Inlocuirea denumirii de rrom cu tigan,sau cu alta denumire care sa faca referire la originile lor.


Musafir

#151

2015-03-05 11:11

Din pacate, cea mai mare parte a tiganilor nu pot fi integrati unei societati normale...S-a tot incercat....Nu saracia este motivul...Ce-i aia rrom?! Cina darcului a inventat termenul asta cand ei isi spun tigani....Si cand vorbesc despre alti indiviti de aceias rasa dara care sunt lenesi si sarantoci, ei ii numesc tigani....
Silviu

#152

2015-03-05 11:32

Au dreptul sa se numeasca cum vor ei, dar acest nume sa fie exclusiv legat de originile lor reale. Nu tin minte sa fi auzit, in textele despre Daci si Romani, Stefan Cel Mare si asa mai departe, despre ei. 


Musafir

#153

2015-03-05 14:04

Nu inteleg cum de s-a permis schimbarea denumirii, poate tot din motive electorale. Tigani sunt, asa se numesc oriunde in lume, gitanos, gypsies, etc.
Stop identificarii romanilor cu aceasta rasa!

Musafir

#154

2015-03-05 16:43

Tiganul e tigan, nu rom... romul a fost bautura lui Basescu pe mare, de la rom i s-au strambat ochii...
Dan

#155

2015-03-05 18:39

Perfect de acord cu petitia. ................... ............. .................................... .............................. ................... ....... ....................... ............................


Musafir

#156

2015-03-06 06:25

Langa casa mea , si-a construit casa un tigan , de atunci pretul casei mele a ...scazut ! (ca am vecin rrom) e cat timp , pretul casei lui a ...crescut crescut !
tiganul e om , numai cand e in zare ...cu cat se apropie mai mult , iti dai seama de ...comfuzie !
Toate bune in demersul nostru , da ne luptam in van.
XYZ

#157 Re:

2015-03-06 08:45

#156: -  

 va contrazic ! l efortul nostru nu este in van atat timp cat este perseverenta !,,,daca abandonam inainte de finalizare,aveti dreptate ...insist ca petitia sa fie distribuita sipe alte site-uri,grupuri si amici,,,,fiecare semnatar sa convinga si pe altii sa semneze


Musafir

#158

2015-03-06 09:42

A fost o eroare monumentala de la bun inceput schimbarea numelui de tigan in rrom - ei au ramas tot tigani, noi ne-am ales cu o problema de imagine la fel de monumentala!
gabriel

#159

2015-03-06 15:50

Ne-au facut de rahat destul spurcaciunile astea .

de ce DNA nu ai ia la intrebari de unde au Palatele masinile de lux si aurul? Le e frica de tigani, sau asi primesc partea?

Florina
Musafir

#160

2015-03-06 15:58

De ce sa-mi fie mie rusine sa spun ca sunt rominca din cauza nesimtitilor astora care se dau romini, dar sunt tigani ?


Musafir

#161

2015-03-07 08:05

Media poate rezolva această problemă. Nu înțeleg de ce se solicită mai mult decât bunul simț. Nu cumva este la mijloc o escrocherie ?

Musafir

#162

2015-03-07 15:28

De 9 ani decand am inceput sa lucrez in U.E am avut ocazia sa fiu vazut ca atare.....?Sa vrei sa lucrezi in cateva tari, vei fii privit ca HOT,CRIMINAL,CERSETOR etc .De ce sa fim priviti cu aceasi ochii.
d

#163 eukorn88

2015-03-08 17:31

Ce aveti ma cu tiganii? Sunt si ei niste ciori imputite ce ar trebui duse pe o insula..

dddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddd


Musafir

#164 Tiganii

2015-03-08 20:12

Tiganii nu ie oameni, ei nu stie sa vorbeste corect din punct de vedere gramatical                                                                                                                                             .


Musafir

#165

2015-03-08 20:34

Daca tot nu se va face nimic in privinta schimbarii denumirii, o a doua solutie ar fi trecerea etniei in buletin impreuna cu nationalitatea. In felul acesta Europa ar putea identifica mai usor care sunt romani si care nu. problema ar fi ca multi s-ar declara romani oricum si numai niste inspectori abilitati si bine platiti (pentru a evita mita) ar trebui sa clarifice etnia acestor popoare.

