Împreună să spunem STOP firmelor de recuperări creanțe

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Împreună să spunem STOP firmelor de recuperări creanțe


Musafir

#1

2015-08-02 13:24

Firmele de recuperator sant in intelegere cu judecători,procurori,executori,banci ,rude ale judecătorilor...totul pentru spaga.toate sant la comanda politica. Nu sant verificate de nimeni,nu respecta hotărâri definitive iar Parchetul de pe langa Curtea de Apel, Ministerul Justiției le dau dreptate...numai vorbesc de Asociația pentru Protectia Consumatorului care nu citesc sesizările..Sant asa de mari interesele..de aici se fac bani negri la telefon, bani nemunciti..Sant bani pentru campanii electorale,bani pe care banca numai are nevoie si vin aceste păsări de pradă
.poliția ai protejează ,instanțele ai ajuta.
nimeni nu ai controlează...inclusiv BNR ai protejează ,este foarte grea lupta cu ei.
dar haideți la lupta ai putem infrange

Musafir

#2

2015-08-02 14:59

nu sunt deacord cu aceste virme fantome care iti a casa pentru 100,50 milioane vechi

Musafir

#3

2015-08-02 16:06

Pentru ca am fost hartuit de o astfel de firma, cu sediul in...Cipru, in conditiile in care, in calitate de girant, am fost deja executat silit.
Naoi

#4 recuperatorii

2015-08-02 18:02

Acesti trintori, care traiesc din speculatii, au distrus vietile a sute de mii de romani. De sase ani imi iau jumate din munca pentru a plati nu banii lor ci profitul pe care-l estimeaza. Banii mei se duc la cutii postale din Cipru si Luxemburg. De ce? Pentru ce nu amai avem dreptul la o viata normala? Cirdasia acestor lepre cu executorii judecatoresti nu mai e o noutate pentru nimeni. Fiecare jecmaneste cit poate pe bietul roman ajuns la discretia lor. Am sa aduc probe concrete privind modul de jefuire al acestor hiene. Trebuie sa ne unim pentru a lupta cu mafia celor care traiesc din munca altora. Nu e posibil ca pentru un card de 20 de milioane vechi sa mi se ceara un sfert de miliard. E strigator la cer. 

 


Musafir

#5

2015-08-02 18:34

Nu mi se pare corect ce fac firmele de recuperare.

Musafir

#6 george

2015-08-02 18:53

Buna seara!Ma numesc George,am semnat acesta petitie cu placere.Consider o initiativa pertinenta previne abuzurile si protejeaza clasa sociala defavorizata.Ce-i drept perioada de prescriptie este de 3 ani insa acesti camatari in complicitate cu unele institutii prelungesc aceste prescriptii,dupa bunul plac si interese.Si pe aceasta tema,ar trebui clarificat acest abuz.Este o initiativa foarte buna!Va multumesc in numele tuturor.


Musafir

#7

2015-08-02 18:56

Daca ai un credit luat de la o banca comerciala pe cre nu l-ai putut plati din anumite motive , de ex pierderea locului de munca , banca vinde dreptul de recuperare acestor recuperatori care te amenimta si te streseaza zi de zi , noapte de noapte cu telefoane si mesaje... , daca ai vrut sa faci o o intelegere amiabila cu ei iti dai seama ca ti se impun anumite reguli care nu sunt prevazute in legislatie... , te ameninta , te intimideaza , etc. ... , in tara noastra nu exista nici o lege care ii poate tempera pe acesti profitori si nesimtiti ? , rusine sa le fie...

Musafir

#8

2015-08-02 18:56

Ce deosebire este intre aceste firme "de recuperatori" si "locotenentii camatarilor ?!". Pai chiar daca asa am ajuns nu este bine !

Musafir

#9

2015-08-02 19:15

Am semnat aceasta petitie pentru a stopa abuzul firmelor de recuperare.

Musafir

#10

2015-08-02 19:41

Cum bine știe toată lumea, trăim în țara lui Papură Vodă... Este incredibil câte mârșăvii se fac. Au fost oameni care și-au pus capăt zilelor din această cauză. Oare nu le este frică că toate acestea se întorc împotriva lor, ori și mai rău, împotriva copiilor lor?
elmander

#11 Activitatile desfasurate de societatile de recuperare : ILEGALE!

2015-08-02 21:45

Potrivit Ordonanţei de urgenţă nr. 99/2006
privind institutiile de credit si adecvarea capitalului
cu modificările şi completările ulterioare :

Art. 5. - (1) Se interzice oricărei persoane fizice, juridice sau entităţi fără personalitate juridică,
ce nu este instituţie de credit, să se angajeze într-o activitate de atragere de depozite sau de alte
fonduri rambursabile de la public ori într-o activitate de atragere şi/sau gestionare de sume de bani
provenite din contribuţiile membrilor unor grupuri de persoane constituite în vederea acumulării de
fonduri colective şi acordării de credite/împrumuturi din fondurile astfel acumulate pentru
achiziţionarea de bunuri şi/sau servicii de către membrii acestora.

