Spune NU construirii de biserici in Parcul Natural Bucegi

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune NU construirii de biserici in Parcul Natural Bucegi


Musafir

#1076

2014-09-21 07:24

Cine merge in Parcul Natural Bucegi,merge sa-l caute pe Dumnezeu la El acasa si sa se minuneze de frumusetile pe care ni le-a daruit.Cind cobori de pe munte,poti aprinde o luminare in una din muuuultele biserici pe care le gasesti in orase si sate.

Musafir

#1077

2014-09-21 07:34

Muntele e in sine un lacas sfant!! Cine are nevoie de peretii unei biserici sa-i caute jos la poale!!

Musafir

#1078

2014-09-21 07:39

este incredibil pana unde s-a ajuns. in numele credintei...
cine-L are pe Dumnezeu in suflet nu are nevoie sa intre in biserica acolo unde Dumnezeu este peste tot!

Musafir

#1079

2014-09-21 08:00

Natura este baza noastra si ea trebuie protejata mai ales in aceste vremuri in care este abuzata tot mai mult de oameni!!!

Musafir

#1080

2014-09-21 08:16

Parcul National Bucegi sa ramana asa cum l-a lasat Dumnezeu!

Musafir

#1081

2014-09-21 08:23

Platoul Bucegi este un loc in care cerul se uneste cu pamantul, un loc deja sacru prin definitie. N-am nimic cu credinta, insa construirea unei biserici acolo, va duce la pelerinaj, MIZERIE, GUNOAIE si multe lucruri care vor distruge treptat cea mai importanta comoara a Romaniei- natura. Avem suficiente biserici in toata tara. Este nevoie de spitale, scoli adaposturi.


Musafir

#1082

2014-09-21 08:41

Dupa cum spunea si Arhiepiscopul Casian...:,,avem si crucea, avem si babele.."... atunnci la ce ne mai trebuie altele?!!! Cand vad atata piosenie la toate "babele" ma apuca durerea de cap ..si la peste 2000 de metri nu le-am mai vazut sa urce bucegii sa pupe poala popii. Dar de niste asezaminte sociale, orfelinate, azile de batrani au auzit popii astia ai nostri ,niste bani pe la spitale nu au sa dea. Ca "baba" amarata se duce la biserica cu un necaz sa-i aline popa suferinta si el ii "alina" buzunarul, dar sa nu zici nimic rau de popa ca e "strigator la ceruri"...


Musafir

#1083

2014-09-21 08:46

Oriunde pot face biserici si oricate(mai multe decat sate si orase!) dar nu in muntii Bucegi, unde suntem numai cu Dumnezeu ... fara preoti!

Musafir

#1084

2014-09-21 08:49

Am o varsta la care inca mai urc pe munte,60 ani.Am colindat majoritatea muntilor Romaniei cu rucsacul in spate,iar bucuria de a vedea salbaticia locurilor,neintinate de mana omului,ma face sa nu fiu de acord cu construirea unei biserici pe platoul Bucegi.Sunt crestin Ortodox si din cat stiu eu despre religie,Dumnezeu este in tot si in toate,deci nu trebuie sa construim biserici in locuri de genul Platoului Bucegi,ca sa fim aproape de D-zeu!

Musafir

#1085

2014-09-21 08:53

Urat, foarte urat.
Nu le mai ajung sutele de biserci construite de miri unde; acum vor sa distruga si linistea si frumusetile naruri de care sa nu se mai bucure si generatiile viitoare.
constatam cu tristete ca ne transformam dintrun stat laic intrun stsat religios in care reprezentantii bisericii isi fac toate interesele.

Musafir

#1086

2014-09-21 09:03

LASATI MAMA NATURA IN PACE...
NU O DERANJATI, NU O ARANJATI...
DUMENEZEU ESTE IN TOATE, IN FIECARE MANIFESTARE A NATURII...
IN ACEST CONTEXT FIECARE CONTRUCTIE, CHIAR SI O BISERICA, DEVINE INUTILA.

Musafir

#1087

2014-09-21 09:10

Religiile au fost inventate pentru controlul mintal al maselor deoameni, deoarece controlul fizic nu este posibil. Veziimposibilitatea controlului terorismului mondial.biserica romina vrea sa ii controleze si pe cei care nu cred in, ea ? Eu sunt adeptul evolutionismului si nu al creationismului, din acest motiv sustin petitia. Macar pe munre sa nu mai vad biserici pt.ca inrest sunt de 4 ori mai multe decit scoli si spitale, si pline de bani.

