Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-05-13 10:24


MUCO-SOV-BDO sa ma c_c pe ei

#20702

2014-05-13 10:49

Ba da prost esti AXINTE(esti exact ca ala de la Vacanta Mare),ce v-am spus pe voi va doare adevarul,iar cand trebui sa veniti cu soluti concrete injurati si scuipati(la ce IQ ai, ma mira ca sti sa mazgalesti) ce alceva stiti,nu duce tu grija mea(eu am avut un principiu in viata "dupa zile frumoase vine si furtuna"), ar trebui sa te pui in fata oglinzi si sa vezi cat de prost esti, daca atat ai putut sa comentezi.SOLUTI, ca de injurat poate sa o faca si vacarul satului.V-am mai spus, actele si documentele ,vorbesc restul e poveste ptr. oameni de genul vostru, care cred ca si acarul Tigan poate fi aviator(vise taica, vise, va mai trebui si scoala, care din pacate nu o aveti).

Musafir

#20703 Plăţile restante pentru disponibilizaţii de la Oltchim vor fi acordate după privatizare - prefect

2014-05-13 10:53

http://www.economica.net/platile-restante-pentru-disponibilizatii-de-la-oltchim-vor-fi-acordate-dupa-privatizare-sustine-prefectul_79661.html

Prefectul de Vâlcea i-a informat pe disponibilizaţii de la Oltchim care au protestat din nou, marţi, în centrul municipiului Râmnicu Vâlcea, că vor primi salariile compensatorii după privatizarea combinatului.



'I-am ascultat pe oameni şi luni şi azi (marţi-n.r.). Guvernul nu are în buget prevăzute sumele pe care aceştia le doresc. Ştiu situaţia lor, dar numai conducerea actuală a combinatului poate să rezolve problema alături de ei. Salariile restante sunt la masa credală, deci implicit, după privatizarea combinatului, aceştia vor primi restanţele. Noi am informat guvernul despre problema lor, e o categorie socială cu probleme, mulţi dintre ei au muncit o viaţă într-o anumită specializare, au peste 45 de ani, deci devine dificilă reconversia lor', a declarat marţi, pentru AGERPRES, prefectul Dumitru Cornoiu.

La rândul său, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Vâlcea, Dumitru Persu, spune că nu prin proteste se rezolvă această situaţie.

'Mă duce cu gândul şi la faptul că aceste proteste în faţa Prefecturii şi a CJ nu sunt pur întâmplătoare în timpul campaniei electorale. Oricum, mulţi au interesul ca aceste două instituţii să fie, în această perioadă, denigrate. Oamenii şi-au primit drepturile prevăzute prin lege, urmând ca, după privatizare, să primească şi salariile compensatorii, pe care trebuie să le plătească Oltchimul, nu Guvernul, nu Prefectura', a precizat Persu.

De la începutul anului, o parte din salariaţi disponibilizaţi în anul 2013 au pichetat în repetate rânduri sediul Prefecturii Vâlcea şi al Consiliului Judeţean, solicitând plăţile compensatorii promise în momentul disponibilizării.

Aceste plăţi ar urma să fie onorate în momentul privatizării combinatului vâlcean sumele fiind în prezent trecute la masa credală, Oltchim afându-se în insolvenţă din luna ianuarie 2013.

Oltchim a fost scos la privatizare de mai multe ori de la începutul anului, dar în lipsa investitorilor, acesta s-a amânat, ultimul termen anunţat oficial, fiind cel de 6 iunie.
MUCO-SOV-BDO sa ma c_c pe ei

#20704

2014-05-13 10:56

Si ca sa-ti faci in oftica acum muncesc la negru(cand vreau si cat vreau si vad ca este mai bine ca inainte) inca un 1 an si 3 luni,iar tu sa muncesti ca boul ca sa imi vina indemnizatia de somer.LA MUNCA BOULE, CA SA HUZURESC,SIC,SIC,SIC Doamne ce prost esti AXINTE , eu de astia ca tine am nevoie

Musafir

#20705

2014-05-13 11:00

Calea, ce zice Calea, s-au umbla dupa voturi,el nesimtitul ,ca la alegeri se lega cu lanturile de poarta Oltchimului RUSINE ,magarilor.

