ORICE ROMAN ARE DREPTUL SA-SI IMBRACE PORTUL NATIONAL

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția ORICE ROMAN ARE DREPTUL SA-SI IMBRACE PORTUL NATIONAL


Anonymous

#1

2015-08-27 16:45

Dragi romani hai sa NU NE MAI LASAM CALCATI IN PICIOARE!!!

Musafir

#2

2015-08-27 17:10

Numai mintea bolnavă a unor dictatori frustraţi putea ivi asemenea aberaţie! Legea nelegiuită inspirată şi promovată de neokominternistul Alexandru Florian-Feinstein îmi interzice să port ie? Am PATRU ii şi o rochie de pânză topită brodată cu mătase albă în vechi modele tradiţionale româneşti. Le voi purta, mereu, cu una din ele — atunci când Dumnezeu va rândui — voi fi înmormântată. Aştept cătuşele! Oare numai eu? Cine credea că suntem oi a greşit tarlaua. Se va cere şi extrădarea româncelor din diaspora de către tovu’ Feinstein? Solicităm judecarea acestui personaj pentru încercare de a reinstaura SUMBRUL DECENIU stalinist, aşadar pentru subminarea orânduielii de stat (cum îi plăcea tatălui său, Radu Florian-Feinstein, să propovăduiască, exact cum au emis milioane de sentinţe însângeratele Tribunale ale Poporului mult iubite de către tov. Alexandru Florian)!


Musafir

#3

2015-08-27 17:12

astia din parlament nu au ce face si inventeza tot felul de prostii mai mari ca ei

Musafir

#4

2015-08-27 17:47

Cu mare drag vom purta costumul popular indiferent de decizile fiecarui sa nu uitam ca suntem ROMANI

Musafir

#5

2015-08-27 17:48

Sunt atât de supărată, că nici nu mai am cuvinte pentru a face comentarii...

Musafir

#6 Re:

2015-08-27 20:07

#2: -  

Numai mintea bolnavă a unor dictatori frustraţi putea ivi asemenea aberaţie! Legea nelegiuită inspirată şi promovată de neokominternistul Alexandru Florian-Feinstein îmi interzice să port ie? Am PATRU ii şi o rochie de pânză topită brodată cu mătase albă în vechi modele tradiţionale româneşti, geometrice, desigur. Le voi purta, mereu, cu una din ele — atunci când Dumnezeu va rândui — voi fi înmormântată. Aştept cătuşele! Oare numai eu? Cine credea că suntem oi a greşit tarlaua. Şi secolul. Se va cere şi extrădarea româncelor din diaspora de către tovu’ Feinstein? Solicităm judecarea acestui personaj pentru încercare de a reinstaura SUMBRUL DECENIU stalinist, aşadar pentru subminarea orânduielii de stat (cum îi plăcea tatălui său, Radu Florian-Feinstein, să propovăduiască, exact cum au emis milioane de sentinţe însângeratele Tribunale ale Poporului mult iubite de către tov. Alexandru Florian)!

Prof. univ. dr. Viorica Bălteanu


Musafir

#7 Re:

2015-08-28 10:26

#2: -  

 


Musafir

#8

2015-08-28 11:05

Portul nostru este de pe vremea lui Zamolxe, sau chiar mai vechi. Chiar trebuie sa ne negam de tot - ca neam, ca port? Rusine celor carora le este rusine - ca sa nu folosesc un cuvant latrivial - tarseala - ca sunt romani. Aici este leaganul omenirii si Gradina Maicii Domnului - si vor sa ne readuca la tacere.

Musafir

#9

2015-08-28 13:44

tine de identitatea noastra nationala si culturala

Musafir

#10

2015-08-28 14:13

Am semnat-o pentru ca sunt ROMANACA si NU MI-E RUSINE CU CEL MAI FRUMOS PORT POPULAR DIN LUME!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Musafir

#11

2015-08-28 18:56

Legile sunt făcute CU UN ANUMIT SCOP, să DEZRĂDĂCINEZE, să ȘTEARGĂ, să CENZUREZE... SĂ FAVORIZEZE O ETNIE SAU ALTA ÎN FUNCȚIE DE INTERES...

Musafir

#12

2015-08-28 19:32

nu vom lasa pe nimeni sa calce in picioare portul nostru traditional pt ca e sfant!

Musafir

#13

2015-08-28 19:46

Doriți un comentariu ??? Își permit extrem de multe !

