Solicitarea romanilor din DIASPORA catre; Presedintele Romaniei, Guvernul Roman,Ministerul Afacerilo


Musafir

#1

2016-07-28 04:18

Am semnat aceasta petitie pt anbunatatirea serviciilor consulare .Nu mi se pare normal sa merg de trei ori la consulat pt transcrierea unui certificat de casatorie

Musafir

#2

2016-07-28 16:17

VREM LIBERI COPIII NOȘTRI ROMÎNI ȘI NU PERMITEM SĂ FIE VÎNDUTI CUPLURI DE OMOXECSUALI !
NOI CREDEM IN VOLORILE FAMILIEI DINTRE SOȚ ȘI SOȚIE DECI COPIIISE VOR INTOACE IN FAMILIA DE ORIGINE !
MULȚUMESC
ESTERA CIAMA

Musafir

#3

2016-07-28 16:41

Fiecare guvern este obligat sa își apere cetățenii

Musafir

#4

2016-07-28 18:29

Ya era hora!!
Gracias

Musafir

#5

2016-07-28 20:07

Este strigator la cer,practic isi bat joc de noi,de ROMANII din Austria,te pun pe drumuri fara sa te informeze corect ce sa faci si cel mai rau este ca sunt foarte multi parinti care vin cu bebelusii de doar cateva zile sau saptamani si stau ore intregi la ghisee si nu l-i se elibereaza actele ,daca nu pe loc, macar in aceeasi zi...sunt oameni care fac sute de kilometrii de cate doua sau trei ori ....deci....vrem ca in fiecare oras mare din aceasta tara sa fie cate un consulat romanesc si care sa se ocupe de problemele noastre,a romanilor .
florin

#6

2016-07-28 20:10

haideti si voi 


Musafir

#7

2016-07-28 21:38

Semnez aceasta petitie pt ca sunt nemultumita de calitatea serviciilor oferite de consulatul roman din Viena si oarecum si cel din Madrid, doresc diminuarea taxelor pt acte si mi-as dori un consulat mai aproape de Salzburg ( avand copil mic mi-e foarte greu sa ma deplasez la Viena de fiecare data cand e nevoie).


Musafir

#8

2016-07-28 22:30

SOLIDARITATE

Musafir

#9

2016-07-29 00:37

Doamne Ajuta!

Musafir

#10

2016-07-29 00:43

Va rugam considerati diaspora si cei de peste ocean. Ei Au consulate mult Mai putine ca in Europa. Si ei Au probleme lor si va rog sa fim uniti toti romanii ori unde Vati afla

Doamne Ajuta


Musafir

#11 Re:

2016-07-29 08:27

#10: -  

 Toti din afara tarii e considerata diaspora. Trebuie si ei sa iasa la protest.


Musafir

#12

2016-07-29 14:17

Pentru a schimba situatia

Musafir

#13

2016-07-29 14:25

Sa ne putem rezolva problemele la consulat în graz

Musafir

#14

2016-07-29 14:31

Pentru o colaborare mai buna a cetatenilor romani stabiliti in strainatate cu lucratorii consulatelor romanesti,si pentru a fi tratati ca oameni caci unii lucratori ai consulatelor se cred Dumnezei si daca e cazul mai fac si vreo lege pe loc, de te crucesti si _ ti spui < numai la romani se poate asa ceva>

Musafir

#15

2016-07-29 17:05

Am semnat din mai multe puncte de vedere...
Suntem plimbați cu actele luni de zile pe drumuri.
Ni se cer acte care nu trebuiesc.
Bani cheltuiți pe acte..procuri..bilete de avion..etc.
Se pierd acte originale ( cazul meu..act de la tribunal pierdut).
Pentru un Pașaport nou durează luni de zile ( cazul meu..pașaportul pentru băiat a durat exact un an. Având custodia totala și acte valabile tot au spus ca nu sunt, și nu mi.au făcut pașaport pana nu a venit tatăl fiind decazut din drepturi sa semneze.
Este strigător la cer..Își bat joc de noi..vorbesc urat..au legile lor..și nu ii interesează de lumea venita de la sute de km ..ar fi multe de scris.
Sper sa putem schimba ceva în consulatul roman de la Viena!!!
Nu suntem anunțați la timp pentru ridicarea actelor deși actele sunt în consulat.