Musafir

#20706 Aproximativ 20.000 de angajaţi din Poşta Română sunt în grevă japoneză

2014-05-13 11:01

http://www.business-forum.ro/actual/actual/institutii/88133-aproximativ-20-000-de-angajati-din-posta-romana-sunt-in-greva-japoneza.html

Aproximativ 20.000 de angajaţi din Poşta Română sunt marţi în grevă japoneză, liderii sindicali ameninţând că dacă cererile angajaţilor nu vor fi soluţionate nici după acest protest, vor intra în greva foamei, din această săptămână.

Preşedintele Sindicatului Lucrătorilor Poştali din România, Matei Brătianu, a declarat, pentru Mediafax, că aproximativ 20.000 de lucrători ai Poştei Române din toată ţara vor purta marţi, în timpul programului de lucru, banderole prinse pe braţe, pentru a transmite în acest fel autorităţilor că acţiunile sindicale continuă şi că mitingul de la Bucureşti nu a încheiat aceste demersuri.

Sindicaliştii cer demiterea directorului general al Poştei Române, Ion Smeeianu, a directorului executiv Rosita Alexe şi a oamenilor aduşi de aceştia. Totodată, sindicaliştii solicită creşterea salariilor cu 20 la sută, plata orelor suplimentare, asigurarea de consumabile, achiziţionarea de uniforme şi genţi poştale, precum şi angajarea de personal pe locurile vacante.

Liderul sindical a precizat că în cursul acestei săptămâni ar urma ca, împreună cu alţi membri din birourile executive judeţene, să intre în greva foamei.

“Facem demersuri ca greva foamei să înceapă în această săptămână. În prima zi voi intra eu şi alţi cinci-şase membri sindicali, urmând ca în cea de a doua zi să se alăture cel puţin 40 de membri din birourile executive şi, în a treia zi, probabil că vom fi 80-100 de reprezentanţi în greva foamei”, a spus Matei Brătianu, precizând că greva foamei va avea loc la Bucureşti.sursa:click.ro

Musafir

#20707 Re:

2014-05-13 11:02

#20678: -

toti actionarii trebuie sa plateasca!

musafir

#20708

2014-05-13 11:14

DISPONIBILIZATI NU UITATI MAINE 14 MAI 2014 ORA 9 NE INTILNIM IN FATA PREFECTURI SI A C J NU MAI STATI PE GINDURI VENITI TOTI SI CEI DE LA PITESTI SAU CEL PUTIN SA SE DUCA LA PREFECTURA SI C J ARGESI VENITI BAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Musafir

#20709

2014-05-13 11:33

eu daca-i vad pe cornoiu si persu ori cilea, imi vine greata si ma gandesc la Vlad Tepes, ce buna lege avea el si cum le statea maimutoilor astora infipti in tepe..., mortaciunile astea cica ne fac noua viata, DECID EI...EI..., VENITI BAAAAAAAAAAAAAAAAAAA SA VA SCUIPE PCR-isti in bot, troaca lor de comunisti, instigatori si recalcitranti, croiti dupa scoli bolsevice si mincinoase..., cum va simtiti disponibilizati cu asa declaratii date de EI, care au comportamentul afisat si spurcat fata de noi cei care le-am dat votul si ne cerem BANII CU ACTE SI DOCUMENTE REALE, ALE DREPTURILOR NOASTRE LEGALE SI MUNCITE CU COTIZATIE ANI DE ZILE, stie porcul de cilea, cornoiu, persu....????


Musafir

#20710

2014-05-13 11:37

da ma muco solv insolubil ca asta esti!
ma uit in oglinda si vad altceva !! vad chipul tau ,te cunosc bine si vad cit de agitat esti.
pina acum ai avut un alt nivel de trai si usor usor o sa o dai pe austeritate
e nasol dar asta e
te mai abti de la o friptura ,o mai dai si pe o salata verde ca e sanatoasa ...bine pt creerul tau nu are nici un efect....e dus

Musafir

#20711

2014-05-13 11:43

Mai bine ne-am strange toti disponibilizatii si am merge in proces la judecatorul sindic sa declaram executarea silita a societatii si sa ni se dea drepturile legale. Nu e pierdere de timp si nici nu te mai intalnesti #20709 cu indivizii aaceia care flecmeaza cand vorbesc si produc precipitatii. Legal s-ar pune in aplicare pe cai judecatoresti plata tuturor drepturilor disponibilizatilor.

