Pentru încetarea influenței Bisericii Ortodoxe Române în educație


Musafir

#276 Re:

2015-03-21 06:40

#274: -  

 Cred că habar n-ai pe ce lume eşti. Pentru că de România nu prea ştii nimic, bade.


Musafir

#277 Re: Re: Re:

2015-03-21 06:43

#275: - Re: Re:  

 Unde există obligativitate? Ai fost plecat din ţară de nu cunoşti legislaţia şi evenimentele din ultimele 6 luni?????????????


Musafir

#278

2015-03-21 09:44

Incetarea influentei biserocii, de orice confesiune

Musafir

#279 Re:

2015-03-21 15:22

#278: -  

 Nu știu dacă nu cumva tu vizezi de fapt ingradirea drepturilor constituționale.  Aceleași și în alte țări ale Europei.

Tare mai supără religia asta. Să stăm strâmb și să judecăm drept: ne învață altceva decât lucruri morale? 

Sau poate noi vrem lucruri IMORALE și tocmai de aceea ne supără? 


Musafir

#280

2015-03-24 20:11

E o aberație ...o discriminare. ..

Musafir

#281

2015-03-25 21:16

Pt ca eu consider ca este cazul ca biserica sa nu mai influențeze nimic în aceasta tara.m am saturat de acești hoți care nu mai știu pe unde sa își bage nasul și de unde sa mai obțină bani pt Mercedesul și vile de lux

Musafir

#282

2015-03-26 17:22

Consider ca ignoranta si superstitiile sunt cauza intolerantei.
o sa regretati

#283 sunteti niste dobitoci

2015-03-27 11:33

Din aceasta cauza se duce de rapa tara asta. Din aceasta cauza copiii nostri ajung sa nu mai aiba frica de nimic. Din cauza unor boi ca voi care vreti sa scoateti religia din scoli. Sa scoatem religia si sa bagam ora de sex, droguri si bautura. 


Musafir

#284

2015-03-27 16:45

Consider ca invatamantul trebuie sa fie laic,iar parintii care vor ca ,copiii lor sa invete religia sa ceara BOR infiintarea unor scoli de duminica sau a unor cursuri de religie pe langa biserici de orice rit,bineinteles aceste cursuri sa fie suportate de cultele respective si de parinti.

Musafir

#285

2015-03-28 00:11

De ce?Pt ca acesti copii trebuie sa cerceteze ca sa creada si nu sa creada fara sa cerceteze.... Asa,pe scurt......

Musafir

#286

2015-03-29 08:58

Asistam la o ofensiva agresiva a bisericii in politică, la derapaje periculoase in cea ce privește rolul ei in societate,la o lăcomie fara margini față de banul public,acapararea de averi incomensurabile,in dauna sărăcirii țării. O cârdășie bolnavă cu clasă politică

Musafir

#287

2015-04-06 06:40

AVEM NEVOIE DE SEMNATURA DVS.

Semnati pe

http://www.petitieonline.com/tratamente_pentru_hepatita_c_astazi_nu_maine

MULTUMIM!


Musafir

#288

2015-04-09 12:43

Pentru libertatea de gândire și dreptul la liberul arbitru .

Musafir

#289 Re:

2015-04-09 12:58

#18: -  

 Dumnezeu, clar NU MĂ DERANJEAZA. Răstălmăcirile acestor farisei reprezentanți de B.O.R.  mă deranjează enorm!  Dumnezeu e iubire , bunatate, speranța și binele în general. B.O.R. la momentul actual e dracul pe pământ.Demonstrat zilnic prin argumente reale. Nu îmi voi lăsa copilul influențat de nimeni pe principiul "crede și nu cerceta". Dumnezeu ne-a făcut perfecți. Inclusiv ne-a dat minte în cap ca sa o folosim! Societatea umana, influențele și educația ne schimba în ceea ce devenim! Vreau o educație pe baze științifice , logice și reale; nu aberații religioase "pentru ca așa zice versetul....". 

CRIS

#290 Re: Re: Re:

2015-04-09 13:40

#70: - Re: Re:  

 BINE PUNCTAT


Musafir

#291

2015-04-17 08:49

Vrem investitii in educatie, sanatate, cercetare! Nu mai vrem ca si copiii nostri sa stea la cozi la moaste! Vrem civilizatie!

Musafir

#292

2015-07-07 14:01

deoarece religia incalca libertatea de constiinta.

Musafir

#293

2015-07-15 16:19

Scolile s-au infiintat pentru stiinte si nu pentru mituri si povesti!
Marius

#294 Re: Re: Re:

2015-07-22 13:48

#275: - Re: Re:  

 ti s-o parea mai buna obligativitatea chimiei si fizicii, adica celor responzabile pt Hirosima, Nagasaki, aparitia armelor de foc, armelor chimice, modificarilor genetice la le mancam, samd!
Insa cand prostia este deshisa si inteligenta are limita in a vedea devarul si toate lucrurile..le vezi doar pe unele ca fac rau pe altele nu.
Desi, "religia" cumva este baza civilizatiei daca ne uitam la cele 10 porunci! 
Greu cu logica si realitatea la multi!

