Vrem Via Sport inapoi!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Vrem Via Sport inapoi!


Musafir

#1

2016-07-25 11:06

Este pacat ca un asemenea eveniment sa dispara
Ghest

#2 #2

2016-07-25 11:52

Am prea multe amintiri de aici, trebuie sa salvam evenimentul.


Musafir

#3

2016-07-25 12:56

Pe Via Sport merg in fiecare an si mi-ar placea sa continue evenimentul.
vlad

#4 Nu merge chiar asa

2016-07-25 13:05

"De asemenea, dorim să precizăm că în săptămânile trecute am primit invitația PMB de a ne muta locația evenimentului în altă parte și cea mai bună variantă oferită a fost Parcul Tineretului – Platoul din fața Liceului Șincai. Am refuzat relocarea din 2 motive simple: 

  1. Conceptul evenimentului, care reiese și din numele de “Via Sport” este crearea unui spațiu utilizat de obicei pentru traficul rutier într-un spațiu de relaxare, pe o perioadă (vineri seară – duminică la prânz) în care traficul este la cel mai redus nivel al săptămânii și al anului (vara, pe timpul concediilor). Nu ne-am propus niciodată să facem un eveniment într-un parc, ci să închidem un bulevard al unei capitale europene și să-l redăm publicului pentru a se juca pe el sau a se plimba pe el, așa cum se întâmplă și în alte capitale. Unul dintre sloganurile din anii trecuți a fost “Stop trafic! Start joc!”.
  2. Rațiuni financiare. Sumele strânse anul acesta de la partenerii privați (așa cum au fost în fiecare din cele 7 ediții) nu ar fi putut acoperi costurile relocării, cu tot ce însemna acest lucru."

Mie imi cam miroase a orgoliu mai mult decat a problema ! 1 . Daca ai avut acest eveniment 6 ani la rand si ai inchis traficul poate ai reusit sa-ti atingi sloganul, poate e timpul sa treci la unul nou. 2 . Sumele stranse de la sponsori se pot suplimente de catre acestia daca au interesul ca numele lor sa fie trecut pe bannere si in acest an .


Musafir

#5

2016-07-25 13:13

Via Sport e un eveniment important in viata orasului. Vrem sa fim in Europa

Musafir

#6

2016-07-25 14:04

Am semnat aceasta petitie deoarece le kiseleff se intampla "sanatate"! Promovati sportul,nu lenea in masina!

Musafir

#7

2016-07-25 14:23

Am prea multe amintiri, e pacat sa dispara totul asta.. Un final trist.. Va multumesc ca mi-ati facut copilarie frumoasa...Sper sa nu dispara totul asa..


Musafir

#8

2016-07-25 14:41

Sa reducem poluarea in Bucuresti!

Musafir

#9

2016-07-25 16:13

Bucuretiul este si al bucurestenilor nu numai al masinilor
Tudor

#10 Re: Nu merge chiar asa

2016-07-25 18:40

#4: vlad - Nu merge chiar asa  

 Bravo Vlad :) Esti printre aia care mai gandesc!


Musafir

#11

2016-07-25 19:07

Ma dispera mentalitatea "totul pentru masini, totul pentru trafic"!!! Era asa placut acolo...

Musafir

#12

2016-07-25 20:30

Pentru ca Via Sport era un lucru util pentru mine si familia mea... mergeam de cca. 5 ori in timpul unei veri... era o destinatie

Musafir

#13

2016-07-25 20:45

Viata e atat de ocupata si consider ca o astfel de activitate e binevenita!
Raluca

#14 Re: Re: Nu merge chiar asa

2016-07-26 09:51

#10: Tudor - Re: Nu merge chiar asa  

 Ba chiar aşa merge. Bulevardul ăla a fost ales pentru că are mai multe căi de ocolire, în stânga şi-n dreapta, iar în weekend e liber, dacă sunt 5 maşini oprite de fiecare dată când se face roşu, e bine. Ăsta e argumentul, că activitatea asta încurcă traficul. Practic, bulevardul ăla a devenit o extensie a parcului de lângă pentru câteva zile în care chiar nu era aşa nevoie de el pentru trafic. Toată ideea evenimentului e să aducă activităţile astea într-o zonă unde au vizibilitate şi unde oamenii se pot simţi încurajaţi să se apuce de ele. Dacă restrângi sportul doar la spaţiile închise, special amenajate, cu taxă, iei oamenilor fix încurajarea asta că se poate face sport fără prea multă bătaie de cap din partea lor. De asta e nevoie ca cineva să se apuce de sport, să nu se sperie că e prea complicat şi are nevoie de prea multe lucruri.


Musafir

#15

2016-07-27 07:48

Domnule Dragnea,

Fiica mea este foarte suparata ca s-a inchis Via Sport de pe soseaua Kiseleff, din timpul weekend-urilor de vara si mi-a spus imperios sa fac ceva, sa scriu la Primarie.

Eu la Primarie nu scriu, pentru ii cunosc foarte bine parerea d-nei Firea pe acest subiect. In schimb, am preferat sa va scriu eu Dv, pentru un dialog decent, deoarece fiica mea este adolescenta si foloseste, ca toata generatia ei, o gramada de prescurtari si semne nu tocmai academice.

Deci, va scriu Dv, pentru ca si eu sunt nemultumit de decizia d-nei Primar General. Pe scurt, locuiesc in zona, sunt sofer, dar sunt si pieton.

Adica, sunt sofer din zona Kiseleff, dar nu am vazut atata nemultumire pe fetele soferilor aflati in trafic in zona, precum ii descrie d-na Firea.

In plus, eu am vazut oameni veseli, relaxati, cand merg si eu cu familia in parc si pe Kiseleff, pe jos, ori cu bicicleta, mai joc un badminton si respir un aer mai curat, in liniste, fara grija masinilor din jur.

Dar sa revin la fata mea. De curand a implinit 18 ani. Nici nu vreau sa imi imaginez ce privire imi va intoarce in toamna, cand am sa-i raspund la intrebarea: Si cine ziceai ca a inchis Via Sport?!

Va doresc o zi buna, cand o sa luati o decizie.

Daniel Diaconescu
Andrei

#16

2016-07-27 12:27

....Oare?!