie, dar omul e pervers.

FITI ATENTI!!!

Ministrul Economiei vorbeşte despre soarta Oltchim, reindustrializarea României şi negocierile cu China

http://adevarul.ro/economie/stiri-economice/ministrul-economiei-vorbeste-adevarul-live-despre-soarta-oltchim-reindustrializarea-romaniei-negocierile-china--8_53bb9dc40d133766a83cfd58/index.html

SALARIILE PLATILOR COMPENSATORII NU SUNT LA MASA CREDALA (PUNCT).

Va ofer text la interviu adevarul.ro  spus de Nita:

"Nu, nu, ea este in insolventa..."

"Este o procedura pe care o prevede legea, FMI nu are ce sa faca in asemenea situatie."

"SA RESPECTAM CU TOTII LEGEA !!!"

"Comitetul creditorilor este cel care spune ce trebuie sa faca cu aceasta companie"

"PENTRU CA, BANII SUNT AI LOR !!!"

"PAI, ASTA ESTE...!!!"

http://i.imgur.com/uF2CFko.jpg...

#23470 Legea 85/2006 privind procedura insolventei

http://www.dreptonline.ro/legislatie/lege_procedura_insolventei.php

#23470 Legea 85/2006   Art. 3. Al.20. reorganizarea judiciara este procedura ce se aplica debitorului, persoana juridica, in vederea achitarii datoriilor acestuia, conform programului de plata a creantelor. Procedura de reorganizare presupune intocmirea, aprobarea, implementarea si respectarea unui plan, numit plan de reorganizare, care poate sa prevada, impreuna sau separat:

a) restructurarea operationala si/sau financiara a debitorului;
b) restructurarea corporativa prin modificarea structurii de capital social; c) restrangerea activitatii prin lichidarea unor bunuri din averea debitorului;

Decizia din data de 15.05.2013

Dispozitiile art.86 alin.6 din Legea nr.85/2006 privind procedura insolventei coroborat cu art.65 si 66 din Codul Muncii - republicat si art. 36 din Contractul Colectiv de Munca la nivelul S.C. Oltchim S.A.

Prevederile art.60 alin.2 din Codul Muncii- republicat si art.44 alin 2 din Contractul Colectiv de Munca la nivelul S.C. Oltchim S.A.

DECIDE:

Art. 6 - Prezenta decizie isi produce efectele de la data comunicarii sale.

CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA:

Art. 37.
Toate drepturile banesti cuvenite salariatilor se platesc inaintea oricaror obligatii banesti ale societatii.

Art. 38.
Al.1. In caz de faliment sau lichidare judiciara, salariatii au calitatea de creditori privilegiati, drepturile lor banesti urmand sa fie platite integral inainte de a-si revendica cota parte ceilalti creditori.
Al.2. Salariatilor li se va comunica in scris, pe baza de cerere scrisa adresata serviciului Financiar, dovezile eventualelor retineri legale efectuate.

ATENTIE! PLATILE SALARIALE ALE TUTUROR, SALARIATI SI DISPONIBILIZATI (PLATI SALARIALE COMPENSATORII) = > CREDITORI PRIVILEGIATI.  ANGAJATORUL ACHITA URGENT!!!

Art. 39

Al.2. Intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.

Ceea  ce a comunicat si ITM la solicitarea noastra:

".... art.166 alin4 din aceeasi lege "intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului."

Un Nimeni

#24217 nelamurit

2014-07-19 22:41

voi can a-ti muncit ultima data in 2009....nu a trecut cam mult de atunci??? pt, niste specialisti de valoare ca voi?
Disponibilizat
Musafir

#24218 Re: nelamurit

2014-07-20 05:48

#24217: Un Nimeni - nelamurit

Nu ti se pare, pe langa analfabetismul tau, nu-ti dai seama ce spui, suntem in 2014, exista salariati angajati si disponibilizatii au lucrat pana-n 2013. Oltchim a avut activitate redusa, unii chiar flux continuu (depinde de situatie) si multi avand de munca pe sectorul lor si inainte de disponibilizari si acum functioneaza sectoare in combinat, nu toti au scaldat-o ca tine...

cineva

#24219 PT Un Nimeni

2014-07-20 05:55

chiar esti Un Nimeni
pitesti

#24220 CONTRACTUL COLECTIV

2014-07-20 05:59

SE PREA POATE CA AI VOSTRII LIDERI SA SPUNA CA IN INSOLVENTA EI NU POT FACE NIMIC...(ATUNCI SA PLECE!)...CA ADM.SPECIAL POATE SCHIMBA ORICAND CCM-ul............
Disponibilizati

