Toti pentru unu' si unu' pentru toti

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Toti pentru unu' si unu' pentru toti


Musafir

#51

2016-10-02 14:25

Am semnat aceasta petitie deoarece cei care au picat anul acesta la academie nu stiau ca se va modifica limita de inaltime si nu am mers la Campina ramanand sa invete ptr. anul urmator iar acum sunt in imposibilitatea de a mai candida anul urmator. Eu cred ca nu putem schimba regula jocului de pe o zi pe alta din dorinta de a demonstra ca nu stam degeaba intro functie ori alta.

Musafir

#52 Re:

2016-10-02 17:22

#51: -  

 Petitia este inregistrata la C. N. C. D? Cand aflam rezolutia? Sau trebuie sa facem si petitii individuale? Sa  nu renuntam usor! Sa ne luptam pentru drepturile noastre !!!

DISCRIMINARE

#53 Re: Re:

2016-10-02 19:35

#52: - Re:  

Nu stiu daca a contactat cineva Consiliul National pt Combaterea Discriminarii. Eu sincer am de gand sa fac asta dar singura nu am nicio putere. Trebuie sa ne strangem intr-un grup pe fb sau whapp sa vorbim intre noi si sa luam masuri. Daca doar ne plangem,nu vom rezolva nimic. 


Musafir

#54

2016-10-05 06:51

Criteriul de inaltime excede cadrului legal instituit de Legea nr. 360/2002, fiind totodata un caz de discriminare pe criteriile de sex sau chiar rasa. Consiliul Nationala de Combatere a Discriminarii a sanctionat M.A.I. pentru acest criteriu. Mai mult decat atat, prevederea din O.m.a.i. nr. 140/2016 incalca insusi Constitutia Romaniei care prevede ca "sunt stabilite prin lege organica conditiile pentru ocuparea unei functii publice...". Cand stabilesc criteriul specific de inaltime, M.A.I. nu se raporteaza la vreo afectiune gen (nanism, gigantism), astfel cum prevede H.G. nr. 355/2007, ci jongleaza cu acest criteriu dupa principiul "INTRA IN STRUCTURI, DOAR CINE VREM NOI". Chiar daca Directiva 200/43/CE lasa o marja de apreciere la stabilirea unor criterii, fara a aduce atingere normelor de combatere a discriminarii, acestea trebuie sa sa raporteze la doua conditii esentiale(scop legitim si masura proportionala). In primul rand, MAI nu se raporteaza la vreo lege, deoarece legea spune "sa fie apt medical...". In ceea ce priveste proportionalitatea, chiar daca MAI justifica oarecum necesitatea includerii acestui criteriu, dat fiind faptul ca vor lucra in operativ, eu consider ca nu este proportionala atata timp cat in limitele aceluiasi cadru legal(nemodificat) emite 2 ordine cu criterii distincte (omai 9/2019, omai 140/2016).

Musafir

#55 Re: Re: Re:

2016-10-05 06:52

#53: DISCRIMINARE - Re: Re:  

 Urmeaza sa fac sesizarea, insa astept un raspuns de la Curtea de Apel Oradea cauza 547/35/2016, termen 13.10.2016

 


Musafir

#56 Re: Re: Re:

2016-10-05 06:54

#53: DISCRIMINARE - Re: Re:  

 facebook Adriana si Sonia Mendre. Pana in prezent am atatcat-o in contencios. UNITI VOM FI PUTERNICI !!!

fg

#57

2016-10-05 08:09

exista o plangere la CNCD pe acesta tema cu inaltimea se judeca pe 18.10.2016

DISCRIMINARE

#58

2016-10-05 16:06

 Va multumesc pt informatii oameni buni. Impreuna putem face minuni. Credeti-ma ca stau ca pe ace,am amanat un an pt a ma putea pregati intens pt anu viitor. Si noi,cei scunzi avem dreptu sa fim politisti. Care mai are informatii despre acest caz sa lase comentariu aici. Deci plangere s-a facut. Mai este cazul sa facem si noi ceilalti plangeri sau asteptam ? 

Adde

#59

2016-10-05 21:27

Cei care au informatii despre acest caz sa ni le lase si noua aici. Va multumim pt sprijin si celor care au luat atitudine si nu au stat sa vada cum drepturile noastre ne sunt calcate in picioare. Aveti tot respectul meu!

Ionela

#60

2016-10-05 21:29

Am vazut ca a spus cineva ca exista o plangere deja la CNCD si alta persoana a spus ca va face o sesizare cat de curand. Sa ne anuntati va rugam si pe noi aici ce se va intampla. 

Mno

#61 ?

2016-10-11 13:08

Are cineva noutăți ? S-a rezolvat ceva ? 


Musafir

#62

2016-10-13 10:06

pai ce facem acum domnilor?ne batem joc de oameni?de romani?acum e 1,70, maine e 1,65 si tot asa?va m-ai puteti bate joc de romani?

Musafir

#63 Re: Re: Re: Re:

2016-10-13 16:19

#55: - Re: Re: Re:  

 Ai primit raspuns?