Astfel ca exemplu luam societatea KRUK Romania care la obiectului sau de activitate, aceasta societate infiintata in baza legii nr. 31/1990, acestia se prezinta ca fiind: "KRUK România este specializată în gestionarea completă  a creanţelor. Prin furnizarea unui management complet al creanţelor rezultate din credite de consum, oferim partenerilor noştri de afaceri asistenţă în activitatea de recuperări creanţe. Deservim în mod eficient o întreagă gamă de produse financiare aflate în toate stadiile de restanţă / neperformanţă.Serviciile nostre cuprind: colectare amiabilă, colectare în instanţă, colectare pe teren, servicii de detectivi privaţi şi achiziţia de portofolii." Retineti: GESTIONAREA CREANTELOR SI NICIDECUM RECUPERAREA CREANTELOR. Pentru ca astfel prin recuperarea creantelor se intelege atragere de fonduri rambursabile de la public, fapt interzis oricărei persoane fizice, juridice sau entităţi fără personalitate juridică, ce nu este instituţie de credit.


Musafir

#12

2015-08-03 04:12

sunt foarte multe de spus: 1. în ţara noastră numai executorii judecătoreşti sunt cei îndriduiţi de lege pentru executarea creanţelor; 2. în recuperarea creanţelor aceste firme calcă în picioare legile statului român; îşi arogă puteri sau funcţii pe care nu le au încălcând astfel codul penal; distrug vieţi prin ameninţare, şantaj etc. şi ar mai fi multe de adăugat....

Musafir

#13

2015-08-03 05:23

Nu este normal ca un cetatean care a facut un imprumut sa fie lasat la mana acestor sacali, sa fie jefuiti in conditii inumane. Nu inteleg ce legi are tara noastra si mai ales de ce autoritatile pe care noi le platim nu isi apara cetatenii.

Musafir

#14

2015-08-03 05:46

Nu mi se pare corect ca un contract special (bancar) sa poat fi cedat unei societati comerciale care sa poata beneficia de toate avantajele contractului, mai ales titlu executor. Din moment ce avem o lege speciala a executorilor judecatoresti, executarea silita sa poata fi facuta doar de acestia, fiind specializati. Mereu exista derogari de la lege in Romania, inventii de facut bani nemunciti! Mai uremaza ca actiunile societatilor de recuperare sa fie cotate la bursa si sa avem o criza in stil american!

Musafir

#15

2015-08-03 06:19

As vrea ca in tara noastra sa nu mai plateasca unii daunele altora!...

Musafir

#16

2015-08-03 06:41

Aceste firme trebuie sa fie desfiintate. Ele reprezinta tot o gaselnita a mafiotilor PDL-isti care, atunci cand au fost la putere, le-au creat cu scopul de a ne jecmani.

Musafir

#17

2015-08-03 16:01

Acesti recuperatori sunt niste nesimtiti,ei cred ca sunt BURICUL PAMANTULUI!FOLOSIND LIMBAJUL AMENINTATOR SI SFIDATOR ,BINEINTELES INCULT!NISTE GUNOAIE!CAT DESPRE CEI CARE SE CONSIDERA IN PIERDERE,PAGUBITII,NISTE HOTI ,CARE PRIN DIFERITE TERTIPURI SI CLAUZE ASCUNSE VOR SA-SI SUBJUGE CLIENTII!IN SPETA BANCILE,COMPANIILE DE TELEFONIE MOBILA,ETC.!

Musafir

#18

2015-08-03 16:34

Suntem furati cu nerusinare de firme care scriu si trimit hartii......atat.....rusine ca li se permite furtul din putinul celor necajiti.,
.....

Musafir

#19

2015-08-03 16:34

Recuperatorii de creante sunt niste capuse ale bancilor care agreseaza verbal atat telefonic cat si cat te duci sa discuti cu ei la sediul lor.Sunt de o nemernicie crasa.Nemernicia lor merge pana la amenintarile cu executarile silite si vanzarea bunurilor din casa! Sunt una dintre miile de romani care sunt la 2 firme de recuperare in urma impactului taierilor salariale din 2010!

Musafir

#20

2015-08-03 17:58

Sunt de acord ca daca suntem nevoiasi,avem totusi dreptul la o viata normala.

Musafir

#21

2015-08-03 22:54

Pt. ca lumea si-a pierdut locurile de munca si pt. ca aceste firme hartuiesc debitorul cat si apropiatii acestora,ii ameninta si ii intimideaza.Sa nu mai vorbim de modul indoielnic in care sunt calculate dobanzile si suma restanta.

Musafir

#22

2015-08-03 23:28

golaneala!

Musafir

#23

2015-08-04 04:50

In cazul in care veti avea succes cu aceasta initiativa legislativa,va actiona ea si retroactiv?

Musafir

#24

2015-08-04 07:16

această formă de proiect va accelera recuperarea datoriilor și detensionarea economiei naționale

Musafir

#25

2015-08-04 08:13

Pentru că mi se pare extrem de corect ceea ce se cere.