Pentru Canonizarea Părintelui Arsenie Boca - Sfântul Ardealului

Ion Badarau

#1151 Canonizarea parintelui Arsenie Boca

2015-06-26 05:53

Traim o lume a destructurarii si numai credinta in

bunul Dumnezeu si in duhovnicii neamului ne mai poate

ajuta.Deschide-le Doamne ochii!


Musafir

#1152

2015-06-26 11:01

Imi doresc foarte foarte mult ca Parintele Arsenie sa fie canonizat ... si sper ca o sa mi se indeplineasca dorinta ... Parintele Arsenie e mai mult decat un Sfant ,el nu e un Sfant oarecare,ci Sfantul lumii la fel cum a spus si parintele Nifon ...Toti cei care il iubiti pe parinte,semnati aceasta petitie,ca prin aceasta Patriarhia sa se indure si sa.l canonizeze cat mai repede ...


Musafir

#1153

2015-06-26 11:07

Parintele Arsenie Boca ESTE sfant!

Musafir

#1154

2015-06-26 11:13

Nu pot sa explic,nu stiu cum sa exprim,totul se petrece dincolo de ratiune.Asa simt,iar ea am incredere in intuitia mea,mai mult decat in ratiune.





Musafir

#1155

2015-06-27 08:22

Am distribuit pe facebook petiția pentru a fi semnată. Doamne ajută.

Musafir

#1156

2015-06-28 01:13

L-am cunoscut personal pe Parintele Arsenie. E adevarat ca avea de la Sfantul Duh darul prorociei: in 1980 cand l-am intalnit fetita mea avea cateva luni. Atunci mi-a prezis ca voi mai avea un copil care se va naste dupa un deces in familie: in 1981 a decedat socrul meu, La acea intalnire mi-a spus ca la varsta de 36 ani va avea loc una din marile schimbari din viata, iar cand voi implini 42 de ani va avea loc a doua mare schimbare in viata. Cand am implinit 36 de ani Dumnezeu mi-a luat sotul si am ramas cu doi copii, Putin mai-nainte fusesem bolnava si pot sa spun ca credinta mea m-a ajutat sa trec peste un prag foarte greu. La acea intalnire mi-a spus Parintele Arsenie sa ma rog mult la Maica Domnului pentru ca Ea ma va sprijini foarte mult. Tot atunci mi-a dat Parintele Arsenie si o sticluta mica cu Mir de Nard pe care o primise din Ierusalim. Din acest Mir mai am si acum putin si credeti-ma ca si acum dupa 35 de ani miroase la fel de frumos ca atunci. Al doilea prag greu pe care l-am trecut a fost venirea in Germania si problemele care s-au ivit si nu s-au terminat inca. Dar se vor termina in bine dupa ce voi implini varsta de 60 de ani. Parintele Arsenie mi-a mai spus ca postul si rugaciunile vor ameliora problemele care se ivesc dar sa am incredere in Bunul Dumnezeu. Si avusese dreptate. Postul si rugaciunile si marea incredere pe care o am in Dumnezeu si in Maica Sfanta ma ajuta sa trec peste probleme.
Si acum dupa atatia ani de cand l-am intalnit, Parintele Arsenie mai face minuni. Cu cativa ani in urma fiul meu avusese un accident la sport: o fractura deschisa a ambelor oase de la antebratul drept. Pot sa va spun ca in noaptea in care trebuia operat fiul meu m-am rugat la Parintele sa conduca mana chirurgului care urma sa-l opereze. Sunt convinsa ca Parintele Arsenie a condus mana chirurgului la acea operatie dificila. Bratul fiului meu s-a vindecat foarte bine, asa incat poate sa miste bine si bratul si degetele de la mana.
Si asta nu este tot: intr-o duminica dimineata m-a sculat din pat sa ma duc la biserica.
Cu ca. 4 ani in urma am fost in Romania, aveam probleme de rezolvat si intr-una din zile nu aveam de lucru. M-am gandit la Parintele Arsenie si pentru ca nu fusesem niciodata la Prislop, mi-am dorit atat de mult sa ajung la mormantul dansului. Rugandu-ma la el si la Maica Domnului a fost posibil sa ajung la el la mormant. Dimineata ca nd am plecat din Oradea ploua foarte tare. Ma rugam pe drum la Parintele sa faca posibil sa ajungem la Prislop. Si rugaciunile au ajutat foarte mult: ploaia si vremea urata ramanea tot in urma noastra, dar si duhul parintelui simteam ca este cu noi in masina. Am ajuns foarte bine la Prislop la mormantul Dansului. Nu era lume multa la rand, asa ca am avut timp destul sa ma rog la Crucea de la mormantul dansului. Nu stiu cat timp m-am rugat, dar in momentul in care m-am ridicat am vazut cum multimea de oameni venea catre mormant, cred ca erau peste o suta de persoane. Parintele Arsenie mi-a dat timp de rugaciune si mi-a si ascultat rugaciunile.
Dupa parerea mea Parintele este un Sfant si de aceea trebuie canonizat.