Musafir

#166

2015-03-09 04:49

Lasati mesajul , atat timp , cat este necesar pt a strange suf iciente semnaturi. O initiativa excelenta. Felicitari !

Musafir

#167

2015-03-09 08:22

Adoptarea legislativa a punctelor cuprinse de petitie, a acestora, poate fi un inceput real in procesul necesar de identificare nationala, dar va ramane NUMAI LA STADIUL DE DEZIDERAT, din punct de vedere al aplicabilitati. La fel de real este ca exista segmente importante numeric, din populatia majoritara care se manifesta mult asemanator spre identic cu tiganii. (o buna parte dintre ei} Obligatoriu trebuie semnalat ca in conformitate cu apartenenta noastra la diferitele structuri europene, atlantice si mondiale, aplicabilitatea dupa o improbabila legiferare, va fi imposibila. In opinia mea petitia ramane numai un semnal, sper eu puternic privind starea morala nesatisfacatoare a natiuni noastre.

Musafir

#168

2015-03-09 16:23

Desii , ca oameni , traim alaturi de generatii bune , aceasta specificatie a avut de la bun inceput un scop bine definit si cu perseverenta sustinut . In nici o alta tara Europeana nu vom reintalnii aceasta denumire , inca o dovada in plus ca este o actiune rau voitoare la adresa culturii si identitatii nationale !

Musafir

#169

2015-03-09 18:23

cred ca aceasta petitie e de bun simt si prin ia nu atingem cu nimic drepturile etniilor din contra vor fi ajutati sa devina cetateni completi intro tara civilizata

Musafir

#170

2015-03-09 18:33

Semnatari vor fi! Mulți! Să vedem rezultatul! Vor începe orăcăielile(in română,nu în țigănește)că sânt discriminați(sânt și acum dar pozitiv) și...vom vedea!!!

Musafir

#171

2015-03-09 22:53

CAT MAI URGENT SCHIMBATE CARTILE DE IDENTITATE IN CARE SA SPECIFICE - TIGAN , UNGUR SI ALTII CARE MAI SUNT SI ALTA URGENTA AR FI SA SE ANULEZE DUBLA CETATENIE , CEI CU DUBLA SA FIE OBLIGATI SA SE DECIDA LA  UNA  SI SA DISPARA DIN DACIA DACA NU LE CONVINE LEGISLATIA

 

Lazar

#172 Pentru cei ca nu-si cunosc istoria lor, dar de cum pe a altora

2015-03-10 15:50

Cine va scrie acum, va scrie un cetatean de etnie rroma, care mai intaii sunt roman si dupa aceea sunt rrom.

Rugamintea mea, este, sa lasa-ti etnia rroma in pace. Vreau sa mentionez ca denumirea de rrom nu etse o autointitulare moderna a cuvantului tigan  si nici de cum de la roman (Romania) asa cum spune-ti voi, rrom vine de la Romandia o provincie din Nordul Indiei de unde au emigrat  rromi, nici decum nu sant Tigani asa cum vreti voi pentru ca cuvantul Tigan vine de la cuvintul armean Atiganos ceea ce inseamna - de neatins. Care este legatura ??????

Tot se vorbeste ca imaginea Romaniei este denaturata din cauza rromilor.FALSSS. Sunt si rromi care strica imaginea acester tari, dar pe langa ceea ce face-ti voi majoritarii romani e un fel de nimic.

Acum 4-5 ani la punctele vamale din Romania, autoritatile romane carau hotii vamesi cu elicopterele si autobuzele pentru ca nu reuseau ,fiindca erau foarte multi, sa-i duca la DNA

Intr-o alta ordine de idei ,dimineata cand ma trezesc si dau drumu la televizor vad oameni incatusati si dusi la DNA cine sunt acestea????? rromi sau romani???? Acesti demnitari ai staului roman de la functionari publici, pana la presedinti de stat , fura ,comit infractiuni, sunt vinzatori de tara. Sunt rromi sau romani?????? Oameni pusi in punctele cheie anti mafia ei insasi sunt mafia.Ei au aceste posturi de TV care va poate manipula si va manipuleaza (vara anului 2014, Antena 3) , dupa toate statisticile facute Romania este pe locul II la saracie in Europa, cine au dus Romania la dezastru si saracie rromii sau romanii?????. Asta trebuie sa vedeti voi popr manipulat si iubitor de comunism.