Musafir

#64

2016-10-17 13:24

Mi se pare absurd ca înălțimea sa fie un criteriu.Ce urmează?Culoarea ochilor? Treziți-va la realitate.Avem nevoie de oameni capabili,inteligenți,nu înalți!
Mariana

#65

2016-10-19 18:34

Ce vom face daca nu se va rezolva nimic?:-( sunt atatea vise spulberate!!! Imi este rusine ca traiesc in Romania!!! Si stiti ce ma supara foarte tare?? Faptul ca legea asta nu a fost valabila si pt cei din anii trecuti. Daca ramanea de anii trecuti 1,65 femei si 1,70 barbati fara sa se modifice pe parcurs nu era nicio suparare si sesizare. Cum ceilalti au avut dreptul asta,si noi vrem in continuare! Daca nu,toti cei din scoli care nu corespund baremului actual sa fie dati afara. Nu suntem ca la alabala portocala schimbam in fiecare an ca s-au trezit unii din somn dupa un cosmar si gata,haide sa le ruinam tot la "prostanacii" care se pregatesc de atata timp si care au stat un an acasa degeaba. 

Mariana

#66

2016-10-19 18:38

scuzati greseala...visuri* nu vise,dar m-am grabit,m-am enervat rau si nu am mai gandit. Nu ai cum sa nu te enervezi pe bune! Peste 3 ani cand toti cei car vor sa dea acum la politie isi vor gasi un rost in viata,vine unu si da legea iar cu inaltimea minima. Cand nu o sa mai avem ocazia sau o sa avem alte obstacole care ne impiedica sa dam la politie


Musafir

#67

2016-10-20 06:06

 Catre initiatorul petitiei,                                                              Aceasta petitie cu peste 1000 de semnaturi a fost inregistrata la C. N. C. D? Daca da,cu ce data si sub ce nume? Solutionarea unei petitii dureaza pana la 90 zile lucratoare....  . Noi toti, cei care am semnat -o ,ne-am pus sperantele in ea si daca sunt informatii in acest sens am dori sa le stim! Multumesc!

Ff

#68

2016-10-20 07:36

Cei care au semnat petitia , sa faca petiitii catre MAI individual si Catre CNCD.cautati model petitie CNCD pe net, iar pe site MAI este o sectiune unde puteti face petitia.Apropo de inaltime la jandarmi  s-au facut recrutari dupa criteriul 1,65 barbati si 1,60 femei.acestia fac cumva parte din alt minister !!!.

Ff

#69

2016-10-20 07:40

Daca sunt mai multe petiti avem sanse mai mari sa schimbam  ordinul 140/2016.

Bia

#70 Re:

2016-10-20 07:41

#68: Ff -  

 Serios??? Nuu cred asa ceva. Fiecare face ce vrea in tara asta Doamne!!! 

ioana

#71 Re:

2016-10-20 07:45

#67: -  

 Asta vrem sa stim toti dar vad ca nu raspunde nimeni. Sa stim si noi. Daca nu s-a facut nimic sa mergem noi mai departe. Asta ma si deranjeaza ca toata lumea e revoltata dar aici e lipsa de comunicare. Haideti sa ne adunam toti intr-un grup pe o retea de socializare poate acolo vom primi raspunsuri mai rapid

Ff

#72

2016-10-21 10:42

Daca doriti sa schimbati ceva face ti plangere la CNCD, eu am primit rasp de laMAIsi prezinta argumente numai in favoarea lor,cu alte cuvinte nu este intemeiata cererea mea. Poate anunta cineva si pe cei din presa de aceasta situatie. De ce oare cei din MAI NU MODIFICA STATUTUL POLISTULUI CONFERINDUI MAI MULTA AUTORITATE, ei se leaga  de criteriu cu inaltime ca treb sa faci fata infractorilor.

corina

#73 Re:

2016-10-21 11:07

#72: Ff -  

 Mai sus a scris cineva ca exista o plangere la C.N.C.D. sa ne dea si noua mai multe informatii

fg

#74

2016-10-21 12:39

astept raspuns de la CNCD. sapt 24-28oct a.c.


Musafir

#75 Re: Re:

2016-10-21 12:50

#73: corina - Re:  

 se pare ca exista doar o plangere individuala la cncd! daca nu stim pe ce data s-a inregistrat aceasta petitie colectiva cu peste 1000 de semnaturi!!!!(care ar cantari altfel...),cu ce nume(probabil al initiatorului petitiei colective),nu putem afla nici rezultatul acesteia!il rog inca o data pe cel care a initiat aceasta petitie sa ne ofere mai multe informatii!oricum cel mai bine ar fi sa facem petitii la cncd(se pot face si online,intrati pe site-ul lor unde ii puteti si contacta...),pentru ca plangerea de la mai e egala cu zero,degeaba o faceti! in septembrie si mapn-ul a fost sanctionat pt discriminare pt locuri baieti/fete si au schimbat misoginismul asta si nu cred au fost incantati..asa ca mai-ul de ce ar ceda de bunavoie?