FOSTI COLEGI

#20712

2014-05-13 11:44

FOSTUL NOSTRU COLEG DE LA OLTCHIM ADI BELIVAC A FOST GASIT MORT IN BAIE AZI 13 MAI 2014
A FOST UN OM CUMSECADE SI IL REGRETAM,UN OM FARA DE CARE PETITIA """""SALVATI OLTCHIM """" AI VA SIMTI LIPSA
DUMNEZEU SA IL ODIHNEASCA


Musafir

#20713 Re: DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA IN PACE !

2014-05-13 11:52

achimescu

#20714

2014-05-13 12:04

da am fost colegi la aprovizionare in ani 1999-2000 a fost un coleg anbitios ,ne mai sifona pe la directori dar acum e iertat.
sa ai fie tarina usoara
ZEFI

#20715

2014-05-13 12:10

PT FAMILIA BELIVAC AI DORESC PUTERE SA TREACA PESTE ACEASTA MARE DURERE
ADI A FOST BUNUL MEU PRIETEN SI VOI FI ALATURI DE FAMILIA LUI PE ULTIMUL DRUM.
DUMNEZEU SA TE ODIHNEASCA ADI

Musafir

#20716

2014-05-13 12:15

scuze dar intreb ...era un domn blond cu putina chielie si mai plinut?
erea prieten bun cu domnul director deaconu?
FOST COLEG STURZU

#20717

2014-05-13 12:21

DA ASA E AM AFLAT SI EU SI AM INCEPUT SA SUN FOSTI COLEGI.
DIN INFORMATI DE LA FAMILIE CORPUL NEINSUFLETIT AL LUI ADI VA FI DEPUS MAINE 14 MAI LA CAPELA BISERICI SF ION
DUMNEZEU SA IL ODIHNEASCA IN LINISTE PE ADI BELIVAC

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-05-13 12:32



Musafir

#20719 Foştii angajaţi ai Oltchim vor primi salariile compensatorii la Sfântu' Aşteaptă

2014-05-13 13:10

http://www.realitatea.net/fostii-angajati-ai-oltchim-vor-primi-salarii-compensatorii-la-sfantu-asteapta_1438857.html

Angajaţii de la Oltchim sunt bătaia de joc a guvernanţilor. După ce au fost târâţi într-o mascaradă de privatizare în episodul Dan Diaconescu, au urmat concedierile fără milă, iar acum Guvernul nu are prevăzut niciun buget pentru drepturile salariale care li se cuvin celor disponibilizaţi. "Veţi primi banii după privatizare", li se promite acum foştilor angajaţi.



'I-am ascultat pe oameni şi luni şi azi (marţi-n.r.). Guvernul nu are în buget prevăzute sumele pe care aceştia le doresc. Ştiu situaţia lor, dar numai conducerea actuală a combinatului poate să rezolve problema alături de ei. Salariile restante sunt la masa credală, deci implicit, după privatizarea combinatului, aceştia vor primi restanţele. Noi am informat guvernul despre problema lor, e o categorie socială cu probleme, mulţi dintre ei au muncit o viaţă într-o anumită specializare, au peste 45 de ani, deci devine dificilă reconversia lor', a declarat marţi, pentru Agerpres, prefectul Dumitru Cornoiu.

La rândul său, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Vâlcea, Dumitru Persu, spune că nu prin proteste se rezolvă această situaţie.

'Mă duce cu gândul şi la faptul că aceste proteste în faţa Prefecturii şi a CJ nu sunt pur întâmplătoare în timpul campaniei electorale. Oricum, mulţi au interesul ca aceste două instituţii să fie, în această perioadă, denigrate. Oamenii şi-au primit drepturile prevăzute prin lege, urmând ca, după privatizare, să primească şi salariile compensatorii, pe care trebuie să le plătească Oltchimul, nu Guvernul, nu Prefectura', a precizat Persu.

De la începutul anului, o parte din salariaţi disponibilizaţi în anul 2013 au pichetat în repetate rânduri sediul Prefecturii Vâlcea şi al Consiliului Judeţean, solicitând plăţile compensatorii promise în momentul disponibilizării.