Marius

#295 Re: Re: Re:

2015-07-22 13:53

#110: Adrian G. - Re: Re:  

1:  atunci nu fiti impotriva ei, ci impotriva programei!
2: am fost si eu si nu este chiar asa, se invata si lucruri bune. Si in nici un caz sa faci bombe, arme chimice, modificari genetice (chimie+fizica), asa ca este mai buna decat altele despre care nici nu se pune problema sa fie optionale!
3: as vrea sa va vad cum Nu serbati Pastele, Craicunul, sarbatori de nume, etc.
Plini de demogogi si mincinosi care sereaza, se distreaza, se casatoresc la biserica, se duc la cimitir, etc, dar,..nu vor religie.

Marius

#296 Re:

2015-07-22 14:06

#1: Constantin -  

1: Religia da credinta da moralitate si valori, principii.

2: Care sunt cele 10 prorunci si ce spune peste tot? Sa ierti, fii bun, sa iubeti, etc, se invata si lucruri bune.
In nici un caz sa faci bombe, arme chimice, modificari genetice (chimie+fizica+biologie), asa ca este mai buna decat altele despre care nici nu se pune problema sa fie optionale!

3: si ce daca au batice? In familie parintii nu va fac pomeni, nu se roaga, samd?!? Vedti asta dar nu sa cititi proverbul "cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia"! Tipic romanesc sa se uite la paiul din ochiul vecinului sa rada de el, si sa arate ce tare si bun si inteligent este el cu barna in ochi si prostia cat barna ca nu a invatat intai sa se evalueze, intrebe pe el..daca nu greseste, cum ar fi in locul celuilalt, etc, apoi sa caute la altul greseli.

4: as vrea sa va vad cum NU serbati Pastele, Craicunul, sarbatori de nume, etc!
Plini de demogogi si mincinosi care sebeaza, se distreaza, se casatoresc la biserica, boteaza copii, se duc la cimitir, etc, dar..nu vor religie.

Ti se face sila de asa caractere, asa "oameni"


Musafir

#297 Re:

2015-07-22 14:09

#292: -  

Daca spui ca "incalca libertatea de constiinta", habar nu ai ce este aia, nu ai citit 3 carti in viata ta despre constiinta, meditatie, filozofie, psihologie, metafizica, etc!
Dar ai citit modernismul ideilor tampite capitalioste ca orice prost are "lebertatea" sa vorbeasca cretinatati sa arate idiotenia!
Religia, spiritualitatea trezeste constiinta!
Stupizilor cu asa afirmatii de gandire de maimuta!


Musafir

#298 Re:

2015-07-22 14:12

#281: -  

 deci biserica a influenta guvernul sa fure, vanda, tradeze tara? Asta s einvata la religie sau despre asta se predica in biserica? Poate am intrat eu rar, dar niciodata nu am auzit asa ceva..ci din contra, s anu furi, sa nu minti, sa nu omori..etc, bazele unei civilizatii!!
Stupizilor, saturati-va de prostia si intea voatra limitata de a vedea lucrurile simplu, corect, nu influentati si spalati pe creier (atat cat aveti) de idei proaste si propaganda care vrea sa dezbine, distruga traditii, cultura, ce este bun si tine uniti oamenii!

Marius

#299 Re:

2015-07-22 14:16

#284: -  

laica este mintea ta si acelor ca tine. Duminica exista slujbe, cine vrea se duce.

1: Religia da credinta da moralitate si valori, principii.

2: Care sunt cele 10 prorunci si ce spune peste tot? Sa ierti, fii bun, sa iubeti, etc, se invata si lucruri bune.
In nici un caz sa faci bombe, arme chimice, modificari genetice (chimie+fizica+biologie), asa ca este mai buna decat altele despre care nici nu se pune problema sa fie optionale! Ori, sa fie si pt astea cursuri optionale, ori mai bine pt a participa la astea testeti psihologic, avand in vedere cat rau au facut?

3: as vrea sa va vad cum NU serbati Pastele, Craicunul, sarbatori de nume, etc!
Plini de demogogi si mincinosi care sebeaza, se distreaza, se casatoresc la biserica, boteaza copii, se duc la cimitir, etc, dar..nu vor religie.

Ti se face sila de asa caractere, asa "oameni"


Musafir

#300 Re:

2015-07-22 14:17

#285: -  

 ca sa cercetezi trebuie sa crezi..ca se poate si alt fel, ca exista si altceva..etc.
Dar ca sa intelegi asta iti trebuie creier, iar sa scrii idioteniile astea nu!