Musafir

#1088

2014-09-21 09:18

pur si simplu stau si nu pot sa reproduc in cuvinte greata care o am fata de lipsa de atitudine a celor care mai pot face ceva impotriva acestor lichele care nu se mai termina...

Musafir

#1089

2014-09-21 09:25

NU AM NIMIC CONTRA BISERICILOR,CRESTIN FIIND, DAR MI SE PARE CA CEL MAI MARE PACAT SA STRICI CE DUMNEZEU SI MAMA NATURA NE-A OFERIT CU MULTA DRAGOSTE NOUA, TUTUROR PAMANTENILOR DE ORICE CREDINTA.
DE CE OARE NU SE CONSTRUIESTE UN SANATORIU SAU UN CENTRU DE RECUPERARE PENTRU BOLNAVI?
SIGUR AR FI MULT MAI FOLOSITOR ,DACA TOTUSI VREM SA RUPEM BUCATI DIN TRUPUL MINUNATEI NOASTRE NATURI.
VA ROG SA FACETI REFERIRE LA CATE BISERICI S-AU RIDICAT DUPA 1989, COMPARATIV CU SCOLI SI SPITALE DESFIINTATE....NU CONSTRUITE......
CU AMBELE MAINI VOTEZ N U!!!!!!!!!!!

Musafir

#1090

2014-09-21 09:56

Nu confirm semnatura mea chiar daca sunt de acord pentru ca îmi este impusa pe aceasta pagina !

Musafir

#1091

2014-09-21 10:29

Nu sunt de acord cu construirea de biserici. Avem cateva spitale si alea murdare si vai de capul lor, dar bisericile sunt mai importante.

Musafir

#1092

2014-09-21 10:34

Nu sunt de acord cu astfel de abuzuri si profituri in detrimentul a tot ce trebuie valorificat si uneori pastrat asa cum l-a lasat natura in cazul de fata.

Musafir

#1093

2014-09-21 10:45

Cat de simplu isi demonstreaza adevarata fata Biserica si Domnii Preoti!Prin actiuni de genul asta si prin faptul ca nu le pasa de ce se intampla in tara noastra. Nu cladirirea in sine e scopul in viata asta. Sunt oameni care mor in spitale, oameni saraci, copii ce nu isi castiga minimul de educatie, bolnavi care nu au parte de un strop de mai bine, avem salarii cat degetul mic de la picior pentru ca adevaratii bani se duc doar in anumite functii si pe sub mana, avem tot ce n-ar trebui sa avem...Insa, natura...ne aduce liniste si ne-ar putea aduce un turism frumos, dar nu daca o distrugem oameni buni.Nu sa ne cocotam cu bmwuri si biserici in varful muntelui. Rusine sa le fie celor care distrug.Asta e credinta?Imi vine sa rad...Il respect pe cel de sus care a creat,nu pe cei care distrug si se falesc!

Musafir

#1094

2014-09-21 10:49

nnnnu ajungeeeeeeee

Musafir

#1095

2014-09-21 11:14

totul e un gunoi,tara faina,pacat ca e locuita de itioti!

Musafir

#1096

2014-09-21 11:51

Parcul Natural Bucegi este un loc divin ! "prea înalte minunate " Iisus,S-a rugat pe o PIATRĂ nu in " biserici , temple sau alte clădiri " nu mai manjiti locul cu ignoranța voastră !

Musafir

#1097

2014-09-21 11:54

PADUCHIOSILOR MAI BINE ,DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE, AR FI SA UTILATI CORESPUNZATOR TOATE PUNCTELE SALVAMONT ,CA OAMENII AIA SALVEAZA VIETI CU MAINILE GOALE!!!!!!!!!!

Musafir

#1098

2014-09-21 12:04

Si asa sunt prea multe biserici!!!

Musafir

#1099

2014-09-21 12:08

Linistea si maiestatea inaltimilor, in care omul isi vede in fata micimea sa in raport cu Cosmosul, sunt ele insele un imn de slava inchinat Creatorului. Iar cind doreste o reculegere contemplativa si spirituala intr-un decor montan poate alege intre multe manastiri sau schituri rupestre aflate pe tot cuprinsul Carpatilor. Nu vad ce nevoie este sa se construiasca o biserica doar ca sa fie "biserica la cea mai mare inaltime din Romania!

Musafir

#1100

2014-09-21 12:28

Nu vor reusi niciodata sa ne ingenuncheze si muntii!
In Romania se defriseaza paduri virgine si rasar biserici ortodoxe.