Aceste plăţi ar urma să fie onorate în momentul privatizării combinatului vâlcean sumele fiind în prezent trecute la masa credală, Oltchim afându-se în insolvenţă din luna ianuarie 2013.

Oltchim a fost scos la privatizare de mai multe ori de la începutul anului, dar în lipsa investitorilor, acesta s-a amânat, ultimul termen anunţat oficial, fiind cel de 6 iunie.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/fostii-angajati-ai-oltchim-vor-primi-salarii-compensatorii-la-sfantu-asteapta_1438857.html#ixzz31bJeYyya
Follow us: @realitatea on Twitter

Musafir

#20720

2014-05-13 13:12

Privatizarea combinatului Oltchim s-a amânat din nou

http://adevarul.ro/locale/ramnicu-valcea/privatizarea-combinatului-oltchim-s-a-amanat-nou-1_537200750d133766a89d2295/index.html

La solicitarea Autorităţii de Valorificare a Activelor Statului (AVAS), Adunarea Creditorilor a aprobat devansarea termenului pentru depunerea ofertelor angajante. Investitorii interesaţi să cumpere Oltchim pot depune o ofertă până la data de 6 iunie. Ştiri pe aceeaşi temă Primăria Bistriţa nu are bani pentru Casa Ion Zidaru Vânzarea combinatului Oltchim s-ar putea amâna pentru data de 6 iunie... Foştii angajaţi de la Oltchim, ignoraţi de autorităţi Privatizarea Oltchim s-a amâant pentru a treia oară în acest an. În aprilie, creditorii au stabilit ca termen limită pentru depunerea ofertelor de cumpărare data de 16 mai. Aseară, aceştia au revenit asupra deciziei stabilind un nou termen pentru vânzarea combinatului din Râmnicu Vâlcea. Unul dintre motivele pentru care s-a cerut amânarea privatizării ar fi acela că se doreşte din nou conversia datoriilor pe care Oltchim le are către AVAS. Astfel, statul ar ajunge să deţină 70 % din acţiunile combinatului, faţă de 54 % cât are în acest moment. În plus, până în luna iunie, Ministerul Economiei ar finaliza procedura de preluare a rafinăriei Arpechim Piteşti. „Aseară ni s-a comunicat că s-a aprobat un nou termen pentru privatizare, pentru că investitorii doresc să achiziţioneze Oltchim doar la pachet cu rafinăria deţinută de OMW. Din câte am fost informat, se lucrează la preluarea rafinăriei, a fost înfiinţată societatea care va prelua rafinăria din Piteşti. Ştim că investitorii din China doresc să cumpere combinatul doar la pachet cu Arpechim”, declară Corneliu Cernev, liderul Sindicatului Victoria Oltchim. Combinatul din Râmnicu Vâlcea are în acest moment datorii de peste 790 milioane de euro şi funcţionează la 23 % din capacitate

Citeste mai mult: adev.ro/n5igyd
MUCO-SOV-BDO sa ma c_c pe ei

#20721

2014-05-13 13:45

PTR.20710. Nu inteleg ce vrei sa spui cu "insolubil",macar invatati sa formulati o fraza coerenta,ca sa inteleaga omul ceva,iar ca sa te pun sa-mi definesti "insolubil" este prea mult si nu vreau sa-ti ard ceerul.Putina logica, ca sa avem un dialog inteligibil.De fripturi ce sa spun nu prea mananc,iar cu mici nici atat,de obicei mananc peste si fructe de mare(obrazul subtire cu cheltuiala se tine,nu ca tiganul cand a zis "boierule bune bucate ,dar prost asezate",s-a indopat cu mamaliga ca prostu).Dupa cum copiezi, esti ca Ponta ,macar invatati sa copiati, nici de plagiatori nu santeti in stare.


Musafir

#20722

2014-05-13 13:56

fota,dormi

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-05-13 14:21


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-05-13 14:32


musafir

#20725

2014-05-13 14:38

Maine 14 mai 2014 ora 9 ar trebui sa vina si cei care sunt actuali angajati la Oltchim ,urmeaza si eiiiiiiiiiiiiiiiii dupa noi ,cu cit suntem mai multi cu atit mai bine