Recuperarea pierderilor salariale pentru toti profesorii

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Recuperarea pierderilor salariale pentru toti profesorii


Musafir

#101

2014-12-17 07:10

Vrem ca toti profesorii sa primeasca diferentele de salariu!

Musafir

#102

2014-12-17 08:22

Corect ar fi sa primim si noi banii inapoi. Cu totii am muncit pentru acei bani. Nu mi se pare normal ca sa primeasca acesti bani doar o parte dintre profesori. Din pacate, la noi, dreptatea se face doar prin justitie. Foarte trist ca nu exista moralitate in randul celor care s-au folosit de banii nostrii ca sa scoata Romania din situatia dificila in care era, iar acum se fac ca au uitat acest lucru.
Maria

Musafir

#103

2014-12-17 10:59

Nu e corect sa nu ne primim toti diferentele salariale. Cand ni s-au luat banii, a fost un sacrificiu pentru noi.

Musafir

#104

2014-12-17 11:58

Eu nu beneficiez de aceste drepturi din cauza neglijentei liderului de sindicat care a omis să mă adauge pe lista din dosarul aflat pe rolul instanței în momentul în care am aderat la sindicatul respectiv, plătind cotizația pe statul de plată. Sunt salariat al unității din 2007 și membru de sindicat de când am intrat în învățământ, adică din anul 1979. Mi se pare o practică incorectă și neloială ca aceste diferențe salariale, care reprezintă dreptul legal al cadrelor didactice conform unei legi în baza căreia s-au câștigat aceste procese, să fie plătite doar unora dintre colegi.

Musafir

#105

2014-12-17 16:04

cereara noastra sa fie rezolvata

Musafir

#106

2014-12-17 17:00

Din cauza unui lider-hot am iesit din sindicat, care de sarbatori nici macar o mica atentie nu ne-a oferit! Nu vorbesc de acele sume modice, care nu s-au dat in cazul unui deces, sau nunta. Dar pentru jeep, casa de vacanta, etc. erau bani!!!!
Musafir

#107 Pedepsita ca am ales sa fiu si mama si profesoara

2014-12-18 06:10

Si eu am fost in maternitate in perioada legii 221 si in activitate in 330 . Sindicalista din 1999 (si chiar lidera de sindicat pe scoala de un an si ceva). 


Musafir

#108

2014-12-18 07:50

Daca toti am fost in sistem in perioada aceea si la toti ni s-au diminuat salariile, corect ar fi ca toti sa ne primim acei bani inapoi datorita faptului ca toti am muncit la fel, fie ca am fost sau nu membri de sindicat.

 


Musafir

#109

2014-12-18 07:59

BUNA ZIUA.NUMELE MEU ESTE TOCU DOINA GEORGIANA SI SUNT INVATATOARE.IN ANUL 2009 CAND S-AU TAIAT SALARIILE EU ERAM IN CONCEDIU CRESTERE COPIL SI MI-AU TAIAT 15% DIN INDEMNIZATIE.UNDE TREBUIE SA MA ADRESEZ PT A-MI RECAPATA DREPTURILE?

Musafir

#110

2014-12-18 09:57

Pentru neglijenta unora nu trebuie sa suporte colegii.

Eram detasata in iteresul invatamantului si nu am fost trecuta pe lista, desi eram membra de sindicat...

Ca mine mai sunt si alti colegi, altii si-au luat transfer...

 

oiselle

#111

2014-12-18 17:46

As dori sa va intreb daca nu mai putem deschide un proces pe cont propriu. Este prea tarziu? Ma gandesc ca, daca sindicatul a castigat, exista deja un precedent si am putea castiga pe cont propriu. Onorariul avocatului nu este atat de mare daca ne unim mai multi. eu sunt din Zalau. Daca mai sunt si alti colegi din Zalau, am putea lupta impreuna.


Musafir

#112 Re:

2014-12-18 19:51

Fiind persoane fizice nu se poate forma un grup ca sa se inainteze in istanta pierderile salariale. Fiecare pe cont propriu! Eu sunt curios ce sansa am mai avea in instanta? M-am tot gandit la aceasta varianta. Legea spune ca dreptul se prescrie atunci cand partile sunt de acord sa inceteze acest drept. Ce interes are scoala sa sisteze dreptul?

 


Musafir

#113

2014-12-19 06:28

Da ar fi extraordinar sa se poata rezolva ceva , sunt cazuri de sindicalisti care nu au fost trecuti pe liste din indolenta liderilor de sindicat de la unitati , dar oricum nu conteaza ca esti sindicalist sau nu in acel moment cand s-a dat legea ai fost cadru didactic si ai aceleasi drepturi ca toata lumea!

