S.O.S Scoala dupa scoala

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția S.O.S Scoala dupa scoala


Musafir

#26

2016-09-26 19:06

E trist ceea ce se intampla. In loc ca statul sa aloce cei 200 lei promisi, impiedica si ii determina pe parinti sa mai scoata acestia din urma suma in plus din buzunar pentru a inchiria spatii.

Musafir

#27

2016-09-26 20:14

Am o fetiță în clasa 1 si nu avem cu cine să o lăsăm. Părinții noștri sunt la 210km de noi. Pentru noi e foarte important ca copilul nostru să stea intr-un mediu adecvat vârstei ei și nu inchisa singura in casa,nesupravegheata. Suntem atât de sătui de aberațiile celor care ne conduc. În loc să ne ajute, ei ne pun bețe în roate. 


Musafir

#28

2016-09-26 23:21

Pt ca si fetita mea merge urmeaza programul "Scoala dupa scoala." Cine ar lua-o la ora 12 daca noi parintii suntem la lucru!!! Ce face un copil de 7 ani singur pe drumul de la scoala pana acasa? Ce face in timpul celor 4 ore pana vine unul dintre parinti acasa. Poti sa ai incredere ca e in siguranta? Ce facetiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DOMNILOR DEPUTATI cu copiii nostri!!!

Musafir

#29

2016-09-27 02:33

Haideți sa ajutam cu o semnătură!

Musafir

#30

2016-09-27 06:42

Termin serviciul la 16, nu la 12.

Musafir

#31

2016-09-27 06:48

Deoarece acest program functioneaza de ani buni, de ce am schimba ceva care merge? Programul este un efectiv ajutor parintilor!

Musafir

#32

2016-09-27 07:54

Si eu as fi incantata ca fetita mea sa stea la scoala vat timp sunt la servici,sunt nevoita sa o las singura in casa,nu imi permit o bona iar scoala cu program prelungit e cam departe de noi ,si nu pot sa o duc,in plus ajung tarziu seara si nu msi am timp de teme cu ea.A meae in clasa lll -a,dar sper ca o sa se faca ceva in acest sens .Succes !

Musafir

#33

2016-09-27 13:43

Pentru ca nu am cu cine lasa copilul.
Musafir # 26

#34

2016-09-27 16:52

Avem nevoie de acest program SDS dar in scoli nu in spatii private pt. ca functiona foarte bine pana acum.De unde sa dea atatia bani bietii parinti care traiesc in cel mai fericit caz dintr-un minim pe economie? Sa le fie rusine celor care vor sa castige bani din munca invatatorilor si

 

a parintilor!


Musafir

#35

2016-09-27 18:22

Am semnat aceasta petitie pentru binele copilului meu. Rareori se intampla sa fim ajutati de Consiliile judetene si atunci cand fac un lucru bun pentru copii si parinti, gasesc o cale sa retracteze.

Musafir

#36

2016-09-27 18:43

Am semnat. Avem fetita in clasa a IV-a, suntem prima generatie clasa pregătitoare,  culmea este ca nu avem manuale de 5 ani, avem alta programă școlară. In fiecare an aceeasi poveste, Ministerul Educației nu a făcut licitațiile. Înghițim toate mizeriile lor și nu ieșim în stradă. ... Până cand?


Musafir

#37

2016-09-27 18:51

Reglementarile actuale sunt alambicate si nu servesc interesului copiilor.

Musafir

#38

2016-09-28 04:20

Nevoie pentru siguranta copilului in timp ce parintele/parintii sunt la serviciu. Nu toti parintii isi permit sa sustina cheltuiala la privat, au venituri modeste.

Musafir

#39

2016-09-28 05:34

Din mai multe motive
-este singura solutie pentru anumiti parinti si copii
-este o solutie pentru a suplimenta veniturile cadrelor didactice in situatia in care nu exista la nivelul statului alte alternative de crestere a salariilor cadrelor didactice
-este o solutie civilizata - un model european
-parintele poate sta linistit la serviciu cu gandul ca ii este bine copilului
-este o modalitate de socializare pentru copii
-restaurantele cuprinse in program fac profit, au venit sigur si platesc salarii si impozite
-invatatorii au un venit in plus, venitul este impozitat si vor avea si in plus la pensie
-statul prin scoala pune la dispozitie sala deci contribuie in natura si parintii vin cu banii proprii
-este unul dintre lucrurile bune si care functioneaza in Romania , de ce sa l stricam ?
-Ministerul Educatiei trebuie sa pregateasca un proiect de lege astfel incat sa se permita programele aflterscool in scoli in forma actuala astfel incat sa fie multumiti si parintii si copii si invatatorii, eventual completata legislatia actuala in acest sens pentru a permite aflerscoolul ...si cu consultare publica ...