Musafir

#1157 Re: Doamne ajuta!

2015-06-28 01:16


Musafir

#1158

2015-06-29 08:32

Am semnat in numele credintei si pentru a fi canonizat marele duhovnic Arsenie Boca care sa mijloceasca la Domnul Iisus Hristos pentru mine si copiii mei , pentru sanatatea noastra si ca Domnul sa ne miluiasca si sa ne mantuiasca .

Musafir

#1159

2015-06-29 15:02

Doamne ajuta sa fie canonizat!


Musafir

#1160

2015-06-29 16:50

Pentru ca Parintele indeplineste conditiile canonizarii...

Musafir

#1161

2015-06-29 18:22

datorita faptului ca este singurul preot cu har de la Bunul Dumnezeu si in care cred si nu mi-am pierdut increderea pentruca s-a adeverit tot ce a propavaduit.DUMNEZEU SA-L ODIHNESCA. Pacat ca nu mai am posibilitate sa mai merg macar odata la mormantul sau !!!!

Musafir

#1162

2015-06-29 20:27

Vrem ca parintele sa fie canonizat, el este deja un sfant pt noi.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-06-30 12:58


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-06-30 13:11



Musafir

#1165

2015-06-30 13:13

Cine vrea să deslușească Biblia trebuie să discearnă realitatea și ficțiunea. 


Musafir

#1166

2015-06-30 13:20

Și eu aș putea să merg pe mare...  la -30grade. Evreii mințeau de înghețau apele, nu alta. 


Musafir

#1167

2015-07-01 04:58

Doamne ajuta!


Musafir

#1168

2015-07-01 22:16

Am semnat aceasta petitie deoarece m-au impresionat toate intamplarile si minunile savarsite de acesta atat in timpul vietii cat si dupa trecerea la cele vesnice si am incredere parintele a fost unul dintre cei mai mari duhovnici ai României

Musafir

#1169 Re:

2015-07-01 22:48

#1164: -  

 draga eu credeam ca ai accesat site-ul ca sa ne spui lucruri mai interesante cum ar fi canonizarea parintelui nu povestioare de doi bani luate din cosul de gunoi .Daca nu te intereseaza Dumnezeu noi de ce ar trebui sa te ascultam????Te crezi filozof facand glume pe seama Bibliei .Mai bine ti-ai spune parerea unora carora le pasa noua simti ca ne pasa de basmele tale de cand era maimaia fata mare.

 


Musafir

#1170

2015-07-01 23:16

pt ca comunistii criminali l-au intemnitat pe par Arsenie si acumtot ei dau ordine sanu se canonizeze.BOR SE CONFORMEAZA

Musafir

#1171 Re: Re:

2015-07-02 09:50

#1169: - Re:  

 Zău așa, tu crezi în basme? Nu, dar ce-ți mai place să manipulezi oamenii naivi și creduli folosindu-te de basme inventate de evrei că nu trebuie să-ți folosești proprii neuroni. Pe Arsenie Boca l-ați transformat într-un pesonaj de basm inspirându-vă din basmele biblice. 


Musafir

#1172

2015-07-02 17:03

pt ca-l iubesc pe Dumnezeu iar,Arsenie Boca este un reprezentatnt al nemului meu,un sfant.Sunt multi sfinti ai neamului care ar trebui sa fie canonizati sa dea Domnul ca macar SFANTUL ARDEALULUI SA FIE CANONIZAT.DOAMNE AJUTA-NE.AMIN!

Musafir

#1173

2015-07-02 21:15

Pentru mine cand va fi canonizat Parintele Arsenie nu stiu daca va schimba ceva penntru ca eu simt ca este sfant cand citesc cartile lui un reportaj despre sau vad o icoana cu el sau o simpla ftografie cu el simt asa o liniste si o tristete in acelas timp ceva inexplicabilsimt asa ca pot sa imi pun nadejdea in elscelasi lucru il simt si cu Parintele Justin Parvau desi nu i-am cunoscut cat timp au fost in viata pe nici unul spre rusinnea mea .Dar daca vom milita sa fie canonizati vom avea cu totii bucuria ca neamul acesta pentru care mult au suferit si indelung s-au rugat ca recunostina ii numeste sfinti si le dedica o zi anume in calendar spre aducere aminte si cinstirea lor si spre bucuria poporului nostru.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-07-03 20:29



Musafir

#1175 Re: Re: Re:

2015-07-03 21:10

#1171: - Re: Re:  

 Uite mie nu imi place sa manipulez pe nimeni dar nu imi place sa mai aud atatea jigniri aduse la adresa Mantuitorului.Treaba ta daca crezi sau nu dar nu-ti mai bate joc.