Musafir

#114

2014-12-19 08:14

E nedrept ca doar unii profesori să primeasca banii înapoi.Toți bugetarii ar trebui să-și primească banii chiar dacă nu au acționat în instanță....si lor li s-au tăiat salariile.Prin urmare sunt banii noștri și ne cerem drepturile.

Musafir

#115

2014-12-19 16:39

Avem cu totii aceleasi drepturi!

Musafir

#116

2014-12-19 16:42

Toate cadrele didactice au aceleasi drepturi!

Musafir

#117

2014-12-20 10:35

Legea ar trebui să fie aceiaşi pentru toţi.Toţi profesorii,sindicalişti sau nu,au muncit pentru banii aceia.Toţi ar trebui să primească acele restanţe!!!!!!!!!!!!!!!!Aşa ar fi corect!
mara

#118

2014-12-20 19:24

Membra de sindicat de f f multi ani cu cotizația la zi si omisa de pe lista pentru perioada 2009_2011 .Am descoperit acum si ce pot sa mai fac au trecut 3 ani s,a prescrie.Ce folos ca am plătit sindicatul?TREBUIE o ordonanta de urgenta care sa repare aceasta nedreptate pentru toți profesorii


Musafir

#119 Re: Re:

2014-12-21 12:17

#19: Elena - Re:  

Atunci cand s-au taiat ,s-au taiat la toti,fara sa fim intrebati daca suntem membri de sindicat sau nu,dar returnarile in schimb nu s-au facut la toti bineinteles.


Musafir

#120

2014-12-22 20:13

O perioada am fost detasata la MAE. In acest caz nu-mi pot recupera pierderile salariale? Constanta Serban
comentariu
Musafir

#121

2014-12-22 21:40

Suntem sot si sotie(fam.Chis).Avem o vechime in invatamant de 38,respectiv 34 ani la catedra.Am avut ghinionul ca in acel an sa nu facem parte din sindicat,drept urmare nu am fost printre cei care au dat in judecata,desi il rugasem pe liderul de sindicat sa fim si noi pe lista, vrand sa platim avocatului din partea sindicatului.Consideram ca ar fi corect sa beneficiem si noi de aceleasi drepturi ca si colegii nostri.Eu sunt invatatoare in mediul urban(loc.Beclean)si am avut tot timpul efective de peste 20 elevi cu care am muncit si am obtinut multe premii la concursuri si olimpiade judetene.In prezent sunt invatatoarea clasei I(28 elevi) la Colegiul National,,Petru Rares'' Beclean,iar sotul meu este profesor de istorie ,la aceeasi institutie avand raspunderea unei materii de bacalaureat la doua clase.Munca noastra ar trebui sa fie rasplatita !Nu mi se pare corect ca unii sa beneficieze de aceste drepturi banesti.iar altii nu.In anul 2008 mi-a fost aprobata distinctia ,,Gheorghe Lazar II'',dar nu am primit banii decat anul acesta .Am obtinut-o deoarece am dat in judecata, ajungand cazul la Inalta Curte de Casatie si Justitie care ne-a dat castig de cauza.Ma intreb:,,De ce trebuie tot timpul sa dam in judecata pentru a ne primi niste drepturi?"Sper ca aceasta petitie sa fie citita de persoanele care trebuie pentru a lua o decizie corecta.Cred ca Domnul Presedinte al tarii, care a lucrat in sistem, sa fie corect in decizia pe care o va lua .

VILI

#122 Părere personală

2014-12-24 08:07

Din 2006 am pierdut din DREPTURI. Destul de târziu vă treziţi stimaţi COLEGI. În 2010 cei 25 % pierdute, salarul de încadrare pe 15 luni (33,47 % pe lună) şi alte - şi alte drepturi... În 2010 au încercat să distrugă sindicatele, cei care au avut încredere mai departe au rămas sindicalişti !!!!!!! şi au câştigat în instanţe. (Foarte mulţi n-au vrut să cotizeze şi n-au avut încredere în sindicate). Fiecare faptă de la momentul săvârşirii, după 3 ani se prescrie. Ce înseamnă? s-a depăşit termenul deja. Ar trebui schimbată primadată LEGEA !!!! EU SUNT OPTIMIST, VĂ DORESC SUCCES.


Musafir

#123

2014-12-25 21:28

va rugam dati-ne banii inapoi
mariana

#124 Re: cine vrea

2014-12-27 19:07

#101: -  

 noe ne-am unit mai multi profesorii si acum dupa sarbatorii vom actiona in judecata unitatile scolare ,primariile si inspectoratele scolare cine vrea sa se alature sa lase mesaj pe  tel 0723669004 sarbatorii frumoase  in continuare

mariana

#125 Re: Re: mariana

2014-12-27 19:12

#19: Elena - Re:  

 presa nu este interesata noi ne-am strans mai multi sa vedem ce rezolvam dupa sarbatori vrem sa fim mai multi daca doriti sa va alaturati va las tel 0723669004




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...