Stop poluarii orasului Ploiesti!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Stop poluarii orasului Ploiesti!


Musafir

#1

2016-09-13 05:47

Pentru posibile pericole gen Rosia Montana, fracturare etc., iesim in strada dar pentru ce ni se intampla zi de zi, otravire concreta musamalizata de autoritati, ramanem pasivi!?

Musafir

#2

2016-09-13 08:57

Locuiesc in centrul orasului si am constatat ca in intervalul 01-04 dimineata aerul este foarte poluat din cauza celor de la Lukoil care elibereaza voit noxe in atmosfera fara ca organele competente sa ia masuri.Rusine autoritatilor locale.


Musafir

#3

2016-09-13 09:11

Pute groaznic în Ploiești!

Musafir

#4

2016-09-13 10:05

Pentru ca Lukoil si Unilever dau drumul la diverse gaze si ard chestii cum nu am vazut in alte tari

Musafir

#5

2016-09-13 11:29

Iubesc Ploiestiul

Musafir

#6

2016-09-13 14:19

Singura solutie reala este sa sunam toti la salvare si sa acuzam ca nu avem aer si ne doare capul rau, de cate ori simtim miros de gaz. Sau protest cu mastile pe figura in fata portilor Lukoil si Dero, acesti criminali nenorociti care se imbogatesc pe sanatatea noastra! Nu se mai poate asa...


Musafir

#7

2016-09-13 14:54

Aerul poluat in Ploiesti,e revoltator,luati masuri,e exagerat ,e inacceptabil,otraviti copii,nu se poate asa ceva


Musafir

#8

2016-09-13 17:08

Pentru ca nu putem respira nici în casa. Pentru ca avem copii care au dezvoltat boli respiratorii. Pentru ca suntem otrăviți cu buna Știința și nimeni nu a luat nicio măsură.

Musafir

#9

2016-09-13 17:31

Rusii de la Lukoil testează răbdarea ploiestenilor si cu o nesimțire mare ne otrăvesc zilnic pe noi Si copiii noștri...ar trebui ca cei din Ploiești să nu mai alimenteze si s-a cumpere produsele lor iar cu cei de la Dero...când plouă e spumă ca la balamuc pe soseaua vestului...si miroase a flori de primăvară...Fraților trebuie sa luam atitudine..întâi pasnic si dacă nu ne ia nimeni în seamă.....niște brigazi antipoluare care sa iei facă dreptate singure.

Musafir

#10

2016-09-13 19:43

Stop Poluarii in Ploiesti

Musafir

#11

2016-09-13 19:51

Eu am sesizat, cu ceva timp in urma , ofiterul de serviciu de la Prefectura Ph , fiindca nu se mai putea respira , dupa ora 22 .
Apreciez gestul de a intocmi aceasta petitiesi , sa speram xa ne aude cineva !

Musafir

#12

2016-09-14 02:17

Locuiesc in zona Mihai Bravu unde este din ce in ce mai greu de respirat din cauza mirosului de la rafinarie. Nu este normal sa traim si sa ne crestem copiii in aceste conditii!

Musafir

#13

2016-09-14 04:20

Nu este doar o semnatura, este un strigat de disperare al neputintei noastre de a-i putea responsabiliza pe cei care ar trebui sa ne protejeze ; Garda de Mediu si cei alesi de noi din Primarie, Consilii locale si judetene.


Musafir

#14

2016-09-14 05:20

Pt ca un medic din buc ne-a spus ca in ploiesti se inregisyteaza cele msi multe cazuri fe cancet

Musafir

#15

2016-09-14 05:44

Pentru ca vreau sa traim intr-un mediu sanatos!

Musafir

#16

2016-09-14 06:56

Catre initiatorii petitiei

Buna ziua,

Va rog sa ne comunicati public cum ne putem implica mai mult, in asa fel incat petitia noastra sa aiba rezultatele dorite, respectiv acceptarea publica de catre rafinarii a faptului ca emit noxe dincolo de pragurile admise, asumarea raspunderii, planul de masuri si urmarirea implementarii planului CONCRET, nu doar cu declaratii publice.

