Statul trebuie sa fie separat de Biserica!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Statul trebuie sa fie separat de Biserica!


Musafir

#1

2014-11-25 08:04

Refuz ca din banii mei sa mi se opreasca sume ce vor ajunge la biserica si alte culte. Nu am nevoie de nici un serviciu al bisericii, iar in ansamblu aceasta aduce un deserviciu societatii prin sumele imense de bani ce ii sunt alocate de la buget, in conditiile in care in Romania exista prioritati urgente unde nu sunt bani destui precum sanatatea si invatamantul.

Musafir

#2

2014-11-25 09:13

E timpul ca acest vampirism legalizat sa fie oprit.

Musafir

#3

2014-11-25 09:55

Si statul, si biserica fac treaba mai buna atunci cand sunt separati.


Musafir

#4

2014-11-25 10:40

Biserica trebuie sa fie separata de Stat!!!

Musafir

#5

2014-11-25 10:50

Biserica si statul fac destule marsavii si separat dapoi impreuna...

Musafir

#6

2014-11-25 11:38

Prefer ca banii dați bisericilor și oamenilor care slujesc acolo (unii fără har și cu mașini dubios de scumpe la poartă) să fie folosiți pentru chiar a ajuta oamenii cu nevoi - bătrâni, elevi, studenți, orfani, bolnavi cu boli gen HIV, care nu-i include nimeni în prea multe programe de inserție socială etc.

Musafir

#7

2014-11-25 12:22

Si bisericile trebuie secularizate, transformate in ONGuri laice, cu activitati de educatie, asistenta sociala, cultura etc. In acest mod se va stopa dezinformarea "mitica", care cauzeaza daune in prezent si nu poate fi acceptata in societatea moderna a cunoasterii. In general, evolutia informationala impune ca orice cultura sa isi amelioreze nivelul de cunoastere si de eficienta socio-economica.

Musafir

#8

2014-11-25 12:34

Construiti cate biserici aveti nevoie, cumparati-va ce masini doriti, platiti salarii mari preotilor, dar nu din banii mei, nu din banii statului.

Musafir

#9

2014-11-25 13:10

Jos cu biserica

Musafir

#10

2014-11-25 13:32

Eu am semnat, ceea ce va doresc si voua :)

Musafir

#11

2014-11-25 13:32

Sustin separarea Bisericii de Stat, cel mai important in scoli

Musafir

#12

2014-11-25 13:39

eu cred ca toata vrajeala asta mistica ar trebui scoasa in afara legii ...
Musafir

#13 Punctul 8

2014-11-25 13:46

Pe cand o petitie pentru adoptarea Punctului 8 din Proclamatia de la Timisoara?


Musafir

#14

2014-11-25 13:54

Categoric !Statul trebuie sa fie separat de Biserica

Musafir

#15

2014-11-25 14:07

Religia este optiune personala.

Musafir

#16

2014-11-25 14:25

Am luat atitudine si pe spunetiparearea.ro, fgh, apocalipsa de catifea si alte opinii, pareri, versuri, incepand cu 2011, dar si pe hotnews forum, scoaterea religiei din scoli de exemplu

Succes in demersurile Dumneavoastra

Musafir

#17 Excelent!

2014-11-25 14:36

Admir de mult timp oamenii din ASUR si am incercat si eu sa imi aduc contributia, spre exemplu in liceu cand eram in Liga Elevilor vroiam sa se informeze corect opinia elevilor si parintilor si sa se puna la dispozitia tuturor formularele pentru renuntarea la ora de religie. La mine in liceu nu eram lasati sa renuntam la religie decat printr-un vot al intregii clase si prin inlocuirea religiei cu alta materie optionala. O prostie. In fine, nu m-a bagat nimeni in seama.

Intrebarea mea este de ce trebuie sa luptam atat de mult pentru separarea Bisericii din Stat cand acest lucru este deja specificat in Constitutie? "Statul roman este un stat laic"

De ce de atata vreme nu respecta nimeni, dar absolut nimeni Constitutia si nici nu exista repercusiuni in acest sens? 

Si va spun ca daca noi reusim acest lucru, chiar vom stabili un fel de mic precedent, pentru ca si celelalte state "seculare" din UE au legaturi nepermis de stranse cu Biserica. In Austria, spre exemplu, se folosesc institutiile statului pentru a vira din veniturile oamenilor lunar o suma Bisericii. Chiar daca este alegerea lor(si de multe ori nu e, unii se chinuie ani de zile sa scape de nemernica aia de cotizatie), nu trebuie sa se faca uz de institutiile statului. Este o mizerie ce se intampla la scara globala cu religia, nici nu aduc in discutiile dictaturile religioase, pentru ca stim cu totii ce se intampla acolo. O mizerie!

Alexandru Toma Patrascu
Autorul acestei petitii

#18 Re: Excelent!

2014-11-25 16:12

#17: - Excelent! 

In primul rind vreau sa-ti multumesc pentru aprecieri!

Referitor la Constitutie, NU se specifica nicaieri ca Romania ar fi un stat laic! Se spune doar ca, si citez din memorie, "cultele sint autonome in raport cu Statul".

 


Musafir

#19

2014-11-25 16:13

Umanitatea ar trebui separata de religie,nu doar statul.Gugustiuci de manevra,armata de stampilatori.

Musafir

#20

2014-11-25 16:54

Ar fi interesant sa se autosustina biserica, respectiv sa aiba bani NUMAI de la cei care doresc sa ii "hraneasca" si care sa directioneze parte de impozit catre ei

Musafir

#21

2014-11-25 16:57

Doresc sa nu se mai construiasca biserici, intai sa se apuce sa construiasca case pentru copii, batrani si sa ajute familiile nevoiase

Musafir

#22

2014-11-25 17:14

Religia nu are ce cauta în scoli. copiiilor trebuie sa li se dea posibilitatea de a alege . Nu sa li se bage aceasta materie pe gat. Dacă ești frecat destul la cap când ești mic ajungi sa nu mai fi în stare sa gândești pentru tine și uite asa în loc sa evoluam o luam invers. Ca sa nu mai zic ca din câte am observat oamenii credincioși sau cel puțin cei care se considera asa sunt de multe ori mai rai ca cei care n-au nici o credință deși ei cică ar trebui sa fie un exemplu pentru alții. Ca sa nu mai menționăm faptul ca sunt închiși la minte. Că-și tag coate și înjurături ca sa atingă niște moaște. Cred cu tărie ca fără religie am fi fost mult mai dezvoltați. Drept dovada,faptul ca religia nu este asa dezvoltata în tarile puternice ale lumii, n-au atât de multe biserici pe cap de locuitor cum avem noi

Musafir

#23

2014-11-25 17:27

Cultura si educatia spirituala trebuie liber aleasa si finantata de adepti, fiecare cu biserica lui, statul de ce nu ar finanta si miscarea MISA de exemplu?

Musafir

#24

2014-11-25 18:45

Nu doresc ca banii oamenilor să ajungă la biserici. Biserica se înfruptă de doua ori din banii nostri,
de la stat si de la enoriași.
Nu am auzit niciodată ca o biserică să doneze o bucata de pământ sau sa facă o casa la cineva. Totuși, care este rostul ei?
Toma

#25 Re:

2014-11-25 18:46

#16: -  

 Multumesc!