Musafir

#40

2016-09-28 13:14

Am semnat aceasta petitie pentru ca acest program "Scoala dupa scoala" reprezinta, pe de o parte, unul din putinele lucruri care functioneaza bine in sistemul romanesc de invatamanat primar, iar pe de alta parte vine in sprijinul nevoilor parintilor in a isi stii odraslele sub observatie continua, si copiilor in efectuarea temelor si continuarii actului didactic sub diferite forme si inchegarea grupului din care acestia fac parte.
Va dorim succes!

Musafir

#41

2016-09-28 18:31

Copiii trebuiesc sprijiniți si stimulați pentru efectuarea activităților școlare , iar ministerul educației sa plătească învățătorii. Vrem performanța si scăderea analfabetismului, nu copii lăsați nesupravegheati acasa! Un părinte lucrează in medie 6-8 H/zi.

Musafir

#42

2016-09-28 19:18

Pentru ca sunt direct implicata si mi se pare o mare nedreptate din partea statului...

Musafir

#43

2016-09-30 04:59

Ne plangem ca multi copii sunt nescolarizati si abandoneaza scoala.Aceasta se datoreaza si incapacitatii parintilor de-ai supraveghea si de ai indruma.Vechea forma de ''after school''era benefica si pentru elevi si pentru invatator iar statul nu iesea in pierdere.Cerem cu insistenta revenirea la vechea forma .
Anonim

#44

2016-09-30 06:10

La Anaf trebuie să ne mobilizăm să mergem si nu la inspectoratul școlar întrucât adresele anafului si curții de conturi au creat această problemă. Si mai spun ceva. Chiar dacă ar fi plătite cu ora nu văd nici o problema pt ca oricum ar primi cel puțin 1300 lei, însă doamnele învățătoare nu sunt de acord să ia mai puțin bani pentru că au primit mult mai mult. Deci ar trebui să existe înțelegere și din partea învățătoarele întrucât deciziile anafului nu cred că se pot schimba. 


Musafir

#45

2016-09-30 18:37

Pentru ca pe adevaratii hoti din tara asta nu-i opreste nimeni de la nimic.....se leaga de cei mici....invatamant si medicina la pamant.asta se vrea.oameni bolnavi si cat mai usor de manipulat....

Musafir

#46 Re:

2016-10-01 04:18

#36: -  

 Va asteptam luni, 3 oct, ora 14, in curtea scolii regina maria. Sunt mama unui copil de acolo, iar noi iesim in strada. An invitat sutoritatile la discutii, sper sa si vina. Cu cat ne vom uni mai multe scoli, cu atat va fi mai auzit glasul nostru


Musafir

#47

2016-10-01 12:02

De ce să nu lăsăm ceva ce merge bine în acesta tara ? Avem deja o viață destul de stresata la lucru și nu mai avem timpul și răbdarea cu cei mici.Ne ajuta foarte mult acest program,va rugăm lăsați învățătorii își facă treaba.

Musafir

#48

2016-10-01 12:54

Consider ca scoala este datoare sa organizeze programul after-school. Doar dintr- o competiție cu programele alternative private, se va îmbunătăți calitatea ambelor.

Musafir

#49

2016-10-01 23:09

Locuiesc in mediu rural. Scoala de domiciliu nu are after school si nici macar invatatori calificati. Serviciul meu si al sotului este in oras. Nu avem bunici. Am inscris copilul la scoala in oras cu speranta acestui program prelungit in incinta scolii. Nu se poate!
RUSINE sa va fie domnilor parlamentari ca permiteti in 2016 sa puneti pe drumuri copii de 6 ani, ca permiteti aparitia atator privati, ca ne obligati sa platim jumatate din salariul mizerabil ce-l avem pe institutiile private....
Jack Chucky

#50

2016-10-03 20:20

Ne-am inscris copilul la scoala pentru programul prelungit ca apoi sa aflam ca nu se mai face.Nu va e rusine celor de la minister sau ANAF,va e frica ca nu va mai umpleti buzunarele?