Referendum limitare privilegii parlamentari

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Referendum limitare privilegii parlamentari


Musafir

#326

2015-04-12 18:53

Sunt satul de hotiile actualei clase politice.

Musafir

#327

2015-04-13 04:17

Parlamentarii desi sunt cetateni ai Romaniei ca toti ceilalti, s-au constituit intro casta privilegiata care a distrus Romania, netinand cont decat de interesele proprii si de grup. Au facut din Romania un stat mafiot, lasand impresia in lume ca romanii sunt incapabili de a-si administra propria tara, ca romanii sunt hoti din nastere si un popor de care trebuie sa te feresti. Datorita lor si nelegiurilor facute de ei si gruparile mafiote organizate si protejate de ei, Romania a devenit un stat vunerabil.
noravi

#328

2015-04-14 08:08

Vreau ca si Presedintele Tarii sa se supuna acelorasi conditii privind imunitatea, ca si parlamantarii !!!


Musafir

#329

2015-04-14 09:09

E timpul sa facem curatenie in Parlament si sa nu mai acordam atatea privilegii din banii nostri munciti unor parlamentari puturosi, chilangii si pusi doar pe furaciune. Cei care chiar vor sa faca ceva pentru tara asta, cam putini la numar,sa se limiteze la retributii si privilegii decente.

Musafir

#330

2015-04-16 00:38

contine maxim de adevar
raymond

#331 petitie parlamentari

2015-04-16 08:32

Voi semna aceasta petitie cand se va elimina si falsa imunitate a presedintelui Romaniei.

Ar trebui introdus si acest deziderat in petitie.

simon

#332 Punctul 7

2015-04-17 11:49

-Majoritatea proceselor penale se castiga pe baza unor vicii de procedura. De acea atrag atentia asupra unei exceptii de nelegalitate a Punctului 7. Cititi Carta uniunii Europene si legislatia europeana in materie de exercitare a dreptului de vot, prevederi ce sunt obligaotrii spre aplicare si in Romania conform Constitutiei Romane, si veti vedea ca votul este secret daca asa doreste votantul. Nu exista nici o ratiune juridica, politica sau morala care sa-i impuna sa procedeze altfel. In acest format, aceasta petitie, chiar daca ar avea doua mil. de semnaturi ar fi respinsa ca nelegala, si fiti siguri ca nimeni nu-si va motiva o astfel de decizie asa ca nici macar nu veti sti ce va lovit. Am gasit acest site din intamplare, apreciez efortul tuturora de a face ceva spre echitate sociala, dar niciodata idealistii nu au castig vreun razboi. Cred ca ar trebui sa va gasiti niste ,, consultanti legali.. care sa dea o forma initiativelor adecvatasi... sa le ,,blindeze..! Mai este un aspect pe care se pare ca nu-l cunoasteti. Un referendum se organizeaza cu scopul de a se raspunde la o intrebare, vezi referendumul initiat de Basescu,<vreti parlament cu 300 de parlamentari sau nu>. Aceasta petitie insa are asopectul unei initiative legislative si atunci va sfatuiesc sa gasiti un parlamentar care este dispus sa-l promoveze si ajutati-l cu semnatuirile Dvs. Cu cat veti aduna mai multe semnaturi, cu atat mai pregnant aceasta initiativa  se va transforma in OPINIE PUBLICA, opinie care este sigura forta ce poate pune suficienta presiune pe parlament, ca acesta sa puna pe ordine de zi propunea voastra legislativa si cel putin o parte din cererile Dvs. sa capete consistenta unei prevederi legala. Aceta este jocul democratiei pe care vad ca doriti sa-l jucati fara insa sa-i cunosteti regulile. Sper ca nu am jignit pe nimeni, eu ma consider un prieten al tuturor celor care vor ceva care se poate defini ca progres pentru socetatea noastra, si un prieten iti spune intotdeauna adevarul.

                                Cu stima Simon 


Musafir

#333

2015-04-17 14:16

Intentia manifestata de parlamentari este penibil de nesimtita.Chiar nu mai au nici urma de buna crestere-asta daca au avut asa ceva candva.sau poate ca se tem ca in curand li se va trage covorul de sub picioare?Apropos de asta:un parlamentar prins cu "cioara vopsita"si eliminat din parlament,mai are dreptul la pensie?(platita de cei pe care trebuia sa-i reprezinte si pe care de fapt i-a inselat,furat,....)

Musafir

#334

2015-04-18 16:58

Parlamentarii sunt angajatii mei (nostri).Nu permit ca un angajat sa aiba mai multe privilegii ca mine (noi).Si asa au destule!!!

Musafir

#335

2015-04-19 16:08

Parlamentarii romani au prea multe drepturi si prea putine obligatii.

Musafir

#336

2015-04-20 16:04

Am semnat aceasta petitie pentru ca parlamentarii majoritatea sunt doar niste indivizi care s-au ascuns în parlament sa-si castige imunitate ,sa nu poata fi cercetati pentru ce au furat ,sau sa poata fura cat mai mult ,pentru ei ,acolitii lor cloacele lor. Noi i-am ales a,apentru a ne reprezenta , pentru a creea locuri de munca ,pentru a nu-i lasa pe altii sa distruga tara .Dar ei unii nu fac altceva decat sa fure.
Marian Dragomirescu
Autorul acestei petitii

#337 Re: Punctul 7

2015-04-21 13:40

#332: simon - Punctul 7 

 Va multumim pentru sfaturi. O sa tinem cont de ele. Va rugam sa ne trimiteti un mesaj prin intermediul optiunii "Contacteaza autorul petitiei" care se gaseste la finalul petitiei. Astfel putem avea o discutie mai in detaliu prin email. Toate cele bune.