Cei mai multi dintre noi suntem deja alergici, copii sufera de diverse alergii sau boli pulmonare.

In aceeasi petitie am rugamintea de a include nu doar poluarea produsa de rafinarii ci si cea din zona de nord a orasului, produsa de Unilever.

Multumesc si astept raspunsul dvs.
Irina Gupcea
Cetatean al orasului

#17 Re: Poluare Dero

2016-09-14 07:37

#1: -  

Fabrica Dero e un mare poluator.Vad seara si dimineata nori grosi de fum si simti in atmosfera parfum de detergent inloc sa respiri aer curat de verdeata.Nimeni nu ia nicio masura!Vorbe, vorbe.Oare de asta i-am votat? Sa se certe inte ei , cine pe cine sa mai dea jos! Cam asta vad ca se intampla prin primarii si la guvern.Sa faca ce au promis in programele electorale...nimic, gogosi , gogosi.Sunt atatia tineri cu studii in domeniu, destepti dar care stau pe margine, ca nu isi gasesc de lucru din cauza acestei mafii.Pierdem valori pe zi ce trece.Toti strainii, turistii care ne viziteaza tara, apreciaza frumusetea tarii, diversitatea,bogatia naturii dar sunt uimiti si dezamagiti de ceea ce se intampla la nivel politic.De ce nu putem sa avansam?!


Musafir

#18

2016-09-14 08:44

Nu mai vrem sa be vedem copiii imbolnaviti! Nu mai vrem sa be moara parintii de afectiuni pulmonare!

Musafir

#19

2016-09-14 08:51

In primul rand, noi suntem de vina pentru ca nu luam cu asalt Primaria. Primarul nu o respira acelasi aer? Marionetele din consilii nu o respira acelasi aer?

Musafir

#20 Re:

2016-09-14 08:55

#11: -  

 Stati linistit. Se intampla la orice ora. Si dimineata am simtit miros, seara am simtit miros.


Musafir

#21

2016-09-14 09:16

Pt sanatate

Musafir

#22

2016-09-14 12:29

Ploieștiul este prea frumos pentru a rămâne cunoscut doar ca oraș suprapoluat. Nordul orașului este acoperit de pulberi de detergent... Curaj! Încă nu e prea târziu!

Musafir

#23

2016-09-14 15:48

Sunt un cetatean responsabil si ma alatur acelora care doresc ca si mine sa traiasca intr-un mediu nepoluat.
Mi se pare un abuz si o lipsa de responsabilitate din partea factorilor decidenti din intreprinderile poluatoare, cat si din partea organelor / institutiilor abilitate sa controleze.
Am speranta ca tot mai multi cetateni vor intelege ca dreptul nostru la sanatate il putem revendica categoric.
Personal ma resimt puternic din cauza poluantilor emisi in special in orele de noapte .

Musafir

#24

2016-09-14 18:16

Toti se bat pe fotoliu de primar, pentru interese personale si de grup. Politicienii din orasul si judetul nostru nu dau doi bani pe cetatenii care i-au trimis acolo cu niste sperante.Suntem tratati cu cel mai mare dispret, Rosal continua sa ne polueze cu praful ridicat in atmosfera de rablele lor de autoaspiratoarele, sa ne stropeasca, cand nimeni nu verifica daca este si sanatos ce fac ei!? Ba chiar a inceput delatizarea si dezinsectia, dar tantarii continua sa ne atace dur, aoare verifica cineva calitatea substantei folosite??? Eu am devenit client fidel al farmaciei pentru a combate ranile provocate de ciupiturile tantarilor, rani foarte urate, mai ales ca am diabet si se vindeca foarte greu.

Musafir

#25

2016-09-14 21:20

Din punct de vedere juridic in aceasta varianta petitia online nu are absolut nicio valoare juridica si nu poate sa stea in fata unei argumentari ca exista o initiativa cetateneasca, care ar trebui sa duca la o anumita conduita. Potrivit legii 215 exista posibilitatea ca initiativa cetateneasca sa fie declansata, dar pe aceasta varianta nu se poate decat daca exista semnatura electronica.