#24221 Re: CONTRACTUL COLECTIV

2014-07-20 06:02

#24220: pitesti - CONTRACTUL COLECTIV

Am prezentat legea insolventei (Legea 85/2006 privind procedura insolventei), nu numai ca spun " nu se poate" liderii si conducerea, ii OBLIGA si trebuie sa accelereze a respecta tot, OLTCHIM ARE O INSOLVENTA ATIPICA, asa este.., liderii si conducerea din Valcea spun ca nu pot face nimic, sunt niste dezinformatori.

FALS, TOTAL FALS. INSOLVENTA ESTE ULTIMUL PAS DE OBLIGATII SI TERMENE RAPIDE DE PUS IN APLICARE SA NU INTRI IN FALIMENT SI SA INTRI PE PLUS. APARANDU-TI TOATE DREPTURILE SI OBLIGATIILE, DIN CAUZA ASTA II SPUNE PLAN DE REORGANIZARE SI LICHIDARE PROCEDURA INSOLVENTEI, ALTFEL INTRA IN FALIMENT.

#23472 Oltchim Societate in insolventa, in insolvency, en procedure collective

 

 

#23470 Legea 85/2006 privind procedura insolventei

 

 

http://www.dreptonline.ro/legislatie/lege_procedura_insolventei.php

#23506 Re: Re: Daune interese = despăgubire bănească pentru repararea unui prejudiciu.

 

DATI BANII TUTUROR SI NU NE MAI VEDETI PE PETITIE SAU PE LA VOI IN AUDIENTE, MITINGURI, SEDINTE,TRIBUNAL...!!!

VA OBLIGA LEGEA SA NE PLATITI SALARIILE TOATE CATRE NOI  LA ZI!!!!

SI  EVITATI  FALIMENTUL!!!!!

SALARIILE PLATILOR COMPENSATORII SI ANGAJATII:

 

BOGDAN STANESCU RECUNOSCAND CA EXISTA CADRUL LEGAL SA FIM PLATITI CU BANII SALARIILOR PLATILOR COMPENSATORII, CEI 9 MILIOANE EURO, SI PIPEREA A ZIS CA NE DA BANI IN SECUNDA CAND ARE IN CONT SUMA .

http://www.indiscret.ro/articol-combinatul-oltchim-la-un-pas-de-faliment=>BOGDAN STANESCU  EXISTA CADRUL LEGAL

A SPUS https://www.youtube.com/watch?v=R5G53xM9ty0 =>PIPEREA - 18 iunie 2014 SI SECUNDA

Ministrul a spus smechereste, creditorii sunt banii lor si trebuie sa li se achite. Atentie mare a spus!!!!!!!!! Inainte a batut campii pentru deruta, cu masa credala (care nu era discutia banilor aceia)...

Si a incheiat cu banii lor trebuie achitati...creditorii. Deci stie, dar omul e pervers.

FITI ATENTI!!!

Ministrul Economiei vorbeşte despre soarta Oltchim, reindustrializarea României şi negocierile cu China

http://adevarul.ro/economie/stiri-economice/ministrul-economiei-vorbeste-adevarul-live-despre-soarta-oltchim-reindustrializarea-romaniei-negocierile-china--8_53bb9dc40d133766a83cfd58/index.html

SALARIILE PLATILOR COMPENSATORII NU SUNT LA MASA CREDALA (PUNCT).

Va ofer text la interviu adevarul.ro  spus de Nita:

"Nu, nu, ea este in insolventa..."

"Este o procedura pe care o prevede legea, FMI nu are ce sa faca in asemenea situatie."

"SA RESPECTAM CU TOTII LEGEA !!!"

"Comitetul creditorilor este cel care spune ce trebuie sa faca cu aceasta companie"

"PENTRU CA, BANII SUNT AI LOR !!!"

"PAI, ASTA ESTE...!!!"

http://i.imgur.com/uF2CFko.jpg...

 

muncitor fraier

#24222 .......

2014-07-20 08:21

liderii de sindicat nu vor comenta cand se va negocia noul contract de munca.vor saemna direct ce le vor pune sub nas.ii doare fix in ...de muncitori.ne-am obisnuit ca prosti -sa fim intr-un sindicat-ce se intimpla mai departe
?nu ne pasa,dupa aceea ne vaitam;asa ne trebuie....