S.O.S Scoala dupa scoala

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția S.O.S Scoala dupa scoala


Musafir

#1

2016-09-25 15:52

In orice țară civilizata exista acest serviciu normal contra cost ptr părinții dar Exisra si funcționează bine.

Musafir

#2

2016-09-25 16:40

Am nevoie de ŞDŞ.

Musafir

#3

2016-09-25 17:46

Ce se intampla in aceste zile scade mult din calitatea unui învățământ eficient. De ce acum aceste masuri, la inceput de an scolar? Incertitudinea si improvizatiile acestor doua saptamani afecteaza copiii, parintiii si dascalii! La fel ca acum patru ani, povestea se repeta. In fiecare an invatamantul este perturbat de noi si noi inventii. De ce nu se vrea invatamant de calitate in Romania? Fac parte din cei care cred in invatamantul romanesc, in dascali si in viitorul nostru, copiii!

Musafir

#4

2016-09-25 18:13

Am semnat acesta petiție pentru ca programul era unul dintre putinele lucruri bune care s _au făcut în folosul copiilor. al familiilor care nu își permit afterschool privat.

Musafir

#5

2016-09-25 18:20

Avem nevoie de acest program scoala după scoala

Musafir

#6

2016-09-25 18:29

Sper din tot sufletul sa se aprobe aceasta petitie,este un mare ajutor pt.părinți cu servici si pt.elevi.

Musafir

#7

2016-09-25 19:07

Avem nevoie de acest program scoala după scoala


Musafir

#8

2016-09-25 19:47

Am 2 copii in programul AfterSchool. Invatatoarele se ocupa de ei. Acasa copii ar sta la TV sau PC pana ne intoarcem noi de la servici.
Mama revoltata

#9 Indignare

2016-09-25 21:20

Daca statul nu e in stare sa aloce acele fonduri pentru tichetele in valoare de 200 lei, promise pentru programul SDS, macar sa lase sa functioneze acest program asa cum functiona pana acum! De ce sa platim chirii pentru spatii private cand programul se poate desfasura in spatiul scolii, acolo unde copiii sunt in siguranta? De ce sa riscam sa se deplaseze spre alte locatii, zi de zi, prin ploaie si frig si sa ii expunem altor pericole? Cine isi asuma aceste riscuri? Politicienii din fotoliile comode? Trebuie sa se intample nenorociri ca sa ia cineva atitudine? Daca parintii doresc sa plateasca pentru aceste ore, de ce nu pot cadrele didactice sa beneficieze in mod direct de acesti bani, in functie de munca depusa, in functie de numarul copiilor inscrisi? Nu e destul ca sunt nevoite sa lucreze cu efective mult peste numarul legal, fara vreun venit suplimentar? Isi merita fiecare banut pentru orele suplimentare, iar daca parintii platesc pentru asta, atunci macar atat poate si statul - sa lase scoala sa asigure spatiul, acolo unde se poate. Dar se pare ca asta e politica in tara noastra: cand in sfarsit merge ceva, de la sine, hop apare o 'reglementare' care da totul peste cap! Rusine celor care si-au facut un scop din distrugerea invatamantului si a caror principala preocupare este de a lua banii de la cei care ii merita si muncesc pentru ei si a-i transfera in buzunarele altora! Zero preocupare pentru beneficiul si interesele copiilor!


Musafir

#10

2016-09-25 21:25

Am semnat pt a ajuta cat mai multe persoane sa aiba copiii in siguranta. Eu deocamdata nu am optat after school ca sunt in concediu de maternitate dar peste 2ani am sa fiu nevoita sa duc si eu copilul.

Musafir

#11

2016-09-25 21:34

Îmi doresc ca tara ăsta sa se dezvolte din toate punctele de vedere. Doresc ca instituțiile statului sa ia modelul american. Sa nu mai existe corupție în tara ăsta și în primul rand sa nu mai fim atât de înguști la minte...intr-O tara civilizata e normal ca statul sa vina în sprijinul părinților și în special al copiilor, școală ar trebui sa asigure inclusiv masa elevilor, materiale didactice și uniforma fiecărui elev..Este normal ca școală sa fie cu program prelungit, în situatia in care jobul unui parinte îi peste 8 ore .

Musafir

#12

2016-09-26 03:17

Sunt un fost părinte care a fost si este mulțumit de acest program. Trebuie să continue

Musafir

#13

2016-09-26 03:28

Asta e o bătaie de joc pe banii noștri, ai părinților și o favorizare mai mare a mediului privat. Cine își permite să plătească taxele exorbitante la After School-urile private o va face, cine nu e nevoit să pună cheia de gât copilului și să se roage să nu se întâmple nimic cu copii până ajung părinții acasă. Sunt o grămadă de părinți care nu au bunici să îi ajute, nu își permit o pauză de o oră la amiază să meargă să recupereze copii de 7 ani de la școală, să îi ducă acasă și să plece inapoi la serviciu și la 6/7 seara să se întoarcă acasă ca să se apuce de lecții.

Musafir

#14

2016-09-26 04:44

Trist este, ca atunci cand merge ceva in tara asta, se gaseste un....destept, care sa strice totul! Aha, m-am prins....ii dam la privat!!! Bravo ANAF!!!! Bravo tie. Stat Roman!
Nico

#15

2016-09-26 04:46

Trist este, ca atunci cand merge ceva in tara asta, se gaseste un....destept, care sa strice totul! Aha, m-am prins....ii dam la privat!!! Bravo ANAF!!!! Bravo tie. Stat Roman!


Musafir

#16

2016-09-26 06:09

Nu avem cu cine lasa copiii atata timp cat noi, parintii muncim !!!

Musafir

#17

2016-09-26 06:44

Numai la noi în tara suntem defavorizați nu ne ajuta sau sa ne susțină cu nimic acum ne ia și lucrul acesta de a ne putea lăsa copii în siguranță atâta timp cit noi suntem la serviciu și sa fie ajutați sa inavete pentru ca nu toți sunt la fel de deștepți sa prinda din clasa...De ce in alte tari se poate eu în Spania îmi lăsăm copii pina la 16 la sc.și nu plăteam decir mâncarea la noi nici dacă ne plătim noi tot nu te lasă. ...

Musafir

#18

2016-09-26 08:11

Ma ajuta f mult cu temele.nu sunt vorbitoare de lb germana

Musafir

#19

2016-09-26 08:31

E util parintiilor.

Musafir

#20

2016-09-26 12:23

Doresc sa se efectueze acest program in scoala. Am fost foarte multumita de rezultatele care s-au obținut in cadrul acestui program. Atata timp cat noi parintii suntem de acord sa o platim pe inv., care e problema ilegalitatii? (avand in vedere faptul ca invatatoarele au PFA).

Musafir

#21

2016-09-26 13:10

pentru ca copilul meu
1.sa fie in siguranta pana ajungem noi de la servici acasa
2.pentru a face temele cu un dascal

Musafir

#22

2016-09-26 15:23

Pentru ca avem nevoie ca orele scoala dupa scoală sa se fregventeze in toate scoliile

Musafir

#23

2016-09-26 17:09

Am si eu un copil in clasa 3 sc nr 18 Sibiy

Musafir

#24

2016-09-26 18:58

Ne dorim copiii in siguranta! Cand se va trezi poporul roman?

Musafir

#25

2016-09-26 19:02

E cumplit sa plimbi zilnic copiii dintr-un loc in altul. Probabil ca unii nu stiu ce inseamna!