Musafir

#16

2016-07-30 05:31

Am lucrat 12 ani in Portugalia si cu firma Portugheza am lucrat in Spania,Italia,Franta,Belgia am vazut cum suntem tratati noi romani de catre conationali nostri care lucreaza in ambasadele romanesti si va dau dreptate , va sustin din toata de aici din tara ca aici acasa nu fac nimic nici ce-i care conduc tara umbla numai dupa capatuiala.

Musafir

#17

2016-08-01 21:13

Non comment!

Musafir

#18

2016-08-04 13:55

Am snat aceasta petitie pentru infintarea unui consulat Roman in Linz

Musafir

#19

2016-08-10 20:16

Am semnat aceasta petitie deoarece nu mi-a placut modul in care am fost tratata de catre angajatii consulatului ,cred ca ar trebui infiintate mai multe consulate in Austria(ele sunt in fiecare land,dar nu au program de consultanta),durata de asteptare este destul de mare ...si in plus ti se refuza ceea ce tu ceri,ceea ce tu practic platesti.

Musafir

#20

2016-08-23 14:14

Nu e posibil ca o simpla foaie de drum sa coste 65€!..mentionez ca este valabila doar pt.un drum ,mai exact pt.a ajunge pana in Romania si se poate face in 5 min farà prea multa osteneala! ..hotie pe fata!..eu nu zic sa o faca gratis dar un pret acceptabil 15€ ar fi destra nu 65€!

Musafir

#21 Re:

2016-08-25 07:04

Asa este! #20: -  

 


Musafir

#22 Re:

2016-08-25 07:14

Mie nu mi s-a refuzat nimic niciodata cand m-am adresat unui consulat. M-am informat insa inainte prin toate mijloacele .... Cel mai usor a fost sa intru pe site-ul ambasadelor unde sunt postate informatiile consulare sau pe facebook. Stand la coada la consulat am vazut insa cum romanii mei veneau la consulat fara niciun act si cereau cate in luna si in stele, daca se poate pe loc, daca se poate gratuit, daca se poate fara sa astepte la coada, etc. Din experienta mea, dimineata este coada de 30 de persoane tot timpul iar la pranz nu mai este nimeni in sala. Deci, daca vreti sa nu stati la coada, veniti la pranz. In plus, cand am facut programare, a mers totul uns... Deci ori veniti la pranz, ori faceti programari! Daca nu vreti sa veniti de mai multe ori, informati-va din timp cu ce acte va trebuie!  #19: -  

 


Musafir

#23 Re:

2016-08-25 07:22

Am facut si eu certificat de casatorie si am stat doar o ora. M-am dus cu toate actele care erau pe sait si mi l-au dat imediat. Stiam de la prieteni ca de obicei se sta la coada si am intrebat cum de am reusit asa repede. De la ghiseu mi s-a spus ca in zilele cu soare vin multi romani la consulat, iar in zilele cu ploaie nu vine multa lume. Intr-adevar, afara plouase tare si in sala nu era mai nimeni...#1: -  

 


Musafir

#24 Re:

2016-08-25 07:30

Intr-adevar. Desi ai tutela copilului, atunci cand ii faci pasaport cu domiciliul in strainatate, trebuie sa aduci declaratia parintelui decazut din drepturi cum ca este de acord cu schimbarea domiciliului din Romania in strainatate. Legea este veche, dar se aplica de doi ani. E foarte logic ! Legea impiedica un parinte sa plece cu copilul in alta tara si sa il deposedeze pe celalalt parinte de orice drept. Copilul are nevoie de ambii parinti, chiar daca ei nu se mai inteleg...... #15: -  

 


Musafir

#25 Re:

2016-08-25 07:37

Consulatele de care spuneai sunt doar "onorifice" adica nu sunt active. Cuvantul "onorific" este cam greu de inteles pentru 99% din romani dar ca sa aveti o imagine gabditi+va la  "presedintele onorific": care este presedinte doar cu numele, nu ia decizii executive, nu face nimic... Asa este si cu consulatele astea onorifice. Nu sunt consulate adevarate, ci doar ONORIFICE!  Deci nu va adresati lor ci doar ambasadelor... #19: -