MȚR în derivă. Scrisoare deschisă adresată Premierului României


Musafir

#1

2016-08-01 10:56

MTR a fost "academia", adevarata deschidere, loc de flexibilitate mentala pentru mine. Mi-as dori sa poata fi in continuare si pentru altii.

Musafir

#2

2016-08-01 12:35

Avem nevoie de promovarea valorilor din societatea romaneasca. MȚR este un muzeu de referinta, un loc care aduna laolalta educatia, grija fata de patrimoniu, relaxarea, cultura. Este de neconceput ca o persoana fara pregatire sa detina in continuare postul de director. Pe de alta parte ingrijorator este faptul ca nu si-au depus candidaturile cei cu adevarat pregatiti sau pasionati. Acesta ar trebui sa fie un semnal de alarma la adresa generatiei noastre, unul care sa inspire la actiune nu la reactie!

Musafir

#3

2016-08-01 23:28

Este de necrezut, impardonabil pentru orice cultura si orice fel de cutuma administrativa sau administratie centrala sa puna in paranteze un savant de talia dlui. Mihailescu! Pur si simplu e de neconceput. Asa cum a si-a reconfirmat osnestitatea si rationalitatea de atatea ori, sper ca premierul Dacian Ciolos sa vada, si de aceasta data, potentiala si prea proxima eroare in care putem pune o institutie generatii.

Musafir

#4

2016-08-02 06:03

Urasc concursurile masluite. Au fost si vad ca raman porti deschise pentru perpetuarea incompetentei la toate nivelurile.

Musafir

#5

2016-08-02 17:36

Am semnat pentru ca doresc ca MTR sa fie mereu parte a culturii adevarate!

Musafir

#6

2016-08-02 21:31

pentru ca, in urma a ceea ce am vazut la MTR in ultimii ani, am ramas cu nedumerirea "incotro?" - parca se vrea sa se puna pe butuci ceea ce altii se straduie sa puna pe picioare

Musafir

#7

2016-08-03 03:28

Sa nu lasam sa se degradeze mostenirea noastra etnografica si antropologica.

Musafir

#8

2016-08-05 06:24

Muzeul Țăranului este o instituție mult prea importanta a acestei țări și nu mai poate fi lăsat sa băltească în mediocritate.
Radu V

#9

2016-08-05 10:48

Urmeaza sa vedem cat de corecti sunt membrii corpului de control.   Iar in ce-l priveste pe protagonistul, se comporta in stilul  concursului aranjat. Si crede ca acest post i se datoreaza pe viata. Mai grav este ca in stilul asta sunt ,,angajati , marea majoritate - cu pile si spaga.  Personal am asistat la 5 ,,concursuri ,,   la tvr,   1 la srr  si 1 la opereta romana.  Imi este sila !!!


Musafir

#10

2016-08-05 11:17

Muzeul este obosit, aceleasi expozitii si instalatii din vremea d-lui Bernea. Targul din curtea interioara - un fel de bilci de suveniruri aproape fara legatura cu obiectul muzeului. Cintarea Romaniei redivivus. Nu am voie sa fac fotografii cu telephonul?? In ce secol traiti domnilor directori? Sigur ca am cumparat reviste si carti de la muzeu, dar mi-ar fi placut sa am fotografii cu detaliile care ma interesau - le-as fi dat poate si un share pe FB sa ma laud la prieteni - in orice muzeu din lumea asta fotografiatul cu un prapadit de i-phone este permis. Cireasa pe tort - grotesca statuie de linga intrare. Ce parere aveti de bilete comune , la pachet - Antipa&Muzeul Geologiei +MTR , valabile pentru doua week-enduri , o singura intrare? Si bilete frumoase , pe care apoi sa le pastram, si sa schimbe de la an la an. Nici o expozitie internationala cu Balcanii, cu Benaki - Atena, poftiti cu Oaxaca, Mexico, sau schimburi cu muzee cu profil similar, nici o expozitie temporara , care sa arate ca muzeul este viu. A ajuns un muzeu neiubit.

Musafir

#11

2016-08-21 23:49

The plea of senior researchers who founded and brought MTR to international fame deserves to be heard and carefully considered.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-09-10 22:34


Dan Petra

#13 MTR

2016-09-10 22:42

Am semnat petitia pentru ca a fost ocupat un post important in gestionarea administrativa a muzeului in urma unui concurs masluit care a dat castig de cauza orgoliului incompetent

Vizitator

#14

2016-12-07 18:13

 Mai mult de jumatate dintre semnatari NU AU NICI O COMPETENTA pentru a se implica in problemele interne ale MTR. Se remarca un numar mare de persoane care vor sa impresioneze prin apartenenta lor la institutii culturale de prestigiu din strainatate (in ce calitate???), grupe interne de "opinii" etc,etc...Afirmatia despre un concurs "masluit" ar trebui urmata de interventia JUSTITIEI ....Chiar daca apartin unei "echipe" de soc, semnatarii ar trebui sa vada si consecintele afirmatiilor lor greu de sustinut in fata judecatorilor.....A trecut, credem,vremea cand se folosea sloganul "barfeste, barfeste , poate ramane totusi ceva indoiala in mintea cititorului". Menirea intelectualitatii nu este sa participe la rafuieli personale...daca "intelectualitatea" este o insusire a respectivilor...