Musafir

#14

2015-08-28 19:56

Ca asa vreau eu in tara MEA. E bine? Daca nu iesim in fata blocului.

Musafir

#15

2015-08-28 20:03

Am semnat aceasta petitie deoarece sunt mandra ca sunt romanca. Poporul roman nu este reprezentat de cei ce se abat de la lege, de la onoare si de la demnitate. Aceia reprezinta uscaturile. Padurea viguroasa si milenara reprezinta poporul si ramurile tinere care ne reprezinta cu cinste in lume.
wolfmann

#16

2015-08-29 06:15

Am semnat această petiție PENTRU CA VÂNZĂTORII DE NEAM ȘI ȚARĂ SĂ CONȘTENTIZEZE CĂ DEJA S-A DEPĂȘIT ORICE MĂSURĂ! Dăm o lege A CENZURII, recunoaștem OBEDIENȚI UN HOLOCAUST CARE A AVUT LOC DOAR ÎN MINTEA UNORA, NE FALSIFICĂM ISTORIA CA SĂ DEA BINE ”UNDE TREBUIE”, ÎL RENEGĂM A DOUA OARĂ PE MAREȘALUL ANTONESCU, (SĂ FI TRĂIT ACUM VREMEA LUI ANTONESCU, PROBABIL ALTELE ERAU DATELE PROBLEMEI, DAR SĂ DAI DIN CLANȚĂ CU ”FOLOS ȘI SPOR” DUPĂ 60 DE ANI NU ESTE UN ACT DE EROISM, ESTE CEVA DE CEA MAI JOASĂ SPEȚĂ...) ETC... PÂNĂ CĂND???


Musafir

#17

2015-08-29 11:44

Sper sa reusim...

Musafir

#18

2015-08-29 16:07

PENTRU CA SUNT ROMAN

Musafir

#19

2015-08-29 17:30

Acest institut este ilegal din punct de vedere costitutional iar Al. Florian este trădător si ar trebui judecat dupa legea tradatorilor de tara si pedepsit. Puarta atata ura naemului romanesc , .....le lasă fără cuvinte. Ori cum nu ne putem lasă terfelita tara si neamul rmanes de un alogen ce nu are nimic comun cu noi. Merita pedepsit aspru..

Musafir

#20

2015-08-29 17:40

Datorie patriotică !

Musafir

#21

2015-08-29 17:49

Pentru ca nimeni nu are dreptul sa-mi interzica purtarea portului stramosilor mei.

Musafir

#22

2015-08-29 19:03

Am semnat aceasta petitie pentru simplul fapt ca sunt roman si spre deosebire de cei care ne conduc eu imi iubesc TARA si NEAMUL.

Musafir

#23

2015-08-30 06:15

de la lovitura de stat din 89am cerut acest lucru, nimeni nu a facut nimic...
FACEBOOK
Musafir

#24

2015-08-30 06:23

Portul nostru national romanesc/dacic, este sfant , este viata noastra. In portul nostru national ne am nascut,crescut, traim si in el murim.Pentru toti romani, mai ales pentru noi romani de pretutindeni care am fost supusi la tot felul de discriminari, pe langa toate si numele ni sa scimbat, dar portul ne azutat sa ne pastram identitatea. Portul nostru national, nu numai ca este viata noastra, dintotdeuna dar mai ales astazi a devenit o inspiratie pentru multi poeti,scriitori,filologi,pictori,artisti,regizori,creatori de moda.... Asta inseamna portul nostru national/popular romanesc/dacic!! Nici bunul Dumnezau nu ne poate interzicea, pentru ca el ni la daruit, noua ne sta cel mai bine in el.

Boiko Stankovic/Badea Vasile


Musafir

#25

2015-08-30 09:24

Am semnat această petiţie pentru că mi se pare de-a dreptul absurd să interzici cuiva să poarte un costum popular. Cum ar fi dacă am interzice copiilor să citească poveştile fraţilor Grimm sau Legendele Olimpului.
Costumele tradiţionale, egal despre care vorbim, fac parte din istoria umanităţii şi nu pot fi renegate doar pentru că aşa vor unii. Şi imperiile au fost clădite pe sânge şi cu toate acestea învăţăm despre ele la istorie...
Părerea mea personală este că "nenea" ăsta care face valuri, o face doar de dragul publicităţii şi cred că sunt foarte puţini cei care îl iau în serios, dar pentru că nu se ştie niciodată... am semnat această petiţie.