De aceia va indemn sa va cititi istoria acestei tari, ca primele triburi de rromi (tigani cum spune-ti voi),in cronicile lui Ion Neculce scrie ca au aparut in 1050 cand aceasta tara nu se numea Romania, iar romanii de astazi se numeau Vlahi, Valahi si Rumani,iar in toate scrierile istorice a acestei tari nu se mentioneaza ca Gelu Glad si Menu Morut (cnejii si voievozi ) sunt romani.

Acum va aduc la cunostinta, dragii mei, ca in scrierile sociologice si-au recunosc etnia rroma marele valori ca Nicolae Titulescu (mare diplomat), Nicolae Iorga (prinministru si mare istoric a acestui neam), iluministi de seama ca Gheorghe  Sincai si Ion Budai  Deleanu reprezentanti ai scolii ardelene care au participat la unirea Romaniei alaturi de romani de seama ca Vsile Goldes si Timotei Cipariu. Alti rromi de valoare  care au reformat invatamantul romanesc si au pus baza legala a Constitutiei Romaniei pe un podium foarte inalt sunt: Domnitorul Alexandru Ioan Cuza si prietenul lui prinministru Mihail Cogalniceanu care au dezrobit rromii si iau improprietarit , pentru ca si ei erau rromi, Emil Racovita, doctorul Ion Marinescu si domnitorul tarii Romanesti Radu de la Afumati. Convinge-te , citind din manualele sociologice despre recunoasterea etniei acestora.

De altfel va pot enumera multi oameni de arta si cultura din aceasta etnie rroma, care va pastreaza voua intact traditiile si folclorul romanesc pe cele mai inalte culmi si scene ale lumii: George Enescu, Ion Voicu, Stefan Ruha, Grigoras Dinicu, Maria Tanase, Maria Lataretu, Nicolae Botgros, Jan Constantin, Adrian Pintea, Mihaela Martini, Stanciu Simion, Maria Buza, Stefan Banica, Ilie Nastase si multi altii care nu au fost si nu sunt mai putin romani de cat voi.

Extremistilor !!!!!!!! Iubiti  versurile lui Muresan pe muzica etnicului rrom Anton Pan   "DESTEAPTA-TE ROMANE"


Musafir

#173

2015-03-10 19:44

Sunt o persoan recent intoarsa in tara, in urma unui contract am muncit 4-5 ani in Germania , si am avut contact cu pana la 2-300 nemti zilnic, de multe ori mi-am ascuns nationalitatea pt ca eram prea obosit sa le explic ca :roman nu este egal cu zigeuner, impresia lasata in Germania ... toata Romania este populata numai de tigani ..Rromi...Faceti ceva sa se revina la vechea denumire Tigan

Musafir

#174

2015-03-11 08:51

Țigan provine de la următoarea întâmplare zice-se: Când au ajuns la Constantinopol grecii i-au întrebat cine sunt și de unde vin, iar ei au spus că sunt din neamul lui "Zig" și că vin de pe Gange, de aceea la început li s-a spus "zigange", denumire cu care au intrat în spațiul vest european, de aceea italienii spre exemplu la zic "zinngaro". Ulterior cei care au ales să rămână pe lângă Constantinopol și au început să își trăiască oboceiurile, mâncau cadavre de animale, umblau nespălați, furau ( ca și azi) au primit de la greci denumirea de "tiganoi" iar la noi când au ajuns le-am zis țigani

 

XYZ

#175 Re:

2015-03-11 08:54

#173: -  

 primul pas este petitia!!,,,se aduna 100000 de semnaturi,parlamentarii vor fi obligati sa o ia in considerare,,,acei care au semnat daca vor ca petitia sa fie creibila,dati share ,lamuriti rudele si prietenii sa o semneze...Doamne ajuta !