Musafir

#338

2015-04-21 23:00

Pentru ca parlamentul sa nu mai faca politiCA COruptilor ci o politica pentru poporul ce ii alege (sau nu ) .

Musafir

#339

2015-04-22 11:56

sper ca se indeplini daca cetatenii acestei tari vor fi mai vocali,mai impostati

Musafir

#340

2015-04-22 18:44

Ar mai trebui sa:
- voteze actele normative si in functie de dorintele alegatorilor pe care ii reprezinta
- poata fi inlocuiti/demisi din functie de catre alegatorii circumscriptiei daca nu ii reprezinta

Musafir

#341

2015-04-23 04:33

de ce numai targovetii pot semna si talpa tarii nu?!

Musafir

#342

2015-04-23 16:45

Mai e nevoie de explicații? E clar că în România funcțiile publice nu sunt percepute ca fiind în interesul cetățenilor ci al propriului interes. În mod normal, responsabilitățile pe care le presupune o astfel de funcție sunt unele de care oricine ar fugi mai degrabă decât să și le dorească, mai ales însoțite de oprobriul public în cazul (des al) nesatisfacerii nevoilor tuturor celor vizați. Și tot la noi, acești înalți demnitari parcă persiflează în față electoratul și cetățenii, în general, prin legile pe care le dau, dintre care multe doar ca să le reglementeze hoțiile, în timp ce noi nu știm să facem nimic dincolo de a ne plânge. Iată o modalitate de acțiune prin intermediul acestei petiții. Semnați-o, măcar atât!

Musafir

#343

2015-04-24 16:32

NU DORESC ROMANI MAI EGALI DECAT ALTII!

Musafir

#344

2015-04-24 18:26

Am semnat cu ambele maini pentru eliminarea privilegiilor de care se bucura din banii mei acesti paduchi infractori daunatori societatii

Musafir

#345

2015-04-25 11:59

Noi suntem cei care ii plătim! Daca nu le convine sa-si de-a demisiile "mai sunt câteva sute la poarta"!(cred ca ati mai auzit citatul)

Anonymous

#346

2015-04-26 08:47

Consider că numărul de parlamentari este mult prea mare raportat la numărul populaţiei. La volumul de timp pe care îl petrec în sălile de şedinţă sau comisii, la numărul mare de legi care încă nu s-au luat în discuţie sunt total ineficienţi. Cred că timpul pe care îl petrec la servici este egal sau chiar mai mic decât al unui profesor, dar nu şi beneficiile. Poate că 2 deputaţi şi 1 senator de judeţ (sector) ar fi suficient şi s-ar vedea şi eficienţa muncii depuse.

Musafir

#347

2015-04-26 17:55

Nu sunt cu nimic mai presus decat restul populatiei acestei tari!

Musafir

#348

2015-04-27 07:45

Va rugam sa faceti referendum pentru ceeace am votat si anume 300 parlamentari,parlament monocameral.Va rugam sa faceti referendum pentru monarhie sau republica.Va rugam sa faceti referendum pentru a devenii Romania tara neutra cum este Elvetia,fara n.a.t.o si fara uniunea europeana.Va rugam sa faceti referendum pentru desfiintare si trecerea in afara legii a partidelor politice infiintate dupa 21 decembrie 1989,pana astazi si infiintare de partide noi cu oameni noi competenti si morali,iar cei care au condus partidele care au guvernat Romania sau au avut functii de conducere in aceste partide sa aiba interdictie sa mai faca politica,ei si copiii lor 20 ani.Sa se faca referendum pentru reintroducerea Juratilor in actul de justitie,fara hotarari judecatoresti la comanda politica sau prin intermediul mitei,ai spagilor.Sunt Olaru Costinel si doresc sa-mi dati numele,nu mi-e frica de nimeni,n-au ce sa-mi faca cei de la psd,dusmanii pop[orului Roman,eu cer referendum pentru dreptate si moralitate in Romania.
Florin

#349

2015-04-27 08:34

 

Mi-e mila de aceasta tara ca are atatia cetateni inculti. Masurile radicale cerute si care duc la haos sau dictatura sunt datorate inculturii politice a populatiei. Asa cetateni, asa politicieni. In asemenea conditii - ca cele cerute, dintre care unele sunt antieuropene - o sa ajunga in parlament toti neispravitii, ca cei ce sunt pregatiti nu vor intra singuri cu gatul in lat, cand pot sa aiba succes in orice domeniu.

Am vrut sa dau si 2 exemple de prostie inscrisa in petitie, dar nu merita.

PS. Nu sunt politician, nu sunt inscris in nici un partid.


Musafir

#350

2015-04-27 12:32

Eu consider ca nu nr de parlamentari trebuie stabilit ci un nr la 100.000 de locuitori cu carte de identitate.Multi au plecat din tara ,vor mai plecasi trebuie sa fim reprezentati uniform in fiecare judet.Astfel daca vom fi mai putini va scadea si ne de parlamentari.COPIEREA exacta a modelului Suedez dar salariul raportat la salariul minim nu mediu.De cate ori creste cel minim sa creasca si venitul lor.In Suedia locuiesc in garsoniere , au baie comuna si isi fac singuri curatenie.Deci...