Modernizarea trecerii de cale ferată dintre Cristian și Râșnov


Musafir

#26

2015-08-28 16:22

nu este vorba despre loterie daca noi nu credem ca putem schimba ceva atunci cine?

Musafir

#27

2015-08-30 05:00

Pentru ca TREBUIE facut!!!

Musafir

#28

2015-09-01 16:43

 Repararea trecerii la nivelul caii ferate este prea putin. As vrea sa stiu care este rezultatul anchetelor de trafic efectuate. Sunt convins ca acestea vor arata o crestere a numarului de autovehicule ce tranziteaza acest tronson in ultimii ani... Aceste rezultate ar putea fi folosite ca motivatie pentru a cere construirea unui pod (autoritatile locale sau judetene nu se vor implica deoarece acesta este un drum national).

Am semnat petitia si aplaud initiativa, dar consider ca ar trebui sa cerem un pod. Acum cativa ani, bariera era lasata cu 5 minute inainte de trecerea trenului, starea trecerii la nivel era la fel de proasta si totusi nu se formau astfel de cozi. Acum bariera este automata, se lasa cu maxim un minut inainte de trcerea trenului, se ridica imediat si avem cozi infernale. Acest lucru arata clar ca traficul s-a intensificat, deci simpla reparare a trecerii la nivel nu mai este suficienta.


Musafir

#29 TN Cristian - Rasnov

2015-09-01 18:54

Si eu consider ca probleme vor fi tot mereu la trecerea asta la nivel cu calea ferata chiar daca o repara. La traficul care este in zona mai bine s-ar face un pasaj pe sub calea ferata. Din ce cunostinte am eu DN73 va intra in reabilitare in curand, sa vedeti atunci cozi la semafoare, cum au fost intre Campulung si Pitesti daca cineva a mers prin zona. O sa-mi fac abonament la tren ca ajung mai repede in Brasov.


Musafir

#30

2015-09-02 04:05

Trebuie să sensibilizăm autoritățile responsabile să ia cît mai repede toate măsurile necesare.

Musafir

#31

2015-09-02 18:28

Exact ceea ce trebuia,este un dezastru aceasta trecere de cale ferata.Si cred ca nu este singura.Felicitari pt initiativa :*

Musafir

#32

2015-09-15 11:51

Pentru București nu se gândește nimeni a face petiții pentru desființarea refugiilor de tramvai înguste lipsite de garduri de protecție și pentru înlocuirea lor cu refugii mai late prevăzute cu garduri de protecție?


Musafir

#33

2016-01-15 17:54

Am stat de câteva ori in coloana formata la acea trecere de cale ferata.
Nu inteleg de ce ni se implica primăria Rasnov sa faca un pasaj(cu bani imprumutati-pe termen lung), ca doar si ei vor turisti la cetate. Lasă sa decida institutii care nu au nici un interes sa aloce bani la o amarata de trecere de cale ferata.
Pe aceasta trecere fac naveta zilnic sute de rasnoveni, la Brasov, iar din banii lor se duc o parte pe taxe locale si impozite. Ar trebui sa se gândească primarul, la cele 30 de minute pierdute zilnic de navetisti, care afectează comunitatea in principal, nu CADNR sau alti factori de "indecizie".
Adela Clipa
Autorul acestei petitii

#34 Re:

2016-01-15 20:26

#33: -  

 Buna seara,

 

va multumesc,

am apelat si la Primaria Rasnov. Deocamdata nu am un raspuns, insa am in plan sa ajung in audienta la dl Vestea.


Musafir

#35

2016-01-19 16:53

Felicitări pentru ideie.
Adela Clipa
Autorul acestei petitii

#36 Re:

2016-01-19 18:12

#35: -  

 Mulțumesc! 


Musafir

#37

2016-01-20 07:06

datorita ambuteiajelor create

Musafir

#38

2016-01-20 13:32

Am semnat pentru ca intr-adevăr trecerea aceea trebuie modernizată.

Musafir

#39

2016-01-23 19:37

Sper din suflet sa aiba impact semnarea acestei petitii. Este necesara aceasta autostrada pentru dezvoltare regionala cat si pentru inter-zonala.

Musafir

#40

2016-01-23 22:21

Am semnat pentru ca este nevoie de fluidizarea traficului catre si dinspre oras. Sper ca cetatenii sa se ralieze acestei petiti pentru a trage un semnal de alarma acestor cetateni pe care i-am votat la Brasov in a se implica in dezvoltarea sustenabila a orasului nostru si a zonelor adiacente.

Musafir

#41

2016-01-26 22:57

Este de nedescris, pe langa aceasta trecere sau mai montat si semafoare pietonale foarte prost parametrizate,atat in Cristian cat si in Rasnov.La aceasta trecere este de nevoie de un nou proiect care sa nu necesite intersectarea in acealasi plan cu, calea ferata. Avem nevoie de adevarate cai rutiere nu de carpaceli.

Musafir

#42

2016-01-27 09:55

Se merge greu din cauza acestei treceri. sa se faca ceva!

Musafir

#43

2016-02-02 12:35

Spre sa se rezolve si sa se facă .

Musafir

#44

2016-02-04 12:58

Este o pierdere de timp (si nervi) considerabila, nu numai pentru cei care locuiesc sau lucreaza in zona, dar si o pata neagra asupra uneia dintre "cele mai turistice zone" ale Romaniei.


Un lucru atat de simplu de modificat si firesc ar trebui sa fie ameliorat de autoritati "de la sine" si nu numai dupa acumularea a sute de semnaturi a celor afectati...


Musafir

#45

2016-02-04 14:11

Modernizarea este necesara !

Musafir

#46

2016-02-04 15:51

Daca ne rugam pentru o trecere sa se puna niste placi de cauciuc la 20 siiii de ani de la revolutie , e grava situatia. Rezolvati situatia ca si voi treceti pe acolo dar ma gandesc ca in momentul care o faceti sunteti mandrii de banii care ii aveti in conturi .

Musafir

#47

2016-02-04 20:57

Trebuie sa ne unim odata, sa schimbam vechiturile din tara asta frumoasa...a ajuns sa arate precum Cenusareasa!!! Trebuie sa o modernizam, sa ne bucuram de toata splendoarea si potentialul ei! Ce asteptam, investitorii straini, ca sa putem spune "ca vin sa ne fure tara"? Fiti siguri ca multi au pus ochii pe ea, e ca un diamant neslefuit!
Haideti deci, acum ori niciodata !!!!!!!!

Musafir

#48

2016-02-04 21:05

Aceasta problema este prezenta de f multi ani! Nu este posibil ca in 2016 intr-o zona atat de bine dezvoltata sa ne impiedicam de asa ceva. Rusine celor care se ocupa de intretinerea acesteia. Sa ia exemplul celor din vest, unde orice trecere la nivel cu calea ferata, fie ea si intr-un sat, este aproape insesizabila...

Musafir

#49 sal

2016-02-04 22:25

Postati si pe grupurile din zarnesti,bran...si ei sunt afectati de trecere...


Musafir

#50

2016-02-05 07:26

va fi cea mai mare realizare daca nu se va mai sta in coloana pentru a trece linia ferata....vara este groaznic